پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

سارا سادات

تعداد سوال: ۱

زرد شدن برگ انجیری ویژه

تعداد بازدید ۴۴۵

سلام خسته نباشید برگ های گل برگ انجیری که تازه به خونمون آوردیم دارن زرد میشن خیلی ناراحتم. اولش که آوردیم خاکش خیلی سیاه بود من به اشتباه فکر کردم خیسه بهش آب ندادم چون خونده بودم که نباید زیاد بهش آب داد. بعد از یک هفته دیدم هنوز سیاهه شک کردم دست زدم خاکش‌ خشک بود و بهش آب دادم. روی برگاش آب اسپری کردم و غبار روبی کردم اما فایده ای نداشت یکی از برگ های پایین زرد شد و جدا کردم اما الان برگ بزرگش هم داره زرد میشه تورو خدا بگین چیکار کنم؟ دمای محل نگهداریش ۲۶ درجه است. روی چهارپایه گذاشتم گرمایش از کفه. آب اضافی هم از زیرش خارج میشه

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۰۹:۰۴:۵۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .برگ انجیری گیاهی رطوبت دوست است .افراط و تفریط در آبیاری میتواند موجب زرد شدن برگها شود .همچنین تهویه ی نامناسب محیط هم میتواند باعث شود گیاه شادابی خود را از دست بدهد و یا برگها تغییر رنگ بدهند .اگر خاک گلدان کوکوپیت و پرلیت باشد و گیاه تغذیه ی مصنوعی نشود , کمبود مواد غذایی هم موجب زرد شدن برگها میشود .بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .به این نکته هم توجه داشه باشید که اگر محیط گرم باشد ممکنه حاشیه ی برگها ابتدا زرد و بعد خشک شود پس بهتره گلدان در مکان خنکتری قرار بدید .اگر سوال دیگه ای در این مورد دارید در خدمتتونم .

۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۲۰:۰۰:۰۹

سارا سادات

خیلی ممنون از شما کارشناس محترم. بله به نظر خودمم چون محیط قبلیش از خونمون خنک تر بود اینطوری شده. الان جاشو عوض کردم بردمش یه اتاق خنک تر اما میترسم از بین بره دارویی هست که بهش بدم تا بتونم نجاتش بدم؟ چون خاکش زود خشک شد با اینکه آب دادم یکی دو روز بعدش خشک میشه. دمای قبلی ۲۸ درجه بود که جاشو تغییر دادم. دوست ندارم از دستش بدم

۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۲۰:۰۴:۵۳

کارشناس شماره ۱

همیشه سطح خاک زودتر از عمق خشک میشود بنابراین بهتره حتما خشکی خاک رو طبق روشی که بیان شد تست کنید . بهر حال چون گیاه دچار تنش شده بهتره بهش زمان بدید تا این تنش را پشت سر بگذارد . و چه مدت گیاه تشنه بوده ؟در هر نوبت آبیاری چقدر آب در گلدان میریزید ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۲۰:۵۰:۵۲

سارا سادات

حدود یک هفته من بهش آب ندادم خونمون هم براش گرم بوده اما فکر کردم چون نزدیک پنجره هستش اونطرف دما خنک تره. یک لیوان دسته دار فرانسوی بهش آب میدم همه جای گلدون میریزم زیاد گلدونش بزرگ نیست اما خاک خیلی سبکی داره بعد از چند ثانیه از زیر گلدون خارج میشه. بعدشم اینکه نوک برگاش نسوخته اما از گوشه ها شروع به زرد شدن می‌کنه و تا وسطاش میاد یدونه از برگ های پایین کامل طی چند روز زرد شد.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۲۱:۱۰:۳۴

کارشناس شماره ۱

این نوع زرد شدن میتونه از کمبود مواد غذایی و ریز مغذی ها هم باشه آیا زمانی که برگ تا وسط زرد میشه , زرد شدن به صورتی هستش که رگبرگها کاملا مشخص میشه ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۰۰:۱۶:۳۶

سارا سادات

اون برگشو‌ جدا کردم متاسفانه یادم نیست چه شکلی بود دقیقا ?? اما تو عکس ببینین نقطه نقطه روش معلومه انگار میخواین اگه صلاح میدونین یه امتحانی بکنیم چه کودی می‌فرمایید براش تهیه کنیم؟! شرمنده من شنیدم قرص آسپرین هم خوبه گاهی حل کنیم و به گیاه بدیم آیا درسته ‍؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۱۱:۰۳:۴۵

کارشناس شماره ۱

قرص آسپرین و موادی از این قبیل شاید مدتی برروی گیاه تاثیر خوبی بگذارند اما احتمال آسیب دیدن گیاه هم وجود دارد بهتره گیاهان خانگی با کودهای مخصوص گیاهان تغذیه شوند .گاهی اوقات بیماریهای باکتریایی و قارچی نیز باعث بروز لکه های زرد رنگ برروی برگ انجیری میشوند برای همین پرسیدم که زردی برگها در انتها موجب نمایان شدن رگبرگها میشود یا خیر . زیر برگها را به دقت بررسی نمایید آیا اثری از تار عنکبوت یا وجود آفت مشاهده میکنید؟ انگشت خود را در خاک گلدان قرار دهید و ببینید خاک خیس است یا خیر ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۰:۵۳:۵۰

سارا سادات

بله حق با شما بود زیرش آفت دیدم هم سفید هم حشره های سیاه خیلی ریز ،عکسشو براتون فرستادم. خاک‌هم خیس نیست اما کمی ذرات خاک به انگشتم چسبید

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۲:۱۴:۴۹

کارشناس شماره ۱

اول آفت ها را از زیر برگ کاملا پاک کنید با دستمال نمدار . سم کنفیدور را تهیه کنید و 1 قاشق چایخوری از سم را در یک لیتر آب حل کنید و یکبار گیاه را بصورت اسپری کردن سمپاشی کنید .در هنگام سمپاشی بهتره تمام قسمتهای گیاه با سم شسته شود و روی خاک هم کمی سم بریزید .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید . بعد از سمپاشی گیاه باید در شرایط مناسبی قرار بگیرد .اگر نحوه ی نگهداری از نظر رطوبت و دما مانند قبل باشد و کنترل نشود نه تنها سمپاشی تاثیری نخواهد داشت بلکه موجب میشود گیاه دوباره به همان آفت دچار شود .

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۲:۲۱:۰۳

سارا سادات

چشم در اسرع وقت انجام میشه ‌. آبیاری رو الان یاد گرفتم که تا خشک نشه آب ندم مناسب ترین دما براش چه دمایی هستش؟ سرما رو دوست داره؟ خونه ما پنجره هاش شمالی آیا آفتاب یا نور زیادی میخواد که دوباره به آفت دچار نشه؟ یکبار سم‌پاشی کافیه براش یا بعد از یه مدت باید تکرار شده. ببخشید خیلی سوال کردم از زحماتتون خیلی خیلی ممنونم

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۲:۲۶:۰۶

کارشناس شماره ۱

معمولا تمام گیاهان در محیطی که انسان کمی احساس خنکی کند , شادابتر هستند . در این فصول بهتره دما از 12 درجه کمتر نباشه و اگر دما از 12 درجه کمتر بود باید آبیاری را کمتر انجام دهید . در تابستان هم 24-25 درجه دمای مناسبی است . نور معمولی اتاقی که دارای یک پنجره باشد براش کافیه . برای جلوگیری از ابتلا دوباره گیاه به آفت سعی کنید برگها را تمیز نگه دارید و با آبیاری منظم و رساندن نور کافی به گیاه , آنرا قوی نگه دارید . معمولا یکبار سمپاشی کفایت میکند اما اگر دو هفته بعد از سمپاشی دوباره آن آفات را مشاهده کردید میتوانید یکبار دیگر سمپاشی را تکرار کنید .

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۲:۴۳:۳۰

سارا سادات

چشم چشم. یک دنیا ممنون از شما، انشاالله همیشه زنده و سلامت باشید ??

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۲:۴۶:۵۰

کارشناس شماره ۱

خواهش میکنم .موفق باشید .

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۲:۴۸:۵۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@