پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

فاطمه

تعداد سوال: ۱

گل سانسوريا ویژه

تعداد بازدید ۱۰۷۹

سلام من چند گل سانسوريا ابلق پاكوتاه دارم چندروز پيش گلدونشونا عوض كردم وبهشون زياد اب دادم ارروي برگا ديروز ديدم چند تااز برگهاي پايين خشك شده چندتا شونم حالت ابكي پيدا كرده از خاك درشون اوردم ريشه هاشون پوسيده شده بود دوتاشونم ساقه شون خراب شده بود قسمتاي خراب با برگاي شلشده راجدا كردم ودوباره داخل گلدون كاشتم به نظر شما دوباره ريشه ميدن الان ابشون بدم

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۳۰ ۲۱:۵۶:۲۶

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .دوباره تو همون خاک و همان گلدان کاشتید ؟

۱۳۹۹-۰۸-۳۰ ۲۲:۴۱:۱۰

فاطمه

بله داخل همون خاك كاشتم

۱۳۹۹-۰۸-۳۰ ۲۲:۴۷:۰۲

کارشناس شماره ۱

خاکش خیس بود یا خشک ؟

۱۳۹۹-۰۸-۳۰ ۲۲:۵۲:۰۷

فاطمه

خاكش خيس بود اما الان لايه رو خشك شده

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۰۳:۰۹:۱۰

فاطمه

سلام يكي ديگه از برگا از پايين شل شده چكار كنم خيلي برا گلم ناراحتم دوباره ريشه ميزنن

۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۰۳:۱۲:۲۸

فاطمه

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۰۳:۱۳:۵۲

کارشناس شماره ۱

باید تو خاک خشک بکارید .از خاک درشون بیارید .برگ شل شده رو جدا کنید از ساقه اش برام عکس بفرستید .

۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۰۲:۲۲:۵۹

فاطمه

سلام ببخشيد از خاك ميترسم از خاك درشون بيارم به خاطر جابجايي خراب بشن

۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۱۳:۳۴:۳۵

کارشناس شماره ۱

با توجه به اینکه گیاه با کاشت مجدد , دومرتبه دچار پوسیدگی شده اگه تو خاک بمونه هم احتمال خراب شدنش زیاده .باید ته گیاه رو کمی خشک کنید بعد دوباره تو خاک خشک و هر کدام را جداگانه در گلدان کوچکتر بکارید تا ریشه دار بشن .البته باید توجه داشته باشید که این فصل برای این قبیل کارها بسیار نامناسبه ولی بهرحال بهتره هر کاری که میتوانید برای حفظ گیاه انجام بدید . میخواین اگر شک دارید مدتی صبر کنید اگه برگی دوباره شروع به پوسیدگی کرد بعد گیاه رو از خاک دربیارید .

۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۱۴:۳۶:۴۷

فاطمه

سلام ببخشيد هر چند روز يك بار بهشون اب بدم احتمال داره ريشه نزنن وخراب بشن

۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۱۵:۲۳:۵۴

کارشناس شماره ۱

آبیاری را باید در زمان خشکی خاک انجام بدید .اگر روند پوسیدگی برگها ادامه داشته باشه بله ممکنه گیاه کاملا از بین بره ولی اگر دیگه برگها خراب نشدند با کنترل آبیاری میشه گیاه رو زنده نگه داشت .بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد مقدار آبی که در گلدان میریزید زیاد نباشه و تا خاک رطوبت داره از آب دادن خودداری نمایید .

۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۲۲:۲۶:۲۷

فاطمه

سلام امروز ديدم يكي شون چندتا از برگاش حالت ابكي شده الان در اوردم ريشه وساقه خراب را جدا كردم گذاشتم كمي خشك بشه بعد بزارم داخل خاك به نظر شما چكارشون كنم

۱۳۹۹-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۱:۲۷

فاطمه

چرا اين جور شدن من يكساله اينا را دارم خيليم خوب رشد ميكرد حتي چند پاجوش زدن ولي يك دفعه با يك جابجايي وابياري اين جوري شدن

۱۳۹۹-۰۹-۰۳ ۱۵:۳۴:۳۶

کارشناس شماره ۱

بهر حال گاهی اوقات گیاه بعلت جابجایی در زمان نامناسب دچار این مشکلات میشه و طبیعیه برای همین همیشه پیشنهاد میکنیم که گلدان در بهار و با گرم شدن هوا تعویض شود . ممکن است با یک الی دوبار تعویض گلدان در فصول نامناسب بعضی گیاهان واکنش نشان ندهند اما گیاهانی مانند سانسوریا نسبت به این مسئله حساسند و باید حتما تعویض گلدان در فصول گرم انجام شود .البته گاهی اوقات برای نجات دادن گیاه ناچار به تعویض گلدان در فصل نامناسب میشویم که این از موارد استثناء است .

۱۳۹۹-۰۹-۰۴ ۰۰:۴۲:۳۱

فاطمه

سلام گلم كه قبلا درمورش از تون كمك خواسته بودم خراب شدن برگاشم گذاشتم داخلاب اونام خراب شدن دوتا از بوته ها مونده ريشه وساقه خراب را بريدم چند تا برگ دارن ج

۱۳۹۹-۰۹-۰۹ ۱۹:۴۹:۰۶

فاطمه

اول گذاشتمشون داخل اب وقتي ديدم برگا له شدن

۱۳۹۹-۰۹-۰۹ ۱۹:۵۵:۲۰

فاطمه

ك

۱۳۹۹-۰۹-۰۹ ۲۰:۰۰:۰۲

فاطمه

گل ها را از اب در اوردم گذاشتم داخل خاك تورو خدا يه راه حل بين خراب نشنريشه بزنن خيلي ناراحتم اشتباه كردم جابجاشون كردم ببخشيد پياما يك جانيومد

۱۳۹۹-۰۹-۰۹ ۲۰:۰۲:۲۵

کارشناس شماره ۱

وقتی گیاه در زمان نامناسب جابجا میشه احتمال آسیب دیدگی اش خیلی زیاده .الان دوباره تو خاک کاشتید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۰۰:۲۷:۴۰

فاطمه

بله وقتي ديدم برگايي كه گذاشتم داخل اب له شده گل ها را بر داشتم گذاشتم داخل خاك يه جورايي ناميد شدم گفتم ديگه كاري باهاشون نداشته باشم يا ريشه ميزنن يا خراب ميشن برگاي جداشده تهشون كه له شدبود قيچي كردم گذاشتم خشك بشه فردا بزام داخل خاك يا خشك ميشن يا ريشه ميزنن هركاري ميشد كردم ديگه نميدونم چكار كنم

۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۰۱:۰۲:۲۵

کارشناس شماره ۱

ببینید وقتی گیاه را در فصول سرد و نامناسب جابجا میکنید نباید زیاد بهش آب بدید الان فقط قلمه ی برگ دارید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۰۱:۰۸:۴۳

فاطمه

قبلا كه بهتون گفتم حدود ده روز پيش چندتا گل سانسوريا ابلق پاكوتا داشتم داخل يك گلدون يه دونم سانوريا سبز خواستم سانسوريا سبزا جدا كنم از گلدون در اورم ودوباره گذاشتم داخل گلدون وبهشون اب دادم چند روز بعد ديدم برگاي پايين گل ابكي شده وشل اول كاري نكردم ديدم بدتر شدن از خاك در اوردمشون ديدم ريشه ها پوسيده ساقه شونم خراب شده ساق وريشه ي خراب را جدا كردم ودوباره داخل همون گلدون كاشتوشون بهد از چند روز دوباره برگاي پاين شل شدن دوباره از خاك داوردمشون قسمت له شده را جدا كردم چند تا شونم خياي له شده بودن دوتاز گل ها كمي سالم بودن كذاشتم داخل اب چندا از برگاي اون يكي ها را هم گذاشتم جداگانه داخل اب بعد يك روز نگاه كردم برگا له شده بود ازترسم گل هاي را هم كه داخل اب بود در اوردم وگذاشتم داخل خاك با خودم گفتم يا ريشه ميزنن يا خراب ميشن شايد داخل خاك باشن بهتر از اب باشه الان اون چندتا برگم كه داخل اب بود قسمت له شدشونا قيچي كردم گذاشتم پينه ببنده فرا بزارم داخل خاك ولي ازشون نا اميد شدم شما يه راه حلي بگين حداقل اون تا ريشه بزنن

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۰۱:۲۴:۱۵

فاطمه

به نظر شما اون دوتا گل كه گذاشتم داخل خاك خراب مي شن يا ريشه ميزنن برگايي را هم كه گذاشتم پينه ببنده فردا ميگذارمشون داخل خاك ولي فكر نكنم درست بشن حيف شدن افتاده بودن تورشت چند تا پاجوشم زده بودن خيلي ادم ناراحت ميشه يعني فقط به خاطر يه جابجايي خراب شدن ؟الان عكس قبل از خراب شدنشونا براتون ميفرستم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۰۱:۳۴:۰۸

کارشناس شماره ۱

لطفا عکسی از وضعیت الان گیاه ارسال کنید متشکرم

۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۱۴:۲۱:۴۴

فاطمه

دوتا از گلها با دوتا از پاجوشاشون برگ وساقه وريشه خراب را جدا كردم وگذاشتم داخل خاك دوتا شونم كامل برگاشون له شده بود اينا كه الان داخل خاكن از دو روز پيش گذاشتم ريشه نداشتن تالان كه نگاه كردم كه فعلا برگ له شده نداشتن البته يكي از پاجوشا يكي از برگاش ابكي شده قبل از گذاشتن داخل خاك ديدم ديگه دوتا برگ داره جداش نكردم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۱۵:۰۶:۳۰

فاطمه

قبلا كه بهتون گفتم حدود ده روز پيش چندتا گل سانسوريا ابلق پاكوتا داشتم داخل يك گلدون يه دونم سانوريا سبز خواستم سانسوريا سبزا جدا كنم از گلدون در اورم ودوباره گذاشتم داخل گلدون وبهشون اب دادم چند روز بعد ديدم برگاي پايين گل ابكي شده وشل اول كاري نكردم ديدم بدتر شدن از خاك در اوردمشون ديدم ريشه ها پوسيده ساقه شونم خراب شده ساق وريشه ي خراب را جدا كردم ودوباره داخل همون گلدون كاشتوشون بهد از چند روز دوباره برگاي پاين شل شدن دوباره از خاك داوردمشون قسمت له شده را جدا كردم چند تا شونم خياي له شده بودن دوتاز گل ها كمي سالم بودن كذاشتم داخل اب چندا از برگاي اون يكي ها را هم گذاشتم جداگانه داخل اب بعد يك روز نگاه كردم برگا له شده بود ازترسم گل هاي را هم كه داخل اب بود در اوردم وگذاشتم داخل خاك با خودم گفتم يا ريشه ميزنن يا خراب ميشن شايد داخل خاك باشن بهتر از اب باشه الان اون چندتا برگم كه داخل اب بود قسمت له شدشونا قيچي كردم گذاشتم پينه ببنده فرا بزارم داخل خاك ولي ازشون نا اميد شدم شما يه راه حلي بگين حداقل اون تا ريشه بزنن

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۱۵:۱۱:۰۴

کارشناس شماره ۱

ظاهر عکس که مشکلی را نشان نمیدهد فقط باید تا ریشه دار شدن آنها آبیاری و رطوبت را کنترل کنید . هر برگی که آبکی میشود باید حتما از گلدان خارج شود چون ممکنه بقیه را هم آلوده نماید . در هر نوبت آبیاری چقدر آب در گلدان میریزید ؟ گلدان در چه موقعیتی از منزل قرار دارد ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۲۳:۵۲:۲۷

فاطمه

سلام فقط يك بار يكم اب دادم ويك بارم با اب پاش اب پاشيدم روي خاك ترسيدم زياد اب بدم خراب بشن

۱۳۹۹-۰۹-۱۱ ۰۲:۲۳:۲۱

کارشناس شماره ۱

همینطور آبیاری را بصورت کم انجام بدید تا احتمال پوسیدگی کمتر بشه .روی گیاه هم اصلا آب اسپری نکنید و گلدان را در مکانی مرطوب مثل آشپزخانه قرار ندید .

۱۳۹۹-۰۹-۱۱ ۰۹:۲۷:۰۹

فاطمه

فايده اي نداره امروز دوباره يكي از گل ها سه تا از برگاش از پايين نرم شده بود از خاك در اوردم برگاشا جدا كردم ديگه سه تا برگ داره شنيده بودم داچين خوبه ته ساقه زدم داخل دارچين دوباره گذاشتم داخل خاك فكر كنم بايد بيخيال اين گل بشم ولي خيلي ادم ناراحت ميشه كوچيك بودم كه خريدم خيلي بزرگ شده بودن چهار تام پاجوش زده بودن فكر نمي كردم خراب بشت خيلي سرحال بودن

۱۳۹۹-۰۹-۱۱ ۰۹:۴۳:۲۱

کارشناس شماره ۱

بهر حال زمانی که گیاهان در حال رشد هستند و مشکلی ندارند باید از جابجایی گیاه خودداری نمایید چون این امر (مخصوصا در فصول نامناسب پاییز و زمستان ) موجب ایجاد تنش در گیاه میشود که گاهی اوقات این تنش به اندازه ای شدید است که موجب از بین رفتن گیاه میشود . باز هم ناامید نشین اگر گیاه برگ سالم داره میتونید ازش قلمه بگیرید و در خاک کوکوپیت پرلیت یا پیتماس و پرلیت ریشه دار کنید .

۱۳۹۹-۰۹-۱۱ ۱۰:۰۸:۰۴
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@