پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

سید مهدی

تعداد سوال: ۲

زرد شدن برگ های سانسوریا از ریشه ویژه

تعداد بازدید ۲۰۰۷

سلام وقتتون بخیر برگهای سانسوریا از ته زرد میشه و خشک می‌شود و به مرور خشکی و به سمت بالا میاد و دربرگ بزرگش از وسط نزدیک به سمت بالای برگ یک شکل زردی و خشکی وجود داره و حالت پوسیدگی ایجاد شده و داره بیشتر میشه و یک بخش دیگر هم در نوک برگ دیگرش زد شده اما اکثر برگهاش از ته زرد میشن و خشک میشن و نهایتاً می‌افتند قبلاً جاش داخل خونه پشت پنجره بود تقریبا ۵۰ سانتیمتر با پنجره فاصله داشت گلدانش را عوض کردیم و در در بالکن گذاشتم اما خوب نشد و مشکلش همچنان باقی بود و با شروع شدن زمستان را به سمت داخل خانه آوردم اما هنوز هم برگهاش زرد میشه و یه پوسیدگی هم در بالای برگ بزرگش ایجاد شده . آن برگی که از ته در حال زرک و خشک شدن است(عکسش را گذاشتم) چه طور می توانم آن را نجات دهم و جدا کنم و دوباره در خاک قرار دهم و یا قلمه بزنم؟ هفته ای یک بار هم بهش آب می دهم و از پشت پنجده هم بهش نور می خوره البته لآن زردی آن ها بیشتر شده و تقریبل چند ماه پیش هم سم مانکوزب را با آب مخلوط کردم و گیاه را آبیاری کردم(گفته بودند ریشه اش قارچ داره) اما مشکلش حل نشد سه عکس رو باهم برایتان گذاشتم

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۱ ۱۱:۴۸:۰۵

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .معمولا علت بروز این مشکلات به میزان آبیاری و رطوبت و دمای محیط ارتباط دارد .شماره 1 که در تصویر علامت زدم بعلت نوسان دمای محیط برگ دچار آسیب شده و شماره ی 2 بعلت افراط و تفریط در آبیاری و یا نامنظم بودن آبیاری برگ دچار زردی شده است . شماره 3 بیماری قارچی در اثر رطوبت زیاد است و بهتره برگ آسیب دیده از گیاه جدا شده و یکبار از سم قارچ کش کاربندازیم استفاده شود . سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید . بعد از سمپاشی گیاه باید در شرایط مناسبی قرار بگیرد .اگر نحوه ی نگهداری از نظر رطوبت و دما مانند قبل باشد و کنترل نشود نه تنها سمپاشی تاثیری نخواهد داشت بلکه موجب میشود گیاه دوباره به همان آفت دچار شود .بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد اگر سوال دیگه ای دارید در خدمتتونم .

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۲ ۲۱:۱۹:۴۴

سید مهدی

سلام صبحتون بخیر قبلا هم این مشکل زرد و خشک شدن برگ ها را داشت اما خاک آن کرم و شته و حشرات ریز دیگر داشت و سم کارباریل سوین استفاده کردم و کرم و حشرلت آن از بین رفتند شرایط نگهداری از نظر و دما و رطوبت به جه شکلی هست ؟و آیا می توان در بالکان (با نور غیر مستقیم)می توان نگهداری کرد؟ و سیم کاربندازیم را به صورتی پاششی رو گیاه بپاشم و یا فقط (مانند آبیاری ساده ) به ریشه آن بدهم؟ و آن برگ های آسسب دیده را از پایین جدا کردن آن را در آب قرار بدهم و یا در خاک قرار دهم؟و آن برگ بزرگ که از وسط آسیب دیده(عکس شماره ۱) و برگی که نو آن آسب دیده ( عکس شماره ۲ ) را از قسمت بالا و وسط جدا کنم؟ من چند وقت پیش یکی از جوانه های آن را جدا کردم و در گلدان دیگری کاشتم آن هم لکه ی کوچکی در یکی از برگ هاش دارد که عکس آن را در پایین برایتان می گذارم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۱۱:۳۸:۲۷

کارشناس شماره ۱

لکه ای که در قسمت پایین این برگ قرار داره ناشی از فعالیت حشرات و یا لارو آنها بوده . شرایط نگهداری این گیاه بسیار ساده است .فقط کافیه گلدان را در مکانی با نور کافی قرار بدید و آبیاری را همزمان با خشکی خاک انجام بدید .در تابستان اگر محیط گرم و خشک است برگها را با دستمال نمدار تمیز کنید و در زمستان از غبارپاشی خودداری نمایید .مهمترین نکته در نگهداری این گیاه توجه به میزان آبیاری است .افراط در آبیاری و رطوبت زیاد باعث پوسیدگی و شیوع بیماری قارچی میشود . در تابستان میتوانید گیاه را در بالکن و با نور غیر مستقیم نگه دارید اما بهتره با سرد شدن هوا گلدان را به مکانی گرمتر منتقل کنید سم کاربندازیم سمی سیستمیک است و بهتره برای اثربخشی بهتر , بصورت آبیاری به گیاه داده شود . قلمه های برگ را میتوانید هم در آب و هم در خاک ریشه دار نمایید .اگر فکر میکنید که نمیتوانید آبیاری قلمه ها را در خاک کنترل نمایید بهتره آنها را در آب ریشه دار کنید و بعد از جوانه زایی , آنرا به خاک گلدان منتقل کنید . این فصل زمان مناسبی برای جداسازی پاجوش و قلمه زدن و تکثیر از طریق برگ نیست برای اینکه نتیجه ی بهتری به دست آورید بهتره این کار را در بهار و شروع فصل رشد , انجام دهید . فعلا با کنترل آبیاری و رطوبت از گیاه مراقبت کنید تا مشکل توسعه پیدا نکند .

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۲:۰۱:۳۵

سید مهدی

سلام ظهرتون بخیر امروز متوجه شدم خاک گلدان حشرات ریزی دارد که سفیدکوچک و بالدار و کرم های خیلی کوچک سفید و یا موجودات سیاه کوچک هستند. به سیم دیگری نیاز است؟(قبلا که حشرات و کرم خیلی داشت از سم کارباریل سوین استفاده کردم ) و یا همان کاربندازیم خوب است ؟و اگر سم دیگری نیاز است می توان آن را کاربندازیم با هم استفاده کرد؟ گیاهان اطراف آن هم قبلا سفیدک هایی مانند پنبه داشتند که سم پاشی کردم رفع شد اما بعد از مدتی دوباره بر می گردد(خود سانسوریا سفیدک پنبه نداشت) و آیا آفت کرم و حشرات سانسوریا و یا سفیدک گیاهان دیگر به گیاهان دیگر منتقل می شود ؟ و یا با سم رفع می شود ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۱۳:۲۴:۵۱

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .سم کاربندازیم سمی قارچ کش است و برروی حشرات تاثیری ندارد .برای از بین بردن حشرات همون سم سوین را استفاده نمایید .از مخلوط کردن سموم با هم خودداری نمایید .بهتره یک بار از قارچ کش استفاده کنید و چند روز بعد از حشره کش استفاده نمایید .بله بعضی از آفات قابل سرایت هستند و بهتره گلدان آلوده از سایر گلدانها جدا شود .

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۲۲:۴۳:۴۵
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@