پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

فرهاد حیدریان

تعداد سوال: ۱

تعویض گلدان مجدد ویژه

تعداد بازدید ۳۳۳

سلام. من به تازگی گلدان شامادورای خودم رو عوض کردم. اما متوجه شدم که خاکش سنگین هست کمی و طول میکشه آب بره پایین. نگران هستم ریشه بگنده. آیا میتونم مجدد خاک رو عوض کنم؟ اگر بله چطور که شک مجدد وارد نشه؟ به علاوه فکر میکنم گیاهم قارچ گرفته که برگش این شکل شده. تعویض گلدان قبل از درمان قارچ اشتباه هست؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۰۹:۳۳:۳۸

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .اگر ازخاکهای آماده ی موجود دربازار استفاده کرده اید نیازی به تعویض خاک گلدان نیست . چون اکثر خاکهای موجود در بازار سبک هستند و ممکن است کمی از نظر بافت با هم فرق کنند . اگر فکر میکنید که خاک گلدان کمی سنگین است میتوانید آبیاری را کمتر انجام بدید . بروز سفیدک برروی برگها نشانه ی بیماری قارچی است .تا مدتی مه پاشی را انجام ندهید و بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کمی خشک شود .آب زیر گلدانی را همیشه خالی کنید و از دستگاه بخور (اگر دارید ) استفاده نکنید . میتوانید یکبار با سم کاربندازیم گیاه را آبیاری نمایید .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید . بعد از سمپاشی گیاه باید در شرایط مناسبی قرار بگیرد .اگر نحوه ی نگهداری از نظر رطوبت و دما مانند قبل باشد و کنترل نشود نه تنها سمپاشی تاثیری نخواهد داشت بلکه موجب میشود گیاه دوباره به همان آفت دچار شود . چون برای گیاه جزیره درست کرده اید زیرگلدانی که به گلدان متصل است را جدا نمایید و گلدان را بدون زیرگلدانی برروی سنگریزه ها قرار دهید .فعلا هم نیازی به استفاده از جزیره نیست . سعی کنید محل نگهداری گیاه دمای یکنواخت و متعادل و نور متوسط تا نیمسایه و البته تهویه ی خوبی داشته باشد .

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۲:۲۷:۲۲

فرهاد حیدریان

ممنون از پاسختون. خاک اماده کشت گیلدا هست، ترکیبی از تقریبا تمامی انواع (ماسه، کوکوپیت، پرلیت، خاک برگ و ...) اما منظورتون از سمپاشی این هست که علاوه بر آبیاری، اسپری هم بکنم روی گیاه؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۲:۴۴:۳۱

فرهاد حیدریان

شرایط دما و هوایی هم این هست: شب ها تا صبح کمی گرمتره خانه، اما در روز دما متعادله و گردش هوا هم هست: پنجره ها رو باز میکنم و هوای خنک هم وارد خانه میشه. نور افتاب هم در‌حد نیم ساعت بهش میخوره و زیر نور سفید سالن هست بیشتر. اگر نیاز به تغییر هست ممنون میشم بفرمایید

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۲:۴۷:۱۴

فرهاد حیدریان

و نکته آخرم :) از چه طریقی بعدا متوجه بشم که خاک احیانا مناسب نیست و تاثیر بدی داره؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۲:۴۸:۰۷

کارشناس شماره ۱

نه همون آبیاری با سم , سمپاشی محسوب میشه و کافیه . خاک آماده ای که داشتید مخصوص کاکتوس بود که ماسه داره ؟ آیا روی بسته نوشته بود مخصوص گلهای آپارتمانی یا کاکتوس ؟ نیازی نیست که نور برروی برگها بتابه چون شامادورا گیاهی سایه دوسته و تابش نور برروی برگها , گیاه را دچار آسیب میکند .

۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۳:۰۴:۱۴

فرهاد حیدریان

خاک گیاهان اپارتمانی نوشته شده، نه کاکتوس به نوعی ترکیبی هست که با درصد مشخصی از همه رو داره

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۲۳:۴۱:۲۱

کارشناس شماره ۱

پس خاکش خوبه .سعی کنید آبیاری رو زمانی انجام بدید که خاک کمی خشک شده باشه .یعنی به عبارتی فاصله ی بین دو آبیاری تون باید بیشتر بشه . مدتی به اینصورت از گیاه نگهداری کنید و ببینید چه وضعیتی پیدا میکنه .برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .

۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۲۳:۰۸:۴۸
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@