پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

لیلا پورشکریان

تعداد سوال: ۴

آبیاری ویژه

تعداد بازدید ۸۰۴

سلام وقتتون بخیر من اولین تجربه نگهداری از گیاهمه و سوالم خیلی ابتدایی هست  من ۳-۴ روز هست که این برگ انجیری رو خریدم ولی نمیدونم برای این گیاه چه حجم آبی برای آبیاریش باید استفاده کنم آیا باید تمام سطح خاکش خیس شه و از زهکش باقی آب خارج بشه ؟ ممنون میشم در کل بگید قانون حجم آبیاری گیاهان چطوره؟ چون یه فیکوس و شامادورا هم دارم و همین سوال رو در مورد اونا هم دارم

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۰ ۱۲:۴۰:۲۲

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .در مورد نحوه ی آبیاری گیاهان بهترین ملاک برای تعیین زمان آبیاری , خشک بودن خاک گلدان است .منظور از خشکی خاک , فقط خشکی سطح خاک نیست بلکه خشک بودن خاک در عمق گلدان مدنظر است .برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید . در فصول سرد (پاییز وزمستان )نیازی نیست که مقدار آبیاری به اندازه ای باشد که آب از زیرگلدانی خارج شود فقط به اندازه ای آب در گلدان بریزید که گیاه به اندازه ی کافی آب دریافت نماید .گیاهان کم آبی را بهتر از پرآبی تحمل میکنند.اگر سوال دیگه ای دارید در خدمتتون هستم .

۱۳۹۹-۰۸-۲۰ ۲۲:۵۷:۲۷

لیلا پورشکریان

خیلی ممنونم از پاسختون. لازم نیست آب جوشیده استفاده کنم؟ به طور تقریبی به نظرتون چند لیوان آب کافیه؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۱ ۰۰:۰۱:۱۵

کارشناس شماره ۱

اگر آب منطقه ای که زندگی میکنید املاح زیادی نداره میتونید از آب لوله کشی برای آبیاری استفاده نمایید .مقدار آبی که در گلدان میریزید با توجه به بزرگ بودن گلدان و حجم گیاه , باید به اندازه ای باشد که فقط به ریشه ها آب برسد یعنی نیازی نیست که در هر نوبت آبیاری , تمام خاک گلدون خیس بشه و آب از زیر گلدون خارج بشه . میشه بفرمایید خاک گلدونتون چه بافتی داره ؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۱ ۲۳:۱۰:۳۲

لیلا پورشکریان

سلام میخواستم از خاک گلدون عکس براتون بفرستم متوجه یه اتاق بد شدم ? لطف میکنید بگید چیکار کنم و دلیل این پوسیدگی چیه؟ من ۶ روزه این گیاه و خریدم و فقط یک مرتبه به اندازه یک لیوان بهش آب دادم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۱۹:۲۱:۱۷

لیلا پورشکریان

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۱۹:۲۱:۵۹

لیلا پورشکریان

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۱۹:۲۲:۵۹

لیلا پورشکریان

فکر کنم هزارپاست خیلی کوچیک بود و یه دونه بود

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۱۹:۲۵:۲۸

کارشناس شماره ۱

گیاهتون دچار پوسیدگی و بیماری قارچی شده .خاک گلدان کوکوپیت است ؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۲۲:۰۶:۴۶

لیلا پورشکریان

من خاکا رو نمیشناسم گل و گلدان رو باهم خریدم

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۲۲:۱۱:۵۶

کارشناس شماره ۱

به نظر میرسه که خاک کوکوپیت زیاد داره اینطور که از تو عکس پیداست . برگ آسیب دیده را از گلدان خارج نمایید . یکبار از سم قارچ کش کاربندازیم بصورت آبیاری استفاده نمایید .حتما رطوبت خاک گلدان در عمق را با دست یا سیخ چوبی تست کنید و اگر رطوبت را حس کردید به گلدان آب ندهید . تا مدتی به این شیوه از گیاه نگهداری کنید و وضعیت گیاه را از طریق همین تاپیک به اطلاع ما برسانید .متشکرم سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید . بعد از سمپاشی گیاه باید در شرایط مناسبی قرار بگیرد .اگر نحوه ی نگهداری از نظر رطوبت و دما مانند قبل باشد و کنترل نشود نه تنها سمپاشی تاثیری نخواهد داشت بلکه موجب میشود گیاه دوباره به همان آفت دچار شود .

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۲۲:۱۷:۵۶

لیلا پورشکریان

خیلی ممنونم از راهنماییتون. جایی خوندم که بهتره زهکش رو با پلاستیک پوشوند و گیاه رو کامل با سم آبیاری کرد طوری که آب از سطح گیاه بالا بزنه و ۱۰ دقیقه فرصت داد و سپس زهکش رو باز کرد که آب اضافی خارج بشه.

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۲۲:۲۸:۲۴

لیلا پورشکریان

برای هزارپا کاری نکنم ؟ علت پوسیدگی هزارپا نبود؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۲۲:۲۹:۱۳

کارشناس شماره ۱

نیازی به پوشاندن زهکش نیست .کاربندازیم یه قارچ کش سیستمیک است و از طریق ریشه جذب میشود .هزارپاها هم بعلت رطوبت زیاد فعال شده اند .اگر تعدادشان زیاد باشد میتوانید از سم دیازینون برای از بین بردن آنها استفاده کنید .اما بهترین روش کنترل رطوبت است چون اگر بعد از سمپاشی باز خاک بیش از حد مرطوب باشد , دومرتبه این موجودات را در خاک مشاهده مینمایید .

۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۲۳:۱۲:۳۲

لیلا پورشکریان

خیلی ممنونم از راهنماییتون

۱۳۹۹-۰۸-۲۳ ۰۳:۲۶:۰۰

کارشناس شماره ۱

موفق باشید .

۱۳۹۹-۰۸-۲۳ ۲۳:۴۳:۲۰

لیلا پورشکریان

سلام وقتتون بخیر شما فرموده بودین از کاربندازیم به صورت آبیاری استفاده کنم ولی روی بسته طریقه مصرف رو نوشته اسپری گردد

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۲۶ ۱۸:۳۹:۱۴

کارشناس شماره ۱

کاربندازیم سمی سیستمیک است و برای اثربخشی باید بصورت آبیاری به گیاه داده شود تا در مایع درون بافتی یا همان شیره ی گیاه جریان پیدا کند . سموم سیستمیک یا نفوذی , سمومی هستند که از طریق جریان یافتن در شیره ی گیاهی , عامل بیماری را از بین میبرند .

۱۳۹۹-۰۸-۲۶ ۲۳:۳۴:۳۹

لیلا پورشکریان

همینو میتونم به صورت آبیاری بدم ؟ یک قاشق به علاوه یک لیتر آب؟

۱۳۹۹-۰۸-۲۶ ۲۳:۵۹:۵۰

کارشناس شماره ۱

بله

۱۳۹۹-۰۸-۲۷ ۱۰:۰۶:۳۱

کارشناس شماره ۱

سعی کنید در زمان آبیاری با سم خاک گلدان زیاد مرطوب نباشد .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید . بعد از سمپاشی گیاه باید در شرایط مناسبی قرار بگیرد .اگر نحوه ی نگهداری از نظر رطوبت و دما مانند قبل باشد و کنترل نشود نه تنها سمپاشی تاثیری نخواهد داشت بلکه موجب میشود گیاه دوباره به همان آفت دچار شود .

۱۳۹۹-۰۸-۲۷ ۱۰:۰۷:۵۱

لیلا پورشکریان

سلام وقتتون بخیر میشه لطف کنید بفرمایید دلیل ایجاد این لکه ها چیه و راه حل بفرمایید ممنون

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۰۶ ۱۳:۰۳:۳۷

لیلا پورشکریان

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۰۶ ۱۳:۰۴:۳۴

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .رطوبت بالا و تهویه ی نامناسب محیط باعث لکه برگی که نوعی بیماری قارچی است , شده است .روی برگها آب اسپری میکنید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۰۶ ۲۲:۳۳:۵۹

لیلا پورشکریان

هفته ای یکبار با فاصله نیم متری غبار پاشی کردم

۱۳۹۹-۰۹-۰۶ ۲۲:۳۷:۵۶

کارشناس شماره ۱

گیاه خیلی نزدیک به رادیاتور قرار داره براتون امکان داره که گلدان را در مکان خنکتری از منزل قرار بدید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۰۶ ۲۲:۳۹:۴۵

لیلا پورشکریان

میتونم نیم متر جابه جاش کنم ولی نور دریافتیش کم نمیشه؟

۱۳۹۹-۰۹-۰۶ ۲۲:۴۵:۰۵

کارشناس شماره ۱

فعلا چاره ای جز این ندارید چون گلدان نباید نزدیک سیستم گرمایشی قرار داشته باشد .میتونید دوباره تو بهار جای گلدون رو عوض کنید . در این مدت آبیاری گلدان را به چه صورت انجام دادید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۰۶ ۲۲:۵۹:۳۲

لیلا پورشکریان

بین یک هفته تا ۱۰ روز یکبار آبیاری کردم که یک نوبتش هم با قارچ کش کاربندازیم بوده

۱۳۹۹-۰۹-۰۷ ۲۲:۱۱:۱۹

کارشناس شماره ۱

خشکی خاک گلدان را تست میکردید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۰۷ ۲۳:۵۰:۳۸

لیلا پورشکریان

بله با سیخ چوبی

۱۳۹۹-۰۹-۰۷ ۲۳:۵۷:۲۳
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@