پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

نوشین اسدییان

تعداد سوال: ۴۳

درگیری شدید درختچه گیلاس سورینام با آفت ویژه

تعداد بازدید ۳۲۲

سلام و عرض ارادت خانم کاظمی گرامی خواهش میکنم در مورد سمپاشی مجدد گیاه راهنمایی بفرمائید آفات درحال رشد واز بین بردن گیاه هستند.همانطور که خاطرتان هست با راهنمایی شما دو بار گیاه گیلاس سورینام را با سم ایمیداکلرپراید سمپاشی کردم. شاید تشخیص نوع آفت اشتباه بوده و من مشخصات درست نداده ام امروز توانستم ازبالای درختچه عکسی بگیرم که مشخصات آفت از نظر شکل و اندازه بطور واضح دیده میشود لطفا راهنمایی فرمائید که از چه سمی برای از بین بردن آفت استفاده کنم شاید بتوان گیاه را نجات داد. در ضمن این حشرات سفید بسیار ریز در حال حرکت سریع بر روی تارهای بودند که خودشان تنیده اند.

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۱۷:۰۴:۴۷

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام خانم اسدییان عزیز پاسخ سوال شما داده شد .

۱۳۹۹-۰۷-۰۴ ۲۱:۵۵:۵۸

نوشین اسدییان

بیشتر حشرات بسیار ریز فکر کنم یک میلیمتر هستند که تار می تونند و من آفت دیگری نمی بینم یعنی همان کنه های تارتن؟ آیا فقط همان سم مخصوصی که نام بردید را بزنم کافی نیست؟ البته گیاه برگ ریزش شدیدی پیدا کرده و فکر کنم زیاد امیدی نیست

۱۳۹۹-۰۷-۰۴ ۲۳:۱۶:۰۵

نوشین اسدییان

شرمنده امکان داره یکبار دیگه بفرمائید چه سمی را اختصاصا برای این کنه ها که تار می تنند بزنم یک عکس دیگر خدمتتون می فرستم

۱۳۹۹-۰۷-۰۵ ۱۷:۳۵:۵۶

نوشین اسدییان

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۵ ۱۷:۳۶:۲۱

کارشناس شماره ۱

بله خواهش میکنم .سم پلیکتران و یا سم تدیون 18 درصد . دوز مصرفی رو از فروشنده ی سم سوال کنید .فکر کنم پلیکتران 1 در هزار و تدیون 18 درصد 2 در هزار باشه ولی باز هم بپرسید چون ممکنه دوز مصرفی برندهای مختلف تفاوت داشته باشه

۱۳۹۹-۰۷-۰۵ ۲۲:۳۲:۰۳

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .سمپاشی را انجام دادید ؟ درختچه در چه وضعیتی قرار داره ؟

۱۳۹۹-۰۷-۰۸ ۲۱:۵۱:۱۹

نوشین اسدییان

سلام وقت شما بخیر بی نهایت از لطف و توجه شما ممنونم سمپاشی کردم ولی بیشتر برگها دیگر ریخته بودند. فعلا شاخه های بیشتری خشک شدند و من انها را کوتاه کرده ام.و درختچه خیلی کوتاهتر و کوچکتر شده.

۱۳۹۹-۰۷-۱۶ ۱۷:۵۶:۴۵

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .چون هوا بسیار خنک شده ریزش برگها طبیعیه ساقه هایی که کوتاه کردید بافتی خشک و مرده داشتند یا تر و زنده بودند ؟

۱۳۹۹-۰۷-۱۷ ۰۰:۱۶:۴۸

کارشناس شماره ۱

نگران کوتاه بودن درختچه نباشید چون با محیطی که دارید , نگهداری درختچه ای به آن بزرگی مناسب نیست .با هرس مداوم میتوانید این درختچه را به یک بونسای زیبا تبدیل نمایید که برای نگهداری در تراس مناسبتر است .

۱۳۹۹-۰۷-۱۷ ۰۰:۱۸:۵۹

نوشین اسدییان

سلام و عرض ارادت خانم کاظمی گرامی بعداز خشک شدن نود درصد برگها و ریختن آنها برگهای جدید شروع به رویش نمودند ولی متاسفانه فکر کنم دوبار دچار آفت خواهند شد و برگها ی تازه نیز دچار تغییر رنگ و حالت و سوختگی هستند.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۱۶:۴۹:۱۲

نوشین اسدییان

آیا باید دوباره سمپاشی کنم؟ نیاز به تقویت خاک نیست؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۱۶:۵۱:۲۵

نوشین اسدییان

اگر صلاح میدانید برای سم پاشی از اعزام کارشناس کمک بگیرم تا هر دو بالکن را سمپاشی کند؟ یا هر راه حل دیگری که صلاح می دانید؟ گلدانهای بالکن دیگر هم دچار شپشک اردالود شده اند ولی در حد مختصر که با پنبه آغشته به الکل برطرف می شود.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۱۷:۰۲:۳۲

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . اگر شرایط محیطی گیاه مناسب نشه سمپاشی فایده ای نداره و گیاه دوباره دچار آفت میشه . چون امکان تغییر محیط وجود نداره بهتره گیاه هرس بشه و بعد از هرس یکبار سمپاشی بشه اینبار در هنگام سمپاشی سم را به همراه روغن , با آب مخلوط کنید و گیاه را با آن سمپاشی کنید .نکته ی مهم در انجام هرس اینه که باید شاخه ها به گونه ای هرس بشن که کمی فاصله ی شاخه ها از هم بیشتر بشه در حقیقت باید هرس به گونه ای انجام بشه که بعد از روییدن برگها , درختچه حجم کمتری داشته باشه . اگر در بالکن گلدانهای زیاد دارید بهتره تعداد گلدانها را کمتر کنید تا فضای کافی برای هر گلدان وجود داشته باشه .اگر ابهامی در مواردی که بیان شد , براتون وجود داره بفرمایید تا راهنماییتون کنم

۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۲۱:۵۱:۲۷

نوشین اسدییان

البته محیط گیاه را عوض کردم و از اطراف گیاه کاملا آزاد است و هرس را براساس شاخه های خشک شده انجام دادم آیا با همان سم قبلی سمپاشی انجام دهم؟چه نوع روغنی و در چه حجمی از روغن استفاده کنم. درضمن فقط یک گلدان دیگر در این بالکن هست که همان یاس آمین الدوله است.

۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۲۲:۰۲:۵۳

کارشناس شماره ۱

روغن هایی که با سم مخلوط میشوند را میتوانید از فروشگاههای لوازم کشاورزی تهیه نمایید دوز مصرفی را از فروشنده سوال کنید . روغن باعث چسبیدن سم به درخت میشه و باعث میشه سم مدت زمان بیشتری را برروی گیاه باقی بماند .تصویری که از گیاه ارسال کردید قبل از هرس هستش یا بعد از هرس ؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۲۳:۵۱:۵۶

نوشین اسدییان

عکس کامل درخت را برایتان می فرستم بله این عکسها بعداز هرس است. فضای دور درخت هم کاملا باز است.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۲ ۰۹:۲۶:۴۳

کارشناس شماره ۱

ممنون از تصویری که ارسال کردید .باید یه کم بیشتر هرس بشه .تو عکس براتون علامت زدم .خطوط زرد ساقه ها ی اصلی گیاه هستند که باید باقی بمونن و خطوط قرمز باید از همان جایی که خط کشیدم حذف بشن .راهنمایی در مورد هرس از داخل عکس کمی مشکل هستش وچون من از تو عکس علامت زدم ممکنه بعضی شاخه ها علامت زده نشده باشند اصل کلی تو هرس جاهایی که علامت زدم اینه که اگر قسمت بالای درخت رو یه دایره فرض کنید باید داخل این دایره یه کم خلوت بشه اگر براتون ابهامی وجود داره بفرمایید تا راهنماییتون کنم .

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۲ ۱۰:۴۷:۴۳

نوشین اسدییان

چشم همین کار را انجام میدهم چون شاخه های بالایی سبز بود دلم نیامد آنها را هرس کنم.بعداز آن سمپاشی هم بکنم و صبر کنم ببینم چه خواهد شد. سپاس?

۱۳۹۹-۰۸-۱۲ ۱۰:۵۸:۱۵

کارشناس شماره ۱

میوه های روی درخت را هم بچینید .ساقه هایی که برگ سبز دارند را از بالای جوانه قطع کنید .سمپاشی را در شب انجام بدید .هم روی خاک سم بریزید و هم تمام قسمتهای درختچه را با سم بشویید و کاملا تمیز کنید .بعد از هرس و قبل از سمپاشی آثار آفت را از روی گیاه پاک کنید .

۱۳۹۹-۰۸-۱۲ ۱۱:۰۵:۴۷

نوشین اسدییان

با تشکر از توضیحات کامل شما چند تا از شاخه ها را هرس کردم بنظر می رسه که مغز چوب ساقه، قهوه ای شده و طراوات ساقه را ندارد و به سمت خشک شدن می رود آیا ممکنه بیماری مربوط به ریشه یا ساقه باشه؟ یعنی در واقع بنظرم شاخه ها به آرامی درحال خشک شدن هستند مقدار آفت بنظر نمیاید آنقدر آزار دهنده باشد و شاخه را از عمق بخشکاند. این عکس را برای مقایسه شاخه سالم با شاخه خشکیده براتون فرستادم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۸:۱۳:۵۲

نوشین اسدییان

این هم مقایسه ساقه سالم و ساقه آسیب دیده همانطور که ملاحضه می کنید ساقه وسطی سالم است و پوست دو ساقه دیگر حالت چروک است

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۸:۲۵:۲۵

نوشین اسدییان

این هم سطح مقطع ساقه سالم و خشک. آیا ممکنه بیماری یا کمبود باعث این خشکیها شده باشد.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۸:۲۷:۰۱

کارشناس شماره ۱

سلام و ارادت .ساقه هایی که کاملا خشک هستند باید تا جایی که به ساقه ی سالم برسید هرس و حذف بشن . گیاهان باید بصورت دوره ای هرس شوند و اگر هرس براشون انجام نشه گیاه به طور طبیعی ساقه هایی که دیگه کارایی لازم را ندارند یا بافتشان چوبی شده را برای حفظ و رشد بهتر ساقه های جوان , از دست میده .این موضوع در تمام درختان یکسان هستش . حتی درختان مرکبات هم اگر بعد از باردهی هرس نشن یه سری از ساقه هاشون چوبی و خشک میشه و از دور مثل یک درخت بیمار به نظر میرسه در حالی که درخت بیمار نیست و فقط برای حفظ بقاء خودش , رساندن موادغذایی به بعضی ساقه ها را متوقف میکنه . درختچه شما هم همین وضعیت را داره بهتره ساقه های خشکیده ی گیاه رو کامل هرس کنید .اواخر بهمن ماه کمی کود حیوانی کاملا پوسیده تهیه و بر سطح خاک بریزید تا گیاه بعد از استراحت برای رشد مجدد غذای کافی داشته باشد .چون این درخت میوه ی خوراکی دارد پیشنهاد میکنم هیچوقت از کودهای شیمیایی برای تقویت اش استفاده نکنید. اگر سوال دیگه ای هست در خدمتتون هستم .

۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۹:۴۳:۳۴

نوشین اسدییان

سلام و تشکر و سپاس فراوان از سایت کافه گلدون و از شکیبایی شما در پاسخدهی به سئوالات. خانم کاظمی عزیز طبق دستور شما درختچه را هرس کردم فقط یک شاخه با برگهای جدید دارد که آنهم به شکلی که در عکس می بینید حالت قهوه ای و سوخته پیدا کرده. هنوز سمپاشی نکرده ام ولی هر روز درخت را چک می کنم و با توجه به تعداد کم برگها آفتی در آن نمی بینم. البته دو بار تا کنون درخت را با آب شستشو داده ام. تصویر کامل درختچه و برگهای آنرا را خدمتتان ارسال می کنند یا بنظرتون با این تفاسیر باز هم نیاز به سم پاشی دارد؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۱ ۱۳:۵۴:۵۸

نوشین اسدییان

این هم اندک برگهای جوان آفتی دیده نمی شود ولی به این شکل قهوه ای و سوخته شده اند.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۱ ۱۳:۵۷:۱۲

کارشناس شماره ۱

سلام و ارادت .سپاس از لطف و همراهی شما با کافه گلدون . نه نیازی به سمپاشی نداره .چون فصل سرما هم باعث از بین رفتن بعضی آفات میشه و با توجه به اینکه گیاه با هرس کردن , کم حجم شده فعلا نیازی به سمپاشی نیست .با توجه به فصل پاییز و خزان کردن درختان احتمال داره این چند برگ با شدت سرما بریزند .نگران نشید چون گیاه به دوران استراحت خود وارد میشود و با شروع فصل بهار جوانه های جدید دوباره برروی گیاه نمایان میشوند .

۱۳۹۹-۰۸-۲۱ ۱۸:۵۱:۵۰

نوشین اسدییان

سلام و سپاس الان آبیاری چگونه باشه ؟با توجه به فصل با خشکی خاک آب بدهم یا با زمانبندی خاصی مثلا هفته ای یک بار؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۰۹:۲۷:۲۹

کارشناس شماره ۱

تا وقتی که گیاه برگ سبز دارد آبیاری را طبق روال گذشته انجام دهید اما وقتی گیاه خزان کرد میتوانید آبیاری را کمتر مثلا دو الی سه هفته یکبار انجام دهید در روزهای برفی بهتر است خاک گلدان خشک باشد .میتوانید برای گرم نگهداشتن ریشه ها برروی سطح خاک گلدان (غیر از دور تنه ی درخت) کود حیوانی کاملا پوسیده بریزید.

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۲۱:۵۹:۵۸
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@