پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

کیوان خورشیدی

تعداد سوال: ۲

ساکولنت ویژه

تعداد بازدید ۵۱۹

سلام ، وقت تون به خیر ، خسته نباشید گیاه زیر رو امروز خریداری کردم ، نمی دونم اسمش چی هست و شرایط ایده آل نگهداری و رشدش به چه صورت هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و چند تا سوال داشتم ؛ آیا نیاز به نور مستقیم داره یا خیر ؟ چقدر نیاز نوری داره ؟ من فعلا گذاشتمش توی تراس در قسمت سایه ، فقط صبح ها آفتاب مستقیم به تراس مون می تابه حدود سه چهار ساعت و باقی‌ روز نور مستقیم نیست ولی تراس روشنه در اینصورت مشکلی براش پیش میاد ؟ اگر آفتاب مستقیم که صبح ها حدود سه چهار ساعت می تابه براش بد هست و باعث سوختگی میشه براش میتونم اون قسمت رو حصیر یا شید بزنم ؟ فروشنده گفت که گلدان و خاک رو عوض کنم ، چه موقع خاک و گلدان عوض کنم ؟ و بعد از عوض کردن ، کی آب بدم ؟ چه مدت بگذره تا بتونم کود بدم ؟ آیا میشه از خاک مخصوص کاکتوس و هم چنین کودهای مخصوص کاکتوس استفاده کرد ؟ چه جنس گلدانی برای این نوع گیاه بهتر هست ؟ آیا برای تامین رطوبت نیاز به جزیره یا غبار پاشی داره ؟ اگر نیاز به غبار پاشی داره چند بار در روز و چه زمان هایی انجام بشه ؟ آیا اینکه همیشه در تراس باشه مشکلی برای گیاه پیش نمیاد ؟‌ اینکه در طول روز با توجه به گرمی هوا و تابستان درجه هوا در کرج بالا ست ، در هوای گرم براش مشکلی پیش نمیاد ؟ در مواقعی که هوا سرد میشه تا چه دمایی ، بیرون باشه مشکل براش پیش نمیاد ؟ یک سوال کلی هم داشتم اینکه در جایی شعاع و بارقه خورشید به صورت مستقیم نباشه یعنی پرتو مستقیم افتاب نتابه ولی محیط روشن باشه به این میگن نور غیر مستقیم یا سایه ؟ بیشتر گیاهان آپارتمانی در روز چند ساعت نور مستقیم یا غیر مستقیم به صورت میانگین و تقریبی می‌خوان ؟ چون خونه ما از ساعت ۶ تا ۱۰ آفتاب مستقیم داریم که پنجره اتاق هم در تراسه و به نوعی آفتاب مستقیم از طریق پنجره و شیشه به اتاق منتقل میشه ، میخواستم بپرسم برای نیاز های نور اکثر گیاهان آپارتمانی مناسب هست یا خیر ؟ ممنون از راهنمایی شما

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۱:۴۸:۰۰

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .نام گیاهتون هچتیا است و ساکولنت است و نگهداری اش مانند سایر ساکولنتهاست یعنی بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد .از لحاظ نور در همین مکانی که قرار دادید و فقط آفتاب صبح را دریافت میکند , برایش کافی است .زمانی که ریشه گلدان را پر کند شروع به پاجوش زدن مینماید که در آن موقع میتوانید گلدان را با گلدانی که یک سایز بزرگتر است تعویض نمایید . 4 روز بعد از تعویض گلدان میتوانید به گیاه آب بدهید .برای کوددهی میتوانید از کود 36-12-12 استفاده کنید اما اگر گیاه در حال رشد است و خوب رشد میکند نیازی به کوددهی ندارد .هوای گرم براش مشکلی پیش نمیاره فقط در زمانی که هوا خیلی گرم است آبیاری را غروب یا شب انجام دهید .اما این گیاه باید از برف و یخبندان در امان باشد زیرا در زمستان و زمانی که دما زیر صفر است , یخ میزند .و بهتره در زمستان در داخل منزل و در کنار پنجره ی جنوبی نگهداری شود . زمانی که گیاه در محیط بیرون قرار داره و سایه ی دیوار یا هر شیء دیگر روی گیاه میافته این مکان میشه سایه , زمانی که نور خورشید از مانی مانند شیشه یا هر مانع دیگری عبور میکند و روی گیاه میافته این میشه نور غیر مستقیم , زمانی که محیط روشن هستش و پرتو آفتاب به گیاه نمیرسه و سایه ای هم وجود نداره این میشه نور معمولی روز . در مورد نور گیاهان آپارتمانی , این نوری که فرمودید برای گیاهان نور دوست مثل سانسوریاهای ابلق , پتوس و کرتون و دراسنا پرچمی و مانند اینها مناسبه و برای گیاهان سایه دوست مثل اسپاتی و دراسنا کامپکت و شامادورا و خانواده ی مارانتا و کالاته آ و مانند اینها این نور زیاد هستش .

۱۴۰۰-۰۱-۲۹ ۲۳:۴۷:۳۳

کیوان خورشیدی

خیلی ممنون از راهنمایی تون . با توجه اینکه نور مستقیم آفتاب از صبح تا حدود ساعات ۱۰ ادامه داره ، باعث خشکی و سوختگی آن نمیشه ؟ نیاز هست توری نازکی بزارم که نور رو فیلتر کنه و بعد کم کم به نور مستقیم عادتش بدم ؟ برای رطوبت چه طور ؟ نیازی به غبار پاشی نیست ؟ چون گلدان کوچک هست براش خود فروشنده گفت گلدان عوض کنم فکر کنم دو سه هفته دیگه خوب باشه ، فقط خاک کاکتوس و ساکولنت براش خوب و کافی هست ؟ ممنون

۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۰۰:۰۳:۱۶

کیوان خورشیدی

سلام مجدد وقت تون به خیر ، خسته نباشید . فرمودید هر موقع خاک خشک شد آبیاری کنم ، تا چه عمقی از خاک خشک شد آبیاری کنم ؟ در آبیاری ، گیاه سیراب بشه و چند قطره آب از زهکش خارج بشه ؟ بهتره صبح ، بعد از ظهر ( غروب ) و یا شب آبیاری کنم ؟ چند بار در روز اسپری آب بهش بپاشم ؟ سوال بعدی اینکه فرمودید بعد از تعویض خاک و گلدان تا ۴ روز بعدش آب ندم ، در طی این مدت گیاه دچار خشکی نمیشه یا روز قبلش و یا قبل از تعویض گلدان و خاک باید گیاه رو سیراب کنم ؟ یا باید بعد از تعویض گلدان و خاک گیاه رو در جایی سایه و خنک تر قرار بدم ؟ با اینکار که گیاه به جای خنک و سایه تر منتقل بشه ، دچار شوک و آسیب نمیشه ؟ گلدان سفالی براش بهتر هست ؟ در اینترنت سرچ کردم خیلیا در خصوص این گیاه این مشکل رو داشتن که نوک برگ هاش زرد و یا خشک میشه ، دلیل این موضوع چی هست و راه پیشگیری از اون به چه صورت هست ؟ ممنون از راهنمایی تون

۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۱۳:۵۳:۲۱

کیوان خورشیدی

یک سوال دیگه هم داشتم برای اینکه ببینیم تا چه عمقی از خاک خشک شده ، باید از چه روشی استفاده کنیم که دقیق باشه ؟ چون به خاطر هوای آزاد و تابش آفتاب سطح روی خاک ممکن هست زود خشک بشه ولی باطن خاک رطوبت کافی داشته باشه . اون روش که انگشت رو داخل خاک فرو کنیم ، اگه بخوایم انگشت رو تا وسط خاک فرو کنیم ببینیم آیا خشک هست یا نه ،‌ آیا باعث آسیب به ریشه و خاک نمیشه ؟ الان مثلا برای همین گلدان من سایز گلدان کوچک هست و خود گیاه پر هست ، عملا بخوام اینکارو بکنم خیلی سخته ، روش دیگه فکر کنم خلال دندان باشه ، اون روش رو من شنیدم باید خلال دندان رو در خاک فرو کنیم و اگر خاک بهش نچسبید یعنی خشک هست ولی من خودم تست گرفتم خاک در چند مورد خیس بود ولی نچسبید و هم چنین رطوبت روی چوب خلال دندان به خوبی قابل مشاهده نیست که بخوایم تشخیص دقیق بدیم ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ، تشکر

۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۲۱:۴۰:۱۰

کارشناس شماره ۱

چون گلدان کوچک هستش بهتره زمانی که خاک گلدان تا نیمه خشک شد آبیاری را انجام دهید .نور خورشید تا ساعت 10 صبح آسیبی به گیاه نمیرساند . روشهای تست خاک گلدان بیشتر برای گلدانهایی که سایز بزرگ دارند کاربرد دارد .گلدانهای کوچک چندان نیازی به این نوع تست ندارند .زرد شدن و خشک شدن نوک برگها بعلت نامنظم بودن آبیاری یا سرمای زمستان و گرمای شدید تابستان ایجاد میشود که با منظم کردن آبیاری و نگهداری گیاه در محیطی متعادل این مشکلات را برطرف میکند . بله در هر نوبت آبیاری و زمانی که خاک خشک است گیاه باید سیراب شود .آبیاری در فصول سرد صبح و در فصول گرم عصر انجام شود .این گیاه نیازی به اسپری کردن ندارد . خیر چهارروز بعد تعویض گلدان گیاه دچار خشکی نمیشود .بله بهتره بعد از تعویض گلدان یک الی دوروز گیاه در مکانی سایه قرار داشته باشد .

۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۰:۳۹:۰۱

کیوان خورشیدی

سلام وقت تون به خیر ، خیلی ممنون از راهنمایی تون ، چند سوال داشتم ؛ اینکه فرمودید هر موقع نیمی از خاک خشک شد آب بدم ، از کجا متوجه بشم نیمی از خاک خشک شده ؟ گلدان و خاک فشرده ست و سخته فرو بردن انگشت در خاک ، علاوه بر این آیا وقتی انگشت رو میکنم تا وسط های گلدان آیا باعث آسیب به ریشه نمیشه ؟ علاوه بر این چون گیاه رو چند روز هست خریدم امروز که آب دادم ، آب خوب جذب شد ولی با اینکه به نظرم آب کافی دادم ولی از سوراخ های زهکش انگار آب خیلی دلش نمی‌خواست راحت بیاد بیرون و انگار به زور چند قطره بیرون اومد ( چهار تا سوراخ داره از یکیش چند قطره اومد ) ، اگر خاک و یا گلدان زهکش خوب نداره و منم تا دو هفته گفتید نمیشش خاک و گلدان عوض کرد ، برای حل مشکل پوسیدگی و آبیاری باید باید چیکار کرد ؟ ممنون از راهنمایی هاتون ، تشکر

۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۲۳:۱۵:۵۰

کارشناس شماره ۱

میتوانید خاک را با سیخ چوبی یا خلال دندان چک کنید . چند بار تست کردن خاک باعث آسیب به ریشه نمیشه به شرط اینکه از کناره های گلدان تست را انجام دهید . همون چند قطره که از ته گلدان خارج شد کافی است اما اگر فکر میکنید خاک بیش از حد سفت هستش در آینده خاک را تعویض و از خاک کاکتوس با زهکشی بهتر استفاده نمایید . فعلا با همین روش و تست کردن خاک به نگهداری تون ادامه بدید .

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۰:۳۵:۵۴
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@