پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

علی معصومی

تعداد سوال: ۳

خشکیدن و لکه دار شدن برگهای تازه فیتونیا ویژه

تعداد بازدید ۵۳۰

یک فیتونیا داخل گلدان بزرگ دارم . هر سال بهار نیمی از برگهای تازه ان سبز و تر، میریختند و،کچل میشد و روی بیشتر برگها لکه های قرمز و قهوه ای ظاهر میشد که میگفتند ناشی از فقر اهن است. ضمنا از اخر اسفند سه بیست میدادم و گاهی هم اهن. امسال زمستان انرا با ورمی کمپوست تقویت کردم و ماهیانه هیومیک دادم و مثل هر سال زمستان سرزنی کردم.بهار امسال برگهایش را نگهداشت و‌ حال خیلی خوبی پیدا کرد . راستی اول فروردین سه بیست دادم. اخیرا همان مشکل لکه دار شدن برگها کمتر از هر سال شروع شد،ضمنا تعدادی از برگهای سرشاخه ها به صورت خوشه ای خشکیدند. نوبت دادن سه بیست است. چه‌ کنم ؟ ایا هیومیک بدهم ؟ ...

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۱:۱۳:۴۲

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .لطفا عکسی از نمای کلی گیاه ارسال نمایید و بفرمایید گیاه در چه خاکی کاشته شده و از نظر نور در چه محیطی قرار دارد ؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۰۱:۱۵:۴۰

علی معصومی

خاک گلدان ،خاک برگ نیست. ماسه دارد و شبیه خاک باغچه به نظر میرسد.پس از ابیاری تا چند روز رطوبت را حفط میکند.تا تابستان گذشته که هر روز ابیاریش میکردم اب زیادی را دفع میکرد که نشان میداد زهکش ان خوب است. در حال حاضر روزی ۸-۹ ساعت افتاب مستقیم میگیرد.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۰۸:۱۹:۲۱

علی معصومی

خاک گلدان ،خاک برگ نیست. ماسه دارد و شبیه خاک باغچه به نظر میرسد.پس از ابیاری تا چند روز رطوبت را حفط میکند.تا تابستان گذشته که هر روز ابیاریش میکردم اب زیادی را دفع میکرد که نشان میداد زهکش ان خوب است. در حال حاضر روزی ۸-۹ ساعت افتاب مستقیم میگیرد.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۱۲:۱۲:۳۴

کارشناس شماره ۱

فیتونیا معمولا زمانی که رویش جدید برگ را شروع میکند , برگها به رنگ قرمز هستند و به مرور آن برگها سبز میشوند .نمای گلی گیاه شما درختچه ای زرد و بیمار را نشان میدهد . لکه های رنگین که بر سطح برگ ظاهر میشود همان رنگدانه های قرمز رنگ هستند که باید تمام سطح برگ را بپوشانند اما به دلیل وجود مانعی مانند آسیب دیدگی ریشه , نمیتوانند تمام قسمتهای برگ را پوشش دهند . بهتره گیاه را از خاک درآورده و سلامت ریشه را چک کنید .

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۰۱:۰۹:۱۸

علی معصومی

این گیاه اساسا زرد رنگ است. من فیتونیا از همان نوع دیگر هم دارم. حتما شما مدل زرد رنگ انرا دیده اید. طبق نظر شما برگهایی که لکه قرمز را ندارند،بیمارتر هستند. ایا از این نظر خود مطمئن هستید؟ درثانی پیشنهاد شما برای خارج کردن گیاه نزدیک به محال است. ارتفاع این گیاه نزدیک به سه متر است. فکر میکنم باید بیش از اینها روی موضوع تأمل کنید.با این شیوه هیچ کمکی به من نمیشود. سپاسگزارم.

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۱۰:۰۰:۱۵

کارشناس شماره ۱

بله بنده تا بحال فتونیا زردرنگ ندیده ام اما از این نظر مطمئن هستم که وقتی گیاهی در شرایط مطلوبی قرار دارد و از نظر آبیاری و دریافت نور و مواد غذایی کمبودی ندارد , اما باز بیمار است و حال خوبی ندارد ,قطعا مشکل ریشه ای دارد . بهرحال گاهی اوقات برای بررسی سلامت گیاهان (هرچند بزرگ باشند ) ناچار به درآوردن گیاه از خاک و بررسی سلامت ریشه هستید .گاهی اوقات برخی امراض در ریشه ایجاد میشوند مانند نماتودها که برروی ریشه گال هایی ایجاد مینمایند و همچنین سایر آفات که میتوانند به ریشه آسیب برسانند در حالی که قابل مشاهده نیستند.

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۲۳:۰۰:۳۵

علی معصومی

برای این افات ،سم‌ مثل قارچ‌کش وجود ندارد؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۲۳:۳۵:۳۲

کارشناس شماره ۱

بهتره فعلا کوددهی با هیومیک اسید را متوقف کنید . و یکبار خاک گلدان و خود گیاه را با تیوفانات متیل سمپاشی و ضدعفونی کنید. آیا در زیر برگهایی که لکه دارند تارعنکبوت هم مشاهده میکنید ؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۰۰:۴۴:۰۱

علی معصومی

در برگها هیچ افت یا نشانه ای دیده نمیشود. یاداوری کنم هر سال نیمی از برگهای جوان بصورت سبز و تر میریختند، امسال تقریبا خبری از این پدیده نیست اما تعدادی از برگهای جوان بر سر شاخه خشکیده اند و این مشکل جدیتر از لکه رنگهاست. من دیروز پس از دریافت ان پاسخ محال و مأیوس شدن از کمک شما ،چون‌نگران خشکیدن برگها بودم به ان هیومیک دادم .یک ماه قبل به ان سه بیست داده بودم و سه هفته قبل هم هیومیک داده دادم. یاداوری کنم مدتی تا پارسال گربه ها در ان ادرار میکردند که از پاییز جلوگیری شد. این سم یا دارو چه کاری میکند؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۰۹:۱۵:۳۷

کارشناس شماره ۱

این سم قارچ های موجود در خاک را از بین برده و خاک را از این نظر ضدعفونی میکند . بهتره این سم را هم روی خاک بریزید و هم روی برگها اسپری کنید . قبل از سمپاشی , سرشاخه های جوان را هرس کنید بخصوص آنهایی که برگها در آن تغییر رنگ داده اند , و بعد سمپاشی را انجام بدید .فعلا از هیچ نوع کودی استفاده نکنید تا ببینیم گیاه چه واکنشی نشان میدهد .

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۳:۰۷:۵۰

علی معصومی

زمستان دو نوبت قارچ کش به ان دادم. نام ان را نمیدانم ولی قارچ کش مایع بود که بطری ان در یک قوطی فلزی، بسته بندی شده بود. فروشنده از ان با عنوان قارچ کش قوی یاد میکرد و اثر ان بر روی سایر گیاهان ،احتمالا انرا تایید میکند. لازم باشد نام انرا معلوم میکنم. اما فرمایش شما در مورد هرس کردن برکهای تازه ایراد اساسی دارد. زیرا هم اکنون فیتونیا برگهای کهنه را ریخته و جز برگ تازه چیزی ندارد.

۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۰۹:۰۳:۱۵

کارشناس شماره ۱

ایرادی نداره .چون برگهای جدید بیمار هستند میتونید آنرا هرس کنید . معمولا بهتره قارچ کش ها در اول بهار و اول پاییز که نوسان دما وجود داره استفاده بشه .استفاده از سموم در زمان نامناسب میتونه بی تاثیر باشه یا اینکه تاثیر مطلوب روی گیاه نگزارد .

۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۰:۲۲:۰۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@