پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

زهرا فیروز

تعداد سوال: ۱

سوختگی و ریزش برگ بنجامین ابلق ویژه

تعداد بازدید ۵۱۸

سلام و خسته نباشیدخدمت شما،۲-۳ ماهی هست که بنجامین ابلق رو خریداری کردم،بعد از چند وقت بعضی از برگهاش حالت سوختگی داره(برگهای بالایی)،و بعضی از برگهاش بدون این که سوختگی داشته باشند ریزش دارند،نزدیک به پنجره بدون پرده گذاشتمش،خاکش از خاک برگهایی هست که توی گل فروشی ها دارند،به تازگی یه مقدار(تقریبا یک سانت) از بالای خاکش رو خالی کردم و خاک کاکتوس ریختم که شاید بهتر بشه،ابدهی رو هم هفته ای یکبار انجام میدم،به تازگی روزی یکبار هم با اب پاش برگاشو غبارپاشی میکنم که شاید وضعیتش بهتر بشه،حس میکنم برگهاش(برگهای جدیدش) یه حالت خاصی پیدا کرده(کج و کوله)،ممنون میشم راهنماییم کنید

۱۴۰۰-۰۲-۱۶ ۱۶:۵۲:۰۲

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .لطفا عکس گیاه را ارسال نمایید متشکرم

۱۴۰۰-۰۲-۱۶ ۲۳:۳۸:۲۹

زهرا فیروز

سلام ،ارسال کردم اما نمیدونم چرا نیومده براتون،ممکنه که روش ارسال درست نبوده یا اینکه مشکلی هست تو ارسال عکس،راه ارسال دیگه ای هست ؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۷ ۰۰:۲۸:۱۸

کارشناس شماره ۱

بله الان ارسال شد .متشکرم . لطفا بفرمایید در هر نوبت آبیاری چقدر آب در گلدان میریزید و آیا بین دو آبیاری خاک خشک میشود ؟ آیا آب از زیرگلدان خارج میشود یا خیر ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۰۱:۵۹:۱۳

زهرا فیروز

اوایل زیاد اب میدادم که تا یک هفته که دوام بیاره،بفد که شنیدم اب زیاد باعث ریزش برگش میشه میزان اب رو کمتر کردم(تقریبا ۲ لیوان)، خشکی خاک بین دو ابیاری هم نه زیاد تقریبا حس میکنم که روی خاک فقط خشک میشه،اب از زیر گلدون زیاد میاد بیرون حتی الان که میزان ابدهی رو کم کردم که فک کنم علتش خاکش باشه که فقط خاک برگ هست

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۰۲:۱۶:۰۷

کارشناس شماره ۱

بله بهتره بافت خاکش متوسط باشه .خاک برگ خاکی بسیار سبک است بنجامین ها باید خاکی داشته باشند که علاوه بر زهکشی خوب , بافتی متوسط داشته باشد و آب را خیلی سریع از خود عبور ندهد بهتره کمی خاک باغچه یا پیت ماس را با خاکبرگ مخلوط کرده و گیاه را در آن بکارید .

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۰۲:۲۰:۰۲

زهرا فیروز

چون که خیلی وقت نیست که جابه جایی داشته مشکلی نداره که دوباره خاکش رو عوض کنیم؟و اینکه درسته که هر ماه باید بهش کود ۳بیست داد؟و اینکه ممنون میشم بگید دقیق چه خاکی باید براش بگیرم،و یه چیز دیگه هم اینکه الان که هوا رو به گرمی میره دوبار در هفته باید ابیاری کنم و غبار پاشی که هر روز انجام میدم درسته؟ببخشید که حجم سوالا زیاد شدم خیلی خیلی ممنون میشم جواب بدید

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۰۲:۳۵:۴۵

کارشناس شماره ۱

در مورد کوددهی اگر در ترکیب خاک مواد مغذی مثل ورمی کمپوست یا کود حیوانی وجود نداشته باشه باید بهار و تابستون هر دو هفته یکبار بهش کود سه بیست بدید . در مورد تعویض مجدد خاک گلدان , اگر خاک گلدان گیاهی که تازه خاکش تعویض شده نامناسب باشه بهتره خاک دوباره اصلاح بشه چون خاک نامناسب برای گیاه مشکلات زیادی ایجاد میکنه . بنجامین گیاهی آبدوست هستش بهتره هرزمان سطح خاک گلدان کمی خشک بود گیاه را آبیاری کنید .در مورد غبارپاشی , هر زمانی که محیط گرم و خشک و کم رطوبت میشه غبارپاشی را انجام بدید مخصوصا در فصل رشد .میتونید به جای غبارپاشی , براش جزیره بسازید .داخل زیرگلدانی را از سنگریزه پر کنید و در آن آب بریزید بعد گلدان را روی سنگریزه ها قرار بدید به طوری که ته گلدان با آبِ داخل زیرگلدانی تماس نداشته باشه وآب فقط در زیرِ سنگریزه ها باشه .با این روش رطوبت گیاه بصورت یکنواخت تامین میشود .

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۲۳:۳۶:۴۰

زهرا فیروز

بله ممنون از پاسخ دهی دقیقتون،راستش خاک گلدون رو تو خود گل فروشی برامون عوض کردن برا همین نمیدونم که خاکش دقیق چی هست ولی خوب فک کنم خاک برگ باشه،واسه همین نمیدونم چه چیزایی داره،نفرمودید چه خاکی براش مناسب تر هست ،و اینکه میزان ابی که تو هر ابیاری استفاده میکنم چه قدر باید باشه ؟و اینکه جزیره ای که براش درست میکنم دائمی باشه یعنی اینکه هر روز اب داخل سنگ ریزه ها باید پر باشه ؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۹ ۰۰:۰۹:۴۳

کارشناس شماره ۱

ترکیبی از خاک برگ و ورمی کمپوست و کمی خاک باغچه به اندازه ای که ترکیب خاکتون نه زیاد سنگین باشه و نه زیاد سبک . در فصل بهار و تابستان گیاه به آبیاری کامل نیاز داره یعنی هر زمان رطوبت خاک کم شد انقدر به گیاه آب بدید که از زیر گلدان خارج بشه .در مورد جزیره آب باید همیشه در زیرِ سنگریزه ها قرار داشته باشه و انتهای گلدان با آب تماس نداشته باشه . اگر محیط خشک و کم رطوبت هستش بخصوص در بهار و تابستان جزیره داشته باشه تا رطوبت اش بصورت یکنواخت تامین شود .

۱۴۰۰-۰۲-۱۹ ۰۱:۳۹:۵۲

زهرا فیروز

بله ممنون از شما

۱۴۰۰-۰۲-۱۹ ۱۱:۵۳:۴۸

کارشناس شماره ۱

موفق باشید

۱۴۰۰-۰۲-۱۹ ۲۱:۵۷:۴۷
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@