پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

نوشین اسدییان

تعداد سوال: ۴۳

نحوه کاشت بذر گل در خاک گلدان در بالکن ویژه

تعداد بازدید ۴۵۵

مقداری بذر گل ناز آفتابی و بذر گل پریوش در رنگهای مختلف از گلهای تابستان سال گذشته ام تهیه کرده ام و می خواهم آنها را در گلدانها متعدد که روی تراس بالکن جنوبی خواهم گذاشت بکارم. لطفا در مورد نحوه کاشت راهنمایی بفرمائید.

۱۴۰۰-۰۱-۱۴ ۰۸:۱۶:۳۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر . بهتره ابتدا بذر ها را در گلدانی کوچکتر بکارید و بعد از اینکه جوانه ها ۴ یا ۶ برگه شدند انها را به باکس ی که محل اصلی است ، انتقال دهید . برای کاشت بذر ها از خاک سبک استفاده کنید .ترکیب کوکوپیت و پرلیت ، یا کوکوپیت و ماسه ی نرم ، یا بستر های آماده ی کشت مناسب هستند . بذر هر گیاه را در گلدان جداگانه بکارید . گلدان را از خاک تقریبا پر کنید و کمی با دست فشار بدید تا خاک ، صاف و منسجم بشه ، بعد بذر ها را با فاصله برروی سطح خاک بپاشید ، بعد یک لایه ی نازک خاک برروی بذر ها بریزید، فقط در حد پوشاندن بذر ها باشد کافی است .بعد با اسپری به خاک رطوبت بدید . گلدان را در معرض افتاب مستقیم و در هوای آزاد قرار بدید .نیازی به کاور نداره فقط هر زمان سطح خاک خشک بود بهش اب اسپری کنید .بعد از اینکه جوانه ها ۴ الی ۶ برگ شدند میتوانید آنها را به باکس منتقل کنید .بعد از انتقال به باکس ، بلافاصله نشا ها را سیراب کنید .اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتونم

۱۴۰۰-۰۱-۱۵ ۰۱:۱۲:۴۶

نوشین اسدییان

سلام و احترام بذرهای گل ناز بصورت متراکم روییده اند.خواستم بپرسم آیا نیاز هست برای رشد بهتر نشاء باکس آنها را به قسمتی پر آفتاب منتقل کنم یا خیر؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۱۰:۲۶:۵۵

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .بله به جوانه ها نور بیشتری برسانید تا به مرور قوی شوند .البته بهتره زمانی که نشاء ها 7 سانت شدند یکبار آنها را سربرداری نمایید تا چند شاخه شده و ساقه ضخیمتر شود .

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۲۲:۴۶:۵۸

نوشین اسدییان

سلام و احترام چقدر از سر این نشاء های ناز را ببرم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۳-۱۰ ۱۹:۳۶:۴۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر .چقدر منظم و خوب کاشتید درود بر شما . فعلا برای سربرداری اولیه همینقدر که تو عکس علامت زدم قطع کنید کافیه .

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۳-۱۰ ۲۳:۲۷:۳۵

نوشین اسدییان

ممنون لطفا در مورد نشاء گل پریوش هم راهنمایی فرمائید برای رشد بهتر چه کاری لازم است؟هرس یا هر کار دیگر

۱۴۰۰-۰۳-۱۱ ۱۹:۱۰:۴۳

نوشین اسدییان

عکس ارسال نشده بود

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۳-۱۱ ۱۹:۱۱:۲۹

کارشناس شماره ۱

بله پریوش هم برای پرپشت شدن نیاز به هرس داره اما بهتره اجازه بدید کمی گیاه بالاتر بیاد بعد عمل سربرداری را انجام بدید .پریوش به نور و ابیاری کافی نیاز داره البته بین دو آبیاری اجازه بدید سطح خاک گلدان کمی خشک شود . اگر با بزرگتر شدن پریوش نشا ها بیش از حد در هم فرو رفتند میتونید برای رشد بهتر انها را در گلدانهای جداگانه بکارید .

۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۰۱:۲۰:۵۹

نوشین اسدییان

با سپاس از شما بفرمائید در دوره رشد این گلها به کوددهی هر ماه یا هر دو هفته نیاز هست یا خیر؟

۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۰۸:۰۷:۴۷

کارشناس شماره ۱

اگر خاکتون خاک باغچه باشه نیازی به کوددهی نیست .کلا ناز افتابی و گیاهان گلدار هر چه نور بیشتری دریافت کنند گلریزان بیشتری خواهند داشت . در فصول گرم ، آبیاری را شبها انجام بدید .

۱۴۰۰-۰۳-۱۳ ۰۰:۰۰:۳۶

نوشین اسدییان

با سلام و احترام باکس گل ناز به گل نشسته ولی برگها خصوصا از سمت پایین زرد شده اند.در عکس متاسفانه خوب مشخص نیست ولی بنظر می آید که مشکلی دارند.نور آفتاب از حدود ۱۱ تا ۴ بعداز ظهر دریافت می کند. .فقط من هر روز آبیاری می کنم و خاک را که چک کردم حدودا تا عمق دو سانت مرطوب بود. ایا ممکن است مربوط به آبیاری زیاد باشد.و اینکه رطوبت عمق خاک را باید مرتب چک کنم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۰۱ ۱۶:۴۹:۲۴

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .بله نازِ آفتابی تا حدی میتونه خشکی رو تحمل کنه سعی کنید حتما بین دو آبیاری خاک گلدان (تقریبا نیمی از خاک گلدان ) خشک بشه بعد گیاه را سیراب کنید .آب زیزگلدانی را همیشه خالی کنید .

۱۴۰۰-۰۴-۰۲ ۰۱:۵۱:۵۱

نوشین اسدییان

سلام و احترام،در مورد گیاه پریوش هم سئوالی داشتم تعدادی از بوته های پریوش من رشد زیادی ندارند،گل می دهند ولی رشدشان کم شده و کوتاه مانده اند،از طرفی انحنای نوک برگها که بیضی شکل هستند، قهوه ای و گاها زرد شده اند،با توجه به اینکه این بوته ها فقط از آفتاب ظهر و بعداز ظهر بهره می گیرند اقدام به گذشتن یک توری در جلوی تابش نور آفتاب کردم (فیلتر)که بهتر وضعیت آنها کنی بهتر شد ولی هنوز رفع نشده در ضمن برگهای پائینی رو به زرد شدن می روند لطفا در مورد علت و درمان راهنمایی فرمائید.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۴:۵۲:۰۳

نوشین اسدییان

سلام و احترام،در مورد گیاه پریوش هم سئوالی داشتم تعدادی از بوته های پریوش من رشد زیادی ندارند،گل می دهند ولی رشدشان کم شده و کوتاه مانده اند،از طرفی انحنای نوک برگها که بیضی شکل هستند، قهوه ای و گاها زرد شده اند،با توجه به اینکه این بوته ها فقط از آفتاب ظهر و بعداز ظهر بهره می گیرند اقدام به گذشتن یک توری در جلوی تابش نور آفتاب کردم (فیلتر)که بهتر وضعیت آنها کنی بهتر شد ولی هنوز رفع نشده در ضمن برگهای پائینی رو به زرد شدن می روند لطفا در مورد علت و درمان راهنمایی فرمائید.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۴:۵۸:۲۰

نوشین اسدییان

لطفا در مورد فیلتر نور آفتاب نیز نظر بدهید،آیا توری که گذاشتم مناسب است البته از وقتی آنرا گذاشتم دیگر برگها لوله نمی شوند چون تنها جایی که برای گذاشتن گیاهان دارم محلی است که در تابستان فقط آفتاب ظهر و بعداز ظهر را دارد

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۵:۰۳:۰۴

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . علت خشکی لبه ی برگها و زرد شدن و یا لوله ای شدن ، گرمای حاصل از نور خورشید هستش ، توری که استفاده کردید چون رنگش روشنه تا حدی نور را فیلتر میکنه اما برای پریوش کافی نیست ، میتونید از گونی های کنفی که برای قیرگونی استفاده میشوند برای درست کردن سایه بان استفاده کنید .از فروشگاههای ابزار یراق میتونید تهیه کنید .بهتره سایه بان از بالای گیاه حداقل یک متر فاصله داشته باشه تا گرما به گیاه منتقل نشه. ابیاری را حتما در زمان خشکی خاک و شبها انجام بدید .

۱۴۰۰-۰۴-۰۵ ۱۷:۲۶:۱۳

نوشین اسدییان

از پاسخ کامل و جامع شما سپاسگزارم. بعد از هر گلی که گیاه می دهد به جای آن محفظه بذرها رشد می کنند ،برای اینکه پریوشها رشد بهتری داشته باشند آیا این قسمت را از انتها ببرم تا ساقه ها رشد بیشتری کنند و گلدهی بهتر شود؟ یا بگذارم روی ساقه بماند؟ البته وقتی این کار را می کنم یعنی آنها را از انتها جدا می کنم یک ماده صمغ مانند و چسبناک خارج می شود که نمی دانم آیا ممکن است برای گیاه مضر باشد ؟ آیا صلاح است برای رشد بیشتر ،شاخه های جانبی را هم هرس کنم. در ضمن من برای کاشت از خاکهای آماده مخلوط استفاده کرده ام آیا نیاز هست خاک باغچه بگیرم و اضافه کنم؟ باز هم از لطف شما سپاسگزارم.

۱۴۰۰-۰۴-۰۵ ۰۶:۵۹:۳۸

کارشناس شماره ۱

بله میتونید سرشاخه ها یی که گل دادند رو قطع کنید تا تعداد ِ ساقه ی گل دهنده تون بیشتر بشه ، سعی کنید هرس رو شبها ودرزمان خنکی هوا انجام بدید و بعدش گیاه رو سیرآب کنید .فعلا خاک رو تعویض نکنید اگر سایه بان به طریقی که بیان شد درست کردید و بعد از مدتی مشکل گیاه حل نشد میتونید خاک رو تعویض کنید البته الان هوا خیلی گرم شده ، یه مدت باهاش مدارا کنید بعد خاکو تعویض کنید چون ممکنه دچار تنش بشه .مایعی که ترشح میشه شیره ی گیاه هستش و مورد خاصی نداره .

۱۴۰۰-۰۴-۰۵ ۱۷:۳۱:۵۶
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@