پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

فاطمه خمسه

تعداد سوال: ۹

خشک شدن و سفیدک زدن شامادورا ویژه

تعداد بازدید ۹۱۳

سلام وقت بخیر من حدود ۵ماهه که شامادورام رو خریدم. اوایل بخاطر اینکه جاش خوب نبود و نوسان دما زیاد بود و غبارپاشی زیاد کرده بودم، نوک برگهاش شروع به قهوه ای شدن کردن و یه مقدار سفیدک زدن. که با راهنمایی یکی از کارشناسانتون جاش رو عوض کردم و چندبار کاربندازیم زدم بهش بهتر شد. یعنی در واقع همونجوری موند و بدتر نشد. ولی به مرور زمان حالش خوب نشد و مشکلاتش بیشتر شد. بهم گفتن خاکش سنگینه، عوضش کردم و مخلوط کوکوپیت، پرلیت، پیت ماس و یه مقدار ورمی کمپوست براش ریختم. الان دیگه برگهاش شروع به خشک شدن و سفیدک زدن خیلی زیاد کرده. هفته گذشته یکبار هم با توپاس سمپاشی کردم. دیگه نمیدونم چیکار کنم؟ الان یه هفته ست که گلدونم رو نزدیک به حمام گذاشتم، جایی که تهویه هوا بهتر باشه و نور غیرمستقیم خوبی هم بهش میخوره. جزیره هم از خیلی وقت پیش براش درست کرده بودم. اگه راهنماییم کنید که حال گلم خوب بشه ممنون میشم ازتون.

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۱۸:۳۴:۴۷

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . ایا اب منطقه تون املاح زیاد داره ؟ گیاه در حال برگزایی هست یا خیر ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۰۱:۴۱:۰۴

فاطمه خمسه

سلام مجدد من ساکن تهران هستم. برای آبیاری گیاهام هم از آب جوشیده سرد شده همیشه استفاده میکنم. برگهای جدید هم ۳،۴ تا درآورده ولی از غلاف باز نشدن هنوز. حتی نوک بعضی ازین برگهای جدید باز نشده هم قهوه ای شده.

۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۱۰:۵۸:۵۷

کارشناس شماره ۱

بهتره گیاه را از خاک دربیارید و وضعیت ریشه ها و زهکش را چک کنید . نتیجه ی کار را از طریق همین تاپیک اطلاع بدید .

۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۰۱:۰۱:۴۸

فاطمه خمسه

همین کار رو حدود ۲ هفته پیش انجام دادم و به کلی خاک و گلدون رو عوض کردم. ریشه ها اوکی بود و تعداد زهکش های گلدون رو خودم زیاد کردم. خاک رو هم همونطور که عرض کردم خاک آماده مخلوط کوکوپیت، پرلیت، پیت ماس و یه مقدار ورمی کمپوست ریختم. در مورد برگهای جدید هم که گفتم از غلاف درنیومدن و نوک بعضیهاشون قهوه ای شده، الان مدت زیادی هست که به همین شکل موندن و از غلاف درنمیان. حدود ۳ ماه. اصلا از وقتی که گلدون و خاکش رو عوض کردم انگار بدتر شده. برگها از پایین یکی یکی دارن خشک میشن و به همون صورت که تو عکس هست پر از سفیدک هستن.

۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۰۹:۲۴:۳۳

کارشناس شماره ۱

ریشه را در زمان تعویض گلدان چک کردید ؟ پوسیدگی داشت یا خیر ؟ گیاهتون شدیدا دچار قارچ شده . لطفا عکسی از نمای دورتر ارسال کنید که وضعیت گیاه و محل قرارگیری گلدان در آن مشخص باشه ممنونم

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۰۲:۰۰:۴۱

فاطمه خمسه

بله. چک کردم. پوسیدگی نداشت.

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۲:۱۷:۱۳

فاطمه خمسه

عکس گلدون خدمت شما. جایی گذاشتم که باد کولر مستقیم بهش نخوره. نزدیک حمام هست و با پنجره حدود ۳ متر فاصله داره که نور غیر مستقیم خوبی بهش میخوره. ریشه ها هم همونجور که عرض کردم سالم بودن به نظرم.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۲:۱۹:۵۴

کارشناس شماره ۱

مکان نگهداری گیاه مناسب نیست .گیاهی که شدیدا دچار بیماری قارچی هستش نباید در نزدیکی مکان مرطوبی مثل حمام قرار داشته باشه . و نکته ی دوم اینکه فاصله ی گیاه از دیوار بسیار کمه گیاهان باید به اندازه ی کافی فضای خالی در اطراف خود داشته باشند تا تهویه به خوبی انجام بشه .تراس دارید ؟ کدوم شهر تشریف دارید ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۵:۰۱:۳۹

فاطمه خمسه

تراس ندارم. ساکن تهران هستم. تو فضای آزاد باید باشه؟ کنار پنجره شمالی که نور مستقیم نداره و هوا خوب تهویه میشه بذارمش خوبه؟ با گلدونهای دیگم چقدر باید فاصله داشته باشه؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۸:۱۳:۴۶

کارشناس شماره ۱

بله جایی بزارید که سایه باشه و نزدیک سرویس بهداشتی وحمام و آشپزخانه نباشه . بهتره گلدان جدا از گیاهان دیگه نگهداری بشه .نه تو فضای ازاد نباید باشه اما چون شرایط گیاهتون خوب نیست بهتر بود در فضای آزاد و مکانی کاملا سایه قرار داشته باشه حالا که تراس ندارید ایرادی نداره همون تو خونه جایی که سایه باشه و تهویه ی خوبی داشته باشه و نزدیک محیطِ مرطوب نباشه کافیه . به دیوار هم نزدیک نباشه و برگها با دیوار یا هر جسم دیگه ای تماس نداشته باشن .

۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۰۱:۲۶:۲۱

فاطمه خمسه

خیلی ممنونم از راهنماییهاتون. الان دقیقا جایی گذاشتمش که این شرایطی که فرمودید داره. برای سمپاشی چیکار کنم؟ از همون توپاس استفاده کنم؟ چند دوره و با چه فاصله ای؟ و اینکه جزیرش رو هم بردارم؟ کلا هر کار دیگه ای که لازمه بفرمایید که انجام بدم.

۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۰:۱۶:۵۹

کارشناس شماره ۱

بله فعلا جزیره را بردارید . بهتره با کاربندازیم سمپاشی را انجام بدید چون موثرتر هستش . دو دوره با فاصله ی دو هفته . اگر مشکل کم شد اما کاملا رفع نشد , دو هفته ی بعد نیز سمپاشی ِ نوبت سوم را انجام بدید . برگهای آسیب دیده و خشک را قطع کنید .اجازه ندید املاح آب برروی سطح خاک گلدان رسوب کند . آبیاری را هم در زمانی که سطح خاک کمی خشک بود انجام بدید

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۱:۳۰:۱۱

فاطمه خمسه

خیلی ممنونم. کاربندازیم رو فقط به صورت غبارپاشی استفاده کنم یا به صورت آبیاری هم انجام بدم؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۸:۲۶:۴۵

کارشناس شماره ۱

فقط بصورت آبیاری .

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۲۳:۱۵:۳۱

فاطمه خمسه

چشم. حتما. قهوه ای شدن نوک برگهای جدیدی که هنوز کامل باز نشدن هم بخاطر بیماری قارچی گیاهم هست؟ و اینکه بعد از چندبار که سمپاشی کردم و حال گیاهم خوب شد چه زمانی میتونم بهش کود بدم و تقویتش کنم؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۶ ۱۶:۴۰:۳۴

کارشناس شماره ۱

بله هم میتونه نشانه ی بیماری قارچی باشه و هم تهویه ی نامناسب محیط . بعد از برطرف شدن مشکل بصورت کامل ، کوددهی را میتوانید شروع کنید . فقط برگهای اسیب دیده ی قدیمی را حتما جدا کنید تا متوجه تغییرات گیاه شوید .سمپاشی را فقط دو بار با فاصله ی دو هفته انجام بدید البته خارج از منزل و در مکانی سایه ، بعد دیگه ادامه ندید چون باید شرایط محیطی و آبیاری و رطوبت را هم در کنار سمپاشی کنترل کنید در غیر اینصورت سمپاشی بی تاثیر است . هیچوقت نگزارید املاح اب روی گلدان یا خاک رسوب کنه چون این مضر ترین چیز برای گیاه هستش و حتی میتونه مقاومترین گیاهان رو هم دچار آسیب کند .

۱۴۰۰-۰۲-۱۶ ۲۳:۱۳:۰۴

فاطمه خمسه

چجوری از رسوب املاح آب جلوگیری کنم؟ یعنی همون برگها رو تمیز نگه دارم؟ آخه تا حالا رو سطح خاک املاحی ندیدم.

۱۴۰۰-۰۲-۱۷ ۱۰:۳۹:۳۲

کارشناس شماره ۱

اگر املاح آب زیاد باشه و یا کوددهی بیش از اندازه انجام بشه روی خاک املاح رسوب میکنه که میتونید در آن زمان یک لایه از سطح خاک را بردارید و خاک تازه برروی آن بریزید .

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۰۱:۵۰:۱۵

فاطمه خمسه

خیلی سپاسگزارم از راهنمایی و توضیحاتتون. پاینده باشید.

۱۴۰۰-۰۲-۱۹ ۱۹:۳۳:۳۶

کارشناس شماره ۱

موفق باشید

۱۴۰۰-۰۲-۱۹ ۲۱:۵۷:۱۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@