پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

افشین جلیلی

تعداد سوال: ۲

زرد شدن برگها ویژه

تعداد بازدید ۳۱۸

سلام قبل از هر چیز بابت وقتی که جهت راهنمایی علاقمندان به گل و گیاه میگذارید واقعا سپاسگزارم. بیشتر از 3 سال است که یک گلدان زامیفولیا دارم، گلدان و خاک را تا به حال تعویض نکردم و هر 15 روز یکبار آبیاری میکنم. اخیرا برگهایش شروع به زرد شدن کردن. از گل فروشی سوال کردم ولی نتوانست راهنمایی کند. به فکرم رسید که خاک را تعویض کنم (خاک آماده گیلدا دارم) که با سایت شما آشنا شدم و بعد از خواندن چند مقاله در سایت پر محتوای شما متقاعد شدم که قبل از هر اقدامی ابتدا نظر شما را جویا شوم.

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۱ ۲۳:۱۸:۱۸

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .از اینکه به کافه گلدون اعتماد کردید ازتون سپاسگزاریم . معمولا عمده ترین علت زرد شدن برگهای زاموفیلیا افراط در آبیاری است .بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید . لطفا بفرمایید آیا شما قبل از آبیاری از خشک بودن خاک اطمینان حاصل میکردید ؟ در هر نوبت آبیاری چقدر آب در گلدان میریزید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۱ ۲۳:۵۰:۲۵

افشین جلیلی

معمولا قبل از آبیاری از خشک بودن خاک مطمئن می شدم. هر بار از حدود ۲ لیوان آب بدای آبیاری استفاده میکردم. حدود ۳۰ روز پیش هم از کود سه ۲۰ استفاده کردم. البته به مقداری بسیار کم. (یک قاشق چای خوری سر خالی در یک لیتر)

۱۳۹۹-۰۹-۲۲ ۱۵:۳۲:۲۵

افشین جلیلی

به نظرتون خاك گلدان را عوض كنم؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۲ ۱۸:۳۷:۴۱

کارشناس شماره ۱

نیازی به تعویض خاک نیست اما بهتره گیاه را از گلدان درآورده و ریشه ها را از نظر پوسیدگی چک کنید .و همچنین وضعیت زهکش را هم مورد بررسی قرار دهید .

۱۳۹۹-۰۹-۲۲ ۲۲:۴۵:۰۰

افشین جلیلی

چجوری بفهمم که پوسیدگی وجود دارد؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۰۰:۲۷:۵۳

افشین جلیلی

و بعد از تشخیص پوسیدگی چه باید انجام دهم؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۰۰:۴۹:۲۱

افشین جلیلی

لطفا راهنمایی بفرمائید. منتظر دستورات شما هستم

۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۲۲:۱۹:۲۲

کارشناس شماره ۱

باید ریشه های پوسیده را به آرامی از گیاه جدا نمایید .غده را کمی فشار دهید باید سفت باشد در غیر اینصورت غده هم در حال پوسیدگی است و باید از ساقه جدا شود . بعد از اینکه تمام قسمتهای آسیب دیده را جدا کردید گیاه را در گلدانی کوچکتر از گلدان قبلی بکارید . و آبیاری را در زمان خشکی خاک انجام دهید . در زمان آبیاری نیازی نیست کهآنقدر آب در گلدان بریزید که از زهکش خارج شود , مقدار آب فقط به اندازه ای باشد که مطمئن شوید ریشه مقداری آب دریافت کرده است . اگر سوالی هست در خدمتتونم

۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۲۲:۳۵:۲۵

افشین جلیلی

سلام مجدد گیاه را از گلدان خارج کردم. هیچ علامت پوسیدگی در ریشه مشاهده نشد. ریزوم هم کاملا سفت بود. دوتا ریزوم مجزا وجود داشت که هر کدام را در یک گلدام کوچکتر کاشتم. به نظر شما زرد شدن برگها به چه دلیل بوده است؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۱۵:۰۴:۳۸

افشین جلیلی

ریشه دوم

۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۱۵:۰۵:۰۲

افشین جلیلی

ریشه دوم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۱۵:۰۷:۳۱

افشین جلیلی

گلدان قبلی را کنار این جدیدها قرار دادم تا تفاوت سایز مشخص شود

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۱۶:۳۵:۴۱

افشین جلیلی

خانم کاظمی گرامی همچنان منتظر نظرات کارشناسی شما هستم. پوسیدگی در ریشه وجود نداشت، برای رفع زرد شدگی برگها چکار کنم؟ سپاس

۱۳۹۹-۰۹-۲۵ ۰۷:۳۴:۴۱

کارشناس شماره ۱

سلام مجدد . وضعیت زهکش و خاک ته گلدون از نظر رطوبت به چه شکل بود ؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۵ ۲۳:۵۷:۳۱

افشین جلیلی

خاک ته گلدان رطوبت چندانی نداشت و خشک بود

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۰:۲۲:۲۸

کارشناس شماره ۱

پس یکی از دلایل زرد شدن برگها کم آبی میتونه باشه .آیا به گیاه کود هم میدادید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۰:۵۱:۵۷

افشین جلیلی

بله چند وقت پیش کود سه ۲۰ دادم

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۱۲:۴۹:۲۲

کارشناس شماره ۱

کود را به چه دوزی به گیاه دادید ؟ و چقدر از محلول کود در گلدان ریختید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۷ ۰۱:۲۳:۲۷

افشین جلیلی

یک قاشق چایخوری در یک لیتر آب حل کرده و حدود ۲۰۰ سی سی از آن را به گلدان مورد نظر دادم. البته اعداد کاملا تقریبی هستند

۱۳۹۹-۰۹-۲۷ ۰۸:۰۰:۴۶

کارشناس شماره ۱

مدتی آبیاری را کنترل کنید و ببینید روند زرد شدن برگها ادامه پیدا میکند یا خیر .آیا تا به حال به گیاه کود فسفر بالا داده اید ؟ مثلا 10-52-10 npk

۱۳۹۹-۰۹-۲۸ ۰۱:۲۶:۴۸

افشین جلیلی

سلام مجدد خیر نداده ام

۱۳۹۹-۰۹-۲۸ ۱۳:۲۴:۵۹

کارشناس شماره ۱

مدتی به جای سه بیست بهش کود فسفر بالا بدید .سعی کنید دوز کود را کم کنید که در هر نوبت آبیاری بتوانید به گیاه , آب را به همراه کود بدهید .مثلا اگر دوز کود 1 قاشق چایخوری در یک و نیم لیتر آب است شما 1 قاشق چایخوری در 3 لیتر آب حل کنید و به گیاه بدهید .اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتون هستم

۱۳۹۹-۰۹-۲۹ ۰۰:۳۲:۵۲
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@