پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

نوشین اسدییان

تعداد سوال: ۴۳

رسیدگی به بنیامین هامستر ویژه

تعداد بازدید ۳۲۹

درختچه بنجامین هامستر از حدود ۸ ماه پیش در منزل نگهداری می کنم با طول حدودا دو متر البته با مشاور محترم چندین بار در کامنتهای قبلی مشورت نموده ام دچار ریزش برگها و افت شپشک ارد آلود شده بود که با راهنمایی مشاور محترم در حال حاضر وضعیت با ثباتی دارد ولی با توجه به آمدن بهار چند سئوال داشتم. سطح خاک پائین آمده و بنظر میرسد که نیاز به اضافه کردن خاک دارد . در حال حاضر وقتی که گلدان را آبیاری می کنم آب یک تا دو دقیقه روی خاک می ماند و آرام آرام پایین میرود و بنظر می رسد جذب آب خوبی ندارد. ۱-ایا خاک فعلی نامناسب است و لازم است کمی از کنار برداشته و با خاک دیگر جایگزین نمایم؟ ۲-برای جایگزین کردن یا اضافه کردن خاک از چه خاکی استفاده کنم که هم به رشد گیاه کمک کند و هم اینکه انرا مستعد افت جدید نکند. ۳-اینکه بعد از اضافه کردن خاک آیا کوددهی با NPkیا هر کود دیگری را که صلاح بدانید شروع بکنم؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۲-۱۵ ۱۸:۰۴:۲۷

نوشین اسدییان

این هم عکس خاک گلدان

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۲-۱۵ ۱۹:۰۹:۲۲

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام خانم اسدییان عزیز خداروشکر که گیاهتون رو سرحال میبینم. سطح خاک گلدون سله بسته و باید اونرو سیخک بزنید .میتونید از سیخ یا هر وسیله ی دیگه ای استفاده کنید و سطح خاک رو زیر و رو کنید مراقب باشید در حین انجام اینکار به ریشه آسیب نزنید بعد به گیاه اب بدید بهتره زمانی اینکار رو انجام بدید که گیاه نیاز به آبیاری داره . برای تقویتش با توجه به اینکه قبلا شپشک داشته ، بهتره کود ازت دار بهش ندید چون ممکنه دوباره شپشک بگیره . میتونید به خاک گلدان ترکیبی از خاک باغچه و کمی خاک برگ ، اضافه کنید . اگر سوال ی در این مورد دارید در خدمتتونم .

۱۳۹۹-۱۲-۱۵ ۲۱:۴۵:۳۷

نوشین اسدییان

بسیار متشکرم از شما خاک باغچه ظاهرا برندهای متفاوتی دارد آیا شما در این مورد برند معتبری می شناسید؟ اگر کود حاوی ازت ندهم پس چه کودی بدهم در این مورد راهنمایی می فرمایید؟ اصلا برای رویش برگها نیاز به کوددهی هست یا همان اضافه کردن خاک کافی است؟

۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۱۰:۵۸:۲۳

کارشناس شماره ۱

معمولا این گیاه نیاز چندانی به کود نداره همین که نور مناسب دریافت کنه و ابیاری اش تو فصل رشد به موقع و به اندازه ی کافی انجام بشه خوب رشد میکنه .البته هرس کردن هم میتونه تو رشد و پرشاخه شدن گیاه تاثیر خوبی داشته باشه . معمولا خاکهایی که در بازار موجوده همه عین هم هستند .میتونید تهیه کنید و استفاده کنید . اگر گیاه حالش خوبه نیازی به کوددهی نداره .

۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۲۱:۰۷:۵۵

نوشین اسدییان

سلام وقت بخیر حدود یکماه است مخلوطی از خاکی که توصیه کردید را به گلدان اضافه کردم ولی در حال حاضر آب خیلی سریع پایین نمی رود و سطح خاک ترک خورده آیا نیاز به اقدام خاصی هست؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۱۰:۵۹:۲۷

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .اگر از ابتدا این خاک زهکشی خوبی نداشته و آب دیر در خاک پایین میرود , نسبت ماسه ی این خاک کم است و باید مقداری ماسه به آن اضافه کنید .اما اگر بعد از مدتی خاک دچار ترک شده و آب دیر در آن نفوذ میکند , سطح خاک سله بسته وباید سطح خاک را زیرو رو کنید و بعد آبیاری را انجام دهید .

۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۲۳:۳۵:۲۴

نوشین اسدییان

بله ولی برای اضافه کردن خاک شما فرمودید خاک باغچه و خاک برگ را مخلوط کنم و اصلا صحبتی از ماسه نشد. و خاک بنظر سنگین میاد آیا برای این گیاه ماسه مناسبه؟ خاک این گیاه بهتره سنگین باشه یا سبک؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۷:۵۳:۰۵

کارشناس شماره ۱

بافت خاک باید متوسط باشه یعنی نه مثل خاکبرگ خیلی سبک باشه و نه مثل خاکباغچه خیلی سنگین .آیا برگهایی که اضافه کردید را خرد کردید ؟ به نظر میرسه خاک به خوبی ترکیب نشده چون برگها جدا از خاکباغچه , در تصویر دیده میشود .

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۳:۱۵:۱۳

نوشین اسدییان

خیر برگها را خرد نکردم فقط خاک برگ را با خاک باغچه ترکیب کردم . خاک برگی که تهیه کردم همین شکلی بود. بنظرم در کل خاک سنگین شده طوری که من حدود ۴ لیتر آب که پایش می ریزم هنوز آبی از ته گلدان خارج نمی شود. البته همانطور که در عکسهای ارسالی قبل ملاحضه می کنید گلدان بسیار بزرگ است.

۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۰:۴۱:۲۳

کارشناس شماره ۱

برگها باید خرد شده باشند در غیر اینصورت مانع جذب اب شده و ترکیب خاک را نامناسب میکنند .

۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۹:۲۸:۲۶

نوشین اسدییان

سلام وقت بخیر چند روز پیش من دو نوع گیاه چمن عروس به دو رنگ بنفش و سبز خریدم و تصمیم گرفتم به خاطر زیبایی آنرا بر روی سطح گلدان هامستر بکارم ،(داخل خانه) اما الان فکر می کنم که ممکنه اشتباه کرده باشم و با توجه به اینکه زمان آبیاری و نحوه نگهداری ممکن است با هم هماهنگ نباشد احتمالا به درختچه ام صدمه بخورد . لذا از شما راهنمایی می خواستم آیا بهتر نیست آنها را از خاک خارج کنم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۳-۱۸ ۱۸:۰۶:۳۸

کارشناس شماره ۱

سلام وقت شما هم بخیر .برای بنجامین مسئله ای ایجاد نمیشه اما چمنها علفی رشد میکنند چون اکثر چمنها به هوای ازاد نیاز دارند مخصوصا کالیسیا که خیلی زود نیاز به تعویض گلدان پیدا میکنه و بهتره تو گلدون جداگانه کاشته بشه البته کالیسیا باید در فصل زمستان در مکانی گرمتر قرار داشته باشه چون سرما بهش آسیب میزنه .اگه جدا کنید بهتره .

۱۴۰۰-۰۳-۱۹ ۱۳:۳۲:۲۰

نوشین اسدییان

با سلام الان مدتی است که دیگر شپپشک روی برگها ندیده ام از طرفی تعداد کمی برگ تازه در آورده و رشد کند است ، آیا اکنون کوددهی را توصیه می فرمایید؟ در ضمن فاصله برگها از شیشه نورگیر جنوبی کم است کمتر از یک متر چون من چند جا خوانده بودم فاصله دو تا سه متر لازم است. آیا صلاح هست که جای گلدان عوض شود؟

۱۴۰۰-۰۵-۱۱ ۱۳:۵۵:۰۱

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .بله اگر کاملا افت برطرف شده بهش کود بدید . میتونید با کود فسفر بالا هر دو هفته یکبار تغذیه اش کنید . هر دوبار که فسفر دادید ، یکبار کود پتاس بالا بدید تا گیاهتون در مقابل آفات قویتر بشه . فعلا سه بیست ندید .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود NPK 12-12-36 کود NPK 10-52-10 کود NPK 12-12-36
۱۴۰۰-۰۵-۱۱ ۲۳:۲۹:۲۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@