پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

شکیبا

تعداد سوال: ۲

کمرنک و رو به زردی رفتن رنگ برگهای زاموفیلیا ویژه

تعداد بازدید ۲۹۴

سلام وقت بخیر من حدود دو سال و نیم هست که دو گلدان زاموفیلیا سبز دارم که در این مدت هر کدام یک پاحوش زدند و سرحال هستند اخیرا دو ماه قبل به خانه جدید جنوبی منتقل شدیم و داخل سالن نور کافی نیست و تمام طول روز چراغهای سالن روشنه. از یکماه قبل برگهای یکی از شاخه های زاموفیلیا شروع به کمرنگ شدن بصورت تکه تکه و نه یکنواخت کرده و من نگرانم کامل زرد بشه. برای تامین نور این گلها مدتی ست که من کلدانهارو به اتاق با پنجره جنوبی منتقل میکنم ولی نور غیر مستقیم که به برگها نخورده و شبها به سالن برمیگردونم. جدیدا یک پاجوش جدید ایجاد سده که رنگش سبز خیلی روشنه. خواستم ار شما خواهش کنم راهنمایی بفرمایید چون نکرانشون هستم

تصویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۵-۱۰ ۱۰:۴۴:۲۱

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر . گلدان را در همان اتاقی که نور جنوبی دارد نگه دارید . زیرا جابجایی مداوم گیاه ، به آن آسیب میزند . در جوانه های جدید ، رنگ برگها در ابتدا سبز روشن بوده و برگها بسیار ظریف ، با ضخامت کم میباشند و به مرور که برگها باز میشوند بر ضخامتشان افزوده شده و رنگ برگها تیره تر میشود . برای سلامت گیاه ماهی یکبار از کود کلات آهن و کود فسفر بالا به تناوب استفاده کنید . یعنی اگر یکبار آهن به گیاه دادید ، یک ماهِ بعد ، از کود فسفر بالا استفاده کنید .برای آبیاری اجازه بدید خاک نسبتا خشک شده و بعد گیاه را آبیاری نمایید. اگر نور محیط برای گیاه کافی نباشد یا اینکه کوددهی نادرست و در زمان نامناسب انجام شود رنگ برگها تغییر میکند .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کلات آهن
۱۴۰۲-۰۵-۱۱ ۰۸:۵۰:۰۷

شکیبا

سپاس حتما اینکار را انجام میدهم.. من دقیقا آبیاری را زمانی انجام میدهم که خاک گلدان خشک شده باشه و بایک سبخ چوبی رطوبت خاک را چک می کنم بنابراین مشکلی در ابیاری زیاد نیست کود هم یکنوع کود پودری نارنجی رنگ که نامش را فراموش کردم یک قاشق چایخوری در نیم لیتر آب حین ابیاری هر۱۵ روز یکبار استفاده کردم در این مدت. یکماه قبل هم گلدان را تعوبض کردم با خاک گلهای اپارتمانی گیلدا... البته قبل تعوبض گلدان شاخه کمرنگ شده بود. نگرانی من بیشتر بخاطر شاخه قدیمی ست که در حال کمرنگ شدن و زرد شدن است و اینکه بقیه شاخه ها هم این اتفاق برایشان بیافتد مجددا عکس ان را دقیق تر ارسال می گنم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۵-۱۱ ۰۹:۴۸:۱۶

شکیبا

در ضمن من دو گلدان زاموفیلیای بلک دارم که همین روند ابیاری که در بالا خدمتتون گفتم و کود پودری نارنجی رنگ را برایشان استفاده می کنم حدود سه ماه قبل پاجوش زدن ولی رشدشون ظاهرا متوقف شده و من احساس می کنم حتی میلیمتری هم رشد نمی کنند. ظاهرا شاداب و سرزنده هستند ولی پاجوششان انگار رشد نمی کند اگر در این مورد هم راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۵-۱۱ ۱۰:۰۲:۲۵

شکیبا

چندتا از برگهای زاموفیلیای بلک را الان متوجه شدم حالت سوختگی ایجاد شده و قهوه ای شده.بنظر شما مشکل چیه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۵-۱۱ ۱۰:۰۵:۱۵

شکیبا

روی برگهای زاموفیلیا گاهی لکه هایی مثل خراش ایحاد میشه که ظاهر گیاه را بد جلوه میده ممکنه بفرمایید دلیلش چیه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۵-۱۱ ۱۰:۱۷:۴۷

شکیبا

من امروز تمام گلدانهای زاموفیلیای سبز و بلک را به اتاق با پنجره جنوبی منتقل کردم که نور مناسب داره و با فاصله یک و نیم تا دو متری از پنجره قرار دادم. فقط سوالی که الان پیش آمد اینه که دمای این اتاق بین ۳۰ تا ۳۳ درجه سانتیگراد متغیره و برای زاموفیلیا اشکالی ایجاد نمیکنه؟

۱۴۰۲-۰۵-۱۱ ۱۸:۲۳:۱۴

شکیبا

سلام ببخشید ۲۴ ساعت و بیشتر از ثبت سوالات من گذشته ممکنه لطف بفرمایید پاسخ بدهید ممنونم من یک گلدان محبوبه شب و یاس رازقی دیروز تهیه کردم لطف میکنید بفرمایید چه طور ازشون نگهداری کنم و خاک و کود مورد نیازشون چی هستش و اینکه ایا الان مجازم گلدان و خاکش را عوض کنم و چه خاکی تهیه کنم؟ چون ربشه های گلدان محبوبه شب از زیر گلدان بیرون زده چ در تصویر مشخصه ... میزان آبیاری را بفرمایید و اینکه من این دو را در حیاط منزل و سایه و آفتاب گذاشتم. تصویرشون را هم ارسال میکنم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۵-۱۲ ۱۸:۴۷:۴۱

کارشناس شماره ۱

اگر برگهای قدیمی در حال کمرنگ شدن یا زرد شدن هستند میتواند نشان دهنده ی آسیب دیدن ریشه باشد . در هر نوبت آبیاری چقدر آب در گلدان میریزید؟ کوددهی را فعلا متوقف کنید . میزانِ دمایی که بیان کردید چون در حد دو سه درجه اختلاف دارد ، مشکلی برای گیاه ایجاد نمیکند

۱۴۰۲-۰۵-۱۲ ۲۲:۰۴:۲۴

کارشناس شماره ۱

در مورد محبوبه شب و رازقی ، محیط نگهداری که فرمودید برایشان مناسب است . با توجه به گرمای هوا بهتر است هرروز یا حتی روزی دوبار ، صبح زود و عصر ، آنها را سیراب کنید. فعلا نیازی به استفاده از کود نیست .

۱۴۰۲-۰۵-۱۳ ۲۳:۵۹:۲۳

شکیبا

سپاس از پاسخگویی شما...من دو هفته قبل گلدان و خاک گلدان زاموفیلیا را تعویض کردم با خاک گیلدا برای گلهای اپارتمانی...ریشه ها و ریزوم مشکلی نداشتن. در ضمن قبل از تعوبض گلدان کمرنگ شدن برگها شروع شده بود...آبیاری گیاه هربار که سطح خاک خشک میشه و بعد از چک با سیخ چوبی حدود دو لیوان ابیاری میشه و از زهکشها خارج میشه. در فاصله این چندروز رنگ برگها زردتر شده و تفاوت رنگش با بقیه شاخه ها مشخصه. ار شما ممنون میشم بفرمایبد چطور مشکل را حل کنم؟ طبق عکس ملاحظه بفرمایید

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۵-۱۳ ۰۹:۳۱:۳۷

کارشناس شماره ۱

در این فصل باید حداقل یک سوم خاک خشک شود و بعد گیاه را آبیاری نمایید. بهر حال چون در حال حاضر زرد شدن برگها روندی سریع دارد بهتر است حتما ریشه چک شود . زیرا هم در اثر ابیاری کم و هم آبیاری زیاد ریشه دچار مشکل میشود . بهتر است گیاه را از خاک خارج کنید و وضعیت ریشه را چک کنید.

۱۴۰۲-۰۵-۱۴ ۰۰:۰۳:۲۹

شکیبا

سلام ریشه را بررسی کردم ریشه ها و ریزوم سالم هستند و مشکلی ندارند. فعلا فقط همان یک شاخه زرد شده. نگرانم شاخه های بعدی هم زرد بشه البته من گیاه را به اتاق با پنجره جنوبی منتقل کردم. بنظرشما چکاری برای حل مشکل زردشدن گل انجام بدم؟

۱۴۰۲-۰۵-۱۷ ۱۰:۱۶:۳۳

کارشناس شماره ۱

گلدان را با فاصله از پنجره ی جنوبی قرار دهید . زرد شدن گیاه یا بعلت آبیاری نادرست است یا کوددهی نادرست و یا کمبود مواد غذایی ، البته نوسانات دمایی هم میتواند عاملی برای زرد شدن گیاه باشد . اگر زرد شدن فقط در یک ساقه مشاهده میشود در صورت سلامت ریشه ها ، ممکنست بعلت تنش باشد .

۱۴۰۲-۰۵-۱۹ ۰۲:۰۱:۰۸

کارشناس شماره ۱

گلدان را با فاصله از پنجره ی جنوبی قرار دهید . زرد شدن گیاه یا بعلت آبیاری نادرست است یا کوددهی نادرست و یا کمبود مواد غذایی ، البته نوسانات دمایی هم میتواند عاملی برای زرد شدن گیاه باشد . اگر زرد شدن فقط در یک ساقه مشاهده میشود در صورت سلامت ریشه ها ، ممکنست بعلت تنش باشد .در حال حاضر در هر نوبت آبیاری چقدر آب در گلدان میریزید ؟

۱۴۰۲-۰۵-۱۹ ۰۲:۰۲:۴۸

شکیبا

سلام مجدد در هر نوبت ابیاری در هر گلدان حدود دولیوان آب می ریزم و از زهکشها آب خارج میشه. فقط یک شاخه کمرنگ و رو به زردی رفته. این عوامل زرد شدن که در بالا گفتید فقط می تونم بگم آبیاری زیاد در مورد گل‌های من صدق نمیکنه. ولی سایر عوامل که ذکر کردید میتونه باشه حتما... ببخشید شما در بالا دو کود معرفی کردید کود آهن و کود گل دهی... و بعد گفتید کوددهی را متوقف کنید.. الان با توجه بوضعیت گیاه چکاری برای درمانش انجام بدم؟ ممنون میشم کمک کنید

۱۴۰۲-۰۵-۲۲ ۰۸:۲۴:۳۱

شکیبا

سلام مجدد در هر نوبت ابیاری در هر گلدان حدود دولیوان آب می ریزم و از زهکشها آب خارج میشه. فقط یک شاخه کمرنگ و رو به زردی رفته. این عوامل زرد شدن که در بالا گفتید فقط می تونم بگم آبیاری زیاد در مورد گل‌های من صدق نمیکنه. ولی سایر عوامل که ذکر کردید میتونه باشه حتما... ببخشید شما در بالا دو کود معرفی کردید کود آهن و کود گل دهی... و بعد گفتید کوددهی را متوقف کنید.. الان با توجه بوضعیت گیاه چکاری برای درمانش انجام بدم؟ ممنون میشم کمک کنید

۱۴۰۲-۰۵-۲۲ ۰۸:۲۴:۴۰

کارشناس شماره ۱

فعلا کوددهی متوقف شود و زمانی که وضعیت گیاه به ثبات رسید میتوانید کوددهی را شروع کنید .سعی کنید در زمان آبیاری آب را در تمام قسمتهای خاک ، بصورت یکسان بریزید تا تمام قسمتهای ریشه بصورت یکنواخت ، آب دریافت کنند .

۱۴۰۲-۰۵-۲۲ ۱۷:۴۱:۰۶
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@