پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

م موسی زاده

تعداد سوال: ۲

لکه های زرد روی برگهای پاندانوس ویژه

تعداد بازدید ۵۹۴

باسلام و احترام مدتیه لکه های زرد رنگ روی برگهای گیاه پاندوس ایجاد میشه. یکبار زمستان پارسال لکه ها رو دیدم، باز چند وقتی خوب بود و برگهای جدید مشکلی نداشتن، اما الان دوباره بعضی برگها دارن لکه دار میشن. تعویض گلدان رو پارسال انجام دادم. حدود ۱۲ ساله این گل رو دارم. اما حدود یکساله اینطوری میشه. و مکانش ۷ ساله همینجا وشت پنجره است. البته جدیدا تراس رو شیشه زدیم و نور کمتر شده یعنی درواقع نور از پشت دو لایه شیشه عبور میکنه. عکس میفرستم ببینید لطفا. روی گیاه هر چند روز اسپری آب بصورت مه پاشی انجام میدم، چون خواستگاه این گیاه مناطق گرم و مرطوبه احتمال دادم رطوبت و مه پاشی نیاز داره. و داخل پذیرایی هوا خشکه. بنابراین اسپری آب میکنم. آبیاری هفته ای یکبار یا هر ده روز یکبار انجام میدم. الان که هوا خنکتر شده حتی دیرتر آبیاری میکنم. و مکانش پشت پنجره شمالی هستش. بررسی کردم آفت نداره، پاجوش زیاد زده توی این چند سال که پاجوشها رو جدا نکردم، ولی علت زرد شدن رو نمیدونم.ممکنه از کمبود مواد مغذی باشه؟ ماهی یکبار هم در بهار و تابستان بهش کود دادم. الانم که گیاه بزرگ شده امکان تعویض گلدانش نیست چون برگهاش سوزنیه و به دست آسیب میزنه. پارسال هم خیلی به سختی گلدانش رو تعویض کردم، ممنون میشم راهنمایی کنید.

تصویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۸-۱۴ ۰۷:۴۴:۵۷

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر جهت کنترل بیماری لازمه دوباره به فاصله یک هفته سم قارچکش مسس اسپری کنید براتون لینک سمشو میزارم گیاه و محل پر نور بدون نور مستقیم قرار بدید و‌ هرچی تهویه بیشتر باشه بیماری های قارچ باکتریایی کمتر میشه

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
قارچ کش پنکونازول
۱۴۰۲-۰۸-۱۵ ۲۰:۵۹:۴۴

م موسی زاده

ممنون از راهنمایی تون ولی چطور میشه فهمید که این نقطه ها بیماری قارچی هست؟ چون ابیاری گل خیلی کم بود و فقط وقتی تماک خاک خشک میشد آبیاری میکردم. و ایا اسپری سم در منزل برای انسان مضر نیست؟ تصویر مکان گل را ضمیمه کردم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۸-۱۶ ۱۳:۱۶:۵۶

م موسی زاده

اگر علت ایجاد مشکل رو بگید خیلی خوبه. که مجدد اون اشتباه رو انجام ندیم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۸-۱۶ ۱۳:۲۳:۰۴

کارشناس شماره ۲

بله حتما ببینید به طور کلی بیماری قارچی و باکتریایی زمانی که زطوبت بالا باشه و نور کم بیشتر گسترش پیدا میکنه البته گاهی با وجود نور خوب هم این اتفاق میافته که بهتره با دیدن اولین علائم مشورت کنید تا سریعتر درمان شروع بشه برای جلوگیری از این مشکل اصلا در محیط بدون تهویه و در بسته اب اسپری نکنید بین دو ابیاری چک کنید حتما یک سوم ارتفاع خاک گلدون خشک باشه و بعد هرابیاری چک کنید اب اضافی از زیر گلدون تخلیه بشه این موارد به جلوگیری از بیماری کمک بزرگی میکنه و سموم قارچکش شیمیایی هستند و بهتره در زمان مصرف از ماسک و دستکش استفاده کنید و پنجره باز باشه

۱۴۰۲-۰۸-۱۶ ۲۳:۰۱:۱۵

م موسی زاده

آخه الان دو مشکل وجود داره یکی اینکه سایز گلدان بزرگه و قدش ۵۰ سانته، (دو عکس از گلدان در کامنتهای قبلی ارسال کردم که ظاهرا مشاهده نمیشه)، بنابراین باید حجم زیادی آب در گلدان بریزم که آب از زیرش خارج بشه و خب این حجم آب موجب پوسیدگی ریشه نمیشه؟ دوم اینکه برگهای پاندانوس تیغ تیغی هست و تعدادشون زیاده و اطراف سطح گلدان رو پر کرده و بنابراین اصلا نمیشه دستمو ببرم زیر برگها و با انگشت رطوبت سطح خاک رو تست کنم، زخمی میکنه پوست دستمو بنابراین همیشه سعی کردم گل رو کم ابیاری کنم که قارچی نشه و مورد بعد اینکه در پذیرایی منزلم امکان تهویه هوا وجود نداره چون پنجره ها به تراس باز میشه و تراس با شیشه کامل پوشیده شده و پنجره ای به حیاط نداره که برای تهویه بازش کنم‌ . برای این مشکل چه راه حلی دارید؟ میشه گاهی کولر گازی روشن کنم که هوای اتاق جابجا بشه؟ میشه گاهی

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۸-۱۸ ۱۶:۲۵:۱۴

م موسی زاده

اگر گلدان رو به پارکینگ منتقل کنم چطور؟ با توجه به اینکه دو طرف پارکینگ با شیشه سکوریت دبوار شده و دو درب شیشه ای به فضای بیرون داره، و دربها برای رفت و امد افراد بارها در طول روز باز میشن ، تهویه پارکینگ خوبه برای این گل؟ نورگیری فضای پشت این شیشه ها هم عالیه طوریکه آفتاب از شیشه عبور میکنه. فقط نمیدونم پاندانوس در سرمای زمستان در پارکینگ دوام میاره یا نه.

۱۴۰۲-۰۸-۱۸ ۱۶:۳۱:۲۰

م موسی زاده

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۸-۱۸ ۱۶:۳۳:۰۷

کارشناس شماره ۲

لطفا عکس های که ارسال نشده به شماره واتسپ زیر ارسال بفرمایید چک میکنم ۰۹۱۸۳۱۶۱۰۲۸

۱۴۰۲-۰۸-۱۹ ۱۴:۴۶:۴۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@