پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

فاطمه خمسه

تعداد سوال: ۹

زرد و بیحال شدن برگهای اسپاتی فیلوم ویژه

تعداد بازدید ۵۶۲

سلام وقت بخیر این گیاه اسپاتی فیلوم من تو خاک قبلیش هزارپا داشت. خاکش رو که عوض کردم بهم یه سم ضدعفونی کننده خاک آراد دادن که وقتی یکبار ریختم کامل خوب شد و دیگه اثری از هزارپا نبود. ولی روی شیشه سم نوشته بود که باید یک هفته بعد هم تکرار بشه. ولی بعد یک هفته چون خاکش هنوز خیلی خیس بود من ۱۰ روز بعد مجدد بهش سم دادم که هنوز خاکش رطوبت داشت. ازون موقع برگها شروع کردن به زرد شدن. هم از پایین گیاه و هم وسطاش. در طول یک هفته بیشتر از ۱۰تا برگش رو که زرد شده بود کندم. البته برگهای جدید هم داره درمیاره ولی روند زرد شدن برگهاش تنده و نگرانم کرده. خیلی هم تو نت بررسی کردم. تنها احتمالی که میدم اینه که چون هنوز رطوبت خاکش زیاد بود و من دوباره آب دادم اینجوری شده. الان برگهاش هم افتاده و بیحالن. براش جزیره هم درست کردم. اگه راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم. خیلی نگران گیاهم هستم.

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۱-۳۰ ۱۵:۵۱:۱۵

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . دمای محیط چند درجه است گرمه یا کمی خنکه ؟ معمولا زمانی که رطوبت و ابیاری زیاد باشه گیاه دچار سوختگی برگ میشه زرد شدن برگها و افتادگی گیاه میتونه در اثر استفاده ی نامناسب از سم و یا گرما و ناکافی بودن ابیاری اتفاق بیافته ، ایا در هر نوبت آبیاری گیاه رو کاملا سیراب میکنید ؟ خاک گلدان چیست ؟ خاکبرگ یا کوکوپیت پرلیت ؟

۱۳۹۹-۱۱-۳۰ ۲۲:۱۹:۰۴

فاطمه خمسه

دمای محیط حدود ۱۸ درجه هست. ولی تو این مدت گلدون رو جابجا هم کردم. جای قبلیش شاید یک یا دو درجه خنکتر بود. بله. اونقدر آب میدم که از زهکش گلدون آب خارج میشه. سم رو هم با همون مقداری که تو دستورش نوشته بود بهش دادم. خاک گلدون هم از خاکهای آماده کیسه ای بوده و به نظرم زهکشی خوبی هم داره و فکر میکنم ترکیب کوکوپیت پرلیت و خاک برگه. ولی مطمئن نیستم. امروز بازم دو سه تا برگ دیگش زرد شد! و برگها خیلی بیحالن. خیلی نگرانم.

۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۰۱:۳۴:۲۰

فاطمه خمسه

البته جابجاییش به این دلیل بود که بخاطر مشکلش از گلدونهای دیگم جداش کرده بودم و الان به جای خودش برش گردوندم. میخوام عکس خاک گیاه رو براتون بفرستم سایت اجازه نمیده. پیام validation.upload میده. ممکنه مشکلش بخاطر آبیاری کم یا خاک گیاه باشه؟ پنجشنبه گذشته آخرین آبیاریش با سم بوده. ممکنه الان باز آبیاریش کنم سمی که مونده باشه رو بشوره و حالش بهتر شه؟

۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۰۲:۰۹:۴۹

کارشناس شماره ۱

عکس رو به شماره ۰۹۹۰۱۱۶۸۲۳۶ تو واتس اپ ارسال کنید لطفا . بله ممکنه بعلت کمبود اب هم باشه . گلدان رو یک ربع در ظرف اب قرار بدید و نتیجه رو اطلاع بدید

۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۱۱:۱۲:۰۳

فاطمه خمسه

سلام. وقت بخیر. گیاهم رو همونجور که گفته بودید داخل ظرف آب گذاشتم و غرقاب شد و خداروشکر هیچ کرم یا هزارپایی ازش بیرون نیومد. فقط اینکه زیر گلدونم حالت مقعر داره و همیشه بعد از آبیاری برای اینکه آبی اضافه تو گلدون نمونه، گلدون رو کج میذارم میمونه که کامل آب اضافیش خارج شه. همونجور که گفتم جزیره هم براش درست کرده بودم. عکس خاک رو هم تو واتساپ خدمتتون ارسال میکنم. به نظرتون مشکل زردی و بیحالی برگهاش دیگه از چی میتونه باشه؟

۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۱۵:۲۶:۰۳

کارشناس شماره ۱

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۱۶:۳۴:۴۰

کارشناس شماره ۱

بعد از اینکه از اب دراوردید بیحالی گیاه حتی به مقدار کم ، برطرف نشد ؟

۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۱۶:۳۵:۴۸

فاطمه خمسه

به نظرم یه مقدار سرحال شده. دیگه اونجوری برگهاش افتاده و بیحال نیست. بهتره. سعی میکنم عکس جدیدش رو ارسال کنم که با عکس اول مقایسه کنید.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۱۶:۵۷:۲۳

کارشناس شماره ۱

اگه یه کم سرحال شده گیاهتون از کم ابی بیحال شده بود . میتونید یک ربع دیگه اونرو تو ظرف آب قرار بدید .نتیجه ی کارتون رو اطلاع بدید

۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۱۶:۵۹:۵۳

فاطمه خمسه

چون گلدونم بزرگه من سطل مناسب برای انجام این کار نداشتم که انقدر عمیق باشه که آب تا سطح خاک گلدون بیاد. ظرف از همسایه گرفتم، این کار رو انجام دادم و بهشون برگردوندم. راه دیگه ای برای انجام این کار هست که بهم پیشنهاد بدید لطفا؟ حتما باید آب تا سطح خاک بالا بیاد؟ مثلا میتونم داخل سینک بذارم ولی گلدون کامل داخل آب قرار نمیگیره.

۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۱۷:۱۱:۱۵

فاطمه خمسه

سلام مجدد. من مجدد گلدونم رو همونجور که گفتید یک ربع داخل ظرف آب گذاشتم. خیلی سرحال شده. خدا خیرتون بده. یعنی الان با این کار از ریشه به گلدون آب دادیم؟ و تنها دلیل بیحالی و زرد شدن برگها کم آبی بود؟! و دیگه برگهاش زرد نمیشه؟ ببخشید میشه در مورد آبیاری اسپاتی در فصلهای گرم و سرد بهم توضیح بدید که در مورد آبیاری گیاهم اینجوری اشتباه نکنم و اذیتش نکنم؟ و اینکه سایز گلدونم خوبه؟ چون شنیدم که گلدونش کوچیکتر باشه براش بهتره.

۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۲۲:۱۲:۳۲

کارشناس شماره ۱

خوشحالیم که مشکل گیاهتون برطرف شده . برای رفع تشنگی اب تا نیمه ی گلدان هم بیاید کافی است .بله میتوانید از سینک ظرفشویی استفاده کنید . سایز گلدات با توجه به حجم بوته خوبه .سعی کنید ابیاری رو زمانی که خاک گلدان کمی خشکه انجام بدید طبیعتا در فصول گرم خاک گلدان زودتر خشک میشود و گیاه به دفعات ابیاری بیشتری نیاز دارد اما همیشه این نکته را مورد توجه داشته باشید که گیاهان از آبیاری زیاد ، بیشتر رنج میبرند تا آبیاری کم . زمانی که گیاه تشنه باشد با سیراب کردن مشکل گیاه برطرف میشود اما اگر اب به گیاه زیاد داده شود ، برگها دچار سوختگی شده و ناچار به قطع کردن برگها هستید .پس تا زمانی که گیاه سرحال و شادابه سعی کنید از آبیاری خودداری و فقط رطوبت رسانی را انجام دهید .

۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۰۰:۴۵:۴۱

فاطمه خمسه

خیلی ممنونم از توضیحات عالی و راهنماییهای بی دریغتون. در مورد خاک گیاه که فرمودید خشک شه بعد آبیاری کنم. تو این یک هفته که گیاهم رو آبیاری نکرده بودم و اینجوری بیحال شده بود هنوز خاکش خشک نشده بود. به همین خاطر حدس نمیزدم که مشکلش کم آبی باشه. احساس میکنم در مورد آبیاری این گیاه لازم نیست سطح خاک کاملا خشک بشه. در حدی که رطوبت خودش رو از دست داده باشه کافیه. درسته؟ و این روش رو که گلدون رو داخل آب گذاشتیم یه همچین وقتایی تکرار بشه اوکیه؟ در مورد زرد شدن برگهای گیاهم هم از دیروز خیلی بهتر شده. ولی بازم دو سه تا برگش داره رو به زردی میره. مشکلش از همون کم آبی بود و درست میشه؟ دیگه نگران نباشم؟ و اینکه جزیره رو همیشه برای گیاهم بذارم؟

۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۰۷:۵۴:۱۶

کارشناس شماره ۱

خواهش میکنم . گاهی اوقات مقدار ابی که تو گلدون میریزید برای ریشه کافی نیست و ریشه به اندازه ی کافی سیراب نمیشه برای همین خاک هنوز رطوبت داره ولی انتهای ریشه خشک و گیاه تشنه است .بله در اینگونه مواقع میتونید گیاه رو با گلدان داخل اب بزارید .زردی برگها هم به همین علت بوده .

۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۱۲:۱۹:۴۷

فاطمه خمسه

خیلی عالیه. بینهایت سپاسگزارم ازتون. امروز یه برگ دیگش هم زرد شد. به امید خدا که دیگه هیچ مشکلی پیش نیاد. سبز و پاینده باشید.

۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۱۲:۲۸:۴۲

کارشناس شماره ۱

موفق باشید

۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۱۳:۰۴:۱۱
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@