پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

محدثه ناصری

تعداد سوال: ۶

علت و درمان زرد و پوسیده شدن گیاه فوکاریا تیگرینا ویژه

تعداد بازدید ۱۳۶

سلام خسته نباشید من حدود یک ماهی میشه که گیاه فوکاریا تیگرینا را خریداری کردم اما چند روز پیش متوجه پوسیده و زردشدن قسمت هایی از گیاه شدم ،از روزی هم که خریداری کردم خاکش رو عوض نکردم همون خاک اولیه هست آیا نیازی هست که خاکش رو عوض کنم؟ میزان آبیاری اون هم هر ۱۲ روز یکبار به اندازه ای که چند قطره آب از زیرگلدون خارج بشه ،لطفا زمان و میزان آبیاری این که چه مقداری از خاک گلدون خشک شد آبیاری کنم و به چه اندازه آبیاری کنم رو بفرمایید . لطفا علت و درمانش هم بفرمایید . من قارچکش پنکونازول موجود دارم اما برای این گیاه استفاده نکردم به نظرتون استفاده کنم.

۱۴۰۳-۰۲-۱۴ ۱۵:۱۷:۲۸

محدثه ناصری

علاوه بر اون گیاه ،من یه گیاه لیتوپس هم دارم که حدود یک ماه پیش خریداری کردم اما چند روز پیش متوجه شدم قسمت های زیرینش چروک شده ...هر ده روز یکبار به میزانی که چند قطره آب از زیر گلدون خارج بشه آبیاری میکنم .خاکش رو هم همون روزی خریداری کردم عوض کردم علت و درمانش ر‌و میفرمایید.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۳-۰۲-۱۴ ۱۵:۲۶:۴۵

محدثه ناصری

باز هم یک گیاه سانسوریا دارم که سر برگش داره زرد میشه ،نحوه آبیاریش هم هر ۱۵ روز یکبار به اندازه یک لیوان آب میدم .مکانش در خونه کنار بالکن هستش .خاکش رو هم یک ماه پیش عوض کردم در گلخونه ولی یکبار یک و نیم لیوان بهش آب دادم . امکانش هست نحوه آبیاری مثلا چه سطح از خاک خشک شد رو هم بگید .و درمان و علتش رو هم بگید ممنون میشم. و نحوه آبیاری گیاه لیتوپس رو هم بفرمایید .

تصاویر ارسالی
۱۴۰۳-۰۲-۱۴ ۱۵:۳۵:۱۴

محدثه ناصری

من دو مرتبه تلاش کردم که عکس سه تا گیاه در سایت ارسال کنم اما نشد براتون به این شماره در واتساپ ارسال میکنم ۰۹۹۰۱۱۶۸۲۳۶

۱۴۰۳-۰۲-۱۴ ۱۵:۴۰:۳۹

محدثه ناصری

و اینکه من یک دونه برگ انجیری خریداری کردم حدود یک ماه پیش ،روز های اول دیدم زیر گلدون هزارپای مرده که دوتا بودند وجود داشت .امروز هم که آب دادم بهش ،دیدم که باز یک هزارپا مرده بیرون اومده همراه با آب زیر گلدون خارج شده بود .میخواستم بدونم وضعیت گیاه به چه صورت هست آیا نیاز به قارچکش یا تعویض خاک داره ؟آبیاری هم هر ۱۰ روز یکبار به طوری که آب کاملا از زیر گلدون خارج بشه .عکسش رو براتون در واتساپ ارسال میکنم.

۱۴۰۳-۰۲-۱۴ ۲۳:۱۸:۱۲

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر

تصاویر ارسالی
۱۴۰۳-۰۲-۱۵ ۰۷:۳۵:۵۴

کارشناس شماره ۱

سانسوریا . نوسان دمای محیط و آبیاری یا رطوبترسانی نادرست باعث خشکی نوک برگها شده است . گلدان را به محیط پرنور و با تهویه ی عالی قرار دهید. محیط نباید نوسان دما داشته باشد . آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان نسبتا خشک شده باشد و بعد به اندازه ی کافی به گیاه اب دهید طوری که مطمئن شوید ریشه آبِ کافی دریافت کرده است .

۱۴۰۳-۰۲-۱۵ ۰۷:۴۱:۴۶

کارشناس شماره ۱

لیتوپس. سایز گلدان برای این گیاه بزرگ است . گلدان را کوچکتر کنید و آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان نسبتا خشک شده باشد حتی الامکان آبیاری را در اوقات گرمِ روز انجام ندهید . گرمای محیط نیز موجب چروک شدن گیاه میشود . آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان خشک شده باشد.

۱۴۰۳-۰۲-۱۵ ۰۷:۴۰:۳۲

کارشناس شماره ۱

فوکاریا . گرما ی محیط و آبیاری نادرست باعث بروز این مشکل شده است . این ساکولنت به آبیاری زیاد بسیار حساس است و فورا دچار آسیب میشود . گلدان را در محیطی خنکتر قرار دهید و آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان خشک شده باشد. اگر خاک گلدانهایتان به گونه ای است که آب به سختی در آن نفوذ میکند انرا تعویض و از خاک ساکولنت استفاده کنید . گلدانها را با فاصله از هم قرار دهید تا گرما موجب آسیب دیدن گیاهان نشود.

۱۴۰۳-۰۲-۱۵ ۰۷:۴۵:۵۸

کارشناس شماره ۱

وجود هزارپا در حاک برای گیاه مشکلی ایجاد نمیکند اما اگر تعدادشان انقدر زباد باشد که در محیط داخل منزل مشاهده میشوند و ازار دهنده هستند بهتر است خاک تعویض یا از سم دیازینون برای از بین بردن آنها استفاده کنید. سمپاشی را در داخل منزل انجام ندهید. رطوبت زیاد ، تهویه ی نامناسب محیط، دمای بالای محیط موجب فعالیت هزار پا در گلدان میشود .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
سم دیازینون (Diazinon)
۱۴۰۳-۰۲-۱۵ ۰۷:۴۹:۰۵

محدثه ناصری

سلام ،وقت شما هم بخیر ،امکانش هست بفرمایید مثلا چه میزان از سطح خاک فوکاریا و سانسوریا خشک شد آبیاری کنم و چه میزان آبیاری کنم ؟به اندازه ای باشه که آب (چند قطره یا کاملا ؟) از زیر گلدون خارج بشه؟

۱۴۰۳-۰۲-۱۵ ۰۷:۵۵:۲۹

کارشناس شماره ۱

حداقل نیمی از عمق خاک گلدان خشک شود بعد ابیاری را به اندازه ای انجام دهید که چند قطره از ته گلدان خارج شود البته به شرط کوچک بودن گلدان . آبیاری را به هیچ وجه در زمانی که دمای محیط بالاست ، انجام ندهید .

۱۴۰۳-۰۲-۱۵ ۰۸:۰۰:۱۲

محدثه ناصری

سلام ،خسته نباشید ،من امروز موقع آبیاری کاکتوس ها متوجه شدم که یکی از کاکتوس ها یه سری لکه های سفیدی حالت شوره مانند روی بدنه اش ایجاد شده است .چیکارمیتونم براش انجام بدم ؟عکس رو میفرستم در اینجا اگر ارسال نشد در واتساپ براتون میفرستم .

تصاویر ارسالی
۱۴۰۳-۰۲-۲۰ ۱۸:۳۷:۲۵

محدثه ناصری

و باز هم یه کاکتوس دیگه هستش که امروز متوجه شدم که داره زیرش چروک میشه.چیکار کنم من هر ۱۲ روز یکبار بهش آب میدم .آیا ممکنه از کم آبی باشه ؟به نظرتون راه درمانی داره ؟براتون عکسش رو در واتساپ میفرستم .

۱۴۰۳-۰۲-۲۰ ۱۸:۵۵:۰۹

کارشناس شماره ۱

کاکتوس به افت دچار شده است . دو بار گیاه را با سم کاربندازیم آبیاری نمایید . فاصله ی بین دو سمپاشی دوهفته باشد و در این مدت گیاه را آبیاری ننمایید تا برای نوبت دومِ سمپاشی ، خاکِ گلدان خشک باشد .سمپاشی را در داخل منزل انجام ندهید. کاکتوسی که چروک شده علتش میتواند کمبود اب هم باشد اما با توجه به تغییر رنگی که بر روی تنه مشاهده میشود ، نشان از این دارد که دمای محیط مناسب نیست یا اینکه محیط نوسانات دمایی دارد . بهتر است گیاه را از خاک خارج کنید و وضعیت ریشه را چک کنید.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۳-۰۲-۲۰ ۲۰:۵۲:۳۹

محدثه ناصری

سلام ،ببخشید یه سوال در مورد فوکاریا دارم ،این که فوکاریا کنار پنجره است و در پنجره هم همیشه باز هست و به خوبی هوا تهویه میشه . از اونجایی که پنجره جنوبی هست اوایل ظهر نور فیلتر شده هم هست .آبیاری اون هم هر ۱۲ روز یکبار بهش آب میدم طوری که چند قطره آب از زیر گلدون خارج بشه . گلدون رو هم بعد از اینکه خریدم عوض نکردم .به نظرتون از سایز کوچک گلدون هم میشه ؟چون که چند روز گذشته باز هم داره تعدادی از قسمت هاش زرد میشه .چیکار کنم به نظرتون ؟آیا قارچکش بزنم یا اندازه گلدون رو عوض کنم و بزرگتر کنم ؟میشه کمک کنید آخه داره از بین میره

۱۴۰۳-۰۲-۲۳ ۱۶:۲۶:۱۲

کارشناس شماره ۱

گیاه را از خاک خارج کنید و وضعیت ریشه را چک کنید . اگر گیاه در معرض گرما قرار داشته باشد هم ، میتواند باعث بروز این آسیب باشد . آیا آفتاب یا حرارت آن ، روی گیاه می افتد یا اینکه گلدان در حوالی ظهر ، با توجه به دمای محیط ، گرم میشود ؟

۱۴۰۳-۰۲-۲۴ ۰۰:۲۷:۳۳

محدثه ناصری

سلام ،خسته نباشید ،میخواستم بگم که ریشه های گیاه فوکاریا سیاه شده ،عکسش رو در واتساپ براتون میفرستم به نظرتون احیا میشه ؟

۱۴۰۳-۰۳-۰۵ ۱۹:۱۳:۵۶

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر عکس در واتس اپ ارسال کنید

۱۴۰۳-۰۳-۰۵ ۲۱:۰۴:۱۹

محدثه ناصری

سلام خسته نباشید من یک برگ انجیری دارم که حدود دو ماه پیش خریداری کردم و همون روز اول در گلخونه خاک و گلدون رو عوض کردم .کنار پنجره قرار دارد .موقع آبیاری هم به میزانی میدم که آب کاملا از زیر گلدون خارج بشه .هر وقت خاکش خشک شد آب میدم .اما یه چند روزی هست که متوجه شدم که یکی یکی برگهاش داره زرد میشه و اصلا گیاه حال نداره ،چیکار میتونم براش انجام بدم ؟آیا دچار قارچ شده ؟اگر دچار قارچ شده چه قارچکشی استفاده کنم و چه مقدار و به چه صورت ؟ عکسش رو براتون در واتساپ میفرستم .

۱۴۰۳-۰۳-۱۹ ۰۰:۲۵:۴۷

کارشناس شماره ۱

تصاویر ارسالی
۱۴۰۳-۰۳-۱۹ ۱۱:۱۵:۳۷

کارشناس شماره ۱

گلدان را بمدت یک ساعت در ظرف اب قرار دهید و نتیجه را اطلاع دهید

۱۴۰۳-۰۳-۱۹ ۱۱:۱۶:۲۹

کارشناس شماره ۱

مدتی صبر کنید و ببینید کمی گیاه سرحال تر میشود یا خیر ؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۳-۰۳-۱۹ ۱۵:۱۸:۵۳
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@