پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

نوشین اسدییان

تعداد سوال: ۴۳

بدحالی گیاه ویژه

تعداد بازدید ۷۱۷

شرمنده نام گیاه را نمی دانم این گیاه را هشت ماه است در بالکن طبقه یازدهم نگهداری می کنم فروشنده به ما گفت در تمام فصول سبز است. برگهای ریز سبز دارد و دانه های قرمز روز های اول به مجرد ورود شروع به خشک شدن برگها و دانه ها کرد فروشنده گفت به خاطر جابجایی است البته گلدان هم عوض شده بود فروشنده توصیه کرد کمی کود حیوانی استفاده کنیم بعداز آن و در اوایل بهار شروع به جوانه زدن کرد و به مرور گل هم داد تبدیل به دانه های سبز شدند و هنوز قرمز نشده اند الان که برگها را نگاه می کنیم بنظر می رسد حال خوبی ندارد لطفا راهنمایی فرمایید

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۵-۱۹ ۱۳:۲۶:۱۷

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .اسم گیاه شما گیلاس سورینام هستش و درختچه ای مخصوص نواحی گرمسیری هستش .زمانی که درختچه ها گل و یا میوه دارند نباید تعویض گلدان انجام بشه چون باعث آسیب دیدن گیا و ریزش گلها و میوه ها میشه .این درختچه به مکانی تمام آفتاب نیاز داره و باید آبیاری اش به موقع انجام بشه البته خشکی خاک رو هم تا حدی میتونه تحمل کنه اما نسبت به شوری اب یا خاک حساسه . از چه نظر میفرمایید بیحاله ؟ منظورتون برگهای خشک شده ی لابه لای درختچه است ؟

۱۳۹۹-۰۵-۱۹ ۱۸:۵۰:۰۸

نوشین اسدییان

سلام صبحتون بخیر کم حالی گیاه یکی از نظر شکل برگها است که بنظرم اغلب برگها حالت پیچ خوردگی و خمیدگی دارند دوم خشکیدگیهایی هم در لابلای شاخه ها مشهود است که شامل شاخه ،برگ و میوه می باشد. لازم به توضیح است که محل گیاه در گوشه دیوار بالکن رو به جنوب است(منزل شمالی است) در تابستان تمام گیاه آفتاب نمی گیرد ولی قسمتی از آن در برابر آفتاب است و کلا در محل گرمی قرار دارد.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۱۰:۳۵:۳۰

نوشین اسدییان

این هم عکس واضحتر از شاخه های خشک شده

۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۱۰:۳۶:۳۰

نوشین اسدییان

عکس واضحتر

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۱۰:۳۸:۲۹

کارشناس شماره ۱

این نوع خشک شدن برگها مربوط به حرارت و دمای زیاد هستش بهتره کمی گیاه رو از دیوار فاصله بدید و آبیاری رو به موقع و شبها انجام بدید

۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۱۰:۵۲:۳۲

کارشناس شماره ۱

لکه های سفید روی برگها به چه علت به وجود اومده آب روی برگهاش ریختید یا آفت هستش ؟

۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۱۰:۵۳:۵۹

نوشین اسدییان

حدود سه هفته پیش فروشنده درخت را آوردیم تا گیاه را ببیند گفت آفت داره،البته نگفت چه آفتی و سم بنومیل را برایش اسپری کرد البته گلدان شمشادی در بالکن دارم که قبلا دچار آفت بود از همان ضایعات سفید رنگ و به من گفته بودند قارچه و این سم را به من داده بودند ولی بعدا با توضیحات شما فهمیدم احتمالا همان شپشک آرد آلود بوده در حال حاضر که دقت می کنم آفتی نمی بینم و البته این لکه های سفید مربوط به سم پاشی قبلی است آیا بهتر نیست غروب که شد برگها را شستشو دهم؟

۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۱۱:۰۰:۴۱

کارشناس شماره ۱

بله بهتره آثار این آفت کش رو با آب بشورید فقط دقت داشته باشید وقتی که از سم برای میوه های خوراکی استفاده میشه حداقل تا یکماه نباید میوه اش مصرف بشه تا دوره ی کارنس اش بگذره .بهتره اگر شمشاد تون آفت زیادی داره اونرو از گیاهان دیگه دور کنید تا بقیه دچار آفت نشن . یه مدت به گیلاس اب منظم بدید ببینید سرحال میشه یا نه اگه نشد باید از جهات دیگه بررسی بشه لطفا نتیجه ی کارتون رو اطلاع بدید ممنونم

۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۱۲:۵۱:۵۲

نوشین اسدییان

سلام وقت بخیر با تشکر از شما با انجام اسپری آب بر روی برگها و خنک تر کردن محیط به این شکل و دور کردن از دیوار گیاه کمی سرحال تر شده ولی من بعداز دقت متوجه دانه های ریز شدمدر پشت برگها شدم آیا این هم شپشک آرد آلود است و باید مجدد سمپاشی شود؟ یعنی این بار سم مخصوص خودش؟ حدود سه هفته پیش فروشنده این درخت را با سم بنومیل سم پاشی کرد.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۵-۲۷ ۱۸:۴۴:۲۴

کارشناس شماره ۱

سلام و ارادت .لکه های سفید به همراه حشره ی سفید رنگه یا فقط لکه ی پنبه ای سفیده ؟

۱۳۹۹-۰۵-۲۷ ۱۹:۰۱:۰۶

نوشین اسدییان

نمی تونم تشخیص بدهم دانه های پنبه ای واضحی نمی بینم به ان شکلی که در بنجامین آمستر می دیدم مثل تخم حشره است و متاسفانه الان که دقت می کنم در پشت تعداد زیادی از برگها مشاهده می شود یک تا دو ضایعه کوچک پنبه ای مشکوک دیدم ولی خیلی چسبنده نبود.همه پشت برگ است و روی ساقه چیزی ندیدم یک عکس دیگر هم فرستادم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۵-۲۷ ۱۹:۱۱:۴۷

کارشناس شماره ۱

تا حالا آفت سفیدک روی درختان مرکبات رو دیدید؟ آیا این لکه های سفید شبیه سفیدک مرکبات هستش ؟ اگر حشره یا تخم حشره داره باید از همون سمی که برا آمستر زدین به این هم بزنین اما اگه فقط لکه ی سفید و پوسته و یا گردمانند و یا پنبه ماننده قارچ هستش و باید بهش قارچ کش بزنید که فکر کنم فرمودین بهش بنومیل زدند بنومیل یک سم منسوخ شده است و دیگه کمتر کسی از بنومیل استفاده میکنه اگر فکر میکنید با سم بنومیل بیماری هنوز در حال پیشرفته و تاثیری نداشته میتونید برای قارچ کشی از سم مانکوزب بصورت اسپری و یا سم کاربندازیم بصورت آبیاری استفاده کنید .

۱۳۹۹-۰۵-۲۸ ۰۰:۴۳:۲۹

نوشین اسدییان

آفت مرکبات را تاکنون ندیده ام ولی یک عکس دیگر برایتان فرستاده ام که واضحتر است تا نظر قطعی را بفرمائید و من سم را تهیه کنم در این عکس نوارهایی مثل تار عنکبوت است که شبیه افت شپشک آرد آلود است که در مورد درخت آمستر توضیح دادید ممکن است آن دانه های ریز حشره باشند ولی من حرکت واضحی از آنها نمی بینم

۱۳۹۹-۰۵-۲۸ ۱۰:۴۱:۰۷

نوشین اسدییان

متاسفانه عکس ارسال نشده دوباره می فرستم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۵-۲۸ ۱۰:۴۲:۴۵

نوشین اسدییان

شاید این عکس واضحتر باشد

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۵-۲۸ ۱۰:۴۷:۴۰

نوشین اسدییان

ببخشید مرتب مزاحم می شوم الان یک تست انجام دادم که بنظرم وجود شپشک را قطعی تر می کند ضایعات را فشار دادم و اثر خون آلودی از آن بر روی برگ باقی ماند که عکسش را برایتان می فرستم اگر این نظر را تایید می فرمائید همان سم ایمیداکلرپراید را بزنم یا سم دروسپان تهیه کنم

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۵-۲۸ ۱۱:۲۲:۴۹

کارشناس شماره ۱

بله منم نظرم اینه که شپشک آردآلوده بهتره همون سم ایمیدا کلوپراید رو استفاده کنید فکر کنم با وجود تعداد آفت بهتره دو هفته ی بعد سمپاشی رو تکرار کنید سعی کنید روی خود آفت هم سم بریزه اگر سوال دیگه ای پیش اومد بفرمایید تا راهنماییتون کنم

۱۳۹۹-۰۵-۲۸ ۱۴:۱۰:۰۴

نوشین اسدییان

سلام وقت شما بخیر با تشکر از پاسخگویی شما در این مدت درختچه سورینام را دو بار با سمی که فرمودید سمپاشی کردم و هفته ای ۳ تا ۴ بار برگها را شستشو می دهم. در حال حاضر آفتی روی برگها نمی بینم ولی برگها حال فرخوردگی و پیچش کامل دارند و مدت زیادی است که میوه ها تغییر رنگ نمی دهند. آیا نیاز هست که یک کارشناس آنرا از نزدیک ببیند؟ اگر فکر می کنید شاید بتوان با دیدن به بهبود وضعیت کمک کرد در این صورت از کافه گلدون درخواست اعزام کارشناس خواهم کرد. من این گیاه را در پارکها دیده ام گیاه زیبایی است و خیلی حیف است که از بین برود.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۱۰:۲۷:۰۲

نوشین اسدییان

این هم یک عکس دیگر

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۱۰:۲۸:۰۴

نوشین اسدییان

عکس دیگر

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۱۰:۲۹:۲۹

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .درختچه ی شما از دو طرف با دیوار محصور شده و با توجه به دمای بالا و نزدیک بودن دیوار به گیاه ، حرارت بصورت یکنواخت در اطراف گیاه وجود نداره. در اطراف گیاهان کاشته شده در پارکها فضای باز و آزاد وجود داره ، با توجه به اینکه مکان نگهداری گیاه گرم هستش برگها دچار فر خوردگی و خشکی شده و امکان دارد دچار ریزش هم بشوند .تنها کاری که میتوانید براش انجام بدید اینه که بعد از اتمام میوه دهی گیاه را هرس کرده و شاخ و برگها را کمتر کنید تا با اینکار کمی فضای اطراف گیاه بازتر شود . عدم تغییر رنگ میوه ها هم به نور دریافتی ارتباط دارد با توجه به اینکه قبلا فرموده بودید گیاه آفتاب کامل را دریافت نمیکنه ، میوه ها یا بصورت یکطرفه تغییر رنگ میدهند یا اصلا تغییر رنگ نمیدهند

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۱۷:۱۳:۵۲

نوشین اسدییان

اگر همین الان جای آنرا عوض کنیم (در تراس دیگر همان خانه) و در وسط تراس بگذاریم کمکی به احیای آن کرده ایم؟ در ضمن از این زمان که به سمت پاییز می رویم بالکن آفتابگیرتر می شود آیا اوضاع بهتر می شود؟

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۱۸:۲۷:۴۱

کارشناس شماره ۱

میتونید گلدان را جایی قرار بدید که دور و اطراف قسمت بالای گیاه حدود یک متر یا حداقل ۷۰ سانت خالی باشه ؟

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۲۳:۵۷:۳۵

نوشین اسدییان

بله امکانش هست

۱۳۹۹-۰۶-۲۰ ۰۰:۰۷:۳۵

کارشناس شماره ۱

خب خیلی عالیه .این کار رو انجام بدید و تا پاییز و رسیدن یا ریزش میوه ها صبر کنید . بعد باید گیاه را هرس کنید تا یه کم جمع و جورتر بشه و البته زیباتر

۱۳۹۹-۰۶-۲۰ ۰۰:۴۱:۱۵

نوشین اسدییان

سلام و احترام خانم کاظمی گرامی جای درختچه را جدیدا عوض کردم ولی متاسفانه مجددا آفت را در تعداد قابل توجهی ازپشت برگها مشاهده کردم. چه دستوری می فرمایید؟ آیا دوباره سم پاشی کنم؟ تا کنون دو بار با سم ایمیداکلرپراید سمپاشی کرده ام.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۷ ۱۵:۴۴:۱۷

کارشناس شماره ۱

سلام خانم اسدییان وقتتون بخیر .میوه هاش هنوز روش هستن یا ریختن ؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۷ ۲۲:۲۱:۳۰

نوشین اسدییان

هنوز هستند و تغییر رنگ هم ندادند

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۸ ۰۰:۵۰:۱۸

کارشناس شماره ۱

یک تکه از قسمتی از شاخه اش رو قطع کنید ببینید خشکه یا تر هستش؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۹ ۰۰:۵۶:۰۹

نوشین اسدییان

قسمتهای کمی از شاخه ها خشک شده بیشتر شاخه ها تر هستند و گاها برگهای تازه هم دارند

۱۳۹۹-۰۶-۲۹ ۰۹:۲۴:۳۳

کارشناس شماره ۱

قسمت های خشک ساقه رو تا جایی که به ساقه ی سالم برسید قطع کنید .

۱۳۹۹-۰۶-۲۹ ۲۲:۰۲:۰۲
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@