پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

مهدی بختیاری

تعداد سوال: ۱

سیاه شدن انتهای ساقه ویژه

تعداد بازدید ۲۸۲۶

چند شاخه از زامیفولیا، از انتهای ساقه سیاه شد و از گلدون جدا شد آبیاری هم منظم و هر ده روز یکبار است.ریشه هم چک شده و پوسیدگی نداشت. لطفا بفرمایید علت چیست؟

۱۳۹۹-۰۷-۰۶ ۰۸:۵۴:۴۳

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .علت سیاه شدن ساقه از ته رطوبت و افراط در آبیاری و تهویه ی نامناسب و بیماری قارچی است اگر خاک گلدان کوکوپیت و پرلیت است باید آبیاری را کمتر انجام دهید .ساقه هایی که جدا شده را میتوانید در آب ریشه دار کنید اما باید قسمتهایی از ساقه را که سیاه و پوسیده شده است جدا کرده و بعد ساقه را در آب قرار دهید .حدود یکماه طول میکشه تا ساقه ریشه دار بشه بعد از اینکه ریشه ها به اندازه ی کافی رشد کردند میتوانید آنها را در خاک بکارید .اگر سوال دیگه ای دارید در خدمتتون هستم

۱۳۹۹-۰۷-۰۶ ۱۲:۱۲:۱۵

مهدی بختیاری

من هر ده روز یکبار و خیلی منظم به اندازه یک لیوان و نیم به گلدون آب میدم.ارتفاع گلدون تقریبا 50 سانتیمتر با دهنه 17 سانتیمتر است اما اینکه خاک ان از چ جنسی است رو نمیدانم از کجا باید متوج بشم؟ و سوال دیگر اینکه یکی از شاخه ها که الان دچار شده هنوز کامل سیاه نشده.ایا میشه نجاتش داد؟

۱۳۹۹-۰۷-۰۶ ۱۳:۲۸:۲۲

مهدی بختیاری

چه کار اورژانسی میشه انجام داد که سریع اون یک شاخه رو نجات بدم ؟چون دیروز آبیاری شده

۱۳۹۹-۰۷-۰۶ ۱۳:۵۵:۲۳

کارشناس شماره ۱

لطفا عکس گیاه را ارسال کنید . همچنین مقداری از خاک کف دستتان بریزید و عکسش را ارسال کنید

۱۳۹۹-۰۷-۰۶ ۲۳:۱۴:۲۱

مهدی بختیاری

با سلام و خسته نباشید عکس ها خدمتتون ارسال شد. ی توضیح اینکه: خاک این گلدون علاوه بر آنچه در تصویر در خود گلدون قابل مشاهده است، مقدار کمی هم از خاک که عکسشو خدمتتون ارسال کردم،به آن اضافه شده.لطفا راهنمایی بفرمایید چ میزان آب و با چه فاصله زمانی برای این گلدون مناسب هست؟ و اینکه چ اقداماتی باید انجام بدم تا گلدونم سرحال باشه؟ آیا لازم هست ریشه ها بررسی بشه؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۷:۳۷:۲۹

مهدی بختیاری

تصویر

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۷:۳۸:۳۹

مهدی بختیاری

این تصویر کلی از خود گلدون هست

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۷:۳۹:۴۲

مهدی بختیاری

این خاکی هست که مقداری به خاک گلدون اضافه شده

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۷:۴۰:۲۸

مهدی بختیاری

ساقه ای که سیاه شده

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۷:۴۱:۰۵

مهدی بختیاری

خاک اصلی خود گلدون

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۷:۴۲:۱۰

مهدی بختیاری

حجم این گلدون دو برابر میزان الان بوده.علی رغم آبیاری منظم و نور مناسب استفاده از آفت کش و کود دهی، طی دوماه به این حجم رسیده.لطفا راهنماییم کنید که کجای کار غلط بوده؟ با سپاس از کارشناس محترم.

۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۰۷:۴۷:۰۵

کارشناس شماره ۱

سلام مجدد و وقتتون بخیر .نشست کردن خاک گلدان به مرور امری طبیعی است ودر اینگونه مواقع اضافه کردن خاک به گلدان , کار درستی است . خاکی که تصویر اش را ارسال کرده اید خاکی سبک است .برای میزان آبیاری گلدان نمیتوان مقدار و روز تعیین کرد .برای تشخیص اینکه گلدان چه موقع و به چه اندازه آب نیاز داره به عوامل مختلفی بستگی داره .با توجه به حجم گیاه و سایز گلدان و بافت خاک گلدان , گیاه شما باید زمانی آبیاری بشه که حداقل نیمی از خاک گلدان خشک شده باشه .برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .با توجه به اینکه گلدان عمق زیادی دارد , لازم نیست در زمان آبیاری انقدر آب در گلدان بریزید که از ته گلدان آب خارج شود , بهتره فقط مقداری آب بریزید که مطمئن شوید به ریشه ها آب کافی رسیده است . از چه کودی برای تقویت و با چه فاصله ی زمانی استفاده کردید ؟ آیا اسپری آب روی برگها انجام داده اید ؟ آیا ته گلدان سوراخ زهکش وجود دارد ؟ برای دفع چه آفتی و از چه سمی استفاده کردید ؟

۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۱۴:۴۵:۳۹

کارشناس شماره ۱

ساقه را از جایی که علامت زدم قطع کنید و در آب قرار بدید تا ریشه دار بشه

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۲۱:۳۴:۰۲

مهدی بختیاری

با سلام و احترام خدمت کارشناس محترم کودی که استفاده کردم، چون ظرفش رو عوض کردم متاسفانه اسمشو نمیدانم ولی شبیه به خاک بود و هر دوماه یکبار به اندازه یک مشت. تا الان روی برگها اسپری و غبار پاشی انجام ندادم. زهکشی گلدان مناسب است و انتهای گلدان سنگریزه هم ریخته شده. از قارچ کش یاس استفاده کردم که روش نوشته قارچ کش سیستمیک حفاظتی و درمانی از گروه ایمیرازول برای کنترل سفیدک و سیاهک .ماهی یکبار استفاده شده روی برگها و خاک. یک حشره کش هم گلفروش داده که نوشته حشره کش مالاتون گلخانه ای هر دو هفته یکبار که من اصلا استفاده نکردم

۱۳۹۹-۰۷-۱۲ ۰۶:۳۹:۵۰

مهدی بختیاری

چند سوال دارم از خدمتتون: 1.در یکی از تاپیک ها فرموده بودید برای جلوگیری از قارچ میشه از چند تکه ذغال استفاده کرد.ذغال رو دقیقا باید کجای گلدون قرار داد؟ من میتونم گلدون رو خالی کنم و ذغال رو در گلدون قرار بدم؟ 2.من شنیده ام که استفاده از سبوس برنج برای این گلدون خیلی مفیده، آیا شما این رو تایید میکنید؟ 3.برای اینکه گلدون سرحالی داشته باشم چه اقداماتی رو باید براش انجام بدم؟ با سپاس از کارشناس محترم

۱۳۹۹-۰۷-۱۲ ۰۶:۴۵:۱۲

کارشناس شماره ۱

زغال باید بصورت تکه شده هم در ترکیب خاک گلدان قرار داشته باشه و هم چند تکه درشتر بصورت لایه ی زهکش در ته گلدان قرار داده بشه .مهمترین عامل در اسیب رساندن به زاموفیلیا ابیاری زیاد هستش سعی کنید در اوقات سرد گیاه رو آبیاری نکنید .آب روی برگها اسپری نکنید و برای تمیز کردن برگها از دستمال خیس شده با آب ساده استفاده کنید .تهویه ی محیط را مناسب و مطلوب کنید .برا تغذیه از کود آهن و فسفر بصورت متناوب ماهی یکبار ( به جز زمستان ) استفاده کنید

۱۳۹۹-۰۷-۱۲ ۱۵:۳۵:۴۵

مهدی بختیاری

خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی های دقیق و با حوصله تان. پایدار باشید.

۱۳۹۹-۰۷-۱۲ ۱۶:۱۶:۵۸

مهدی بختیاری

این کود رو که فرمودید در همین سایت میتونم تهیه کنم؟ اسمش چیه؟ و اینکه قارچ کشی که استفاده میکنم مناسب هست یا پیشنهاد دیگه ای دارید؟

۱۳۹۹-۰۷-۱۲ ۱۶:۴۴:۲۲

کارشناس شماره ۱

قارچ کش یک الی دوبار اگر استفاده کردید کافیست و دیگر نیازی به قارچ کشی نیست . کود آهن (کلات آهن) و کود فسفر بالا یعنی npk , که عنصر p مقدارش از دو عنصر n وk بیشتر باشد .با کنترل رطوبت و آبیاری و تهویه ی مناسب محیط , گیاه هیچوقت به قارچ مبتلا نمیشود .میتوانید به قسمت ملزومات سایت مراجعه و اگر محصول مورد نظر موجود بود آنرا تهیه کنید .

۱۳۹۹-۰۷-۱۲ ۲۳:۰۲:۳۲

مهدی بختیاری

تشکر خانم کاظمی گرامی

۱۳۹۹-۰۷-۱۳ ۰۷:۴۲:۵۴

کارشناس شماره ۱

خواهش میکنم موفق باشید .میتونید از طریق همین تاپیک وضعیت زاموفیلیا تون رو بهمون اطلاع بدید .متشکرم

۱۳۹۹-۰۷-۱۳ ۰۹:۱۹:۳۳

مهدی بختیاری

سلام خدمت کارشناس محترم خانم کاظمی طبق فرمایشات جنابعالی کودهای پیشنهادی رو تهیه کردم.خواستم راهنماییم کنید هر کدام از کودهارو با چه فاصله ای به زامیفولیا بدم؟ و همچنین اینکه کدام ازین کودها مناسب قلمه از طریق برگ، میباشد؟ با چ فاصله زمانی و چ مقدار داده شود؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۶ ۱۲:۱۲:۰۴

مهدی بختیاری

با محیا کردن تمامی شرایطی که فرمودید، ولی باز هم بعضی ها ساقه ها زرد شده .البته هنوز کودی به گیاه ندادم.ممکنه به همین دلیل باشه؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۶ ۱۲:۱۵:۰۳

کارشناس شماره ۱

سلام مجدد. کوددهی به گیاه مادر باید از بهار به بعد انجام شود .اما برای قلمه ها بهتر است ابتدا قلمه ها را در آب قرار داده تا ریشه دار شده و غده تشکیل شود .بعد قلمه ها را به خاک سبک در گلدانی کوچک با سایز دهنده ی 8 سانت انتقال داده و هر زمان خاک گلدان خشک بود به قلمه ها کمی آب دهید . یکبار به گیاه هیومیک اسید داده و بعد هر دو هفته یکبار کودی که پتاس و فسفر بالا دارد (در تصویر علامت زده شده ) استفاده کنید این کارها را برای قلمه های ریشه دار شده انجام دهید . اما در مورد گیاه مادر , چون میفرمایید که گیاه هنوز در حال زرد شدن و پوسیده شدن است به احتمال زیاد ریشه ها در حال پوسیدگی هستند .بهتره گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه را بشویید و عکس ارسال نمایید . نگران نباشید گیاه اگر یک روز به همین منوال بماند آسیب نمیبیند . پس برای کاشت مجدد گیاه عجله نداشته باشید .چون باید وضعیت ریشه ها و ریزوم مورد بررسی قرار بگیرد .

۱۳۹۹-۰۸-۲۶ ۲۳:۵۵:۴۲

مهدی بختیاری

با عرض خسته نباشید عکس ریشه ها و ریزوم خدمتتون ارسال میشه به دلیل اینکه ریشها جدا از هم هستند هر کدام رو جداگانه ارسال میکنم و وضعیتشون رو خدمتتون عرض میکنم این بزرگترین ریشه بود که ریزوم آن کاملا سفت و سالم است و تنها یک ساقه از آن در حال پوک شدن و زرد شدن است

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۰۶:۵۰:۱۵

مهدی بختیاری

این همان ساقه ای است که جوان بوده و ساقه ی آن از داخل حالت پفکی و پوک شده و برگ های آن زرد شده

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۰۶:۵۲:۱۰

مهدی بختیاری

ریشه این ساقه به نظر میرسه در حال پاجوش دادن است اما ریزورم آن خیلی کوچک است

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۰۶:۵۴:۵۰

مهدی بختیاری

واین آخرین ساقه است و تقریبا بدون ریزوم که برگ ها در حال زرد شدن است همانطور که ملاحظه میکنید در همه عکس ها بعضی از ریشه ها حالت تو خالی است.آیا باید آنها رو جدا کنم و بعد بکارم؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۰۶:۵۷:۵۹

مهدی بختیاری

اگه ممکنه راهنماییم کنید دقیق باید چیکار کنم؟چون گیاهم الان خارج از خاک است اینکه برای کاشت چندسانت از ساقه میتونه تو خاک باشه؟ و از کدام از کودها که عکسشو خدمتتون ارسال کردم، میتونم استفاده کنم؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۰۷:۰۰:۵۵

کارشناس شماره ۱

وقت بخیر .تقریبا ریشه ها کاملا پوسیده شدن .ریشه های پوسیده شده را جدا کنید . غده سفته ؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۱۰:۱۵:۳۷

مهدی بختیاری

بله غده کاملا سفت و سالمه البته ریشه های جدید و ضخیم هم داره.دفعه قبل که خواستم ریشه هارو چک کنم اینا همینطوری بودن و من فکر کردن که نباید حذفش کنم به این دلیل هنوز اینطوریه

۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۱۰:۲۴:۴۲

کارشناس شماره ۱

ریشه های پوسیده را کاملا جدا کنید و سعی کنید هیچ اثری از پوسیدگی روی ریشه ها باقی نماند چون قسمتهای پوسیده میتوانند عامل بیماری شوند. اگر خاک مرطوب است بعد از کاشت نیازی به آبیاری گیاه نیست .اما چون ریشه ها پوسیدگی داشته بهتره گیاه در خاکی که خشک است کاشته شود تا ریشه کمی استراحت و خود را ترمیم نماید .اگر میخواهید دوباره گیاه را در گلدان قبلی بکارید بهتر است حدود نصف گلدان , لایه ی زهکش بریزید تا ریشه کمتر در معرض پوسیدگی قرار داشته باشد .

۱۳۹۹-۰۸-۲۹ ۰۰:۲۳:۳۷

مهدی بختیاری

سلام مجدد خدمت کارشناس محترم گیاه طبق راهنمایی شما کاشته شد.اگر ممکن است بفرمایید کودها به چ شکل و با چ فاصله زمانی به گیاه داده شود؟ با تشکر بسیار.

۱۳۹۹-۰۸-۳۰ ۰۹:۵۶:۱۲

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .فعلا کوددهی باید متوقف بشه تا ریشه ها ترمیم شوند .تنها کاری که تا بهار میتوانید براش انجام بدید اینه که آبیاری را بصورت منظم و با خشک شدن خاک انجام بدید . انشالا در بهار میتوانید از کودهای فسفر و سه بیست و آهن به تناوب و هر دو هفته یکبار استفاده نمایید .

۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۰۱:۰۰:۳۵

مهدی بختیاری

سپاس خانم کاظمی گرامی من همه ی کارهایی که فرموده بودید رو برای گیاهم انجام دادم.الان دو هفته از کاشت مجدد میگذره، اما متاسفانه چند شاخه در حال زرد شدن است! واقعا نگهداری ازین گیاه کار سختیه!!!

۱۳۹۹-۰۹-۱۵ ۰۷:۳۸:۰۷

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .نگهداری از این گیاه خیلی راحته تنها عاملی که این گیاه رو از بین میبره آبیاری و رطوبت زیاده . اون ساقه ای که قلمه زده بودید الان تو چه وضعیتی هستش ؟ آیا تهش به اصطلاح بسته شده ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۵ ۲۲:۱۷:۲۰

مهدی بختیاری

سلام مجدد خدمت شما. گیاه رو از طریق برگ قلمه زده بودم و از ابتدا داخل خاک کاشتم.تقریبا سه ماه هست. تعدادیشون زرد شدن و تعدادیشون هنوز سبز هستن.در این مدت با اسپری آبیاریش کردم و کلا یک بار اسید هیومیک بهش دادم

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۰۶:۵۴:۰۵

مهدی بختیاری

از ساقه قلمه نگرفتم، قسمتهای پوسیده شده ریشه هارو جدا کردم و مجددا در گلدون کاشتم.4 تا ساقه که ریزوم اون کوچک بودن دارن زرد میشن.اما اون دوتا ساقه دیگه که ریزوم بزرگتری داشت، حالش خوبه

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۰۹:۲۶:۱۸

کارشناس شماره ۱

یعنی اون ساقه ای که براتون علامت زده بودم , برگهاش رو جدا کردید و قلمه زدید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۲۳:۵۳:۱۵

مهدی بختیاری

بله همینطوره که میفرمایید

۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۰۶:۴۸:۲۳

کارشناس شماره ۱

بهتر بود ساقه رو بعنوان قلمه استفاده میکردید نیازی به جداسازی برگها نبود . معمولا قلمه ی برگ بعد از مدتی زرد میشه و از بین میره اما ریشه ها و ریزوم اون برگ در خاک به فعالیت خودشون ادامه میدن برای اینکه مطمئن بشید قلمه ی برگتون ریشه داره یا خیر , یکی از برگهایی که زرد شده رو به آرامی از خاک دربیارید و ببینید ریشه و غده داره یا نه ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۱۰:۲۲:۲۹

مهدی بختیاری

چون اون ساقه داخلش حالت تو خالی و پوک شده بود به نظرم اومد دیگه به درد نخوره برای همین این کارو انجام دادم. حالا که دوماه از قلمه های برگ ها میگذره، ممکنه نحوه آبیاری و کودهیش رو بفرمایید تا بلکه حداقل اینا بتونن سالم بمونن؟ از راهنماییهای دقیقتون بسیار سپاسگزارم.

۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۱۱:۴۷:۴۲

کارشناس شماره ۱

قلمه ی برگ رو از خاک درآوردید ؟ ریشه و یا غده داشت ؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۰ ۰۰:۵۰:۱۵

مهدی بختیاری

بله ولی هنوز خیلی کوچک است.

۱۳۹۹-۰۹-۲۰ ۱۹:۲۲:۱۱

کارشناس شماره ۱

خوبه .از الان میتونید هر دو هفته یکبار به قلمه ی برگ تون کود فسفر بدید . به مرور برگها زرد و سیاه شده و از بین میروند نگران نشید چون طبیعیه . بعد از پوسیدگی برگ و زمانی که کاملا سیاه شد آنرا از گلدان خارج نمایید . غده به رشد و توسعه ی خود ادامه میدهد و وقتی به اندازه ی کافی رشد کرد جوانه زایی را شروع میکند این پروسه حدود یکسال طول میکشد پس صبور باشید .

۱۳۹۹-۰۹-۲۰ ۲۱:۰۷:۰۹

مهدی بختیاری

از راهنمایی های سازنده ی شما و سایت خوبتون بسیار سپاسگزارم.

۱۳۹۹-۰۹-۲۲ ۰۶:۵۱:۰۲

کارشناس شماره ۱

خواهش میکنم سپاس از لطف شما موفق باشید .

۱۳۹۹-۰۹-۲۲ ۲۲:۲۷:۱۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@