پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

امید یزدانشناس۲۹۷۸

تعداد سوال: ۱

لکه قهوه ای روی برگ ویژه

تعداد بازدید ۱۵۴

بعد از مدتی که گلها رو به گلدون بزرگتر جابجا کردم،لکه قهوه ای زده و از ساقه زرد شده و کلا گنده شده و تعدادی هم که بهتر شدن و برگ جدید زدن لکه سفید رنگ هنگام باز شدن دارن و دست خورده که میشن مثل گنده شده به میشن

۱۴۰۲-۱۲-۰۴ ۰۱:۱۸:۳۵

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر لطفا عکس گیاه را ارسال بفرمایید .

۱۴۰۲-۱۲-۰۴ ۰۸:۴۶:۰۴

امید یزدانشناس۲۹۷۸

لطفاً راهنمایی کنید،چون تعداد۷۰۰گلدون دارم که فک کنم ۵۰تا سالم باشند مابقی درگیر هستن،سم قارچ کش هم زدم،اگه درست بگم سولفوزید آلمیمینیوم ۲۲درثد هست هم اسپری کردم سه نوبت هم بصورت آبیاری،بعد از ۵,۶روز هم هییومیک اسید با فسفر دادم،الان تعدادیشون دارن برگ جدید باز میکنن،ولی هنوز خرابی دارن،ممنون از همکاریتون.

۱۴۰۲-۱۲-۰۴ ۱۲:۴۷:۰۹

امید یزدانشناس۲۹۷۸

درود چند بار ارسال کردم نمی‌دونم ارسال نمیشه یا برا من نمایش داده نمیشه،چکار باید کرد،لطفن راهنمایی بفرمایید.سپاس

۱۴۰۲-۱۲-۰۴ ۲۰:۳۲:۵۲

کارشناس شماره ۱

آیا گلخانه وسایل گرمایشی دارد ؟ دما حدودا چند درجه است ؟ آیا به گیاهانتان کود میدهید ؟ یا اینکه تازه گلدان زده شده اند ؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۱۲-۰۵ ۱۲:۳۹:۴۱

امید یزدانشناس۲۹۷۸

درود ،بله جونم،هم بخاری دارن،هم کود دهی انجام شده،ودما هم از ۱۵تا۲۱متغیر در ۲۴ساعت،چون روز هوا گرم بخاری خاموش،حدود ساعت ۵تا۶عصر روشن میکنم،وای فقط تهویه بصورت طبیعی انجام میشه،پنجره باز میکنم،رطوبت هم با اسپری رو خود گل و اطراف انجام میشه که بتازگی حذف کردم و هر دو سه روز یکبار اسپری ....

۱۴۰۲-۱۲-۰۵ ۱۲:۵۷:۱۵

کارشناس شماره ۱

کوددهی را متوقف کنید چون در این فصل نیازی به کوددهی نیست اجازه دهید ریشه کمی کار کند و بعد کوددهی را در فصل گرم انجام دهید البته اگر خاک گلدان خاکبرگ باشد نیازی به تغذیه مصنوعی نیست فقط با کنترل آبیاری و رطوبت و نور کافی این گیاه به خوبی رشد خواهد کرد . رطوبترسانی را در این فصل از طریق کف گلخانه انجام دهید آن هم با فواصل زیاد . اما در مورد شامادوراها و اریکا ها این گیاهان از نظر نیاز نوری با آگلونما تفاوت دارند و سایه دوستتر هستند بهتر است آنها را به محیطی سایه تر منتقل کنید . در مورد انها هم فعلا از کوددهی خودداری کنید . بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان نسبتا خشک شود . چون گلخانه محیطی نسبتا بسته است ، اگر در کوددهی افراط کنید ( مخصوصا کودهای ازته ) خیلی سریع گیاهانتان به شپشک آرد آلود مبتلا میشوند . دیگر نیازی به استفاده از قارچ کش نیست . برگهای آسیب دیده را جدا کنید چون دیگر ترمیم نخواهند شد . آیا برگهای جوان آگلونما ، دارای چین و چروک هستند ؟

۱۴۰۲-۱۲-۰۵ ۱۳:۰۸:۳۰

امید یزدانشناس۲۹۷۸

برگهای جدید اونایی که ساقه درگیر بوده،وآب اسپری میشده،باز هم مشکل دارن و حالت آب که به روی کاغذ ریخته میشه و نرم هست،نمیدونم تونستم خوب توصیف کنم،و بتازگی چنتا تار عنکبوت دیدم مخصوصن بین دو تا گلدون،برا رفع اونا چه راهکاری هست،بفرمایید تا اجرا کنم،در ضمن چون سایز گلدون از کوچک یکباره به بزرگ تبدیل شد ،میتونه از شوک،این بلا سرش اومده باشه،ولی تعدادی هم باسایز مناسب هست که اونا هم درگیر شدن،و تعدادی در سایز بزرگ هست که کاملا در سلامت

۱۴۰۲-۱۲-۰۵ ۱۳:۳۵:۵۹

امید یزدانشناس۲۹۷۸

وقت بخیر،در ادامه کامنت قبلی،عرض کنم که زیر گلدون ها خاک هست و چون دایم رطوبت داره مشکلی ایجاد نمیکنه،یعنی لازم نیست زمین با گلدون فاصله ای داشته باشه،مثلن سن ریزه بریزم یا از پوشال استفاده کنم؟ممنون اگر با سوال کامنت قبلی با هم جواب بدین.

۱۴۰۲-۱۲-۰۵ ۱۹:۵۷:۳۷

کارشناس شماره ۱

اگر در فصل زمستان یا اواخر پاییز گلدان را تعویض کرده باشید بله گیاه میتواند دچار شوک شود . وجود تار عنکبوت حکایت از وجود کنه میتواند باشد که وقتی گرمای محیط زیاد شود ( حتی بصورت نوسان) و برگها خشک باشند کنه ها شروع به فعالیت میکنند که با کنترل دما و تمیز نگه داشتن برگها باعث میشود این حشرات فراری شوند یا اگر تعدادشان زیاد است و گلدانهای زیادی آلوده ی این آفت شده اند میتوانید از سموم کنه کش استفاده کنید . گاهی اوقات وقتی روی برگها اب ریخته شده باشد و در همان زمان دما بالا باشد یا نور زیاد باشد ، برگها حالتی شبیه به پختگی ( که به نوعی شبیه به سوختگی ) است میشوند که در این گونه موارد فقط میتوانید برگ آسیب دیده را جدا کنید چون ترمیم نمیشود . فعلا چون گیاهانتان ضعیف هستند و با توجه به قرار داشتن در فصل سرما و دوران رکود اکثر گیاهان آپارتمانی ، سعی کنید زیاد کاری به کار گیاهانتان نداشته باشید و مدام از کود و یا سم ها یا ضد شوک ها استفاده نکنید چون در این فصل ، همین مواد میتوانند باعث شوک بیشتر و یا حتی مرگ گیاه شوند . تنها کاری که تا بهار میتوانید برای گیاهانتان انجام دهید اینست که آبیاری را به اندازه و در زمان خشک بودن خاک گلدان انجام دهید . به گیاه هوای تازه برسانید و دما را یکنواخت نگه دارید بین ۲۰ تا ۲۳ درجه مناسب است . وقتی شرایط محیطی و نگهداری گیاه مناسب باشد ، وضعیت گیاه کم کم به حالت ثبات رسیده و نشانه های رشد و سلامت گیاه نمایان خواهد شد .

۱۴۰۲-۱۲-۰۵ ۲۰:۰۷:۵۶

امید یزدانشناس۲۹۷۸

پس فقط و فقط آبیاری اونم بعد از خشک شدن خاک گلدون و رطوبت هم خیلی کم به فاصله هر ۳,۴روز انجام بدم و تمام تا آخر اسفند ماه،درسته؟

۱۴۰۲-۱۲-۰۵ ۲۰:۱۵:۵۸

کارشناس شماره ۱

بله

۱۴۰۲-۱۲-۰۵ ۲۲:۱۸:۵۰

امید یزدانشناس۲۹۷۸

درود و عرض ادب عرض کنم که اگه ستون اول گلدون ها رو دیده باشید تمامن بدون برگ هستند،تعدادی رو از خاک بیرون آوردم و متوجه شدم که انتهای بعضی یا بدون ریشه یا اینکه ازش و له شده هست،ولی هنوز زنده بود چون ساقه سبز هست،و تعدادی هم در حال ریشه زدن به آب انتقال بدم یا باز در خاک بزارمشون،در مورد ریشه دار و بی ریشه،دو مقوله جدا هستن.شرمنده که متن طولانی شد.

۱۴۰۲-۱۲-۰۶ ۲۰:۴۱:۲۳

کارشناس شماره ۱

آنهایی که بدون ریشه و له هستند ، اگر بافت داخلِ ساقه هم نرم باشد یا اینکه تغییر رنگ داده باشد امکان ریشه زایی اش بسیار کم میشود اما اگر ساقه سالم باشد و بند یا گره داشته باشد ، در آب حتما ریشهدار خواهد شد . فقط اب را زود به زود تعویض کنید و یک تکه زغال در آب قراردهید .اما انهایی که ریشه دارند را میتوانید در خاک نگه دارید البته اگر هنوز آنرا نکاشته اید بهتر است در گلدانی کوچکتر با خاک تازه بکارید ، انهایی را هم که در اب قرار داده اید وقتی نوک ریشه زد به خاک منتقل کنید . حتما گلدان کوچک باشد .

۱۴۰۲-۱۲-۰۷ ۰۷:۵۹:۵۷

امید یزدانشناس۲۹۷۸

ممنون لطف کردین

۱۴۰۲-۱۲-۰۷ ۱۲:۳۰:۲۸

کارشناس شماره ۱

موفق باشید

۱۴۰۲-۱۲-۰۸ ۱۰:۰۷:۵۱

امید یزدانشناس۲۹۷۸

درود،سوال در مورد حشرات،مثل حلزون بدون پوسته در گلدون آسیب به گیاه میزنه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۳-۰۱-۲۵ ۰۰:۱۴:۳۸

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر بله ، از برگهای گیاه و جوانه ها تغذیه میکند . میتوانید از سمومی که بصورت طعمه هستند استفاده کنید . یا اگر تعدادشان کم است آنها را جمع آوری کنید .

۱۴۰۳-۰۱-۲۵ ۲۲:۱۵:۴۲

امید یزدانشناس۲۹۷۸

درود،خب داخل گلدون هست،از سم کمفیدور استفاده کنم خوب هست،و در صد محلول چقدر باشه خوبه،اسپری یا آبیاری انجام بدم؟تازه کود سه بیست دادم،مشکلی نداره،

۱۴۰۳-۰۱-۲۵ ۲۳:۴۴:۲۷

کارشناس شماره ۱

سموم حشره کش تاثیر چندانی بر روی این آفت ندارد . از سم متالدهاید استفاده کنید و آنرا روی سطح خاک بریزید .

۱۴۰۳-۰۱-۲۶ ۱۰:۲۲:۰۷
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@