پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

یعقوبی

تعداد سوال: ۵

زاموفیلیا ویژه

تعداد بازدید ۶۹۶

با سلام چند ماه پیش یه زاموفیلیا خریداری کردم که بعد از دو هفته ، بعد از تعویض گلدان یکی از شاخه هایش زرد شد. ریشه ها رو بررسی کردم دیدم کمی پوسیده. ریشه های پوسیده رو هرس کردم و قارچ کش زدم(البته توی این چند ماه دوبار این اتفاق افتاد) الآن بعد یک ماه شاخه ای زرد نشده کاملا ولی برگها دارن کمرنگ میشن و نازک. آبیاری هم هر وقت خاک خشک بشه تقریبا ماهی یه بار، انجام میشه و نور متوسط داره به نظر شما این گلدان درست میشه یا اینکه تا زرد نشدن ازش قلمه بگیرم؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۰۰:۰۲:۱۸

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .معمولا علت زرد شدن برگها افراط و تفریط در آبیاری است .اما گاهی اوقات کمبود مواد غذایی هم میتواند باعث زرد شدن برگها شود . اگر برگهایی که قبلا زرد شده اند در حال کمرنگ شدن هستند این بعلت همان پوسیدگی ریشه است که شما آنرا برطرف کردید اما اگر برگهای جدید در حال زرد شدن هستند ممکنه خاک گلدان مناسب نباشه و بافتی داشته باشه که آب را در خود زیاد نگه میدارد مانند کوکوپیت و پرلیت .

۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۰۰:۱۲:۳۶

کارشناس شماره ۱

بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .

۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۰۰:۱۳:۵۸

یعقوبی

باسلام ضمن تشکر از پاسخگوییتون پس به نظر شما باید دوباره خاک گلدون رو عوض کرد یا اینکه به مرور گلدون خوب میشود از طرفی الان به گل کود بدم یا نه؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۰۱:۱۰:۱۴

کارشناس شماره ۱

فعلا بهتره مدتی آبیاری و رطوبت را کنترل نمایید .اگر مشکل گیاه متوقف شد به این معنی است که گیاه در اثر نحوه ی آبیاری نامناسب دچار این مشکل شده است .اما اگر با کنترل کردن آبیاری مشکل برطرف نشد و روند آن شدت پیدا کرد بهتره گیاه را از گلدان درآورده و ریشه ها را از نظر پوسیدگی و همچنین وضعیت زهکش را چک نمایید .

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۰:۰۷:۳۷

یعقوبی

ممنون فقط یه چیزی..طبق پیشنهاد شما با سیخ خاک رو چک کردم و دیدم خشکه و آبیاری کردم .البته یک ماهی از آبیاری قبلی می‌گذشت ولی وقتی آب دادم سریع از زیر گلدانی بیرون میومدواحساس کردم خاک خیس نمیشه آیا این خاک برای زاموفیلیا مناسب است؟

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۰:۵۱:۴۳

کارشناس شماره ۱

معمولا خاکی که زهکشی خوبی داشته باشه و آب را در خود نگه نداره برای زاموفیلیا خوبه . ترکیب خاکتون چیه ؟ اگر خاک را نمیشناسید , مقداری از خاک را در کف دستتون ریخته و عکسش رو ارسال نمایید .

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۰۰:۵۸:۴۳

یعقوبی

سلام خاک اولیه خاک برگ بود که با ورمی کمپوست و مقداری پودر پوست تخم مرغ به آن اضافه کردم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۱۵:۰۱:۱۸

کارشناس شماره ۱

خاکبرگ خوبه .فقط پوسته تخم مرغ رو اگه بصورت تکه ای در خاک گذاشتید , از خاک خارج کنید .

۱۳۹۹-۰۹-۲۷ ۰۱:۱۸:۱۰

یعقوبی

با سلام برگهای گلم داره زرد تر میشه و اینکه یکماه پیش گل رو از خاک بیرون آورده بودم و ریشه های پوسیده رو جدا کردم و قارچ کش زدم ولی به نظر فایده ای نداشت میشه از خاک در بیارم بزارم توی آب تا جون بگیره یا اینکه چه کار کنم؟ ??

۱۳۹۹-۱۰-۰۱ ۱۵:۲۷:۲۲

یعقوبی

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۰۱ ۱۵:۳۰:۱۷

کارشناس شماره ۱

در این مدت چجوری بهش آب دادید ؟ آیا کود هم دادید ؟

۱۳۹۹-۱۰-۰۱ ۲۲:۵۷:۰۰

یعقوبی

تقریبا ماهی یکبار بله یه بار کود فسفر دادم گفتن برای ریشه زایی خوبه یه بارم کود آهن

۱۳۹۹-۱۰-۰۲ ۰۰:۳۳:۲۴

کارشناس شماره ۱

گلدان از نظر نور و دما در چه وضعیتی قرار داشته ؟

۱۳۹۹-۱۰-۰۲ ۲۳:۳۱:۵۵

یعقوبی

روی طاقچه دیوار کنار پنجره(جنوبی )هست که نور فیلتر شده متوسط داره.از پشت شیشه و پرده توری..دمای گل خنک تر از دمای خونه هست دیگه ، چون کنار پنجره هست و از شوفاژ دوره و در معرض باد اسپیلت نیستبین ۲۰ تا ۲۵

۱۳۹۹-۱۰-۰۳ ۰۰:۵۰:۰۱

یعقوبی

گیاه رو از خاک بیرون آوردم ،چون زردی بیشتر شدو ترسیدم ریزوم ها بپوسند . تعدادی از ریشه ها خراب شده بودند ، جدا کردم و خاک را عوض کردم .آ بی هم هنوز ندادم .چه کار کنم که گیاه دوباره پوسیده نشه؟عکس ریشه و خاک جدید رو می‌فرستم . شرایط نگهداری رو بالا بیان کردم . لطفاً راهنمایی کنید. درباره این گیاه مطالعه کردم زیاد آب نمیدن. ولی هر دفعه یه سری از ریشه ها می‌پوسد!!!!!!!!

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۰۳ ۰۸:۵۵:۳۲

یعقوبی

خاک را هم کامل عوض کردم و گلدان رو هم کوچکتر .

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۰۳ ۰۸:۵۸:۴۸

کارشناس شماره ۱

زاموفیلیا برعکس بقیه ی گیاهان گرمای وسایل گرمایشی را دوست داره و در محیط گرم رشد خوبی دارد . نور پنجره ی جنوبی برای زاموفیلیا زیاده . لطفا بفرمایید ته گلدون لایه ی زهکش ریختید ؟ جنس گلدون چیست ؟

۱۳۹۹-۱۰-۰۴ ۰۰:۲۸:۴۰

یعقوبی

گلدون سفالی بله زهکش دارد یعنی میفرمایید به جای گرمتر و کم نور تر انتقال دهم؟

۱۳۹۹-۱۰-۰۴ ۰۱:۱۷:۲۳

کارشناس شماره ۱

بله .طبیعتا کنار پنجره در این فصول خنکتر از سایر جاهای منزل هستش و وقتی شما در این مکان به گیاه آب میدید سرما و رطوبت با هم باعث پوسیدگی ریشه میشه . محل نگهداری گلدون رو تغییر بدید و آبیاری را طبق نکات بیان شده انجام بدید .فعلا به گیاه کود ندید تا وضعیتش ثابت بشه .

۱۳۹۹-۱۰-۰۴ ۰۱:۲۷:۰۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@