پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

علی خرسند

تعداد سوال: ۱

پوسیدگی ریشه و بخشی از ساقه آگلونمت ویژه

تعداد بازدید ۲۳۰۶

سلام، من یه آگلونما دارم که دچار زردی برگ ها شده بود و پس از بررسی متوجه شدم که کل ریشه بعلت رطوبت بالا یا شاید هم بیماری دچار پوسیدگی شده و از بین رفته، البته بخش کمی از ساقه ی نزدیک ریشه هم دچار پوسیدگی شده. من عکس ریشه گل رو خدمت شما ارسال میکنم و ممنون میشم راهنمایی کنید تا بتونم گیاه رو احیا کنم و یه حالت اولش برگردونم.

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۱۵:۲۹:۵۶

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر .آیا ریشه ای که در تصویر مشاهده میشه کاملا سفت و عاری از پوسیدگی یا نرم شدگی است ؟

۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۱۸:۱۳:۲۰

علی خرسند

متاسفانه بیشتر ریشه های ریز کاملا نرم و پوسیده بود که موقع تمیز کردن ریخت ولی برخی ریشه های کوچک وجود دارد که هنوز سفت و سفید است. هر آنچه در تصویر دیده می شود کلا سفت است

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۱۸:۱۷:۳۲

کارشناس شماره ۱

این قسمتها که علامت زدم را قطع کنید و بعد گیاه رو در داخل آبی که یک تکه زغال در آن باشد قرار بدید گلدان را در مکانی با نور متوسط و تهویه ی خوب و نسبتا خنک قرار بدید آب گلدان را چندروز یکبار تعویض کنید و نگذارید حالت لزج و ماندگی پیدا کند بعد از اینکه ریشه های گیاه رشد کردند و به اندازه ی کافی بزرگ شدند عکس بفرستید تا برای انتقال به خاک راهنماییتون کنم اگر سوال دیگه ای دارید در خدمتتون هستم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۱۸:۲۸:۰۷

علی خرسند

علت این مشکل چی بوده؟ رطوبت زیاد خاک و یا قارچ؟ من یک دوم گلدان رو با پوکه پر کرده بودم و الباقی رو با خاک کمپوست. نوبت آبدهی هم بصورت ۷ روز یکبار بوده و فاصله با پنجره حدود ۱ متر. وقتی خاک گلدان رو خالی کردم خیلی، خیلی مرطوب بود.

۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۲۲:۱۳:۵۲

کارشناس شماره ۱

پوکه رطوبت را در خودش خیلی نگه میداره و پر کردن یک دوم گلدان از پوکه میتونه یه محیط بسیار مرطوب را برای گیاه مهیا کنه .این مقدار رطوبت فقط برای ارکیده ها مناسبه و گیاهان دیگه نمیتونن این مقدار رطوبت را تحمل کنند و دچار پوسیدگی یا بیماری قارچی میشن .گیاه شما بعلت رطوبت زیاد دچار پوسیدگی شده بود .بهتره برای زهکشی اگر گلدان بزرگ است یک سوم و اگر گلدان سایز متناسبی دارد فقط ۱ الی ۳ سانت لایه ی زهکش در ته گلدان ریخته شود .برای لایه ی زهکش میتوانید از تکه های زغال و سنگریزه استفاده نمایید

۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۳:۲۲:۴۶

علی خرسند

سلام، خیلی متشکر از راهنمایی شما. یعنی برای گلدانهای سانسوریا نیز از یک دوم گلدان پوکه استفاده نکنم؟ ۱۰‌ روز یک بار آب میدم. البته به ظاهر سالمه ولی چند وقتی هست که جوانه جدید نداده. سایز گلدان های آگلونما و سانسوریا تقریبا بزرگه.

۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۳:۳۰:۴۴

کارشناس شماره ۱

نه نیازی نیست از پوکه استفاده کنید .اگر در ته گلدان از پوکه استفاده میکنید آبیاری باید تا حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند .

۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۲۲:۲۷:۴۲

علی خرسند

یعنی بطور نرمال سانسوریا، زاموفیلیا و آگلونما رو به چه صورت باید آبیاری کنم؟ در حال حاضر بصورت ۷ روز و ۱۰ روز یکبار آبیاری میکنم

۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۲۲:۳۲:۳۱

کارشناس شماره ۱

برای آبیاری گیاهان نمیتوان روز و زمان تعیین کرد .چون اکثر گیاهان در فصول رشد یعنی بهار و تابستان به آبیاری بیشتری نسبت به پاییز و زمستان نیاز دارند .سایز گلدان و سن و حجم گیاه و دمای محیط و نوع بافت خاک در تعیین زمان آبیاری نقش بسزایی دارند .مثلا گلدانهای کوچک نسبت به گلدانهای بزرگ به آبیاری بیشتری نیاز دارند برای همین بهترین ملاک برای تعیین زمان آبیاری خشک بودن خاک است . برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .

۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۲۳:۳۵:۴۶

علی خرسند

سلام عرض شد وقت شما بخیر، به نظر شما الان میتونم گیاه رو داخل گلدان خاک بگذارم؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۶ ۱۸:۵۸:۳۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .هنوز ریشه ها کمی ضعیف هستند بهتره مدتی دیگر صبر کنید .ماهی یکبار عکس از ریشه برام بفرستید تا زمان مناسب برای کاشت رو خدمتتون عرض کنم .

۱۳۹۹-۰۸-۱۷ ۰۰:۰۶:۱۵

علی خرسند

سلام، روز بخیر عکس ریشه ها رو براتون ‌ارسال میکنم تا اگر مناسب هست با راهنمایی شما در گلدون بکارم.

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۰۹:۵۸:۳۶

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر .درود بر شما .بله الان زمان مناسبی برای کاشت گیاه در گلدان است . ابتدا گلدانی با سایز مناسب برای گیاه انتخاب نمایید .سعی کنید گلدان زیاد بزرگ نباشد .برای شروع و عادت کردن گیاه به محیط خاک بهتره از گلدانهای سیاه پلاستیکی (گلدانهایی که در موقع خرید گیاه در آن قرار دارد ) استفاده کنید .خاکبرگ برای گیاه مناسب است .به هیچ وجه گیاه را در کوکوپیت و پرلیت نکارید . میخوام سایز گلدان کوچیک باشه که خاکش زود خشک بشه و گیاه در فاصله ی زمانی کمتری آبیاری بشه . در ته گلدان حتما لایه ی زهکش بریزید .تکه های زغال و چند تکه سنگ یا تکه های گلدان سفالی شکسته شده بهترین زهکش برای گلدان است . بعد از اینکه لایه ی زهکش را ریختید .کمی از خاکبرگ در داخل گلدان بریزید و گیاه را با دست دیگرتان در گلدان قرار داده و دور آنرا با خاک پر کنید و بعد با فشار دو انگشت سبابه و شصتِ هر دو دست , ساقه ی گیاه را در خاک ثابت کنید .سعی کنید فشار انقدر زیاد نباشد که باعث شکستگی ریشه های جوان شود . بعد از کاشت , گیاه را سیراب کرده و در جایی با نور ملایم و تهویه ی خوب قرار دهید . بعد از این هر زمان خاک گلدان خشک بود به گیاه آب بدهید . چون گیاه از آب به خاک منتقل شده ممکنه چند تا برگ زرد کنه و یا کمی پژمرده بشه نگران نشید اگر محیط از نظر تهویه و دما مناسب باشه خیلی زود ریشه ها با خاک سازگار میشوند . بعد از اینکه گیاه چند ماهی در گلدان رشد کرد و ریشه ها از زیر گلدان بیرون زدند میتوانید گیاه را بصورت قالبی از گلدان درآورده و در هر گلدانی که که دوست دارید (سفالی و غیره ) البته با یک سایز بزرگتر از گلدان قبلی , تعویض کنید .البته این مورد باید در بهار انجام شود و بهتره تا اواخر زمستان گیاه در همین گلدانی که خدمتتون عرض کردم باقی بمونه .از هیچ نوع کود و یا سم و یا بخور سرد و گرم و هیچ چیز دیگری برای نگهداری استفاده نکنید و گیاه را در این مدت تنها با آب ساده و هم دمای محیط آبیاری نمایید . اگر سوال دیگه ای دارید در خدمتتون هستم .

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۲:۲۷:۵۵
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@