پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

هاله زارع

تعداد سوال: ۱

جوانه نزدن ریزومها و چروک شدن ساقه ویژه

تعداد بازدید ۱۵۰۳

با سلام چند شاخه از بوته‌ی زاموفیلیایی که سال قبل از مسکوارسال کرده بودند در بین راه شکسته بود . برگها را جدا کردم و در خاک گذاشتم . الان تعداد زیادی ریزوم دارم در دو گلدان گذاشتم حتی روی گلدانها را پوشاندم تا رطوبت ثابتی داشته باشند. اما حتی یکی از آنها جوانه نزده. و برگها همه قهوه شدند و له کردند من هم دور ریختم برگهارا اما ریزوم ها هستند و ریشه دارند. الان یک سال می گذره گیاه اصلی هم رشد نمی کنه و یکی از ساقه هاش داره چروک میشه. گلدانش را دوماه قبل عوض کردم و یک شاخه را هم از دست دادم چون بعد از تعویض گلدان زرد شد. البته الان برگهایی که دوباره گذاشتم توی خاک همه باز هم غده زدند و ریشه ی کوچکی دارند. اما اینها دو ماهه اند و هنوز انتظار جوانه زدن ندارم. ممکنه لطفا راهنمایی بفرمایید؟ متشکرم

۱۳۹۹-۰۸-۰۷ ۱۵:۱۷:۴۳

هاله زارع

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۰۷ ۱۸:۱۷:۲۴

هاله زارع

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۰۷ ۱۸:۱۸:۱۰

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر زاموفیلیا گیاهی با رشد آهسته است .وقتی برگها را بهنوان قلمه در خاک یا آب قرار میدهید , حدود یکماه طول میکشد تا ریشه ها نمایان شود بعد از پدیدار شدن ریشه ها و غده باید گیاه با کودهای فسفر و سه بیست تغذیه شود تا هم ریشه ها توسعهی بیشتری پیدا کنند و هم جوانه ها رشد کنند .البته پدیدار شدن جوانه ها ممکن است حداقل یکسال زمان ببرد .علت پوسیدن گیاه میتواند آبیاری زیاد و تهویه ی نامناسب محیط باشد .مخصوصا اگر خاک گلدان کوکوپیت و پرلیت باشد باید در آبیاری دقت بیشتری شود چون این نوع خاک آب بیشتری را در خود نگه میدارد و فاصله ی بین دو آبیاری باید بیشتر باشد .بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد .از آن طرف آبیاری کم و کمبود مواد غذایی در خاک هم میتواند برای گیاه مشکلاتی را از قبیل چروک شدن ساقه و زرد شدن برگهای زاموفیلیا را به همراه بیاورد .اگر سوالی دارید در خدمتتون هستم .

۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۰۰:۱۲:۰۲

هاله زارع

خیلی لطف کردید عزیزم آب دهی گلدان هفته ای یکبار و یک لیوان آب تصفیه شده میدم. خاک گلدان دا دو ماه قبل عوض کردم. یعنی بردم گلفروشی برام عوض کرد. گلدان زهکش داره اما تا الان اصلا زیرش آب بیرون نیامده چون فقط یک لیوان آب می‌دم. دخترم هم زاموفیلیا داره همینطور نگداری می کنه اما گل او هم مدام جوانه می زنه و هم پر برگ و قد بلند شده. کود سه بیست ماهی یکبار میدم. اما تازگی کود ۱۰۵۲۱۰ فسفر دار را به سختی پیدا کردم اما هنوز بهش ندادم. ضمنا از این کود هم به ریزمها بدم؟ کود فسفر را از کجا بخرم؟ ضمنا از راهنمایی تان خیلی سپاسگزارم بانو

۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۰۱:۰۶:۰۹

کارشناس شماره ۱

کود ۱۰۵۲۱۰ کود فسفر بالاست و میتونید از این کود برای قلمه هاتون استفاده کنید .اگر خاک گلدان کوکوپیت و پرلیت باشه ابیاری گیاه کمی سخت تر هستش و فاصله ی بین دو ابیاری باید بیشتر باشه زاموفیلیا وقتی تو این بستر کاشته میشه حتما نیاز به تغذیه ی مصنوعی داره ایا به گلدان اصلی کود میدادید اگر پاسختون مثبته چه نوع کودی و به چه صورتی به گیاه میدادید ؟

۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۱۹:۲۱:۳۵

هاله زارع

سلام مجدد در سال گذشته ۴ بار کود دادم از کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ و خاک گلدان را هم یکبار عوض کردم در مورد ریزوم هایی که جوانه ندادند فقط یکبار همان کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ یک قاشق چایخوری در یک لیتر و نیم آب

۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۱۹:۲۶:۴۵

کارشناس شماره ۱

ریزومها سایز گلدانشون کوچیکه یا تو گلدون بزرگ کاشتید ؟

۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۲۱:۵۶:۲۷
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@