پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

علی معصومی

تعداد سوال: ۳

خشکی نوک برگهای الودی ویژه

تعداد بازدید ۲۷۲

سلام. سال گذشته یک الودی گرفتم . که کاملا سرحال بود اما پس از مدتی تا کنون،با خشکی سرشاخه های ان روبرو هستم. تقریبا در سایه قرار دارد و در حال حاضر سه روز یکبار ابیاری میشود. خاک ان سبک است و مقدار کوکوپیت در ان چشمگیر است. در زمستان دو سه نوبت هیومیک دادم اما از نوروز تا کنون هیچ مکملی نداده ام.

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۰۹ ۱۶:۱۹:۱۶

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . آیا در زمان آبیاری گیاه را سیرآب میکنید ؟ و آیا خشکی سرشاخه ها فقط در یکطرف است یا در تمام قسمتها وجود داره ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۰۲:۲۷:۳۲

علی معصومی

بله سیراب میکنم. یکی از مشکلاتی که قبلا پیش امده بود ،گرفتگی سوراخهای خروجی اب گلدان بود که با سیخ باز کردم. خشکی تقریبا همه اطراف انرا از پایین فرا گرفته. البته کم و زیاد دارد. اما در زمان گرفتگی سوراخهای گلدان، خشکی به بالای گیاه هم کشیده شده بود اما بعد از ان، خشکی ،در نیمه پایینی گیاه متوقف مانده است. هم اکنون ،سه لیتر اب به ان دادم اما پس از چند دقیقه ابی از گلدان خارج نشد. دو سه لیتر دیگر به ان اب دادم ،بزودی اب از همه سوراخهای زیر گلدان خارج شد.

۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۰۸:۴۸:۰۳

کارشناس شماره ۱

سر شاخه های خشک را هرس کنید طوری که برروی گیاه دیگر نقاط خشکی دیده نشه .بعد ابیاری را در زمان خشکی خاک به اتدازه ای که اب از زیر گلدان خارج بشه انجام بدید .در ایام گرم سال شبها گیاه را آبیاری کنید و گاهی اوقات همزمان با آبیاری در شب ، اب روی گیاه بریزید تا گرد و غبار ازروی گیاه پاک بشه و گیاه بتونه به راحتی تنفس کنه .نتیجه ی کار را از طریق همین تاپیک اطلاع بدید متشکرم

۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۰۱:۰۷:۴۰

علی معصومی

خاک سبک است و روی ان تر نمی ماند. من با چوب رطوبت داخل انرا اندازه میگیرم و تا وقتی تا عمق ده سانتیمتری مرطوب باشد،اب نمیدهم. برای زدودن کردوخاک استفاده از سشوار چطوره؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۳:۱۲:۴۶

کارشناس شماره ۱

خاک اگر بیش از حد سبک باشه برای گیاه مناسب نیست . ترکیب خاکباغچه و کمی خاکبرگ و کود حیوانی کاملا پوسیده و ماسه برای این گیاه مناسب هستش . برای زدودن گرد و خاک هم میتونید گیاه را در زمان آبیاری با آبیاریِ بارانی , شست و شو دهید (البته اصلا زمانی که نور زیاده و آفتاب و گرما شدیده اینکار را انجام ندید ) و هم اینکه با استفاده از جاروی پلاستیکی خشک , گردو غبار را پاک کنید .

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۱:۲۲:۱۹

علی معصومی

دیروز با قیچی مقدار زیادی از سرشاخه های خسک شده را چیدم.اما متوجه شدم وضع قسمتهای پشتی بذتر است و داخل ان کاملا زرد و خشک است، مگر قسمتهای بالا نزدیک به نوک گیاه. حالا من با تعویض روی خاک اقدام به اصلاح ان کنم یا کلا گیاه را خارج کنم و از نو بکارم؟ فکر میکنم با توجه به سبکی خاک فقط خاک باغچه و خاکبرگ را با ان ترکیب کنم. با چه نسبتی؟ با شرایطی که گفتم امیدی به نجات ان هست؟ ضمنا یک نوئل هم دارم که خاک ان مشابه الودی است ولی حالش خیلی خوب است.کنار هم قرار دارند. ایا شرایط ان متفاوت است؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۶:۴۲:۳۰

کارشناس شماره ۱

از ترکیبی که خدمتتون عرض کردم فعلا کود را حذف کنید چون هوا داره گرم میشه .کود را میتونید اول پاییز روی سطح خاک بریزید .اما برای ترکیب خاک , چون سایز گلدان بزرگ هستش نیازی نیست کاملا گیاه را خارج کنید .بهتره تا جایی که میتوانید از خاک گلدان بردارید , ماسه و خاکباغچه و کمی برگ را کاملا با هم مخلوط کنید .برگها ریز و خرد شده باشند نه درشت . خاک باید زهکشی خوبی داشته باشه یعنی اگر خاک را خیس کنید و آنرا در مشت ِ خود بفشارید نباید ذرات خاک بهم بچسبند و باید به راحتی متلاشی شوند .بعد گلدان را از ترکیبی که آماده کرده اید پر کنید . اولین آبیاری را با محلول قارچ کش ترجیحا سیستمیک (مثل کاربندازیم ) انجام بدید , آبیاری را درشب انجام بدید .در مورد سلامت کاج ها و سروها , بهتره سرشاخه ها در اواخر زمستان هرس شوند .هرس کردن علاوه بر حفظ ظاهر گیاه , باعث مقاوم شدن و از بین رفتن بیمارگر ها میشه . این نوع کاج نسبت به آبیرای و رطوبت زیاد , حساس هستش و اگر زهکش خاک یا گلدان مناسب نباشه سریع دچار بیماری قارچی میشه . سعی کنید تمام قسمتهای خشک را حذف کنید . بعد از تعویض خاک , گلدان را چند روزی در مکانی کاملا سایه قرار بدید .

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۲۳:۱۵:۰۲
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@