پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

علی صمدیار

تعداد سوال: ۱

زرد شدن برگ پرنده بهشتی ویژه

تعداد بازدید ۵۹۴۶

سلام. کمتر از یک هفته است که پرنده بهشتی خریدم. از بازار که خریدم همونجا گلدون عوض کردم و خاکشم عوض شد. 2روز بعد تقریباً یک لیتر آب دادم (آب جوشیده که 12ساعت مونده بود). روزی یکبار هم غبار پاشی کردم این چند روز. جلوی پنجره جنوبی قرار داره و نور خیلی خوبی بهش میخوره (ساختمون جلوی پنجره نیست که جلوی نور رو بگیره). اما یکی از برگ ها شروع کرده به زرد شدن (موقعی که خریدم برخی برگ ها لبه هاش زرد و قهوه ای بودن.) دما خونه هم بین 19 تا 23 هست. ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا شرایط نرمال هست یا خیر؟ و اگر نیست چکار باید انجام بدم. سپاس

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۱۹:۴۰:۲۹

علی صمدیار

عکس برگ.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۱۹:۴۲:۵۲

علی صمدیار

عکس ریشه ها

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۱۹:۴۳:۲۴

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .آیا سیستم گرمایشی منزل شوفاژ یا پکیج است ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۲۳:۳۱:۵۹

علی صمدیار

سلام. پکیج هست. ولی اونی که پشتش هست خاموشه. نزدیک ترین 2متر فاصله داره. یه دما سنج کنارش گذاشتم که معمولا حدودی بین 19تا 24 هست در طول روز و شب. هر از گاهی در بالکن رو باز میکنم که هوا بچرخه و کمی دما بیاد پایین تر. چون شنیدم که باید کمی خنک باشه جاش.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۲۳:۴۴:۴۱

کارشناس شماره ۱

احتمالا گلدان برروی جایی قرار داره که لوله ها رد شده اند ؟ درسته ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۰۰:۱۱:۲۵

علی صمدیار

نه. زمین زیرش کاملا خنک هست و لوله ای رد نشده. هیچ گرمای دمنده ای هم وجود نداره. لبه ی اکثر برگ ها قهوه ای هست. ربطی به کمبود رطوبت نداره؟ یا اینکه تازه جا و گلدونش عوض شده؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۰۰:۳۶:۵۳

کارشناس شماره ۱

ببینید این زردی به دما و آبیاری ارتباط داره .اگر شرایط دمایی مناسب هستش و محیط نگهداری زیاد گرم نباشه باید مقدار و نحوه ی آبیاری را مورد بررسی قرار بدید . آیا زمانی که در گلدان آب میریزید از ته گلدان آب اضافی خارج میشود ؟ اصولا این گیاه به مکانی خنک با نور کافی نیاز داره .طبیعتا هر چه محیط خنکتر باشه فاصله ی بین دو آبیاری بیشتر میشه چون خاک دیرتر رطوبت را از دست میدهد . هرچند تغییر مکان نگهداری و تعویض گلدان هم میتونن عاملی برای زرد شدن برگها باشند . مدتی سعی کنید دما یکنواخت باشه و آبیاری را زمانی که خاک کمی خشک شد انجام بدید . برگهایی که تماما زرد شده اند را جدا کنید .با این کار اگر گیاه خود را با محیط سازگار کرده باشه باید برگدهی را هر چند به کندی , انجام بده . در این زمان ببینید که برگهای جدید گیاه هم همین اتفاق براشون میافته یا خیر ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۳:۲۳:۰۵

علی صمدیار

تا حالا یکبار آب دادم. حدود یک لیتر. و آبی خارج نشد از زیر گلدون. موقعی که گلدون رو عوض کرد (گلفروشی)، زیرش رو پوکه ریخت و گلدون هم زهکش داره. احساس میکنم از پایین ساقه ها هم دارن زرد میشن. البته مطمئن نیستم. آیا احتمال داره که ریشه خراب شده باشه؟ یا خراب بوده باشه وقتی خریدم؟ یا امکان اینکه میخواد با محیط سازگار بشه بیشتره؟ اصولا آب دهی تایم مشخص داره؟ یا هر وقت که خشک شد باید آب بدم؟ باید انقدر آب بدم تا از زیرش خارج بشه حتما؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۳:۴۱:۴۶

کارشناس شماره ۱

بعد از کاشت در گلدان جدید باید گیاه سیراب میشد .یعنی به اندازه ای آب میدادید که آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه . پرنده به آبیاری منظم و کافی نیاز داره بهتره هر زمان خاک گلدان خشک بود گیاه سیراب بشه . نمیشه برای آبیاری روز تعیین کرد چون در تابستان ممکنه هرروز خاک گلدان خشک بشه اما در پاییز و زمستان هر چند روز , برای همین ملاک اصلی برای آبیاری اکثر گیاهان خشک بودن نسبی خاک گلدان است .برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۳:۵۹:۳۵

علی صمدیار

۲روز بعد از تعویض گلدون اب دادم. چون احساس کردم خاک تازه خیس هستش. دفعه بعدی که خاک خشک شد و خواستن آب بدم، باید جوری آب داده بشه که آب اضافی بزنه بیرون؟ ملاکی برای اندازه آبیاری هست؟ عمق گلدون حدود ۴۰سانت هست.

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۰۰:۰۵:۲۶

کارشناس شماره ۱

چون گلدون زهکش داره بله بهتره یکبار گیاه را سیراب کنید . ملاک برای آبیاری اکثر گیاهان خشک بودن خاکه بهتره زمانی گلدان آبیاری بشه که خاک گلدان کمی خشک شده باشه . کدوم شهر تشریف دارید ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۰۰:۱۷:۴۸

علی صمدیار

تهران هستم. فعلا خاک تو عمق ۲ ۳ سانتی رطوبت داره. ولی روی خاک تقریبا خشک هست. برای اینکه ببینم کی آب بدم همون روش سیخ چوبی که گفتید رو اجرا کنم که بفهمم زمانش رو مناسب هست؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۰۰:۲۳:۴۷

کارشناس شماره ۱

بله . یه مدتی آبیاری و دما رو کنترل کنید ببینید وضعیتش چجوری میشه .مثلا جای گلدون رو تغییر بدید بزارید جای خنکتر , بعد ببینید گیاه واکنش نشون میده یا نه ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۰۰:۳۱:۲۸

علی صمدیار

اگر بعد از تغییر چیزهایی که گفتید، به همین روند ادامه داد چی؟ برگ ها یکی یکی زرد شدن؟ یا ساقه از پایین زرد تر شد؟ کاری میشه کرد اون زمان؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۰۰:۳۵:۵۸

کارشناس شماره ۱

اون زمان باید جاشو حتما خنک تر کنید . میتونید از طریق همین تاپیک وضعیت گیاهتون رو اطلاع بدید و با ما در ارتباط باشید .

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۰۰:۴۰:۰۰

علی صمدیار

ممنونم از راهنماییتون. ۲تا سوال آخر، آیا لازم هست دستگاه بخور تهیه کنم واسه ایجاد رطوبت؟ یا غبار پاشی کافی هست؟ و اینکه آیا لازم هست از این لامپ های رشد گیاه (فلوروسنت یا از این لامپ هایی که نور بنفش دارن) تهیه کنم؟ (البته گل جلوی پنجره جنوبی هست و شاید روزی ۶ ۷ ساعت بیشتر نور داشته باشه. سپاس

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۰۷:۴۲:۲۶

کارشناس شماره ۱

میزان نور پنجره ی جنوبی برای این گیاه کافی است .و غبارپاشی برای تامین رطوبت مناسبه و نیازی به دستگاه بخور نیست .

۱۳۹۹-۱۰-۱۶ ۲۲:۴۶:۰۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@