پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

مریم رستم نژاد

تعداد سوال: ۱

شل شدن ساقه مارانتا ویژه

تعداد بازدید ۸۰۱

سلام وقت بخیر .ممنون از سایت خوبتون. 3ماهه که مارانتا ارتشی خریدم . خیلی حالش خوب بود ولی یکی از ساقه ها که 3 تا برگ جدید داشت افتاد و وقت قیچی کردم داخلش سیاه بود فکر کردم دچار قارچ شده بهش رانمن دادم. الان برگهای یکی دیگه از ساقه هاش لوله شده و همون ساقه 2 تا جوانه جدید زد ولی رشدشون متوقف شد و باز نشدن مگافول اسپری کردم ولی حالا همون ساقه از قسمت گره شل و خم شده و برگهاش لوله شده. کلا 4 تا شاخه داشت که برگهاشون اول لوله شد و بعد ساقه خشک شد و الان فقط یه ساقه مونده. ممنون میشم راهنمایی کنید . ( یکبار در هفته با آب جوشیده آبیاری میکنم، تامین رطوبت بخور سرد و جزیره هست )

۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۱۰:۳۲:۲۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .لطفا عکس گیاه را ارسال نمایید متشکرم

۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۲۲:۵۱:۵۴

مریم رستم نژاد

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۱۲:۰۷:۳۳

مریم رستم نژاد

این هم تصویر از انتهای ساقه

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۱۲:۳۶:۲۶

مریم رستم نژاد

سلام . امروز که چک کردم ساقه در انتهای داره قهوه ای میشه دقیقا مثل ساقه ای که اول افتاد. اون هم تیره شده بود ولی نرم بود .فکر کرردن شاید ریشه پوسیده باشه .به همین دلیل خاک و گلدونش هم عوض کردم ولی ریشه ها مشکلی نداشت ( حدودا 2 هفته پیش ) .واقعا نمیدونم چه اتفاقی براش افتاد !

۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۱۲:۳۴:۳۵

کارشناس شماره ۱

از لطف شما نسبت به کافه گلدون سپاسگزاریم . علت بروز این مشکلات میتونه نوسان دمای محیط یا گرمای بیش از حد محیط یا بیماری قارچی در اثر رطوبت زیاد و تهویه ی نامناسب محیط باشه . آیا بعد از سمپاشی با قارچ کش , شرایط محیطی را تغییر دادید یا به همان صورت قبل از گیاه مراقبت کردید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۰:۰۴:۲۲

مریم رستم نژاد

سلام. وقت بخیر. جایی که گلدون رو عوض کردم بهم گفت مارانتا فقط رطوبت و محیط کمی گرم لازم داره. فقط حواسم بود که محیطش سرد نشه وگرنه خیلی جای گرم نذاشتم. اون ساقه کاملا خم شد و امروز از محل زیر گره بریدم و گذاشتم در آب. البته میدونم فصل قلمه زدنش نیست. الان که گذاشتم در آب برگهای لوله شده باز شدن. ممکنه ریشه بده؟ الان ساقه ی باقیمونده جوانه جدیدی داره که تازه باز شده ممکنه این ساقه هم مریض بشه ؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۰:۱۲:۳۲

کارشناس شماره ۱

بله ریشه زایی در آب هم انجام میشه . در هر نوبت آبیاری آیا گیاه را سیراب میکردید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۰:۵۳:۱۸

مریم رستم نژاد

بله سیراب میکردم . تقریبا بین 7 تا 10 روز آبیاری میکنم

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۰:۵۸:۴۳

مریم رستم نژاد

این ساقه که چیدم اگر در آب بمونه احتمال ریشه دار شدنش بیشتر هست یا اگر جیبرلین بزنم و در خاک بکارم ؟ البته جایی خوندم که گیاه مریض برای قلمه خوب نیست ولی حالا ترجیحا امتحان میکنم

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۱:۰۳:۱۱

کارشناس شماره ۱

تهویه ی محیط چجوریه ؟ آیا تابحال پیش آمده که گیاه یک الی دو روز در محیطی کاملا بسته قرار داشته باشه ؟ و آیا گیاه به سیستم گرمایشی منزل نزدیکه ؟ آیا سیستم گرمایشی شوفاژ و یا پکیج هستش ؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۱:۰۳:۳۴

مریم رستم نژاد

یه پنجره رو به حیاط خلوت باز میکنم در روز ولی اصلا سرما وارد محیط نمیشه چون مسقفه. نزدیک به پنجره هست ولی سرد نیست محیط و شوفاژ نزدیکشه ولی 5 ساله خاموش هست.

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۱:۰۸:۲۸

کارشناس شماره ۱

اگر روند پوسیدگی ادامه داشت باید از خاک درش بیارید و وضعیت ریشه ها را چک کنید .

۱۳۹۹-۰۹-۲۷ ۰۱:۲۱:۵۲

مریم رستم نژاد

دیگه قارچکش استفاده نکنم؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۷ ۰۱:۲۴:۴۱

کارشناس شماره ۱

اگه ریشه پوسیدگی داشته باشه استفاده از قارچ کش فایده ای نداره .

۱۳۹۹-۰۹-۲۷ ۰۱:۳۰:۰۵

مریم رستم نژاد

ممنون از پاسخگویی و وقتی که گذاشتین.

۱۳۹۹-۰۹-۲۷ ۰۱:۳۲:۱۹

کارشناس شماره ۱

موفق باشید .

۱۳۹۹-۰۹-۲۷ ۰۱:۳۴:۰۸
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@