پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

صمدی

تعداد سوال: ۱

بی حال و بی جان شدن کاج مطبق ویژه

تعداد بازدید ۱۹۴۴

سلام کاج مطبق من بعد از عید از پایین شروع به خشک شدن کرد. من فکر کردم مشکل حادی نیست و هر روز براش رطوبت ساز روشن کردم در حد چند ساعت. جاشم تغییر دادم اوردم نزدیک پنجره. البته افتاب نمیخوره. از شهریور پارسال دارمش و کود ماهی یبار سه بیست فقط میدادم بهش. الان کم کم بقیه شاخه ها هم خشک شدن و به بالاترین شاخه رسیده و جوری شده که دست میزنم به برگا یه جوری بیجون و سفت شدن و مثل برگ خشک پاییز با دست زدن بهشئن می افتن زمین. میخام ببینم درمانی براش هست ؟؟؟ خاک گلدانم من از شهریور عوض نکردم. فقط عید یکم خاک به اول گلدون اضافه کردم چون یکم سطح خاک کم شده بود . یه شفلرا هم دارم تازگی خریدم. اول اوکی بود الان بعد سه هفته دو تا برگاش که جوون هم هستن حالت پژمردگی پیدا کردن

۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۴:۴۲:۱۱

صمدی

میزان آبدهی هم معمولا یک تا دو بند انگشت داخل خاک رو چک میکنم و اگه خشک بود آبیاری میکنم گل هامو

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۴:۵۳:۳۳

صمدی

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۴:۵۶:۵۶

صمدی

https://s19.picofile.com/file/8431292018/%DA%AF%D9%84.jpg هر چی سعی کردم عکس اپلود نشد تو یه سایت دیگه اپلود کردم . همونطور که مشخصه کاج از قسمت برگ های بزرگ پایینیش شروع به خشک شدن کرده و در مدت حدود 10روز خشک شدن به بالا رسیده و الان فقط طبقه بالایی که برگای کوچیکی دارن خشک نشدن کامل... البته فکر کنم اونام دارن خشک میشه :(

۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۸:۵۶:۳۵

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر عکستون رو به واتسپ این شماره ارسال بفرمایید براتون اپلود میکنم 09183161028

۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۹:۱۰:۵۲

کارشناس شماره ۲

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۰:۱۷:۳۲

کارشناس شماره ۲

چه میزان به گیاهتون اب میدید؟ از زیر زهکش اب اضافی خارج میشه؟ جایی که گیاهاتون رو منتقل کردید چقدر با وسایل گرمایشی فاصله داره؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۰:۱۹:۴۹

صمدی

اصلا نزدیک وسایل گرمایشی یا سرمایشی نبوده . آبدهی متغیر بوده هر موقع دو بند انگشت خاک خشک میشد اب میدادم . زهکشی هم اوکیه چون همیشه اب اضافه ته گلدون میمونه بعد از ابیاری که زیرگلدونیشو خشک میکنم با دستمال و بعد دوبباره زیر گلدون میزارم... کلا چندین ماه به همین منوال ازش مراقبت کردم چیزیش نبود یهو از بعد عید اینجوری شد ... از دیروز تا حالا طبقه ی بالا هم رو به خشک شدنه . کودی چیزی نیست بریزم خوب بشه ؟ چیکار کنم ؟؟ در مورد شفلرا چیکار کنم ؟ برگش پژمرده تر شده

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۰:۴۸:۳۵

کارشناس شماره ۲

پشت برگ های شفلرا رو از نظر وجود افت بررسی کنید ببینید لکه قهوه ای سفت پشتش نچسبیده؟ یا تارعنکبوت مشاهده میکنید؟ علت پژمردگی اگر علایم حشره و آفت قابل مشاهده نباشه سیراب نشدن کامل گیاه هست برای رفع این مشکل گلدونتون رو به مدت ۲۰ دقیقه در تشت پراز آب بگذارید.

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۴:۵۷:۲۸

کارشناس شماره ۲

علت خشک شدن کاج مطبق نداشتن تهویه مناسب، گرم و خشک بودن محیط و ابیاری بیش از،حد هست چون میفرمایید ابیاری به اندازه انجام شده علت خشک شدن میتونه تهویه نامناسب محیط یا گرمای هوا باشه در مواردی بیماری قارچی هم باعث این مشکل میشه که برای اطمینان از این مورد باید ریشه گیاه رو‌بررسی کنید اگر نرم و لزج بود باسد از قارچکش استفاده کنید. یک تکه کوچیک از ساقه کاجتون رو ببرید ببینید داخل ساقه خشک شده یا هنوز بافت زنده هست؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۵:۰۳:۰۹

صمدی

اگه در تهیه نامناسب باشه الان کاری میشه براش کرد؟ چون تو زمستون در و پنجره ها بسته بودن و نزدیک پنجره هم نبود کاجم ... باید خاک گلدون خالی کنم کامل ؟ میترسم بهش اسیب بزنم اخه اطلاعاتی ندارم . بدون بررسی ریشه نمیشه ضدقارچ استفاده کرد ؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۲:۴۳:۴۳

صمدی

تهویه منظورم بود ... ببخشید ساقه ی کاج نمیدونم دقیقا از کجاش باید ببرم . میشه راهنماییم کنید ؟ ولی اخرین طبقه از بالا اون قسمت کوچیکش هنوز خشک نشده کامل و برگاش نرمه . تو عکس مشخص میکنم کجا. یه سوال دیگه اینکه توی اینترنت سرچ میکردم نوشته بود کاج احتیاج به کود آهن داره. ولی من کود اهن ندادم بهش تاحالا. کود سه بیست رو هم اخرین بار بهمن ماه بهش دادم.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۲:۵۰:۰۴

کارشناس شماره ۲

بله بخاطر تهویه نامناسب میتونه باشه. میتونید بدون بیرون اوردن ریشه قارچکش رو ب اب ابیاری مخلوط کنید و به خاکش بدید و کمی روی برگ ها اسپری کنید ولی چون مطمئن نیستیم مشکل از ریشه باشه ممکنه کفایت نکنه. کود سه بیست و کود اهن برای تقویت گیاهتون خیلی خوبه ولی کمبود اهن باعث خشکی برگ ها نمیشه که الان توی عکس مشخصه کمبود اهن رنگ سبز برگ رو کمرنگ میکنه. بین شاخه هارو چک کنید اثری از تار عنکبوت یا لکه قهوه ای برجسته مشاهده میشه؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۰۲:۱۴:۳۴

صمدی

نه بین شاخه ها هیچی نیست . قسمت پایینش فقط خشک شده و بالای بالاش هنوز یه قسمتیش سبزه . ولی لکه و تارعنکبوت و اینا نداره .طبیعیه وضعش... فقط اون اول که شروع به خشک شدن کرد من دو تا از شاخه های پایینشو کندم که جای اونا هست فقط .... راستی قبل از اینکه جاشو عوض کنم یه بار زیر گلدون دو تا کرم کوچیک شبیه هزارپا دیدم . ولی فقط یبار ... توی دی ماه هم حدود 15 روز خونه نبودم و علاوه بر اینکه تهویه نداشت تشنه هم موند :( ولی بعدش اوضاعش خوب بود تا قبل از عید . 1- اگه با این اوصاف قارچ کش لازمه میشه مارک و مدل قارچ کشی که لازمه رو بگید تا تهیه کنم ؟ 2- احتیاج به تعویض خاک گلدون هست ؟ 3- کود سه بیست که کیفیتش خیلی خوب باشه میشه بهم معرفی کنید؟ و اینکه کود سه بیست الان بهش بدم براش خوبه یا وضعش بدتر میشه ؟ 4-اگه تهویه خیلی بالا میخاد بزارمش تو حیاط ؟ یا همین پشت پنجره خوبه؟ خیلیییی ممنوووونم از وقتی که میزارین

۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۰۶:۴۰:۵۰

کارشناس شماره ۲

وقتتون بخیر با توجه به دیدن کرم حتما نیاز هست خاکو تعویض کنید و حشره کش بعد تعویض خاک به خاکتون بدید که الان لینک قارچکش و افت کش و کود رو براتون در پیوست میزارم. حتما خاک و که تعویض کردید ریشه هارو از نظر نرم بودن بررسی کنید. قارچکش و افت کش با هم مصرف نشه اول افت کش رو مصرف کنید 10 روز بعد قار چکش و اول مشکل افت گیاه باید حل بشه بعد کوددهی رو شروع کنید میتونید از 10 روز بعد ماهی یکبار کود سه بیست بدید بعد تعویض خاک برای جلوگیری از تنش وارد شده به ریشه ها میتونید اولین ابیاری رو با اسید هیومیک انجام بدید.

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 20-20-20 کود مایع هیومیک اسید protect nature سم حشره کش قارچ کش (Fungicide)
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۰۰:۱۱:۵۹

صمدی

ممنونم. اگه موقع تعویض خاک ریشه نرم باشه چی میشه ؟؟؟ پس من خاکو که تعویض کردم اول باید هیومیک اسید بریزم یا حشره کش؟ یا مصرف دوتاش با هم مشکلی نداره ؟ حشره کش و قارچ کش باید تو اب ریخته بشه و باهاش ابیاری بشه ؟یا بصورت اسپری رو سطح خاک و برگا فقط ؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۴:۳۸:۴۴

کارشناس شماره ۲

خواهش میکنم اول ریشه رو بررسی کنید اگر نرم بود قسمت های نرم رو با قیچی استریل ببرید و به ریشه قارچکش اسپری کنید بعد از کاشت ابیاری با اسید هیومیک برای مخلوط کردن اسید هیومیک یا قارچکش با اب طبق دستور نوشته شده روی بسته پیش برید. بعد از 7 تا 10 روز سم پاشی با افت کش انجام بشه. اگر ریشه ها به طور کامل نرم شده باشه و حتی قسمتی از ساقه رو هم گرفته باشه تنها راه قلمه گیری از گیاهتون هست از قسمت های سبز و سالم چون وقتی ریشه از بین بره به مرور کل گیاه ازبین میره.

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۷:۴۰:۰۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@