پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

محمد حسین محسنی

تعداد سوال: ۱

زردی رنگ گیاه ویژه

تعداد بازدید ۵۲۶

با سلام، یکی و دو هفته ایی هستش که یکی از شاخه های گلدان بنده شروع به زرد شدن کرده. با وجود این که برای گلدان ها سنسور رطوبت سنج تهیه کردم و حدودا ۱۵ تا بیست روز یکبار آبیاری میکنم. زهکشی گلدان هم مناسب هستش. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۰۵ ۱۵:۴۴:۰۲

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . لطفا به سوالات زیر پاسخ دهید متشکرم در هر نوبت آبیاری چه مقدار آب در پای گلدان میریزید ؟ آیا مکان نگهداری گیاه گرم است یا نوسان دما دارد ؟ آیا آب جمع شده در زیرگلدانی را دور میریزید و زیر گلدانی را خشک نگه میدارید ؟ آیا تا بحال به گیاه کود داده اید ؟اگر پاسخ شما مثبت است , بفرمایید چه نوع کودی و به چه صورت کوددهی را انجام داده اید ؟

۱۳۹۹-۱۰-۰۶ ۰۱:۳۴:۴۶

محمد حسین محسنی

با سلام، در هر نوبت آبیاری با آبپاش روی تمام سطح خاک آب میریزم. دمای مکانی که گیاه هستش حدودا ۲۶ هستش و نوسان نداره. بله چون تقریبا خاک خیلی پوکی داره مقداری از آب به زیر گلدانی میره اما تا به حال چند نوبت خالی کردم آب زیر گلدانی رو و مرتب این کار رو نمی کنم. با خودم فکر کردم رطوبت کف اش شاید خوب باشه. ماهی یک بارم کوی که در تصویر ارسال کردم رو یک قاشق در آب حل کرده و پای گیاه میریزم. ممنون

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۰۶ ۰۸:۱۹:۱۹

محمد حسین محسنی

البته این رو هم اضافه کنم فقط یکی از شاخه ها این طوری شدند. یک چیزی هم که باید عرض کنم گلدان کنار گیاه شامادورا بوده و چون ما شامادورا رو به صورت روزانه با آبپاش مه پاشی میکردیم، اون شاخه ایی که نزدیک اون بوده داره زرد میشه. ممکنه آب کمی هم روی اون شاخه پاشیده شده باشه. البته از وقتی این مورد رو دیدم فاصله دو گلدان رو زیاد کردم.

۱۳۹۹-۱۰-۰۶ ۰۸:۲۳:۱۵

کارشناس شماره ۱

ببینید زردی برگها هم میتونه در اثر آبیاری زیاد ایجاد بشه و هم آبیاری کم .در مورد کوددهی زیاد و کم هم به همینصورته یعنی هم کوددهی زیاد و هم کمبود مواد غذایی میتونه باعث زرد شدن برگها بشه . دوز کودی که در آب حل میکنید یک قاشق چایخوری است یا غذاخوری ؟

۱۳۹۹-۱۰-۰۶ ۲۳:۲۲:۵۳

محمد حسین محسنی

بله دقیقا، برای همین مزاحم شما شدم که ببینم آبیاری و کودهی رو درست انجام داده باشم. به اندازه یک درب بطری در یک آفتابه آبپاش میریزم و پای سه تا گلدونم میدیم. (سانسوریا، زامیفولیا و شامادورا)

۱۳۹۹-۱۰-۰۷ ۰۹:۴۳:۴۹

کارشناس شماره ۱

اگر آب پاش شما 3 الی 4 لیتری باشه خوبه اما اگر کوچکتر باشه دوز مصرفی , زیاده و باید مدتی کوددهی را قطع کنید .در هر نوبت کوددهی برای هر گلدان ی که سایز دهنه اش 25 الی 35 سانت باشه حدود یک لیوان محلول آب و کود کافیه اما اگر گلدان کوچکتره باید مقدار کمتری در پای گیاه کود بریزید .سعی کنید در زمان کوددهی خاک گلدان رطوبت داشته باشه که اگر اشتباها " دوز مصرفی را بیشتر از مقدار توصیه شده , در آب حل کردید و پای گیاه ریختید , گیاه آسیب زیادی نبیند .

۱۳۹۹-۱۰-۰۸ ۰۱:۰۲:۴۰

محمد حسین محسنی

ممنونم، فقط در مورد نحوه و میزان آبیاری و تخلیه زیرگلدانی اقداماتی که انجام دادم درسته؟

۱۳۹۹-۱۰-۰۸ ۱۰:۱۶:۰۷

محمد حسین محسنی

منظورم اینه که آبیاری فقط به میزانی که سطح خاک خیس بشه باید باشه یا سیراب بشه. و این که بعد از هر بار آبیاری حتما باید آب زیر گلدانی تخلیه بشه؟

۱۳۹۹-۱۰-۰۸ ۱۲:۵۹:۲۸

کارشناس شماره ۱

بله در هر نوبت آبیاری باید گیاه سیراب بشه .اما باید حتما خاک گلدان خشک شده باشه . منظورم خشک بودن خاک در عمق گلدان است نه اینکه فقط سطح خاک خشک شده باشه . اگر خاک گلدان کاملا خشک شده بود میتوانید گیاه را سیراب و بعد از آبیاری, آب جمع شده در زیرگلدانی را حتما خالی کنید .زیرگلدانی باید همیشه خشک باشد .برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .

۱۳۹۹-۱۰-۰۸ ۲۱:۵۸:۵۸

محمد حسین محسنی

ممنون از محبت شما فقط سوال آخر اینکه با رعایت نکاتی که فرمودید، شاخه زرد شده مجددا درست میشه؟

۱۳۹۹-۱۰-۰۸ ۲۲:۲۷:۵۵

کارشناس شماره ۱

معمولا ساقه ای که رو به زردی هستش به حالت قبل برنمیگرده و ممکنه حتی اون ساقه کاملا زرد بشه اما با بهبود شرایط میتوانید از زرد شدن سایر برگها جلوگیری نمایید .

۱۳۹۹-۱۰-۰۸ ۲۳:۰۱:۲۸

محمد حسین محسنی

با سلام مجدد، خواستم از حضورتون سوال کنم با توجه به متوقف شدن زرد شدن گیاه و رشد یک پاجوش جدید، درصورتی که شاخه زرد شده بهبود نیافت، اگر اون شاخه رو قطع کنیم به گیاه آسیبی نمیرسه؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۱۶:۰۷:۰۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر .قطع کردن ساقه ی زرد شده مانعی ندارد .اما فعلا چون شرایط گیاه به ثبات نسبی رسیده بهتره از قطع کردن ساقه ی زرد شده خودداری کنید .

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۱:۲۹:۰۸

محمد حسین محسنی

باسلام شاخه زرد شده به این صورت در اومده؟ اشکال نداره همچنان قطع نشه؟ منظورم اینه به بقیه شاخه ها آسیب نمیزنه؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۷ ۲۱:۳۷:۳۷

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر .حال گیاه چطوره ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۸ ۰۰:۱۵:۵۱

محمد حسین محسنی

چهار شاخه قبلی که دیگه زرد نشدند و خوب هستند، همون طور که در تصویر مشاهده میکنید یک پاجوش به سرعت داره رشد میکنه. البته اصراری به قطع ندارم، فقط چون رنگ شاخه زرد شده کم کم داره قهوه ایی تیره میشه گفتم آسیبی به بقیه شاخه ها نزنه. فکر میکنم یک باری که آب زیادی در زیر گلدانی جمع شده بود و تخلیه نشده بود باعث این اتفاق شده بود. ممنون

۱۳۹۹-۱۰-۱۸ ۰۸:۰۷:۴۸

کارشناس شماره ۱

خوبه . بزارید ساقه ای که زرد شده , کاملا از بین بره بعد از روی گیاه بردارید .

۱۳۹۹-۱۰-۱۹ ۰۰:۲۱:۵۶

محمد حسین محسنی

با سلام مجدد، تا به امروز همه چیز خوب بود و پا جوش هم رشد خوبی داشت، شاخه زرد شده هم به طور کل از بین رفت. اما متاسفانه امروز متوجه شدم یک شاخه دیگه داره زرد میشه! از نظر آبیاری مطمئن هستم خاک کاملا خشک بود. حدودا ۱۵ تا ۲۰ روز یکبار. کود رو هم چند ماهه ندادم. نمی دونم مشکل کجاست

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۰۰:۲۷:۱۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .تو این مدت محیط نوسان دما نداشته ؟

۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۰۰:۲۵:۱۵
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@