پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

کیوان خورشیدی

تعداد سوال: ۲

نحوه چرخش ، رطوبت و هرس بونسای ویژه

تعداد بازدید ۸۲۲

سلام وقت تون به خیر ، خسته نباشید چند تا سوال داشتم : نحوه ی چرخش جهت گلدان بونسای باید به چه شکلی باشه یعنی هر چند وقت یکبار باید گلدان رو بچرخونم و جهتش رو عوض کنم ؟ ۱۸۰ درجه باید چرخانده بشه ؟ برای تامین رطوبت بونسای ، روش جزیره بهتره یا غبار پاشی ؟ در روش جزیره توی آموزش سایت تون نوشته بودید که باید همیشه در صورت خشک شدن آب زیر گلدانی ، مجدد آب ریخته بشه ؟ آیا اینکه همیشه در صورت خشک شدن آب جزیره ، مجدد آب اضافه بشه برای تامین رطوبت ، باعث ایجاد رطوبت بیش از حد و ایجاد قارچ نمیشه ؟ آیا در کنار جزیره ، نیاز به غبار پاشی هست یا خیر ؟ راهی برای براقیت و جلا دادن به برگ هایی که به خاطر کلر و یا املاح آب ، کمی کدر و یا مات شدن هست ؟ در اینترنت سرچ کردم مطلبی گفته بود که ترکیب مقدار کمی شیر کم چرب با آب ( ۲۵ درصد شیر و ۷۵ درصد آب ) و اسپری روی برگ ها و دستمال ملایم کشیدن روی برگ ها با این ترکیب ، میتونه موثر باشه ، آیا این مطلب درسته ؟ خودتون چه روشی رو پیشنهاد میدید ؟ من نمیدونم بونسایم نیاز به هرس داره یا خیر ؟ تا به حال هم خاک گلدان ، گلدان و هرس ریشه و ساقه و برگ ها هم انجام ندادم ، آیا از این بابت ممکن هست مشکلی به وجود بیاد چون این کار ها رو نکردم ؟ فقط همیشه یک کود مایع هر دو هفته به گلم دادم ( یک درب بطری در یک لیتر آب ) و بونسایم رشد کرده و تا به حال خدا رو شکر مشکل قارچ ، آفت ، ریزش برگ و اینجور چیزا هم نداشتم . لطفا اگر امکانش هست در عکس برام مشخص کنید اگر نیاز به هرس داره به چه شکل و کدوم قسمت ها رو هرس کنم ؟ با چه ابزاری باید هرس کرد که آسیبی به گیاه نرسه ؟ بعد از هرس کار خاصی نیاز نیست بکنم مثلا کود بدم یا نه و یا نیازه محل قطع شدن ساقه ها رو با دارچین آغشته کنم ؟ ممنون

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۲۱:۲۷:۳۳

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .اگر نوری که به گیاه میرسه یک طرفه است ماهی یکبار گیاه را 180 درجه به سمت نور بچرخانید اما اگر نورگیر در بالای گیاه قرار دارد نیازی به چرخاندن گیاه نیست . برای تامین رطوبت روشهای جزیره و غبارپاشی هردو مناسب هستند اما باید از یکی از این دو روش استفاده کنید .همچنین زمانی که محیط رطوبت کافی دارد نیازی به رطوبترسانی مجدد به گیاه نیست . در مورد اضافه کردن آب به جزیره , اگر گیاه نیاز به رطوبت داشته باشد و محیط خشک باشد , مشکلی برای گیاه ایجاد نمیکند . برگهایی که دارای لک هستند باید با دستمالی که با آب ساده مرطوب شده پاک شوند و در طی چندین بار پاک کردن , به مرور کمتر شده و از بین میروند .در مورد هرس کردن گیاه , هرس کردن ساقه ها باعث تولید جوانه های جدید و پرپشت شدن گیاهتون میشه , هرس ساقه باید در فصل رشد انجام بشه . هرس ریشه هم حدودا هر دو سه سال یکبار نیاز به انجام دادن داره و بهتره در اواسط اسفند ماه و زمانی که گیاه هنوز در حالت استراحت هستش انجام بشه . فعلا گیاه شما فقط به هرس ساقه نیاز داره . از جایی که علامت زدم ساقه را قطع کنید .با قیچی تیز اینکار را انجام دهید و بعد از هرس مدتی با آب ساده گیاه را آبیاری نمایید و بعد از دو هفته میتوانید کوددهی با کود مخصوص بونسای یا کودهای سه بیست و فسفر بالا و گاهی اوقات آهن , به تناوب استفاده نمایید .برای پوشاندن محل زخم میتوانید از چسب پیوند یا پودر زغال استفاده نمایید .

تصاویر ارسالی
محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود NPK 20-20-20 کود بونسای protect nature کود مایع آهن protect nature کود مایع هیومیک اسید protect nature کود برگ دهی کود تقویت ریشه کود بونسای
۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۰۱:۳۵:۲۲

کیوان خورشیدی

سلام ، وقت تون به خیر ،‌ خیلی ممنون بابت توضیحات دقیق و کامل تون ، با توجه به توضیحات تون چند تا سوال داشتم : سوال اول اینکه بونسای من از یک طرف نور میخوره در واقع بغل دست پنجره ست و صبح ها آفتاب مستقیم که از پنجره به داخل میاد خیلی داغ و سوزاننده ست و بعد از چند ساعت خورشید میچرخه و تغییر جهت میده یعنی حدود ساعات ۹ و ۱۰ آفتاب دیگه مستقیم و سوزاننده داخل اتاق نمی تابه و نور غیر مستقیم کاملا اتاق رو روشن میکنه و روشنه روشنه اتاق ، من برای اینکه نور اول صبح که خیلی داغ و آسیب زننده هست پرده اتاق رو میکشم تا به بونسایم آسیب نرسه و بعد اینکه آفتاب سوزاننده رفت دوباره پرده رو کنار می کشم ولی به نظر شما اگر مثلا توری بزنم اون قسمت پنجره رو صبح ها ازش نور مستقیم و سوزاننده میاد بهتر نیست ؟ چون اینجوری نور خوب ، کامل و فیلتر شده ای به گیاه می تابه و به رشدش به نظرم خیلی کمک میکنه ، آیا توری یا نوع خاصی از پارچه که مخصوص اینجور کارا باشه وجود داره یا همین توری های معمولی یا پارچه های نازک که داخل خونه داریم ، کفایت میکنه ؟ سوال دوم اینکه فرمودید اگر محیط رطوبت کافی داشته باشه نیازی به مجدد آب کردن جزیره و یا غبار پاشی نیست ، خب من از کجا متوجه بشم رطوبت محیط کافی هست یا نیست ؟ بونسای من داخل اتاق هست و دقیقا بغل پنجره هست و کرج هستیم و همیشه در صورت سرد نبودن هوا در پنجره باز هست ، سوال بعدی اینکه در مورد هرس که در عکس مشخص کردید منظورتون هرس همون شاخه ای هست که خیلی بلند تر و دراز تر از بقیه ست ؟ به علاوه این ، شاخه هایی که خشک هستن و یا تعدادی کمی برگ دارن که از گذشته هست مثلا فقط یک یا دو یا سه تا برگ دارن و نوک هاشون خشک شده ، اون ها رو هم قطع کنم ؟ اگر باید قطع کنم ، به چه شکلی و از کجا و با چه فاصله ای قطع کنم ؟ برای نمونه عکس زیر رو از یکی از اینجور شاخه ها می فرستم و ممنون میشم مشخص کنید چه جوری و به چه شکلی اینکارو انجام بدم ، البته از این شاخه های ریزه میزه لا به لای شاخه ها زیاده ، باید همه شون هرس بشن ؟ ممنون ، سوال بعدی اینکه فرمودید محل جایی که هرس میکنم رو با پودر زغال یا چسب پیوند محلش رو آغشته کنم ، ‌اینا رو از کجا می تونم تهیه کنم ؟ و در صورت استفاده چقدر ازشون استفاده کنم در محل قطع ؟ سوال بعدی اینکه کود ها و قارچ کش های ارگانیک بهتر هستن یا شیمیایی ؟ چون توی محله ما یه گلخانه هست که من ازش سوال کردم گفت برای بونسای کود تقویتی ارگانیک ، قارچ کش ارگانیک و مایع اسیدی خاک ارگانیک داره ، الان این محصولاتی که زیر پیام تون برام مشخص کردید بهتر هست یا اونا ؟ ممنون بابت راهنمایی تون ، تشکر

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۱۶:۲۲:۴۱

کارشناس شماره ۱

همینقدر که نور اتاق زیاد باشه کافیه و نیازی نیست که نور آفتاب مستقیما برروی گیاه بتابد . البته اگر بخواهید میتوانید از سایه بان مخصوص گلخانه (شید ) استفاده نمایید . معمولا فضای داخل منزل دارای مقداری رطوبت نسبی است که حاصل از بخارات آشپزخانه و یا حمام و سرویس بهداشتی است . اما گاهی اوقات استفاده از کولر گازی یا در فصل سرما که از وسایل گرمایشی استفاده میکنید رطوبت کم میشود . که با استفاده از روشهای تامین رطوبت , میتوانید کمبود رطوبت را برطرف نمایید .یکی از نشانه های کمبود رطوبت محیط خشک شدن برگهاست . بله فقط همان ساقه ای که علامت زدم را قطع نمایید . زغال همان زغالی است که برای باربکیو استفاده مینمایید .یک تکه را در کیسه نایلونی قرار داده و با گوشت کوب دستی بصورت پودر درآورده و استفاده نمایید . چسب پیوند را نیز از فروشگاههای لوازم کشاورزی میتوانید تهیه نمایید . تنوع محصولاتی که در بازار وجود داره بسیار زیاده , محصولاتی که به شما معرفی کردیم کاربردی هستند .

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۰۱:۴۲:۱۲

کیوان خورشیدی

سلام ، وقت تون به خیر ، خیلی ممنون بابت توضیحات تون ، چند تا سوال داشتم ؛ سوال اول اینکه شید چند درصد برای نیاز نوری بونسای و سایر گیاهان آپارتمانی کافی هست که نه زیاد نور رو فیلتر کنه و نه کم نور رو فیلتر کنه ؟ آیا به جای شید میتوان از پرده توری و یا پرده ای با پارچه نازک و روشن برای پنجره استفاده کرد که از شدت کاسته بشه و کار راه بیوفته ؟ یا شید بهتره ؟ سوال دوم اینکه اتاقی که توش بونسای هست داخلش حمام ، سرویس بهداشتی و یا چیز دیگه ای که رطوبت ایجاد کنه و کولر آبی و گازی هم داخل اتاق نیست ، به نظرتون اگه فقط همیشه روش جزیره رو استفاده کنم برای تأمین رطوبت مشکلی پیش نمیاد ؟ سوال سوم اینکه علاوه بر اون ساقه که مشخص کرده بودید ، ساقه ها یا شاخه هایی که برگ ندارن و یا یک یا دو تا برگ فقط دارن نیاز هست که هرس بشن یا خیر ؟ سوال چهارم اینکه برای آبیاری ، اگر بین دو آبیاری خاک گلدان از عمق کاملا خشک بشه و رطوبت و یا نم وجود نداشته باشه و در اینصورت آبیاری بشه ، اوکیه ؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۱۲:۳۹:۰۷

کارشناس شماره ۱

معمولا شید 50 درصد برای گیاهان آپارتمانی مناسبه البته باز بستگی به شدت تابش نور داره . ولی معمولا همان 50 درصد کفایت میکنه . غیر از شید , از حصیر هم برای ایجاد سایه میتوانید استفاده نمایید . بله فقط جزیره برای تامین رطوبت کافی است . بله ساقه های ضعیف و بدون برگ را هم میتوانید حذف نمایید . بله اما اگر گیاه برروی جزیره قرار داشته باشد , خاک عمق گلدان هرگز آنقدر خشک نمیشود .همین که نیمی از خاک گلدان خشک شود برای زمان آبیاری کافی است .

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۲۳:۰۶:۳۹

کیوان خورشیدی

خیلی ممنون از توضیحات تون ، به جای شید و حصیر از پرده نازک و روشن که نور رو خوب منتقل میکنه و از شدتش میکاهه ، هم میشه استفاده کرد ؟ با توجه به اینکه فرمودید در صورت استفاده از جزیره ، گیاه هیچ گاه عمقی خشک نمیشه ، در اینصورت در آبیاری گیاه می بایست سیراب بشه و چند قطره از زهکش خارج بشه ؟ من جزیره ام رو به جای سنگ ریزه ، گلدان رو روی یک سنگ بزرگ گذاشتم تا نیازی به سنگ ریزه نباشه ، در اینصورت باز هم گیاه هیچ گاه خاکش عمقا خشک نمیشه ؟ ممنون از راهنمایی تون

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۲۳:۱۷:۴۱

کارشناس شماره ۱

شید و حصیر بهتره چون به خاطر منفذ هایی که دارند , تهویه ی هوا به خوبی انجام میشه .اگر این وسایل در دسترس نبود پارچه ی کنفی مناسب تر از پرده ی نازک هستش . اگر گلدان روی سنگریزه باشه بهتره باز هم بعلت تهویه و رطوبت یکنواخت در ته گلدان . بله در نیمه ی اول سال هرزمان خاک گدلدان تا نیمی از عمق , خشک شد گیاه را سیراب نمایید .به اندازه ای که آب اضافی از زهکش خارج شود . فقط ته گلدان نباید با آبی که داخل جزیره است تماس داشته باشد .

۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۲۳:۲۶:۳۵

کیوان خورشیدی

سلام وقت تون به خیر یک سوال داشتم ، من با توجه به خشکی اتاق و نبود رطوبت ، جزیره برای بونسایم درست کردم ، گلدان رو که میارم بالا ، انتهای گلدان قطرات میعان آب که به دلیل تبخیر آب ، به وجود آمده پایین گلدان و نزدیک زهکش مشاهده کردم ، آیا این مشکلی نداره ؟ باعث قارچی شدن از طریق زهکش نمیشه ؟ یک سوال دیگه هم داشتم اینکه میگیم هر موقع خاک خشک شد بعد بهش آب بدیم و انگشت مون رو داخل خاک فرو می کنیم و ببینم خشک هست یا نه ، در اینجا منظور از خشک چی هست چون دو تا حالت داریم یکی اینکه خاک یه خنکی و رطوبت نسبی داره ولی خاک آب نداره و لچ نیست و نه می تونیم بگیم کاملا خشکه و نه می تونیم بگیم خیسه ، حالت دوم اینکه که خاک کاملا خشک هست و هیچ رطوبت و خنکی هم داخل خاک حس نمیشه ، الان کدوم حالت باید پیش بیاد تا بتونیم به خاک آب بدیم ؟ و هر بار هی دست مون رو بکنیم توی خاک باعث آسیب به ریشه نمیشه ؟ سوال بعدی اینکه بونسای جنسینگ در طول روز میانگین چقدر نور نیاز داره تا خوب نیازش برطرف شه و رشد کنه؟ سوال بعدی اینکه شب ها که کمی خنک میشه هوا ، باعث شوک شدن گیاه نمیشه ؟ در پنجره رو ببندم یا نه ؟ در طول روز چقدر به هوای آزاد نیاز داره ؟ ممنون

۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۲۳:۳۲:۰۷

کارشناس شماره ۱

سلام وقت شما هم بخیر .در بهار و تابستان قطرات آب برای گیاه مشکلی ایجاد نمیکند اما در فصول سرد , بخصوص اگر دمای محیط خنک باشد این قطرات آب برای گیاه مشکلاتی را از قبیل شیوع قارچ و یا پوسیدگی ریشه ایجاد میکند . در فصول گرم و فصل رشد که بهار و تابستان است , زمانی که خاک کاملا خشک نیست و خنکی در خاک احساس میشود میتوانید آبیاری را انجام دهید اما در فصول سرد که گیاه رشد چندانی ندارد بهتره خاک خشک باشد تا آبیاری را انجام دهید . در مورد تست خشکی خاک با دست بردن در خاک : بهتره دستتان را در قسمتهایی از خاک قرار دهید که ریشه ها کمتر در آن قسمت هستند مانند حاشیه ی گلدان . البته چون گلدان در مکانی از نظر نور و دما قرار دارد و مدام در حال تغییر مکان نیست , با چند بار تست کردن خاک در هر فصل , کم کم دستتان میآید که فاصله ی بین دو آبیاری در هر فصل چند روز باید باشد و دیگر نیازی به تست مداوم ِ رطوبت خاک نیست . از نظر نور و تهویه : بهتره حداقل نیمی از روز نور کافی و هوای تازه بهش برسونید . نه خنکی ملایم هوا بهش شوک وارد نمیکنه .

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۰:۱۴:۴۳
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@