پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

وحید دانشمند

تعداد سوال: ۲

لکه های قهوه ای بر روی برگ های بامبو و زرد شدن شاخه ها ویژه

تعداد بازدید ۲۸۷۹

سلام، مدتی هست که بر روی برگ های بامبو لکه های قهوه ای میزنه و شاخه ها شروع به زرد شدن کردند، علتش چی میتونه باشه؟

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۱۹ ۱۶:۲۷:۴۷

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .آیا به گیاه کود میدهید ؟

۱۴۰۰-۰۱-۱۹ ۲۲:۵۰:۵۰

وحید دانشمند

خیر، کود نمیدم اصلا... آبش را هم چند بار عوض کردم، ریشه هاش را با محلول قارچ کش شستشو دادم اما این قضیه متوقف نشد..

۱۴۰۰-۰۱-۱۹ ۲۳:۵۶:۴۳

کارشناس شماره ۱

مدتی به گیاه قطره ی تقویت بامبو بدید چون گاهی اوقات علت بروز این لکه ها علاوه بر بیماری قارچی ، کمبود مواد غذایی نیز میتواند باشد . نتیجه ی کار را از طریق همین تاپیک اطلاع دهید متشکرم .

۱۴۰۰-۰۱-۲۰ ۲۳:۵۷:۴۶

وحید دانشمند

سلام، من یک مدت بعد از اینکه این وضعیت را در گیاه دیدم شروع کردم به استفاده از قطره بامبو، اما چون این وضعیت ادامه پیدا کرد دیگه ادامه ندادم چون عده ای گفتند که دیگه قطره ندین شاید به علت قطره هست، الان دو ماهی میشه ندادم...یک مطلب دیگه اینکه زمانی که گیاه این مشکل براش ایجاد شد وقتی خواستم آب را عوض کنم دیدم چند قسمت از ریشه جلبک بسته که البته جلبک را کاملا از بین بردم و اینترنت هم دیدم که گفتن ریشه را با مخلوط یک لیتر آب با یکی دو قطره وایتکس شستشو بدین... این کار را هم کردم... دیگه جلبک نبست... حالا با همه این توضیحات شما میفرمایید باز شروع کنم به قطره دادن؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۱ ۱۹:۱۹:۱۱

کارشناس شماره ۱

اگر قبلا به گیاه کود میدادید و دوماه هستش ‌که کوددهی را قطع کردید ،نیازی به کوددهی دوباره نیست . گیاهتون از نظر دریافت نور در چه موقعیتی قرار داره ؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۱ ۲۳:۵۹:۱۳

وحید دانشمند

کنج دیوار و در کنار پنجره، نزدیک ۴ سال هست که همونجاست، اما این وضعیت سه چهار ماهه شروع شده... عکس فرستادم از محلش....

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۳ ۱۸:۰۴:۲۶

کارشناس شماره ۱

تا بحال هرس ریشه انجام دادید ؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۳ ۲۳:۲۶:۵۷

وحید دانشمند

خیر

۱۴۰۰-۰۱-۲۴ ۲۲:۴۱:۳۸

کارشناس شماره ۱

برای اینکه بامبو شاداب و سالمی داشته باشید باید زمانی که ریشه ها بسیار انبوه و زیاد شدند آنها را هرس نمایید . همینطور هرس ساقه هم در سلامت بامبو بسیار موثر است . هیچگاه برای گیاهان از وایتکس و سایر مواد شیمیایی استفاده نکنید چون ممکنه آسیب جبران ناپذیری به گیاه وارد سازد . بهتره دو سوم ریشه را هرس نمایید . یا اگر ریشه ها بسیار انبوه هستند کلا ریشه را قطع و گیاه را دوباره ریشه دار نمایید .

۱۴۰۰-۰۱-۲۵ ۰۱:۰۴:۲۸

وحید دانشمند

عکسی از ریشه براتون فرستادم، این چند تا بامبو ریشه هاشون در هم تنیده شده، برای هرس کردن چکار باید کرد؟ ریشه ها را ببرم و کوتاه کنم؟ یک سوال دیگه داشتم، از پای این بامبو ها دو تا شاخه ظریف رشد کردند و من بریدمشون و در یک ظرف جدا گانه قرار دادم، فقط در محل بریدگی قهوه ای رنگ شده ساقه و کمی حالت لزج مانند داره، این طبیعی هست و نشانه درآمدن ریشه هست؟ البته خود گیاه سرحال هست...

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۵ ۱۷:۵۵:۵۷

کارشناس شماره ۱

علامت ضربدر را کامل حذف کنید و تمام ساقه ها را با حذف کردن ریشه هایی که در هم رفته اند , جدا کنید . بهتره مقدار کمی ریشه برای گیاه باقی گزارید . در مورد جوانه ای که انتهای آن لزج میشود , اگر این حالت به همراه سیاه یا قهوه ای شدن نباشد موردی ندارد .

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۰۱:۰۲:۱۶

وحید دانشمند

من ریشه ها را هرس کردم، نیاز به کود دادن هست؟ در پیام قبلی خدمتتون گفتم یک دو تا ساقه از پای ریشه ها رشد کرده بود من جداشون کردم و داخل گلدان جدادگانه گذاشتم، گیاه سر حال هست اما انتهای ساقه مطابق شکل قهوه ای شده، این طبیعی هست؟ اگر نه مشکل از چی هست؟ محلول قارچ کش برای بامبو چی مناسب هست؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۲۰:۳۲:۰۰

کارشناس شماره ۱

فعلا نیازی به کوددهی نیست . حدود دو هفته ی بعد میتوانید کوددهی را با دوز کمتر از مقدار توصیه شده شروع نمایید . اگر انتهای ساقه که قهوه ای شده , نرم و لزج نشده باشه مشکلی نیست قارچ کش کاربندازیم چون سیستمیک است برای این گیاه مناسب است

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۰۰:۴۸:۱۰

وحید دانشمند

نحوه استفاده از کاربندازیم برای بامبو به چه شکل هست؟ باید در داخل آب گلدانش ریخته شود و باقی بمونه؟ مقدار مورد استفاده چقدر هست؟

۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۱۴:۴۶:۴۹

کارشناس شماره ۱

یک قاشق چایخوری از سم را در یک لیتر آب حل کنید و در آب گلدان بریزید . بگزارید دو سه روز بماند بعد آب گلدان را خالی کنید و از آب معمولی استفاده کنید میتوانید همیشه یک تکه زغال برای جلوگیری از قارچ در آب گلدان قرار دهید .

۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۰:۱۶:۵۵

وحید دانشمند

سلام، من مطابق پیشنهاد شما ریشه را هرس کردم، متاسفانه نه تنها وضعیت گیاه بهتر نشده ، برگ هاش با شدت بیشتری شروع به زرد شدن کردن!! شما مطمین هستین باید ریشه هرس میشد؟؟!!

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۶:۳۴:۵۹

کارشناس شماره ۱

بله این گیاه هرزمان ریشه هاش انبوه بشه باید هرس بشه یا اینکه ریشه با مقداری از ساقه کاملا حذف بشه و گیاه دوباره ریشه دار بشه . آیا دمای محیط گرم هستش و یا اینکه گلدان در ساعاتی از روز (به دلیل شاغل بودن افراد خانواده ) در محیطی بسته و بدون تهویه قرار داره ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۰۱:۳۷:۱۲

وحید دانشمند

ببینید، این بامبوها را وقتی قدشون نصف الان بود یکجا خریدیم و پنج سال هست که جاشون ثابت و کنج سالن پذیرایی بودن، متاسفانه الان چهار پنج ماه هست به تدریج این وضع براش پیش آمده... معمولا درب بالکن باز هست... تهویه مناسبی داره...

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۸:۳۵:۲۰

کارشناس شماره ۱

آب گلدان را هر چندوقت یکبار تعویض میکنید ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۲۲:۵۷:۱۹

وحید دانشمند

ماهی یک بار، آب جوشیده شده میریزم، گلدانش را هم خوب میشورم

۱۴۰۰-۰۲-۱۶ ۱۶:۲۳:۴۸

کارشناس شماره ۱

از این به بعد هفته ای یکبار آب گلدان را تعویض کنید .از آبی که ۲۴ ساعت مانده استفاده کنید . مدتی به این شیوه از گیاه نگهداری کنید . لطفا اطلاع بدید که در طی این یک هفته اب گلدان لزج میشه یا خیر ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۶ ۲۳:۰۸:۵۴
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@