پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

Maedeh

تعداد سوال: ۱

پژمردگی برگ‌های نخل ماداگاسکار ویژه

تعداد بازدید ۹۸۰

سلام. نخل ماداگاسکارم رو از ماه اسفند تا الان توی اتاق و کنار پنجره بسته نگهداری کردم؛ اوایل هم برگای جدید داشت، هم چندتا برگ از پایین خشک میشد و می‌افتاد؛ چهار ماه پیش گلدون و خاکش رو عوض کردم اما از اون موقع به مرور رشد برگاش متوقف شد و کم‌کم برگاش زرد شد و ریخت و الانم برگاش دارن پژمرده میشن و طراوت سابق رو ندارن؛ فصل رشدش هم که رد شد و تابستون رشد نکرد کلن تقریبن هر دو هفته بهش یکی دو لیوان آب میدم ولی حساب دقیقی از زمان آبیاریش ندارم، به اندازه‌ی دو سه بند انگشت از خاکش مرطوب میشه و بقیش خشکه و خود گیاه و ریشش هم کوچیکه کلن؛ بیرون اتاق هم به خاطر گرمای زیاد نمیتونستم نگهش دارم و الان هم که هوا سرد شده چیکار کنم که پژمرده نباشه و برگاش زرد نشن؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۷-۲۵ ۲۳:۳۱:۳۵

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر نخل ماداگاسکار برای رشد مطلوب در بهار و تابستان باید در فضای آزاد و نور مستقیم خورشید قرار داشته باشه .اگر این گیاه در فصل رشد در داخل منزل نگهداری شود میتواند دچار مشکلاتی مانند ضعیف شدن و ریزش برگها و بیماری های قارچی شود .سایز گلدان نخل ماداگاسکار باید متناسب با حجم ریشه و سایز گیاه باشه .گلدان ی که برای نخل انتخاب کردید برای گیاه بزرگ است .افراط و تفریط در آبیاری و عدم تهویه ی مناسب محیط و خاک نامناسب و نور کم میتواند باعث ریزش برگها و توقف رشد گیاه شود .از چه خاکی استفاده کردید ؟

۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۳:۱۳:۳۰

Maedeh

کف گلدون رو شن و ماسه ریختم و بقیش رو خاک برگ؛ ولی وقتی خاکش خشک میشه سفته و فک کنم خاک مناسبی براش نبوده. هر دو سه هفته آب بهش دادم و مقابل نور مناسب بوده، ولی متاسفانه توی هوای آزاد نبوده

۱۳۹۹-۰۸-۰۱ ۱۹:۱۷:۵۱

کارشناس شماره ۱

باید ته گلدان را سنگریزه میریختید و برای کاشت گیاه از مخلوط خاک کاکتوس و خاکبرگ استفاده میکردید .آبیاری باید در فصول رشد (بهار و تابستان ) با خشک بودن خاک انجام میشد .مثلا در تابستان گاهی اوقات گیاه به آبیاری روزانه نیاز دارد .بهر حال فعلا خاک را تعویض و آبیاری را کم کنید چون دیگر فصل رشد تمام شده و گیاه در این فصول استراحت کرده و رشد چندانی ندارد و آبیاری زیاد میتواند باعث از بین رفتن گیاه شود .

۱۳۹۹-۰۸-۰۲ ۰۱:۱۲:۱۸

Maedeh

برای خاکی که گفتین، اگه شن و ماسه رو با خاک‌برگ و خاک باغچه قاطی کنم کافیه؟ یا حتمن نیاز به پیت ماس و کود گاوی استریل داره؟ الان که هوا سرد شده، گلمو کجا نگهدارم تا براش بهتر باشه؟

۱۳۹۹-۰۸-۰۲ ۰۱:۲۷:۴۲

کارشناس شماره ۱

ترکیب خاک نباید ماسه و خاکباغچه داشته باشه بهتره شن ریز (اندازه ی عدس) را با خاکبرگ مخلوط کنید .نیازی به کود گاوی یا پیت ماس نیست . 3 پیمانه شن ریز +1 پیمانه خاکبرگ

۱۳۹۹-۰۸-۰۲ ۰۹:۰۸:۴۵

Maedeh

سلام، وقت بخیر؛ طبق گفته‌تون گلدون و خاکش رو عوض کردم و زودتر از زمان قبل و باتوجه به خشکی خاک، هفته‌ای یکبار بهش آب میدم؛ زهکشی خاک مناسبه ولی همچنان گلم بیحاله و برگاش زرد میشن؛ به‌ نظرتون مشکل چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۴ ۱۷:۰۵:۱۰

کارشناس شماره ۱

در هنگام تعویض گلدون وضعیت سلامت ریشه ها رو چک کردید ؟ منظور از نظر پوسیدگی است

۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۰۰:۳۲:۳۸

Maedeh

خیر متاسفانه؛ نمیدونم ریشه‌ی پوسیده چه شکلیه ولی دیدم که ریشه‌ی خیلی کمی داشت

۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۰۰:۳۵:۵۳

کارشناس شماره ۱

پس به احتمال زیاد ریشه پوسیدگی داشته .چرا سایز گلدان رو کوچکتر نکردید ؟هنوز هم گلدان براش بزرگه !!

۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۱۲:۴۲:۳۸

Maedeh

میشه راهنمایی کنین که چیکار کنم حالش بهتر بشه؟؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۲۲:۳۹:۲۳

کارشناس شماره ۱

چون یکبار گلدان را تعویض کرده اید تکرار اینکار میتواند به گیاه آسیب برساند .اگر از خاک کاکتوس استفاده کردید و تنه ی گیاه سفت است میتوانید با کم کردن آبیاری گیاه را تا بهار که آغاز فصل رشد است زنده نگه دارید . با کم کردن آبیاری ممکن است برگها دچار ریزش شوند که نگران کننده نیست چون گیاه در فصل استراحت به سر میبرد و رشد چندانی ندارد .مهم اینست که تا شروع فصل رشد تنه ی گیاه سفت و سالم بماند و دچار پوسیدگی نشود .

۱۳۹۹-۰۸-۲۶ ۲۳:۴۳:۲۶

Maedeh

بله از خاک کاکتوس استفاده کردم و تنه‌ی گلم هم سفته؛ بعد بهار باید چیکارش کنم ک اوضاعش بهتر بشه؟؟ ممنون از راهنماییتون

۱۳۹۹-۰۸-۲۷ ۰۰:۱۶:۵۴

کارشناس شماره ۱

باید با گرم شدن هوا گلدان را در تراس و در معرض هوای آزاد و نور زیاد قرار بدید .هر دو هفته یکبار از کود پتاس بالا استفاده کنید .آبیاری را بصورت منظم انجام دهید .

۱۳۹۹-۰۸-۲۷ ۱۰:۱۲:۴۱

Maedeh

ممنون از شما. یه سوال کوچیک دیگه هم داشتم؛ امروز یکی از برگای بالایی گیاهم که زرد و خشک شده بود رو میخواستم بکنم ولی محل اتصالش به تنه سفت بود و یه کم از تنه آسیب دید و یه چیز مایع حالت از اون محل خارج شد؛ براش ضرر داره این حالت؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۱۵:۰۶:۵۵

کارشناس شماره ۱

خیر .طبیعیه .

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۰۱:۰۸
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@