پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

سمیرا علیزاده

تعداد سوال: ۱

چروک شدن برگ زامفولیا ویژه

تعداد بازدید ۳۴۲۰

سلام وقتتون بخیر من زامفولیامو دو ساله خریدم و همون اول ی شاخه جوان داشت که سریع رشد کرد و از اون موقع هیچ رشدی نکرده ولی برگای شاخه جوان کم رنگ بودن امسال گلم جای یکم خنک و نور کم بود که متوجه شدم برکای شاخه جوان کم رنگ تر و لوله ای شدن واس همین جای پرنور با دمای مناسب بردم اما چروک برگا زیادتر شده باید چیکا کنم گلم خوب شه هر 15روز بهش اب میدم میترسم بیشتر اب بدم ساقه های دیگه بپوسه لطفا راهنماییم کنین

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۱۶:۰۰:۳۷

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .زاموفیلیا برای رشد خوب به آبیاری منظم و نور کافی نیاز دارد.کمبود نور میتواند موجب کمرنگ شدن و ضعیف شدن برگها شود . از طرفی افراط و تفریط در آبیاری نیز میتواند موجب زرد شدن برگها و یا پوسیدگی گیاه شود .بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید . سعی کنید گلدان در مکانی گرم با نور کافی قرار داشته باشد .برگهایی که زرد شده اند ممکنه به حالت قبل برنگردند اما با کنترل نور و رطوبت و دما میتوانید از زرد شدن سایر برگها جلوگیری نمایید .اگر سوال دیگه ای در این مورد دارید در خدمتتونم .

۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۲۰:۵۶:۴۹

سمیرا علیزاده

منظور شما اینه که از کم ابی اینطور شده؟ چون من قبلا هر وقت خاکش خشک بود ابیاری میکردم برگای ی ساقع جوانش زرد شد برای همین فاصله ابیاری رو زیاد کردم و تا الان مشکلی نبود اما چندوقتیه که برگای یک ساقه چروک و بی رنگ شدن. اگه این ساقع رو جدا کنم و تو اب بزارم میتونم ریشه دارش کنم یا کلا دیگه از بین میره؟?

۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۲۱:۴۷:۰۸

کارشناس شماره ۱

گاهی اوقات گرم شدن محیط باعث میشه گیاه دچار تشنگی شدید بشه و این با زرد شدن و چروک شدن برگ نمایان میشه . باله اگر برگ ها زیاده از حد زرد نشده باشند و ساقه سفت و سالم باشه , امکان ریشه زایی وجود دارد .

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۰۰:۲۰:۳۰

سمیرا علیزاده

ساقه کاملا سالمه ولی برگا نیمه زرد و یکم چروک هستن به نظر شما قلمه بزنم بهتره یا همینطور نگهش دارم؟ اگه بخوام قلمه بزنم چطور باید اینکارو انجام بدم توضیح میفرمایید؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۱۴:۴۷:۴۰

سمیرا علیزاده

برای ابیاری باید اب از گلدان خارج بشه یانه؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۱۵:۰۹:۳۶

سمیرا علیزاده

برای ابیاری باید اب از گلدان خارج بشه یانه؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۱۵:۰۹:۴۶

کارشناس شماره ۱

برگی که زرد شده دیگه به حالت اول برنمیگرده مگر اینکه زردی بعلت کمبود مواد غذایی باشه .اگر گلدان بزرگ هستش نیازی نیست آب از انتهای گلدان خارج بشه فقط به اندازه ای آب در گلدان بریزید که مطمئن شوید به ریشه ها آب کافی رسیده است .البته اگر فقط چند قطره از ته گلدان خارج شود ایرادی ندارد . برای قلمه زدن ساقه را از زیر بند یا گره (محل رویش برگها ) قطع کنید و در آب ریشه دار نمایید .آب را هرروز عوض کنید و بعد از اینکه ریزوم و ریشه ها تشکیل شدند و به اندازه ی کافی رشد کردند میتوانید ساقه را به خاک انتقال دهید .ساقه ی قلمه زده شده ممکنه بعد از مدتی از بین برود اما ریزوم ها در خاک به فعالیت و رشد خود ادامه میدهند .

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۱:۰۱:۰۵

سمیرا علیزاده

ممنون از پاسختون من از ساقه براتون عکس میفرستم با توجه به اینکه ساقه سالمه اگه برکای زرد جداشن امکان جوانه زدن برگ جدید وجود نداره؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۱:۱۴:۱۹

کارشناس شماره ۱

بر روی همان ساقه مجددا برگ نمیروید اما اگر ریزوم انتهای ساقه سالم باشه جوانه ی جدید از روی ریزوم رشد میکند .

۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۱:۲۱:۴۶

سمیرا علیزاده

ممنون از اینکه با حوصله جواب میدین پس با توجه به پاسخی که دادید من ساقه رو جدا کنم بهتره ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۰۹:۳۷:۱۹

سمیرا علیزاده

ساقه کوچیک دچار مشکل شده

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۱۵:۳۶:۲۱

کارشناس شماره ۱

نیازی به قطع کردن نیست . اجازه بدید این ساقه کاملا خشک بشه بعد از گلدان آنرا درآوردید .

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۱:۳۰:۵۷

سمیرا علیزاده

منظورم قلمه زدنه.اگه قلمش بزنم بهتره یا بزارم خشک بشه؟ با قلمه زدن میتونم اون ساقه رو نجاتش بدم؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۱:۵۳:۵۰

کارشناس شماره ۱

بله میتونید قلمه بزنید .

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۲:۰۲:۳۶
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@