پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

حامد کیانمهر

تعداد سوال: ۱

آفت و زرد شدن گیاه ویژه

تعداد بازدید ۶۱۳

سلام و خسته نباشید تشکر بابت سایت خوبتون و راهنماییتون چند وقتی هست گیاه زامیفیلیای بی حال شده و رنگ برگ ها به سمت زرد شدن و کمرنگ شدن میره و برگ ها حالت تا به تا پیدا کردن، یکی بالا و یکی پایین، عین اول منظم و یک جهت نیستند من آبیاری رو کنترل کردم به اینصورت که خاک رو چک میکنم و درصورتی که تا ۲ یا ۳ بند انگشت خشک بود آبیاری رو انجام میدم کود دهی هم بصورت منظم انجام میدم نو گیاه نمیدونم مناسبه یا کمه، حدود ۳ متر تا پنجره شمالی فاصله داره، بعضی روزها پرده رو کنار میزنم ولی آفتاب مستقیم نمیگیره امروز هم موقع شستن زیرگلدانی متوجه شدم مورچه توی زیرگلدونی هست ۲تا از برگ هاش هم حالت شیار سوختگی پیدا کرده

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۳۰ ۱۴:۴۱:۱۴

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر سپاس از لطف و همراهی شما با کافه گلدون . زاموفیلیا از نظر نور , زیاد پرتوقع نیست و به نور آفتاب نیازی نداره همین که خونه نورمعمولی داشته باشه براش کافیه حتی اگر دور از پنجره باشه و بروز این مشکل نمیتونه بعلت نور کم ایجاد شده باشه .برای راهنمایی بیشتر لطفا به سوالات زیر پاسخ بدید متشکرم . از چه کودی برای گیاه استفاده میکنید و نحوه ی کوددهی تون به چه صورته؟ در هر نوبت آبیاری چقدر آب در گلدان میریزید ؟

۱۳۹۹-۰۸-۳۰ ۲۳:۱۰:۱۲

حامد کیانمهر

عکس کود هایی رو که استفاده کردم براتون آپلود کردم یه ۲ ، ۳ باری هم هیومیک اسید + کلات آهن فعال بهش دادم هر ۲ هفته بهش کود میدادم ولی در ماه گذشته یکبار بهش کود دادم آب هم یک چهارم الی یک سوم شیشه آب معدنی توی هربار آبیاری بهش میدم بعد یه نکته دیگه من خیلی پنجره رو باز نمیکنم، عدم گردش هوا میتونه تاثیر داشته باشه؟ یا اختلاف دمایی که موقع آشپزی توی خونه بوجود میاد؟ فاصله گیاه تا آشپز خونه حدود ۶،۷ متره

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۰۰:۰۹:۵۸

حامد کیانمهر

این عکس خاک گیاه هست فکر میکنم کوکوپیت و پرلیت باید باشه

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۰۰:۴۲:۲۴

کارشناس شماره ۱

این مشکل میتونه در اثر افراط و تفریط در آبیاری یا استفاده ی نادرست کود , ایجاد شده باشه فاصله ی بین دو آبیاری چقدره تقریبا ؟ آیا اجازه میدید خاک کاملا خشک بشه ؟

۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۰۱:۲۹:۲۵

حامد کیانمهر

من یه زامیفیلیا دیگه هم دارم که همینجوری از بین رفت تقریبا ۱۲، ۱۳ تا شاخه داشت که الان همین ۲تا مونده ازش نمیدونم چرا اینجوری شده این یکی هم ممکنه همینجوری بشه؟ تازگی نوک برگ یکی از شاخه هاش هم خشک شده

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۲۲:۱۶:۵۹

حامد کیانمهر

آبیاری رو بین یک هفته تا ۱۰ روز انجام میدم و هر سری خاک رو چک میکنم که خشک شده باشه به این صورت که تا ۲ الی ۳ بند انگشت اگه خشک بود آب میدم بهش سطح خاک که چک میکنم خشک هست ولی احساس میکنم قسمت های پایین تر نمدار باید باشه

۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۰۸:۱۲:۱۷

کارشناس شماره ۱

اگه قسمتهای پایینتر خاک نمناک باشه نیازی به آبیاری نیست .چون ریشه های زاموفیلیا نسبت به آب و رطوبت زیاد بسیار حساس هستند و سریع پوسیده میشوند .فعلا تا بهار کوددهی را هم قطع کنید .اگر روند زرد شدن برگها سریع شد باید گیاه رو از خاک درآورده و ریشه ها را بررسی کنید ممکنه گیاه در معرض پوسیدگی ریشه قرار داشته باشه . اگر نیاز به چک کردن ریشه ها بود و راهنمایی خواستین از طریق همین تاپیک در خدمتتون هستیم

۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۰۱:۵۲:۱۶

حامد کیانمهر

ببخشید من کود دهی رو که قطع کردم ولی همچنان گیاه رو‌ به زردی داره میره. و اینکه احساس میکنم گیاه توی خاک، سفت نیست و یکم کج شده وقتی ام تکونش میدم راحت تکون میخوره

۱۳۹۹-۰۹-۰۹ ۱۷:۱۶:۲۳

کارشناس شماره ۱

از خاک در بیاریدش احتمالا ریشه در حال پوسیدن هستش . گیاه را از خاک دربیارید و ریشه را بشورید و برام عکس ریشه را بفرستید

۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۰۰:۲۵:۳۱

حامد کیانمهر

ببخشید من وقتی گیاه رو از خاک در آوردم میخوام خاک و گلدونش رو هم تعویض کنم. چون فکر میکنم خاک مناسبی نداره الان. از چه خاکی باید استفاده کنم؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۲ ۰۸:۴۶:۰۶

کارشناس شماره ۱

اگر خاکبرگ سبک باشد خوب است اما اگر نتوانستید خاکبرگ مرغوب پیدا کنید میتوانید از پیت ماس و پرلیت استفاده کنید زاموفیلیا در این خاک رشد خوبی دارد اما باید همچنان مراقب آبیاری باشید .از کوکوپیت و پرلیت استفاده نکنید .

۱۳۹۹-۰۹-۱۲ ۲۱:۲۴:۲۴

حامد کیانمهر

من گیاه رو در آوردم، متاسفانه خاکی که برای من گیاه رو توش کاشته بودن مناسب نبوده و تمام لایه های زیری خاک خیس بود. الان من گیاه رو توی گلدانی که هم کوچک تر و هم دهنه اش باز تر هست کاشتم، البته موقع کاشت متوجه شدم خاک برگی که خریدم روش نوشته حاوی کوکوپیت و پرلیت، منم تنها کاری که به ذهنم رسید این بود یکم خاک کاکتوس و تکه هاس ذغال قاطی کنم باهاش. به نظرتون کار درستی کردم یا باید مجدد خاک گلدان عوض شه؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۰۸:۰۵:۳۲

کارشناس شماره ۱

اگر خاکتون زهکشی اش خوب باشه و آب خیلی زود ازش رد بشه و مقدار کوکوپیت داخلش کم باشه, همین ترکیب خوبه .زهکش هم ریختید ته گلدان ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۰۵:۴۸

حامد کیانمهر

بله حدود یک بند انگشت زهکش ته گلدان ریختم، در حال حاضر که ریشه گیاه کوچیکه برای آبیاری باید تمام قسمت های گلدان رو آبیاری کنم؟ یا فقط همون اطراف ساقه گیاه

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۰۸:۲۷

کارشناس شماره ۱

ریشه پوسیدگی هم داشت ؟آیا ریشه های پوسیده را جدا کردید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۱۳:۳۷

حامد کیانمهر

بله من عکس ریشه رو براتون ارسال کردم، تا جایی که میشد قسمت های پوسیده رو جدا کردم

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۱۵:۵۵

کارشناس شماره ۱

بسیار عالی .چون گیاه پوسیدگی ریشه داشته بهتره تمام خاک گلدان در زمان آبیاری خیس نشه .اجازه بدید خاک کاملا خشک بشه بعد مقداری به گیاه آب بدید که فقط ریشه بهش آب برسه . غده ی گیاه نرم یا چروک نشده بود ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۲۰:۲۴

حامد کیانمهر

نه غده گیاه سفت بود ولی ساقه گیاه چروک شده بود!

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۲۳:۳۴

کارشناس شماره ۱

اون میتونه بعلت آسیب ناشی از پوسیدگی ریشه باشه .اگر احیانا پس از مدتی ساقه کلا زرد شد و از بین رفت نگران نباشید چون این آسیب از قبل در گیاه وجود داشته .اگر ریزومها سالم باشند و آبیاری را درست انجام دهید دوباره جوانه میزنند .

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۲۷:۱۱

حامد کیانمهر

بسیار عالی، ممنونم از راهنماییتون

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۴۰:۵۷

کارشناس شماره ۱

موفق باشید .

۱۳۹۹-۰۹-۱۴ ۲۲:۴۲:۳۲
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@