پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

خانم دباغ

تعداد سوال: ۱

قارچ گرفتن گیاه ویژه

تعداد بازدید ۲۲۲۲۴

سلاووقتتون بخیر من سانسوریا مهتابی دارم کی از برگها ر یک نقطه لکه قهوه ای شد برای درمان خاک رو تعویض و از قارچ کش کاربندازیوم استفاده کردم . همینطور برای پیشگیری به تمام گلدونهای دیگه هم اسپری کردم. انگاری این قارچ کش گلونها رو تحریک کرد که همه دارای لک قهوه ای بشن بعد استفاده از قارچ کش همشون قارچ گرفتند مثل بامبو(داخل اب هست) و مابقی سانسوریا ها.همینطور اون سانسوریایی که از اول قارچ داشت بدتر شد و هم لک بزرگ شد هم کل یاه رو گرفت الانباید چیکار کنم دیگه از قارچ کش استفاده نکنم برای بقیه بذارم به همون شکل بمونند؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۱۲:۴۳:۳۶

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر عکس گیاهتون رو ارسال میفرمایید؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۱۲:۵۸:۳۸

خانم دباغ

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۱۳:۱۳:۴۸

خانم دباغ

این سانسوریا الان قارچ گرفته

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۱۳:۱۴:۴۴

خانم دباغ

بامبو بعد از استفاده از قارچ کش

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۱۳:۱۵:۳۹

خانم دباغ

این سانسوریا هم تازه بعد از استفاده از قارچ کش قارچ گرفته

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۱۳:۱۶:۵۹

کارشناس شماره ۲

وقتتون بخیر قارچش باعث تحریک و پیشروی قارچ نمیشه زمان تعویض خاک ممکنه ریشه اسیب دیده باشه؟ ایا به خاک هم قارچکش دادید؟ و چندبار استفاده کردید؟ برای از بین رفتن کامل قارچ باید سم پاشی با قارچش سه بار به فاصله 10 روز انجام بدید تا اثرات قارچ کامل ازبین بره فقط اینکه میبینید لکه ها بیشتر میشه علتش این هست که بیماری وجود داشته و با گرم شدن هوا هم بیشتر میشه. غبار پاشی برگ ها اصلا انجام نشه تا اینکه گیاه کاملا بهبد پیدا کنه و ابیاری رو زمانی انجام بدید که خاک کاملا خشک بود و سوراخ های زهکش را چک کنید باتلاقی شدن خاک باعث پیروی بیماری میشه. گلدون های بیماررو از سایر گلدون ها جدا کنید این بیماری میتونه به گیاهان کناری منتقل بشه. اگر سوالی بود بفرمایید

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۱۷:۱۳:۳۱

خانم دباغ

این پیله موآ هست اول ک نمیدونم قارچ هست یا خیر ب گلخانه بردم گفتند بخاطر عدم رطوبت اینجوری شده روزی دو مرتبه غبارپاشی شود الان اگه برای قارچ کشی مه پاشی نکنم برای گیاهی چون این بخاطر رطوبت جیکارکنم؟ و اینکه گفتین ب خاک دادم ب برگ و ساقه و سطح خاک مه پاش کرده بودم. مطلب بعدی الان بهم گفتند کاربندازیم فقط برای ریشه هست برای برگ مانکوزب استفاده شود درسته؟ الان مانکوزب اسپری کنم؟ طول دوره اش رو هم بفرمایید ممنونم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۱:۴۱:۱۷

کارشناس شماره ۲

سوختگی برگ اگر فقط از نوک باشه علتش خشکی هوا هست ولی لکه ها وقتی از اطراف و وسط برگ هم به این شکل ایجاد میشه از قارچ هست که در اثر بسته بودن زهکش یا ابیاری زیاد یا باقی ماندن اب سطح برگ ایجاد شده شما برای برگ ها به شکل اسپری بهتره از مانکوزب استفاده کنید و حتی برای ریشه هم میتونید هم مانکوزب هم کاربندازی بزنید یکی از این دوتا. برای تامین رطوبت میتونید یک ظرف اب کنار گیاهتون بزارید یا براش جزیره در زیر گلدون درست کنید و زمانی که سم پاشی سطح برگ انجام شد 3 روز بعد برگ هارو با یک دستمال نیمه مرطوب پاک کنید. اگر سوالی بودبفرمایید

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۱:۵۵:۴۱

خانم دباغ

پس من تمام گلدونهام رو حتی اونهایی ک سالم هستند برای پیشگیری از اسمری مانکوزاب ب برگ استفاده کنم همینطور میتونم ب ریشه بزنم؟ فرمودین ۱۰روری یک مرتبه و در کل سه بار این کار رو انجام بدهم؟ این کار رو برای گلدونهای قارچی انجام بدهم؟ برای پیشگیری چی؟ و ابدهی و اسپری اب رو هم متوقف کنم فعلا درسته؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۲:۱۰:۱۷

خانم دباغ

ممنونم از پاسخگویی تون. فقط یه مورد دیگه اگه برگ رو قارچ کش اسپری نکنم و فقط ب ریشه بزنم مشکل گیاه کلا حل میشه ؟ میترسم دوباره ب برگ بزنم و پخش بشه. و مورد اخر در طول دوره قارچ کشی از کودهای تقویتی استفاده کنم موردی نداره؟ من دوهفته یکبار از سه ۲۰ و دوهفته یکبار از10،52،10استفاده میکنم

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۲:۴۵:۱۴

خانم دباغ

بامبو هم داخل اب هست برای قارچ کشی ریشه داخل اب کاربندازی رو بریزم؟ چقد بمونه و ابش رو تعویض کنم؟

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۳:۰۳:۴۲

کارشناس شماره ۲

بله به ابش چند قطره اضافه کنید و سطح برگ ها هم اسپری کنید تعویض ابش بعد از یک هفته هم میتونه باشه که اثرشو بزاره البته بامبو بیشتر از برگ دچار بیماری قارچی میشه و زمانی نیاز به ریختن سم در ابش هست که ریشه ها نرم و لزج شده باشه یا ساقه نرم و قهوه ای شده باشه

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۳:۱۵:۱۰

خانم دباغ

دوتا سوال بالاتر از بامبو رو جواب ندادین

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۳:۴۰:۲۲

کارشناس شماره ۲

عذر میخوام من کامنت اخر و فقط دیدم بله برای همه گیاهاتون اسپری کنید حتی سالم ها برای پیشگیری به طور کلی برای گیاهان سالم دوماه یکبار توصیه میشه مانکوزب اسپری بشه تا از قارچ زدن گیاه جلوگیری بشه ولی در گیاهان بیمار حداکثر سه بار به فاصله 10 روز از هم یعنی اگر فردا اولین سم پاشی هست 10 روز بعد سم پاشی دوم و 20 روز بعد سم پاشی سوم انجام بشه و حتما به برگ ها اسپری کنید که مانع پیشروی قارچ بشه. و نکته مهم در طول زمانی که گیاه بیمار هست اصلا کودی ندید چون در روند کنترل بیماری اخلال ایجاد میکنه حتما اجازه بدید 10 روز تا دو هفته بعد از سم پاشی کوددهی را شروع کنید برای بامبو از قطره های تقویتی خود بامبو و برای سانسوریا اگر برای پاجوش زنی هست از NPK10-52-10 و اگر برای تقویت برگ و ریشه هست از کود NPK20-20-20 استفاده کنید. اگر سوالی بود بفرمایید

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود NPK 20-20-20
۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۳:۵۰:۰۸

خانم دباغ

مقدار قارچی که به ریشه میدهیم چقدر باشه ترکیب قارچ کش میدونم یک قاشق در یک لیتر حل بشه ولی چقدرش رو ب گیاه بدهیم به اندازه ای ک همیشه اب مبدهیم ب گیاه یا....؟

۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۰۰:۴۸:۰۲

کارشناس شماره ۲

شما اگر از یک سم برای برگ و ریشه استفاده میکنید یعنی همون مانکوزب یک قاشق چایی خوری در یک لیتر اب حل کنید به سطح و پشت بر ها اسپری کنید و اندازه یک لیوان هم به گیاهتون بدید مابقی رو مثل حالت عادی ابیاری کنید قارچکش بیش از حد خودش باعث برگسوزی میشه

۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۰۲:۰۶:۲۳
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@