پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

رویا جعفری

تعداد سوال: ۳

پژمردگی گل ویژه

تعداد بازدید ۳۸۱

سلام ،این گیاه من همیشه برگهاش لوله میشد وپژمرده ولی ساقه هاش راست بودن.الان ساقه هاشم خمیده شده بعد بردم خاکشو بیرون ریختم یکم کود اضافه کردم بهش و کود رو از کارگر شهرداری گرفته بودم. میانگین هفته ای دوبار اب میدم ،نور هم همونطور که معلومه غیر مستقیمه تقریبا،این گیاه اصلا شاداب میشه یا خیر وگر اره چطور گیاه گندمی هم دارم بعضی هاشون شروع به زرد شدن وگندیدن میکنه امکان ارسال عکس اونم باشه میفرستم براتون.. و دیگه گیاهی دارم صاحبش میگه قبلا گل داده ولی الان نمیدونم چرا خبری نیست میشه برا اونم کاری کرد؟رشدش هم خوبه اون

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۰۴ ۱۲:۱۷:۵۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .گیاه شما یک ساکولنت است .خاکی که براش استفاده کردید اصلا مناسب نیست بهتره از خاک ساکولنت استفاده کنید . گیاهتون به شدت به نور بیشتری نیاز داره و بعلت کمبود نور رشد علفی داشته و ضعیف شده .آبیاری را در زمان خشک بودن خاک گلدان انجام بدید .افراط و تفریط در آبیاری میتواند باعث پژمردگی یا پوسیدگی برگها و ریزش آنها شود .اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتونم .

۱۴۰۰-۰۱-۰۵ ۰۰:۲۹:۰۵

رویا جعفری

بله ممنون، این گیاه رو زیر نور مستقیم بزارم توتراس یا دقیقا پشت یک شیشه جاش خوبه؟ با این مراقبت ها گیاه شاداب تر از قبل میشه یا نه برگشت پذیر نیستن؟ و میتونم خاکش رو خودم جمع اوری کنم یا حتما باید شرکتی باشه واز گلخونه تهیه بشه؟

۱۴۰۰-۰۱-۰۵ ۱۱:۳۷:۱۴

کارشناس شماره ۱

بله بهتره گلدان را در هوای آزاد قرار بدید اما مکانی نیمسایه باشه که افتاب ظهر تابستون روش تابیده نشه با هرس کردن میتونید گیاهتون رو قوی تر کنید . برای خاکش هم میتونید از خاکهای کاکتوسی که تو بازار هست استفاده کنید و هم خودتون ترکیبی از سه قسمت شن + یک قسمت خاکبرگ+یک قسمت کود دامی کاملا پوسیده یا ورمی کمپوست + یک قسمت پیتماس ، را با هم مخلوط کرده و برای گیاه استفاده کنید . با مراقبت درست گیاهتون شادابتر میشه .

۱۴۰۰-۰۱-۰۶ ۰۰:۵۶:۴۳

رویا جعفری

برا تقویتش راهکارهای دیگرو هم میگید ؟مثلا چه نوع کودی باید بخرم؟ واینکه راجب عکسی که فرستادم ممکنه سوزنی ها رو چک کنید چون یکیش زرد میشه برگای پایینش اسمشو نمیدونم چیه ، اون یکی ،سانسوریا یه پوسیدگی هایی داره و در ضمن برگاش شمشیری نیستن ?

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۰۶ ۱۱:۳۴:۲۹

کارشناس شماره ۱

اون گیاه که برگهای کشیده و باریک داره گندمی هستش و ابیاری زیاد باعث سوختگی نوک برگهاش میشه برای گلهای آپارتمانی میتونید از کود سه بیست استفاده کنید .برای ساکولنتها کود پتاس بالا مفیده و میتونید هر دو هفته یکبار از کود استفاده کنید البته فقط در فصل بهار و تابستان . پوسیدگی سانسوریا بعلت ابیاری یا رطوبت زیاده . اینکه برگها شمشیری نیستن ممکنه گیاه از نوع کراواتی باشه که برگهای پهن تری داره

۱۴۰۰-۰۱-۰۶ ۲۳:۱۲:۵۰

رویا جعفری

درسته، یعنی کود( سه بیست) برا سه تاشون که رومیزه کاربردیه؟ وپتاس بالا برا ساکولنت باشه فقط؟اونوقت از چه نوعی بهتره مایع یا جامد و اینکه چه مقدار بهشون بدم هر دفعه؟ برا زهکشی بهتر راهکار خاصی هست؟سنگریزه قاطی خاک بکنم مثلا؟ واگر تا نصف گلدون خاک بریزم که ایراد نداره؟ چون میخام سنگین نشه اسم گیاه سوم هم میگید بهم؟صاحبش میگفت گلای ریز بنفش میداده قبلا، چیکار کنم دوباره گل بده این؟؟

۱۴۰۰-۰۱-۰۶ ۲۳:۱۳:۰۴

کارشناس شماره ۱

بله سه بیست برای قاشقی و گندمی و سانسوریا مناسبه .بهار و تابستون هر دو هفته یکبار بهش کود بدید .یک قاشق چایخوری سرخالی در یک و نیم لیتر آب حل کنید و همزمان با آبیاری به گیاه بدید اینکه پودر باشه یا مایع فرقی نمیکند برای زهکشی هم میتونید خاکبرگ به خاک گیاهان آپارتمانی و خاک ساکولنتها اضافه کنید البته اگه خاک ساکولنتهاتون ، خاک کاکتوس باشه باید کمی خاکبرگ اضافه کنید تا سبک شده و بافت مناسبی پیدا کند اگر گلدان بزرگه به جای خاک ، تا نیمه ی گلدان سنگریزه یا زغال یا پوکه بریزید

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 12-12-36 کود NPK 20-20-20
۱۴۰۰-۰۱-۰۶ ۲۳:۱۸:۵۴

رویا جعفری

سلام وقتتون بخیر این گیاه قاشقی من زمانی که کمتر بهش آب دادم برگ های پایینش بیشتر زرد شدن چیکار باید چیکار باید کرد؟ یه کاکتوس هم دارم و نحوه مراقبت ش رو میخواستم و اسمش رو بدونم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۰۹:۳۲:۲۴

کارشناس شماره ۱

ابیاری قاشقی را در زمانی که خاک گلدان خشک بود انجام بدید . اگر بافت خاک مناسب نباشد میتواند در رساندن آبِ کافی به ریشه ، اختلال ایجاد کند .قاشقی به خاکی با بافت متوسط نیاز دارد و آبیاری باید زمانی که خاک کاملا خشک بود انجام شود . کاکتوستون مامیلاریا است و ابیاری متوسط و نور ملایم نیاز دارد .

۱۴۰۰-۰۱-۱۹ ۰۰:۰۳:۵۸

رویا جعفری

سلام وقتتون بخیر این گیاه قاشقی من بعد از تعویض خاکش به این شکل در آمده و شاخه هاش خم شدن باید چیکار کنم ببرم دوباره جابجا شون کنم تو گلدون؟ یه توضیحی هم راجع به عوض کردن خاک و هرس کردن بهم بگید ممنون میشم راستی برا سانسوریا که داشت میگندید، اول ماسه سفید ریختم بعد خاک ولی اب اضافی خارج نشده مشکلی نداره؟ سلام وقتتون بخیر این گیاه قاشقی من بعد از تعویض خاکش به این شکل در آمده و شاخه هاش خم شدن باید چیکار کنم ببرم دوباره جابجا شون کنم تو گلدون؟ یه توضیحی هم راجع به عوض کردن خاک و هرس کردن بهم بگید ممنون میشم تصاویر ارسالی

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۳ ۱۴:۲۵:۲۲

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر .گاهی اوقات زمانی که عمل تعویض گلدان به درستی انجام نشه ، گیاه واکنش نشان میدهد .بله میتونید از ساقه های بلندش قلمه بگیرید و در آب یا خاک ریشه دار کنید . هرس کردن باعث پرپشت شدن گیاهتون هم میشه و همچنین محرکی برای رشد ِ گیاه هستش . لطفا سوالتون در مورد سانسوریا را در تالار مربوط به سانسوریا مطرح نمایید .از همکاریتون سپاسگزاریم

۱۴۰۰-۰۱-۲۳ ۱۵:۲۴:۵۵

رویا جعفری

بله اگر ممکنه برام راجب همین عوض کردن گلدان وخاک توضیح بدید وقلمه زدن وهرس کردن همینطور ??بعداین گلها رو میشناسید بهم اسمشونو بگید

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۳ ۱۶:۰۱:۴۶

کارشناس شماره ۱

تعویض گلدان بهتره در اول فصل رشد یعنی بهار انجام بشه .اگه ریشه ی گیاه از زیر گلدون بیرون نزده باشه ، نیازی به تعویض گلدون نیست . برای تعویض گلدان باید زمانی که خاک خشکه اینکار را انجام بدید و گیاه را به همراه خاک اطراف ریشه بصورت قالبی دراورده و در گلدانی که یک سایز بزرگتر است قرار دهید و اطرافش را با خاک پر کنید .بعد از تعویض گلدان گیاه را سیرآب کنید .البته در مورد کاکتوسها و ساکولنتها بهتره ۵ روز بعد از تعویض گلدان آبیاری انجام شود .بعد از تعویض ، دو سه روز گلدان را در مکانی نیمسایه قرار بدید و بعد به مکان اصلی منتقل کنید . اسم گیاهاتون به ترتیب ۱_اگزالیس ۲_سیکلمن ۳سیکلمن ۴_دراسناپرچمی دو سه تای دیگه در تصویر محو هستند و مشخص نیستند

۱۴۰۰-۰۱-۲۳ ۲۳:۲۲:۴۶

کارشناس شماره ۱

،

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۳ ۲۳:۲۴:۱۱

رویا جعفری

سلام بابت راهنمایی تون خیلی ممنونم برام ابهامی پیش اومده که قبل از جابجایی مگر نباید ریشه مرطوب باشه برای جلوگیری از آسیب دیدن و یک روز قبل از تعویض خاک آبیاری بشه؟ بعداینکه خاک نو تهیه کردم ولی هنوز مرطوبه ممکنه زهکشی و کیفیت خوبی نداشته باشه؟ عکسش رو فرستادم.بعد چطور سنگ روی زهکش ثابت کنم؟ استفاده از این ماسه که عکسش را فرستادم کف گلدان موثره؟ در آخر تصمیم دارم فردا انشاالله بذر گل ناز آفتابی و نعناع در یک گلدان به صورت موقت بکارم اگر توصیه‌های هست بفرمایید ممنونم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۴ ۱۹:۵۰:۵۶

کارشناس شماره ۱

سلام مجدد . قبل از جابجایی اگر خاک مرطوب باشه , در حین تعویض گلدان خاک از اطراف ریشه جدا میشود و ممکنه گیاه دچار شوک ناشی از جابجایی شود یا اینکه ریشه آسیب ببیند .بنابراین بهتره قبل از جابجایی خاک گلدان خشک باشد تا بصورت قالبی خارج شود و خاک اطراف ریشه جدا نشود .رطوبت داشتن ریشه در زمان انتقال نشاء گیاهان مهم است نه گیاهانی که بالغ و پرریشه هستند . چون خاکهایی که تهیه میکنید بسته بندی نایلونی دارند , بنابراین طبیعی است که کاملا خشک نباشند و مقدار کمی رطوبت داشته باشند و ابن لزوما به معنای عدم زهکشی مناسب خاک , نمیباشد . در مورد زهکش , همین که سنگ را برروی زهکش گلدان قرار دهید کافی است چون با ریختن خاک در گلدان , سنگ حرکت نمیکند . خیر این ماسه مناسب نیست .بهتره برای زهکش سنگریزه در کف گلدان بریزید . بذر ها را در خاک باغچه ی سبک که کود حیوانی کاملا پوسیده با آن مخلوط شده باشد بکارید و همواره بستر را مرطوب نگه دارید و گلدان را در معرض آفتاب مستقیم قرار دهید .

۱۴۰۰-۰۱-۲۵ ۰۰:۵۶:۲۷

رویا جعفری

سلام ممنونم، من می خوام خاک گلدان عوض بشه وغنی تر بشه بهتر نیست خاک اطراف ریشه هم کاملاً جدا بشه؟ راجع به کود ، میتونم ۱ قاشق چای خوری کودسه بیست جامدم رو که در یک و نیم لیتر آب حل کردم به چند گلدون بدم؟ یا فقط برای یک گلدونه؟ وین کود سه بیست برای گیاه ساکولنت هم میتونم بریزم یا نه؟ گلدونا کنار پنجره شمالی بودن همونطور که تو عکس معلومه الان آوردم پنجره جنوبی عکسش رو فرستادم مشکلی ایجاد نمیکنه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۱۰:۰۵:۰۸

کارشناس شماره ۱

اگر خاک خیلی سفت و رُسی هستش بهتره به آرامی و بدون اینکه به ریشه آسیب بزنید از اطراف ریشه جدا کنید . بله محلول آب و کود را میتوانید به چند گلدان بدهید . سه بیست برای کاکتوس و ساکولنت مناسب نیست . کود پتاس و فسفر بالا برای کاکتوسها مناسب است . نور پنجره ی جنوبی برای گیاهانتان خوب است .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود NPK 12-12-36
۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۰۰:۴۴:۳۲

رویا جعفری

مرسی از راهنمایی های خوبتون همانطور که گفتید می خوام ساکولنت رو تو تراس در مکان نیم سایه قرار بدم اما نمیدونم منظورتون دقیقا کجاست و بذرها را هم زیر نور مستقیم آفتاب بگذارم در این باره لطفاً راهنمایی کنید راجع به قلمه زدن قاشقی و هرس کردن سانسوریا بهم بگیدو اینکه آیا میتونم همشون رو هرس و قلم کنم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۱۰:۱۰:۱۴

کارشناس شماره ۱

بله در رفصل بهار میتوانید انواع کاکتوس و ساکولنت و گلهای آپارتمانی را تکثیر نمایید .منظور از مکان نیم سایه جایی است که گیاه چند ساعت در روز آفتاب صبح را دریافت کند و از ظهر به بعد آن مکان سایه شود .

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۲۲:۳۲:۱۸

رویا جعفری

سلام وقت بخیر از گلدان ها گاهی اب خارج نمیشه عاتش چیه میتونه طبیعی باشه؟یا ممکنه خوب جای زهکشی نداشته باشه؟برا سانسوریا یه پارچه توری بخاطر هدر نرفتن خاک گذاشته بودم کف گلدان ،قاشقی هم اب اضافه خارج نکرد ساکولنت هم دیر خارج میشه،ولی گندمی خیلی روان وراحت،هر سه یک نوع خاک دارن بجز ساکولنت بعد اینکه من سانسوریا رو دوبار جابجا کردم تو یک هفته،الانم حس میکنم عمیق کاشته نشده که لقه براش امکان داره دوباره؟ ودر اخر میخام نعنا بکارم گل افتابی ها در نیومد ممکنه چون نبردم تو هوای ازاد درنیومده؟؟؟:/

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۶:۲۷:۲۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر .استفاده از توری برای زهکشی صحیح نیست چون به مرور خاک در لای منافذ نفوذ میکنه و منافذ بسته میشه .برای لایه ی زهکش میتوانید از سنگریزه یا تکه های سفال خرد شده استفاده نمایید . بله خدمتتون عرض کرده بودم که ناز آفتابی باید در هوای آزاد کاشته بشه تا سبز بشه . برای ثابت کردن سانسوریا میتوانید دور گیاه خاک بریزید . نعنا را هم باید در هوای آزاد بکارید .

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۷:۵۱:۴۲
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@