پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

مائده دماوندی

تعداد سوال: ۱

علت لول بودن برگ سانسوریا ویژه

تعداد بازدید ۱۱۲۰

سلام وقت بخیر، من یک گلدان سانسوریای ابلق دارم ک از موقعی ک خریدم پایین برگهاش لوله، چیکار کنم باز بشن؟؟؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۶:۴۸:۵۳

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر برای تشخیص دقیق تر عکس گیاهتون رو ارسال بفرمایید

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۳:۰۱:۴۳

مائده دماوندی

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۴:۰۲:۴۰

کارشناس شماره ۲

عکستون دریافت نشده لطفا به واتسپ این شماره ارسال بفرمایید 09183161028

۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۷:۳۴:۴۰

کارشناس شماره ۲

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۰۲:۲۷:۱۰

کارشناس شماره ۲

محیطی که گیاهتون رو نگهداری میکنید از نظر دمایی به چه شکل هست؟ چون نوسانات دمایی که گرما یا سرمای زیاد باشه برگ های سانسوریا لوله میشه از طرفی ابیاری نامناسب و بسته بودن زهکش هم میتونه باعث این مشکل بشه چند روز یکبار به گیاهتون اب میدید؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۴:۲۵:۰۶

مائده دماوندی

دما رو نمیدونم، ینی نه سرد ن گرمه، ولی زهکش و مطمئنم درسته، آبیاریم اول چک میکنه با سیخ چوبی اگر خاک خشک بود بعد آب میدهم

۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۰۴:۰۸:۳۹

کارشناس شماره ۲

یک سیخ چوبی تا انتهای گلدون ببرید بعد یک دقیقه خارج کنید ببینید خاک به چوب چسبیده؟ کنار پنجره یا وسایل گرمایشی نیست؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۴:۲۷:۰۳

مائده دماوندی

همین کار رو میکنم برای آبیاری، و اینکه کود 202020 و ریشه زا هم شروع کردم از اول بهار براشون وسیله گرمایشی هم اصلا کنارشون نیست، و اینکه همون برگهایی ک لول هستند حالت چروکی هم دارند

۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۶:۲۶:۵۷

کارشناس شماره ۲

از قسمت خشک عکس ارسال میفرمایید؟ حالت خشکی و جویدگی کنار برک همراه لوله شدن نشونه ی آفت هست که نیاز به سم حشره کش داره فقط برای اطمینان عکس قسمت خشک رو ببینم تا سم مورد نیاز رو بهتون معرفی کنم

۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۲۳:۳۰:۱۸

مائده دماوندی

خشک نیست، چروکه نمیدونم مشخص هست یا نه ولی حالت چروکی دارند، ی سوال دیگه اینکه الان بزرگترین برگ سانسوریام از پایین ینی ریشه کج بوده از اول ک خریدم و الان همش کج هستش میخاستم ببینم اگه بخام قلمه ازش بگیرم ب چ صورته؟؟؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۰۰:۰۷:۲۹

کارشناس شماره ۲

از برگ هایی که کاملا کج شده در صورت سالم بودن برگ میتونید قلمه بگیرید قلمه های 8 تا 10 سانتی از برگ جدا کنید حتما از قیچی ضدعفونی شده استفاده کنید و میتونید پایین قلمه هارو حالت 8 برش بزنید در اب قرار بدید و دو تکه ذغال در اب بیاندازید هر دو سه روز اب رو تعویض کنید اب جوشیده استفاده بشه بهتره بعد از ریشه زایی تو گلدون بکارید که حدود 2 ماه زمان میبره. با توجه به اینکه برگ ها اکثرار شل شدن حتما ریشه رو بررسی کنید از گلدون خارچ کنید و ببینید قسمت ریشه نرم شده؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۰۰:۱۷:۴۵

مائده دماوندی

برای قلمه زنی احتیاج ب پینه بستن ته برگ نیست؟؟ و اینکه اصلا شل نشدن برگها، فقط بعضی از اون کمی حالت چروکی دارند،. اگر گیاه رو از خاک در بیارم برای چک کردن ریشه مشکلی براش پیش نمیاد، اینکه میگن ریشه هوا بخوره گیاه خراب میشه چی پس؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۰۶:۱۰:۱۲

کارشناس شماره ۲

بله برای قلمه برگ 24 ساعت گیاه و بزارید پینه ببنده میتونید به هورمون ریشه زایی هم اغشتش کنید تا سریعتر ریشه بزنه و اینکه گیاهتون در اثر چک ریشه اگر با دقت و در شرایط استریل انجام نشه چرا میتونه باعث مشکل بشه ببینید چروک و لوله شدن اگر همراه خوردگی برگ باشه اثر افت هست ولی اگر جویدگی نداره و فقط چروک شدن هست از ابیاری هست چون گلدونتون ارتفاعش بالاست ممکنه وقتی اب میدید کامل به انتهای گلدون نرسه حتما ابیاری با اب جوشیده مدتی انجام بشه و تا حدی که چند قطره از زیر گلدون خارج بشه که هم مطمئن بشید گیاه سیراب شده هم اینکه خاک باتلاقی نمیشه اگر لوله شدن برگ ها ادامه داشت و برگ های بیشتری خمیده شدن میتونید ریشه رو بررسی کنید. برای اون برگ که کامل خمیده شده قلمه تهیه کنید . ترکیب خاک گیاهتون رو میدونید؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۷:۴۵:۵۴

مائده دماوندی

ممنونم بابت راهنمایی هاتون. از این خاک های آماده ک برای گیاهانه آپارتمانی هست از باغ گل گرفتم، دقیق ترکیباتشو یادم نیست، ی سوال دیگه وقتی پینه بست هورمون ریشه زا بزنم یا قبل از پینه بستن؟؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۸:۱۰:۴۰

کارشناس شماره ۲

خواهش میکنم بله بعد از پینه بستن قبل از اینکه در اب بزارید بهش هورمون بزنید. چون سانسوریا به خاک خیلی سبک حساسه خواستم مطمئن بشم ترکیبش درسته برای اطمینان میتونید از اینکه بعد چه مدت خاک خشک میشه بدونید

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۸:۳۴:۳۳

مائده دماوندی

خاک باید ب چه صورت باشه؟؟ و بعداز چ مدت خشک بشه؟؟؟ و اینکه اگه بخام کاملا خاک گلدون رو عوض کنم، چ کار باید بکنم دقیقا؟؟؟؟ گیاه رو از خاک درآوردم چیکار کنم ک آسیب نبینه؟؟؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۸:۴۲:۲۲

کارشناس شماره ۲

ترکیب این دو حالت خاک برای سانسوریا پیشنهاد میشه خاک برگ یک واحد + ماسه سه واحد + خاک باغچه یک واحد + یک واحد ورمی کمپوست + نیم واحد پودر ذغال یا دو واحد خاک باغچه + ماسه شسته شده یک واحد + پرلیت یک واحد برای تعویض خاک زمانی که خاک گلدون خشک بود به ارامی از کنار گلدون با یک بیلچه دور خاک رو ازاد کنید و با کج کردن گلدون میشه خالی کنید خاک اطراف ریشه رو نتوکنید مگر اینکه ریشه نرم باشه و بعد تعویض خاک اولین ابیاری با اسید هیومیک باشه البته ببینید قبل از اینکار پیشنهاد من اینه شرایط ابیاری دمایی رو تنظیم کنید و با یک سیخ چوبی تا انتهای گلدون چک کنید اگر خاک باتلاقی بود یا اگر وقتی اب دادید خیلی سریع اب از زیر زهکش خارج شد خاک و تعویض کنید در غیر این صورت تعویض خاک ضروری نیست.

۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۲۳:۲۷:۰۹

مائده دماوندی

ممنونم، این خاک رو خوتون دارید ک تهیه کنم؟ و اینکه زهکش مناسب رو هم توضیح میفرمایید؟؟ چطور زهکش مناسب تهیه کنیم برای گیاه؟؟ ن چون ارتفاع گلدون زیاد بود انتهاش یک تکه گلادان پلاستیکی بریدم و گذاشتم، درسته؟؟ سوال بعد اینکه بخور سرد و اسپری اب روی برگ برای سانسوریا مناسبه؟

۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۰:۰۵:۲۸

کارشناس شماره ۲

نه اون گلدون رو بردارید خیلی خوب نیست میتونید گیاهتون رو در گلدون کوچیک تر بکارید بعد زیر گلدون سنگریزه بریزید بعد اون گلدون رو داخل گلدون بزرگتر قرار بدید . منظور از زهکش سوراخ های زیر گلدون هستن که حتما باید باز باشن و زمانی که شما به گیاهتون اب میدید چند قطره اب از زیر گلدون خارج بشه در زیر گلدونی و برای لایه زیری گلدونتون که ریشه گیاه توش هست میتونید از پوکه معدنی یا سنگریزه استفاده کنید یک لایه سنگ یا پوکه بعد خاک این به زهکشی بهتر کمک میکنه سانسوریا نیازی به غبار پاشی و بخور سرد نداره و اتفاقا اینطوری مستعد بیماری قار چی میشه

۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۰:۲۵:۲۴

کارشناس شماره ۲

فعلا خیر ما این ترکیب خاک رو موجود نداریم

۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۰:۱۵:۴۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@