پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

نوشین اسدییان

تعداد سوال: ۴۳

گیاه یاس (پیچ آمین الدوله)دچار آفت شده است ویژه

تعداد بازدید ۲۷۱۳

با عرض سلام و احترام خانم کاظمی گرامی؛ سه ماه پیش این گیاه یاس را که داخل گلدان بود خریدم و آنرا در تراس گذاشتم در عین حالیکه در حال رشد بود و مرتب جوانه می زد ولی اغلب بیحال بود طوریکه فکر کردم دچار کم آبی شده ولی با آب دادن وضعیت آن تغییر نکرد. با توجه به اینکه زیر درختچه سورینام قرار داشت(که شما کاملا در جریان آفت های آن هستید) الان دقت بیشتری کردم و دیدم متاسفانه این گیاه هم دچار آفت شده. لطفا در مورد درمان آفت راهنمایی فرمائید و بفرمائید که آفت درختچه سورینام هم ممکن است از همین نوع باشد.

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۱۶:۱۸:۵۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .بله متاسفانه وقتی گیاهی دچار آفت میشه , بخصوص آفات حشره , سایر گیاهان همجوار گلدان آلوده هم , به این آفات مبتلا میشوند .بهتره زمانی که دارید سمپاشی را انجام میدهید تمام گیاهانی که در محیط آلوده قرار دارند را نیز سمپاشی نمایید .شته ها را با سم دیازینون و یا مالاتیون و شپشک ها را با سم ایمیداکلوپراید 35 درصد و کنه های تارتن را با سم تدیون 18 درصد و یا پلیکتران از بین ببرید .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید . از مخلوط کردن سموم با هم جدا" خودداری کنید .بهتره اول آفتی که از همه بیشتر است را با سم مناسب از بین ببرید و بعد نسبت به سمپاشیِ آفاتِ دیگر اقدام نمایید .اگر سوال دیگه ای دارید در خدمتتون هستم .

۱۳۹۹-۰۷-۰۴ ۲۲:۱۱:۲۵

نوشین اسدییان

من متوجه نشدم یعنی این گیاه سه نوع آفت دارد؟ با چه فاصله ای سم را بزنم سه شب پشت سر هم؟ من فقط یک نوع آفت می بینم

۱۳۹۹-۰۷-۰۴ ۲۳:۰۶:۰۰

نوشین اسدییان

در ضمن دو بار با سم ایمیداکلرپراید تمام گیاهان از جمله این یاس و سورینام را سمپاشی نموده ام

۱۳۹۹-۰۷-۰۴ ۲۳:۰۷:۴۳

کارشناس شماره ۱

این گیاه سه نوع آفت نداره .این گیاه دچار آفت شته است .با همون سم دیازینون سمپاشی بشه .

۱۳۹۹-۰۷-۰۴ ۲۳:۰۸:۴۲

نوشین اسدییان

سلام و احترام همان زمان که فرمودید سمپاشی کردم در حال حاضر شته فعالی نمی بینم البته اثرات قبلی افت روی برگها باقی مانده ولی در کل گیاه سرحال نشده و پژمرده است کار دیگری نیاز هست انجام بدهم؟ با توجه به فصل سرما دیر به دیر آب می دهم زهکش گلدان هم خوب است.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۰۴ ۰۹:۲۸:۰۳

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .با توجه به اینکه در اوایل پاییز هنوز یاس رشد میکنه میتونید گیاه رو هرس کرده و تمام ساقه های پژمرده و آسیب را هرس کنید تا گیاه را وادار به جوانه سازی نمایید .

۱۳۹۹-۰۸-۰۴ ۲۰:۳۶:۲۰

نوشین اسدییان

با سلام و احترام از حدود یک ماه و نیم پیش جوانه های یاس رشد کرده و در این وضعیت هستند ( عکس ارسال شده) حدود ده عدد شاخه با هم درآمده که ظاهر طبیعی دارد. ولی بنظر می رسد رشد کمی کند است قبلابه خاک آن کمی کود پوسیده گوسفندی اضافه کرده بودم. می خواستم بپرسم با توجه به عکس آیا روند رشد طبیعی است و اینکه با توجه به تعداد شاخه ها نیازی به هرس آن نیست؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۱۷ ۲۲:۵۳:۴۹

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر هرس کردن علاوه بر زیبایی و سلامت و سرعت رشد ، باعث پرپشت شدن گیاه هم میشه یاس در این فصل ، چون تازه شروع به رشد کرده طبیعیه که رشدش کمی کند باشه ، هرچه هوا گرم تر شود سرعت رشد بیشتر میشود . میتوانید دو قسمتی که علامت زدم را نیز هرس کنید . و قلمه را دوباره ریشه دار کنید . چون قبلا گیاه دچار آفت بوده به هیچ وجه فعلا از کودهای شیمیایی ازته مثل سه بیست و اوره و غیره استفاده نکنید .

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۰۰:۳۵:۰۷

نوشین اسدییان

سپاسگزارم از راهنمایی دقیق شما دو ساقه را چگونه ریشه دار کنم؟

۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۱۷:۲۰:۴۶

کارشناس شماره ۱

در خاک سبک یا ماسه به راحتی ریشه دار میشه .قلمه ها را تا ریشه دار شدن، در مکانی سایه قرار بدید .

۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۲۳:۵۸:۵۴

نوشین اسدییان

با سلام و احترام رشد گیاه خوب است و درحال گلدهی و در مجموع سرحال است ولی برگها نشانه های مشکوکی از بروز آفت دارند آیا برای پیشگیری اقدامی لازم است همچنین زرد شدن برگها نیز مشاهده می شود ،آیا کود آهن نیاز نیست

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۱۶:۰۶:۳۶

نوشین اسدییان

الان که عکس را می فرستم بنظرم واقعا آفت دارد،برای درمان دو هفته قبل سه نوبت با ایمیدوکلروراید سم پاشی کرده بودم میشه بفرمائید چرا اینقدر آفت می گیرد خصوصا آفت مقاوم کود هم نداده ام،آبیاری هم معمولی است.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۱۶:۱۲:۲۹

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر آفت از نوع حشره است ؟

۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۱۷:۳۷:۰۱

نوشین اسدییان

بله حشرات بسیار ریز که به سختی موقع حرکت آنها را دیدم تقریبا طوسی روشن وتاثر باقیمانده ای که در برخی نقاط بصورت ذرات ریز سفید رنگ هستند و در برخی نقاط خصوصا پشت برگ بصوزت ذرات سیاه رنگند.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۱۷:۵۷:۰۶

کارشناس شماره ۱

یکبار گیاه رو با سم ابامکتین سمپاشی کنید .قبل از سمپاشی شاخ و برگهای آلوده را قطع کنید

۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۲۲:۲۹:۳۵

نوشین اسدییان

با سلام و احترام با سلام و احترام سم ابامکتین تهیه کردم اطلاعات روی سم بیشتر برای مزارع بزرگ است و من نتونستم بفهمم که چطور سم را باید آماده کنم. در ضمن غیر از این پیچ امین الدوله، بوته های توت فرنگی ،نسترن و تا حدودی گوجه فرنگی هایم درگیر این آفت کنه شده اند. لطفا راهنمایی فرمائید به چه نسبتی سم را تهیه کنم.و در چه فاصله ای آنرا استفاده کنم تا این آفت ریشه کن شود

۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۰۸:۳۴:۳۶

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .یک قاشق چایخوری از سم را در یک لیتر آب حل کنید و روی گیاهان سمپاشی کنید . گرم و خشک بودن هوا و نشستن غبار برروی برگها باعث شیوع این آفت میشه .بهتره شبها ، زمانی که میخواین به گیاهانتون آب بدید ، همزمان با آبیاری ، شاخ و برگها را هم با آب شست و شو بدید تا هم گیاه شادابتر بشه و هم از آفت کنه در امان باشه

۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۵۳:۵۲

نوشین اسدییان

سلام و احترام ضمن تشکر از شما بابت راهنمایی های لازم برای نگهداری پیچ امین‌الدوله خواستم به اطلاع برسانم که امسال رشد بسیار خوبی داشته و دور نرده های بالکن پیچیده و در پاییز امسال حسابی به گل نشسته و بوی خوشی در خانه ما پیچیده البته بعداز چندین بار سمپاشی بر ضد کنه ضمن سپاسگزاری عکس آنرا برایتان می فرستم و آخرین سئوالی که داشتم اینکه آیا از این به بعد کوددهی با آهن یا کود حیوانی یا غیره نیاز دارد یا خیر؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۷-۱۲ ۱۷:۳۶:۵۹

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر چقدر دیدن گیاهی که انقدر شادابه لذت بخشه ممنون از عکسی که ارسال کردید . در این فصل نیازی به کوددهی نداره اما اواسط اسفند ماه به خاکش کمی کود حیوانی اضافه کنید و سطح خاک را کمی زیر و رو کنید . به اهن نیازی نداره .

۱۴۰۰-۰۷-۱۲ ۱۹:۱۷:۱۵
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@