پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

نیلوفر نظام ابادی

تعداد سوال: ۱

سلام وقتتون بخیر. من ۱۲ روز پیش گیاه بنت قنسول خریدم. برگ های پایینی شروع کردن به زرد شدن و بعد خشک شده و ریختن. الان بقیه برگ ها هم همین اتفاق داره براشون میوفته از نوک شروع به خشک شدن میکنن. الان ۲ روزه روی ۲تا از برگ های خود گیاه هم سوراخ شده. از دیروز هم دستگاه بخور سرد براش روشن کردم گفتم شاید از کمبود رطوبت باشه.لطفا راهنماییم کنین من باید چیکار کنم؟ ویژه

تعداد بازدید ۴۵۷

نور گیری به طور غیر مستقیم یعنی از پشت پنجره جنوبی و پرده انجام میشه برای آبیاری هم ۳روز اب نمیدم و بعد روز ۴ اب جوشیده سرد شده ی کتری رو میریزم طوری که از زیر زیرگلدانی بیرون بریزه

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۴ ۱۸:۰۵:۳۸

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .آیا بین دو آبیاری , خاک گلدان خشک میشود؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۵ ۰۱:۴۱:۱۱

نیلوفر نظام ابادی

سلام . واقعیتش موقع خرید روی خاک با سنگ های ریز تزئینی پر شده بود و سطح خاک مشخص نبود که البته از دیروز برشون داشتم و تعداد خیلی کمی ازشون الان باقی مونده. من بنا به حرف خود گلفروش که گفت ۴ روز یکبار آبیاری رو انجام بده بهش اب میدادم خاکش رو نمیدیدم. همونطور که توی عکس هم گرفتم رو خود گلبرگ گیاه هم سوراخ سیاه ایجاد شده

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۵ ۱۵:۳۲:۴۸

کارشناس شماره ۱

برای آبیاری گیاهان گلدانی نمیشه زمان تعیین کرد چون مثلا اگر گیاهی در بهار هفته ای یکبار آبیاری شود , در تابستان ممکنه هفته ای یکبار کم باشه و در زمستان و پاییز هفته ای یکبار آبیاری برای گیاه زیاد باشه .بهترین روش برای تعیین زمان آبیاری تست کردن خاک گلدان از نظر رطوبته و هرزمان خاک گلدان نسبتا خشک شده بود زمانِ آبیاری گیاهتون هستش .برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .مدتی از گیاه با این شیوه ی آبیاری نگهداری کنید و ببینید مشکل گیاه متوقف میشه یا خیر .اگر مشکل متوقف نشد و حال گیاه بدتر شد باید حتما گیاه را از خاک درآورید و وضعیت زهکش گلدان را چک کنید .برگهای آسیب دیده را هم جدا کنید .

۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۰۱:۳۱:۳۷

نیلوفر نظام ابادی

ممنونم از راهنماییتون. ببخشید برای تامین رطوبت گیاه خوبه که تو زیرگلدانیشو همیشه آب بریزم و یا روشن کردن دستگاه بخور سرد براش خوبه؟ و اینکه خاک این گیاه ها باید چند وقت یکبار عوض بشه؟ و چه خاکی براشون مناسب تره؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۶:۰۱:۲۲

کارشناس شماره ۱

در مورد رطوبت رسانی بهتره براش جزیره درست کنید .داخل زیرگلدانی را از سنگریزه پر کنید و در آن آب بریزید بعد گلدان را روی سنگریزه ها قرار بدید به طوری که ته گلدان با آبِ داخل زیرگلدانی تماس نداشته باشه وآب فقط در زیرِ سنگریزه ها باشه .با این روش رطوبت گیاه بصورت یکنواخت تامین میشود . در مورد خاک هر خاک سبکی که زهکشی خوبی داشته باشه براش مناسبه .اگه ترکیب خاک خوب باشه هر دو سال نیاز به تعویض خاک داره . استفاده از بخور سرد توصیه نمیشه همون جزیره براش کافیه . فقط بین دو آبیاری حتما اجازه بدید که خاک کمی خشک بشه در غیر اینصورت گیاهتون دچار پوسیدگی میشود .برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید .

۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۰۰:۵۶:۰۲

نیلوفر نظام ابادی

سلام. وقتتون بخیر . امروز موقع آبیاری گیاهم متوجه شدم روی گیاه من حشره های خیلی ریز سفیدی به وجود اومده؛ اینا چین؟ من باید چیکار کنم که از بین برن؟ و اینکه من نمیدونم برگ های سبز خشک شده ی گیاهم رو که گفتین جدا کنم از کدوم قسمت باید ببرم؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۲:۴۴:۰۶

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .لطفا عکس آفت را ارسال کنید و برگ را هم از محل اتصال به ساقه قطع کنید .

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۰:۱۸:۰۳

نیلوفر نظام ابادی

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۰:۵۱:۱۹

کارشناس شماره ۱

این آفت مگس سفید هستش .میتوانید با سم دیازینون گیاه را سمپاشی کنید .سمپاشی را در داخل منزل و در معرض نور زیاد ، انجام ندهید و از ماسک و دستکش استفاده کنید .میتوانید به جای سمپاشی از چسب زرد گلخانه هم در کنار گیاه استفاده کنید .

۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۱:۱۳:۲۵

نیلوفر نظام ابادی

ممنونم از راهنماییتون. ببخشید چند بار باید سمپاشی انجام بشه تا کامل از بین برن؟ این سم به گیاهم آسیب نمیرسونه؟ روش استفاده از اون چسب رو هم میفرمایین که به چه صورته؟ موضوع دیگه اینکه برگ ها و گلبرگ های گیاهم حالت چسبنده پیدا کرده، میتونم ۲_۳ روز بعد سمپاشی با دستمال خیس تمیزش کنم؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۰:۳۷:۲۲

کارشناس شماره ۱

سمپاشی را در دو نوبت با فاصله ی دو هفته انجام بدید . چسب زرد گلخانه بصورت کارتی زرد رنگ است که در کنار گلدان قرار میدهید و آفات حشره که در اطراف گلدان و گیاه هستند به ان جذب شده و میچسبند .چسبندگی روی برگها اثر افت است بله میتونید تمیز کنید

۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۶:۱۵:۲۰

نیلوفر نظام ابادی

سلام، وقتتون بخیر. من الان چند وقته با توجه به گفته های شما گیاهم رو دیر به دیر آب میدم یعنی با استفاده از یه سیخ چوبی میزان رطوبت خاکش رو اندازه میگیرم و اگر ذرات به سیخ نچسبید آبیاری رو انجام میدم؛ در زیر گلدانی گیاه هم همونطور که فرمودین جزیره درست کردم که از نظر رطوبت تامین بشه و هر روز مقداری آب زیر سنگ ریزه ها میریزم اما نمیدونم چرا برگ های گیاهم به این حالت در اومده از نظر نور هم همش از پشت پرده پنجره جنوبی داره آفتاب میگیره حتی روزا سر ظهر که هوا خیلی گرم میشه با فاصله دستگاه بخور رو برای ۲-۳ ساعت روشن میکنم که هوای محیط براش خیلی خشک نباشه. به نظر شما علت چیه؟ من باید چیکار کنم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۱۳:۳۳:۳۹

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .با توجه به اینکه براش جزیره درست کردید دیگه نیازی به بخور نداره . آیا آفت اش از بین رفته ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۲۲:۵۱:۲۲

نیلوفر نظام ابادی

بله کاملا از گل فروشی این سم رو تهیه کردم و با یک بار مصرف کاملا از بین رفتن

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۲۳:۱۲:۵۲

کارشناس شماره ۱

فعلا مدتی استفاده از بخور را متوقف کنید .چون گیاه جزیره داره لازم نیست . سوختگی برگها هم در اثر آبیاری زیاد و هم رطوبت زیاد ایجاد میشه وو استفاده از دو شیوه ی رطوبترسانی با هم , برای این گیاه مضر است .

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۲۳:۴۱:۳۰

نیلوفر نظام ابادی

سلام وقتتون بخیر. من طبق راهنمایی که شما کردین ۱۱ روزه دستگاه بخور رو برای گلم برداشتم و فقط هر روز در زیر گلدانیش که جزیره درست کردم آب میریزم که رطوبتش حفظ شه. آبدهیش هم فقط زمانی انجام میدم که سیخ چوبی خشک از خاک بیاد بیرون ولی نمیدونم چرا حال برگ های گیاهم خوب نیس گلبرگ های جدید سبز درآورده و بزرگ شده اما برگهای پایینیش داره خشک میشه من باید چیکار کنم؟؟!!! علتش چیه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۳۰ ۲۰:۵۵:۴۸

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .گیاه با هرس کردن تولید شاخه های جدید پیکنه که در اونها برگها ریزتر از گیاه قبلی است ، چون این گیاه برای گشت گلدانی تقریبا بصورت تک شاخه در گلدان کاشته میشوند تا برگها درشتتر شود . به گیاه کود هم میدید ؟

۱۴۰۰-۰۲-۳۱ ۰۰:۱۸:۲۳

نیلوفر نظام ابادی

این گیاه رو برای اواخر فروردین خریدیم و چون تازه بود فکر میکردیم نیازی به کود دهی نداره و موقع تعویض خاک باید اینکارو انجام بدیم به نظر شما علت زرد شدن و سوختن برگ هاش چیه؟؟؟ چون همه شون از نوک شروع به خشک شدن میکنند و رفته رفته زیاد میشه حتی فکر میکنم از وقتی بخور رو برداشتم گلبرگ هاش هم به شادابی و بازی قبل نیستن و نوکشون شروع به تیره شدن کرده ما این گیاه رو جابه جا هم نمیکنیم، همیشه از پشت پرده داره نور میگیره چون پنجره مون جنوبیه فقط میچرخونمش که همه قسمت هاش نور بگیره

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۳۱ ۰۱:۰۰:۵۲

کارشناس شماره ۱

اگه خاکش کوکوپیت و پرلیت باشه نیاز به کوددهی داره .لینک کودهای مناسب رو براتون میزارم .البته در صورتی که خاک کوکوپیت و پرلیت باشه بهتره خاک رو تعویض کنید .و از ترکیب خاک کاکتوس و خاکبرگ به نسبت ۱ به ۲ استفاده کنید یعنی ۱ قسمت خاک کاکتوس و دو قسمت خاکبرگ یا یک قسمت کود پوسیده ی دامی یا ورمی کمپوست و سه قسمت خاکباغچه استفاده کنید

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود NPK 20-20-20
۱۴۰۰-۰۲-۳۱ ۰۱:۱۵:۳۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@