پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

سیاوش مریدپور

تعداد سوال: ۱

مشکل بن سای ویژه

تعداد بازدید ۳۰۹

سلام گرامی بنده هر چند وقت یکبار این مشکل رو با گیاهم پیدا میکنم و اساسی این مشکل حل نشده تمام راههای مختلف رو هم امتحان کردم از تعویض گلداون تا شارژ و استفاده از بهترین خاک ها و تقویتی ها ولی باز مشکل پابرجاست ۲تا گیاه بن سایم ریشه هاشون چروک و انگار پوک میشن و برگ ها بسیار ضعیف و زرد میشه بطوری که دست بهش بخوره میریزه من عکس ضمیمه میکنم عکس بهتر گویاس فقط استدعا میکنم یه کارشناس خبره جوابگو باشن ... ممنونم

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۱:۳۷:۲۱

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .لطفا بفرمایید گیاه در چه مکانی از نظر نور و تهویه قرار داره و نحوه ی آبیاریتون به چه صورت هستش ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۴:۰۴:۲۴

سیاوش مریدپور

پشت پنجره هست و نور غیر مستقیم ولی بسیار خوب بهش میخوره از نظر ابیاری هم من هفته ای یکبار ۱۰ روزی یکبار بهش کامل اب میدم

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۷:۰۵:۲۷

کارشناس شماره ۱

آیا بین دو آبیاری خاک گلدان خشک میشه ؟ آیا در طول سال پیش آمده که گلدان چندروزی در محیطی بسته قرار داشته باشه ؟ (به دلیل سفر یا هر دلیل دیگه ای ) از کودهی تقویتی با چه فاصله ی زمانی استفاده میکنید ؟ و آیا در تمام طول سال به گیاه کود میدید ؟ بفرمایید از چه کودهایی استفاده کرده اید ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۷:۵۶:۱۶

سیاوش مریدپور

کود که معمولا یه مایعی هست در ۱/۵ لیتر اب قاطی میکنم بهار ماهی دوبار تابستون ۴ بار و پاییز و زمستون کمتر میدم البته این دفعه یکم ساده تر گرفتم اگر به عکس توجه بفرمایید مابقی متنوع تر اغلب میگیرم .. در مورد فضای بسته به هیچ عنوان اتفاقا میشه گفت بهترین قسمت خونه روبروی نور در اوپن اشپزخانه پشت پنجره هست .. در مورد اب دادن هم عرض کنم ما اینو کامل اب میدیم شاید به یک روز شما ببینید خاکش خشک شده و تقریبا با ضریب ۸۰ درصد میتونم بگم بله خاک گیاه مابین هر ابیاری کامل خشک میشه اینم عرض کنم من خیلی کم و فقط موقع اب دادن این گیاهارو جابجا میکنم چند دقیقه و همیشه جاشون ثابت هست ..

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۲۳:۳۹:۴۸

سیاوش مریدپور

جناب ته من یه نکته یادم اومد من اگر وقت داشته باشم هروز اگر نه هر وقت که فرصت باشه معمولا با اسپری تمام برگ ها و حتی خود ریشه اینو اب میدم البته حواسم هست که ابی جذب خاکش نشه ولی شده چند روز هم پشت سر هم اینو با اسپری شاخو برگشو کامل خیس کردم احتمال داره بخاطر این مسعله یعنی باشه بنظرتون؟ این هم یه عکس دیگه که سعی کردم وضعیت خاکشم شما ببینید

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۲۳:۴۹:۲۹

کارشناس شماره ۱

ببینید نامنظم بودن ابیاری و کوددهی بیش از اندازه میتونه برای این گیاه مشکل ساز بشه .کوددهی در فصل رشد ( بهار و تابستان )باید دو هفته یکبار انجام بشه و در پاییز ماهی یکبار و در زمستان قطع بشه تا گیاه استراحت کنه . اسپری کردن اب برروی برگها در زمانی که گیاه نیاز به رطوبت نداره ، میتونه گیاه را دچار بیماری قارچی کنه اما چروک و پوک شدن به میزان آبیاری و کوددهی مربوط میشه . آبیاری کم و نامنظم در فصل رشد و آبیاری و رطوبت زیاد در فصل استراحت باعث چروک شدن و ریزش برگها و کوددهی زیاده از حد باعث پوک شدن میشه . متاسفانه چون فیکوس گیاهی پیوندی و وارداتی هستش وقتی دچار مشکل حاد میشه تقریبا نمیشه نجات اش داد . مگر اینکه از افراد خبره برای پیوند دوباره استفاده کنید .

۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۰۲:۰۴:۵۸

سیاوش مریدپور

خیلی ممنونم بابت راهنماییتون فقط به عنوان اخرین سوال میشه لطفا جایی هست من برم درباره این گیاه اطلاعات تکمیلی کسب کنم مثلا اینکه فرمودین نامنظم اب دادن منظمش میشه چند روز به چند روز و سوالای اینچنینی؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۹:۲۷:۳۰

کارشناس شماره ۱

اینکه دقیقا ، در هر فصل چقدر اب در گلدان بریزید یا اینکه چندروز یکبار به گیاه اب بدید در هیچ منبعی نوشته نشده و به نظرم اگر هم دقیقا نوشته شده باشه اصلا درست نیست .چون میزان ابیاری به عوامل مختلفی بستگی داره . بعنوان مثال عاملی مثلِ جنس گلدان ، گلدانهایی از جنس سفال خام زودتر از گلدانهای پلاستیکی آب خود را از دست میدهند ، پس اگر جایی خوانده باشید که گیاه هفته ای یکبار به اب نیاز داره ، طبیعتا گیاهان کاشته شده در ،گلدانهای سفالی و پلاستیکی ، آبیاری ِ متفاوتی از هم خواهند داشت و ممکنه در یک روز تابستانی ، گیاهی که در گلدان سفالی است به آبیاری روزانه نیاز داشته باشه اما گیاهی که گلدان پلاستیکی دارد هر چندروز یکبار به آب نیاز داشته باشد . بنابر این علاوه بر جنس گلدان ، سایز گلدان ، بافت خاک ، نوع گیاه و نیازِ آبیِ آن ، سن گیاه ، دمای محیط ، فصل رویش یا خواب وحتی دما و رطوبتِ شهر محل اقامت و عواملی از این قبیل ، در میزان آبیاری و دفعات آبیاری گیاه موثر هستند .بنابر این پیچیدن یک نسخه ی کلی ، برای آبیاری گیاهان کار نادرستی است . اما بهترین ملاک برای تعیین زمان آبیاری خشک شدن نسبی ِ خاکِ گلدان است . که ما همیشه به کاربران پیشنهاد میکنیم که برای گیاهانی که به آبیاری متوسط نیاز دارند ، اجازه دهند بین دو آبیاری خاک گلدان کمی خشک شود و بعد گیاه را آبیاری نمایند . البته مطالعه ی کتاب های مربوط به گل و گیاه اطلاعات کلی در اختیار شما قرار میدهند که به همراه تجربه ، میتواند به شما کمک زیادی کند . اگر سوال ِ دیگه ای در این مورد دارید در خدمتتون هستم .

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۱:۱۱:۰۷

سیاوش مریدپور

سپاسگزارم خیلی جامع و منطقی فرمودین متوجه شدم .. از وقتی که گذاشتین بی نهایت تشکر میکنم حتما اگر سوالی بود باز مصدع اوقات میشم . تشکر

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۶:۳۰:۴۹

کارشناس شماره ۱

خواهش میکنم .موفق باشید

۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۲۰:۳۶:۳۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@