پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

ارجمند

تعداد سوال: ۱

گیاه گل قاشقی سبز ویژه

تعداد بازدید ۴۴۹

سلام وقتتون بخیر.من این گل رو حدود یک ماه پیش هدیه گرفتم و هفته ای یکبار به اندازه نصف استکان آبیاری اش کردم و هفته ای یکبار هم با اسپری آب از فاصله ۴۰ سانتی غبارپاشیش کردم و دو هفته اول روزی ۱/۵ ساعت جلوی نور خورشید قرارش دادم ولی بعد از اون پشت پنجره نور میخوره.از اول که گرفتمش یکی از برگ های زیرین لکه سفیدی داشت و یکی از برگ های بالایی ،که توی عکس هم مشخصه، چندتا لکه قهوه ای داشت و لبه اش حالت بریده بریده شده بود. از ابتدا ام این خزه ها روی خاکش بود. الان حدود دو هفته ای هست که سطح زیرین برگ های گلم لکه های قهوه ای ظاهر شده . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که دقیقا چقدر بهش آب بدم و برای لکه های قهوه ای که ظاهر شدن چکار کنم؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۲-۱۲ ۱۸:۴۸:۱۸

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر قاشقی سبز به نو ملایم تا نیمسایه نیاز داره و نیازی به اسپری کردن اب برروی برگها نداره .علت بروز نقاط قهوه ای رنگ برروی برگها میتواند نشانه ی شیوع بیماری قارچی یا لکه برگی در اثر اب و رطوبت زیاد باشه . پیشنهاد میکنیم مدتی آبیاری رو کنترل کنید وهر زمان خاک گلدان خشک بود به گلدان آب بدید در فصول سرد، مقداری به گیاه اب بدید که فقط به ریشه آب برسه اما در تابستان به اندازه ای اب بدید که چند قطره آب از زیر گلدان خارج شود . از اسپری کردنِ زیاد ، خودداری کنید . اسپری کردن فقط در روزهای گرم و خشک تابستان میتواند مفید باشد . مکانی با نور ملایم را برای گیاه تعیین کنید و از جابجا کردنِ مداوم ِ گیاه خودداری کنید . اگر نقاط روی برگها به سرعت در حال پیشروی بودند میتوانید یکبار از قارچ کش استفاده کنید .سمپاشی را در داخل منزل و در معرض نور خورشید انجام ندید .اگر سوالی راجع به این گیاه دارید در خدمتتونم .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
قارچ کش (Fungicide)
۱۳۹۹-۱۲-۱۳ ۰۰:۵۱:۳۸

ارجمند

سلام وقتتون بخیر از پاسخ شما سپاسگزارم. این اولین گیاهیه که نگهداری میکنم،ممنون میشم بفرمایید دقیقا چه مقدار آبیاری اش کنم؟مثلا نصف استکان کافیه؟ خزه های روی خاک گلدان رو بردارم یا نیازی نیست؟ سمپاشی رو چه زمانی از روز و چندبار انجام بدم و بعد از سمپاشی میتونم گیاه رو بیارم خونه یا باید تو فضای آزاد بمونه؟ نیازی هست برگ هایی که زیرش لکه قهوه ای ظاهر شدن رو بچینم؟یا با قارچ کش خودبخود لکه ها از بین میرن؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۲-۱۳ ۱۱:۴۴:۰۰

کارشناس شماره ۱

مقدار دقیق آبیاری بستگی به دمای محیط و بافت خاک تون و عواملی مثل رطوبت محیط عمق گلدان ، فصلی که در آن قرار داریم و... داره . برای همین نمیشه گفت چند استکان یا لیوان اب میخواد .بهترین ملاک برای تعیین زمان آبیاری خشک بودن خاک گلدانه که با سیخ چوبی که در خاک قرار میدید میتونید تست کنید که خاک رطوبت داره یا خیر ؟ قاشقی گیاه سخت و حساسی نیست اما به این نکته توجه داشته باشید که تشنگی رو بهتر تحمل میکنه تا اینکه خاکش همیشه خیس و غرق ابی باشه . بله برگهای زیرین رو جدا کنید و خزه رو هم بردارید چون رطوبت رو بالا میبره . اگر برگهای سالم گیاه دوباره دچار لکه شدند اونوقت سمپاشی رو انجام بدید .بعد از یکی دو ساعت میتونید بیاریدش داخل . سعی کنید مکان نگهداری اش زیاد گرم نباشه .گیاهان هوای کمی خنک را بیشتر دوست دارند و در ان شاداب تر هستند .

۱۳۹۹-۱۲-۱۳ ۱۳:۲۸:۵۸

ارجمند

سلام وقتتون بخیر. از پاسخ های شما سپاسگزارم. من برگ های بیمار رو چیدم و خزه رو هم برداشتم. الان روی خاک خالی شده، اشکالی نداره؟ میشه به عنوان پیشگیری از اینکه دوباره بیمار نشه ،سمپاشی اش کنم یا نیازی نیست؟ کود یا ترکیبی هست که به عنوان تقویتی روی خاکش اضافه کنم؟مثلا درسته که کود آهن برای گل قاشقی خوبه؟یا ماسه؟ سپاسگزارم.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۲-۱۳ ۲۱:۱۰:۳۵

کارشناس شماره ۱

چون اولین باره که از این گیاه نگهداری میکنید بهتره سطح خاک رو نپوشانید این کار دو مزیت براتون داره یکی اینکه تهویه ی هوای خاک به خوبی انجام میشه و دوم اینکه تعیین زمان آبیاری براتون راحتتر هستش . برای تقویتش میتونید بهار تا اواخر تابستان هر دو هفته یکبار بهش کود سه بیست بدید . کود سه بیست حاوی ریزمغذی ها و آهن هم هست و قاشقی نیازی به کوددهی با آهن بصورت جداگانه نداره . فعلا مدتی آبیاری و رطوبت رو کنترل کنید اگر با کنترل این موارد دوباره برگ دچار لکه شد یکبار بهش قارچ کش بزنید .اما مهمترین چیز کنترل شرایط هستش چون در غیر اینصورت سمپاشی با قارچ کش بی تاثیر خواهد بود .

۱۳۹۹-۱۲-۱۴ ۰۰:۰۹:۳۸

ارجمند

سلام وقتتون بخیر. برگ های گل قاشقی من جمع شده ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که چکار کنم تا خوب بشه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۹:۳۸:۴۵

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .جمع شدن برگهای قاشقی هم میتونه بعلت وجود آفت باشه و هم کمبود رطوبت و خشکی محیط .بهتره ابتدا برای گیاه جزیره بسازید اگر مشکل بعد از مدتی برطرف نشد یکبار گیاه را با سم حشره کش سمپاشی نمایید سمومی مانند سوین یا دیازینون مناسب هستند .

سم دیازینون (Diazinon) سم حشره کش
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۰۰:۰۴:۳۱

ارجمند

سلام وقتتون بخیر خيلی ممنون از راهنمایی تون. ممنون میشم بفرمایید چجوری برای گیاه جزیره بسازم ؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۱:۲۰:۲۵

کارشناس شماره ۱

خواهش میکنم . داخل زیرگلدانی سنگریزه بریزید و بعد آب بریزید و گلدان را روی سنگریزه ها قرار بدید به طوری که ته گلدان با آبِ داخل زیرگلدانی تماس نداشته باشه .به این صورت رطوبت بصورت یکنواخت برای گیاه تامین میشه .

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۲:۵۵:۱۵

ارجمند

سلام وقتتون بخیر، من همونطور که راهنمایی کردید برای گلدونم جزیزه ساختم و هروقت خاکش خشک میشه بهش آب میدم ، اما امروز دیدم سه تا از برگ های کوچیکش لکه های قهوه ای تیره گرفته(تو عکس علامت زدم) و اینکه برگ ها ام همچنان پیچ خورده است و خوب نشده.ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار کنم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۲۳ ۱۹:۰۴:۳۸

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . اگر گلدان زیاد به پنجره نزدیک باشه گرمای حاصله از نور خورشید میتونه باعث بروز لکه یا جمع شدن برگها بشه . بهتره مدتی گلدان را در جایی خنکتر با نور ملایم تر قرار بدید . آیا برگها حالت چسبناک هم دارند ؟

۱۴۰۰-۰۲-۲۳ ۲۱:۵۸:۱۵

ارجمند

مرسی از راهنمایی تون. اصلا جلوی نور نمیذارمش. بله دو سه تا از برگاش چسبناک هم شده. سنگریزه هایی که برای ساختن جزیره استفاده میکنم حتما باید طبیعی باشند؟

۱۴۰۰-۰۲-۲۴ ۰۰:۵۴:۱۷

کارشناس شماره ۱

چسبناک شدن نشانه ی وجود آفت هستش .بهتره گیاه را دوبار با سم دیازینون سمپاشی کنید .فاصله ی بین دو سمپاشی دو هفته باشد .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید . نه نیازی نیست حتما سنگریزه ها طبیعی باشه , مهم اینه که بین ته گلدان با آبی که در زیر سنگریزه هاست فاصله وجود داشته باشد .

سم دیازینون (Diazinon) سم مالاتیون (Malathion) سم حشره کش
۱۴۰۰-۰۲-۲۵ ۰۰:۲۹:۴۸

ارجمند

سلام وقتتون بخیر. من برای گلم،جزیره درست کردم و آبیاری منظم انجام دادم و مشکل جمع شدن برگ هاش حل شد. ولی روی برگ هاش یه حالت خراشیدگی وجود داره و چندتا از برگ های بالایی لکه های قهوه ای پیدا کرده و برگ های جدیدی که جوانه میزنن بعد چند روز سیاه میشن و امروز هم دیدم که یکی از شاخه های پایینی(توی عکس مشخص کردم) سیاه شده . تاحالا ام سم پاشی اش نکردم . ممنون میشم راهنمایی کنید که این مشکلات گلم رو چجوری حل کنم.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۱۰ ۱۲:۵۰:۰۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقت شما هم بخیر .اگر گیاه سمپاشی نشده یکبار با سم دیازینون انرا سمپاشی کنید سمپاشی را در زمانی که نور شدید و هوای محیط خیلی گرمه انجام ندید بهتره سمپاشی را شب و در خارج منزل انجام بدید و از ماسک و دستکش استفاده کنید . گلدان را کمی دورتر از پنجره قرار بدید تا گرمای حاصله ، به گیاه اسیب نرسونه .اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتونم

سم دیازینون (Diazinon) سم مالاتیون (Malathion) سم حشره کش
۱۴۰۰-۰۴-۱۰ ۲۲:۲۲:۰۴

ارجمند

سلام وقتتون بخیر. من برای گلم یه سم دیگه خریدم و از وقتی اون سم رو بهش زدم گلم خراب شد و کاملا بی حال و افتاده شده.و یکی از ساقه هاش کلا سیاه شد و افتاد. ممنون میشم راهنمایی کنید که الان چکارش کنم. و فکر می‌کنم خاکش غنی نیست چون یه مقدار ریشه هاش از روی خاک بیرون زده.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۶-۲۰ ۲۱:۳۶:۲۲

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر ایا سمپاشی رو تو خونه انجام دادید ؟

۱۴۰۰-۰۶-۲۰ ۲۲:۴۱:۱۱

ارجمند

بله توی خونه انجام دادم

۱۴۰۰-۰۶-۲۰ ۲۳:۱۹:۵۷

کارشناس شماره ۱

انجام دادن سمپاشی در داخل منزل هم برای خودتون و خانواده مضره و هم گیاه رو ممکنه دچار تنش کنه . الان از قسمتهای سالم قلمه بگیرید و در آب یا خاک دوباره ریشه دار کنید . البته سیاه و پوسیده شدن گیاه ارتباطی به سمپاشی نداره بعلت رطوبت زیاد ساقه سیاه میشه .

۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۰۰:۰۹:۰۲

ارجمند

سلام وقتتون بخیر. ممنون میشم راهنمایی کنید چجوری قلمه بزنم و خاک و گلدان مناسبش چی هست ???

۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۱۲:۵۶:۴۱

کارشناس شماره ۱

ساقه ای که سالم هستش رو از ، زیرِ محلِ رویش برگ ،یعنی از زیرِ گره ِ روی ساقه ، قطع کنید . قلمه را در آب یا ماسه نرم یا خاک سبک بکارید تا ریشه دار بشه . بعد از ریشه دار شدن میتونید گیاه رو به خاک برگ و در گلدانی کوچک بکارید . اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتون هستم

۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۲۲:۲۶:۵۶
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@