پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

پریسا فراهانی

تعداد سوال: ۱

فیکوس ویژه

تعداد بازدید ۴۴۱

سلام وقتتون بخیر، فیکوس من از وقتی خریداری شده (حدودا ۴ با ۵ ماه) ۳ برگ جدید داده، و ۲ برگ از پایین زرد شده و افتاده. چند وقته که از بالا جوونه زده بود و منتظر بودیم برگ بده، اما برگ جدید سیاه شده و در نیومده. علاوه بر این یه برگ از پایین زرد شده و نوکش سیاه. میشه لطف کنید علتش رو بگید و بگید که چه کاری انجام بدم🙏🏻 و اینکه امیدی هست که بقیه برگ ها سالم بمونن؟

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۷ ۰۱:۳۶:۳۵

پریسا فراهانی

۱۴۰۰-۰۲-۱۷ ۰۱:۵۱:۰۴

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر یک عکس از نمای کلی گلدون هم بگیرید لطفا و اینکه چقدر به گیاهتون اب میدید؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۷ ۱۱:۲۲:۰۲

پریسا فراهانی

هفته ای ۱ بار آبیاری میکنیم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۷ ۲۲:۱۷:۳۴

کارشناس شماره ۲

وقتی اب میدید اب اضافی از زیر گلدون خارج میشه؟ لکه های سیاه و زرد شدن برگ های فیکوس در اثر ابیاری زیاد اتفاق میافته گاهی میزان اب مناسب هست ولی بسته بودن زهکش باعث میشه اب در انتهای گلدون جمع بشه و خاک باتلاقی بشه و در نهایت به ریشه اسیب وارد بشه

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۰۰:۰۰:۱۴

پریسا فراهانی

یوقتایی آب جمع میشه با دستمال خشک میکنم، یوقتایی هم اب کمی خارج میشه کاری ندارم باهاش. و اینکه من امروز برگ زرد شده رو جدا کردم و یدور قارچ کش هم اسپری کردم.

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۰۰:۱۰:۱۱

کارشناس شماره ۲

بله کار خوبی کردید فقط برا اینکه بقیه برگ ها دچار این مشکل نشه حتما کمی از سم با اب ابیاری هم مخلوط کنید و از فاصله یک متری به همه برگ ها اسپری کنید و اگر لکه ای مشاهده شد بعد این زمان ۱۹ روز بعد هم سمپاشی را تکرار کنید و حداکثر سه بار سم پاشی با فاصله ۱۰ روز انجام بشه حتما باید هنگام ابیاری اب اضافی از زیر گلدون خارج بشه و سطح برگ ها هرگز از نزدیک غبار پاشی نکنید باقی ماندن قطرات اب سطح برگ باعث قارچ گیاه میشه و گلدون‌رو جایی قرار بدید که تهویه مناسبی داشته باشه اگر سوالی بود بفرمایید

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۱۲:۰۷:۴۲

پریسا فراهانی

خیلی ممنونم لطف کردین روی قارچ کشی که خریدم نوشته برای درمان ۳ بار با اختلاف ۳ روز اسپری کنم روی برگ‌ها. زیاده بنظرتون؟ طبق گفته شما ۱۰ روز دیگه اسپری کنم؟ و اینکه ۲ شنبه نوبت آبیاری اش هست، پودر قارچ کش هم قاطی آب بکنم برای آبیاری؟ یا اصلا آب ندم فعلا؟ و اینکه برای گلدون من که قطر ۲۷ هم هست نیم لیتر آبیاری کافیه؟

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۱۲:۴۶:۲۶

کارشناس شماره ۲

ببینید اندازه ابیاری به حدی باشه که چند قطره از،زیر گلدون خارج بشه اگر هیچ‌ابی خارح نشد یعنی کمه یا سوراخ ها بسته شده اگر آب زیاد خارج شد پس مقدارش زیاده شما اندازه ای بدید که چند قطره خارج بشه نیم لیتر زیاد نیست ولی بسته به بافت خاکتون هم داره پس با آبی که از سوراخ زهکش خارج میشه مطمین بشید عکس قارچکش رو‌میفرستید؟ مانکوزب به فاصله ۱۰ روز پیشنهاد میشه که باعث اسیب به گیاهتون نشه در فاصله سه روز غلظت سم اگه بالا باشه گیاهتون اسیب میبینه و اینکه بله با اب ابیاری مخلوط،کنید کمی به ریشع بدید و کمی هم از،فاصله نیم متری غبار پاشی کنید یک نکته دیکه برای زهکش بهتر این گلدون و زیر گلدونیتون چند سنگ بزارید و‌کلدون رو روی سنگ بزارید تا زهکشی بهتر بشه

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۱۲:۵۲:۱۴

پریسا فراهانی

اونی که حالت اسپری داره برای روی برگ ها گرفتم و اون یکی رو برای آبیاری. که دوشنبه میخوام بهش بدم. زود نیست؟ با توجه به اینکه دیروز روی برگ ها اسپری کردم؟ و اینکه برگ جدیدش هم که تو این ۲ روزه درومد این شکلیه، درست میشه؟ ممنون از وقتی که میزارید

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۱۸:۰۸:۲۹

کارشناس شماره ۲

بله برگ های جدید دقیقا به همی شکل درمیاد ولی برگ ها یکم لوله ای هستن ایا نور خوب فیلتر شده بهش میخوره و فضا تهویه داره؟چون نور کم تهویه کم محیط و ابیاری کم یا خیلی زیاد باعث لوله شدن برگ ها میشه

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۲۲:۴۹:۴۹

کارشناس شماره ۲

بین دو سم پاشی با قارچکش حداقل 9 روز فاصله باید باشه پس سم پاشی بعدی رو 9 روز دیگه انجام بدید و اون برگ که زرد و لکه دار هست رو از گیاه جدا کنید چون دیگه احیا نمیشه و مراقب باشید شیره گیاه فیکوس با چشم و دهان تماس نداشته باشه.

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۲۲:۵۱:۱۸

پریسا فراهانی

خیلی ممنونم. پشت پنجره جنوبی هست، البته پرده داره پنجره. اما تهویه خاصی نداریم، پنجره باز بزارم تو طول روز یه مقداری؟ و اینکه چشم ۹ روز دیگه سم رو آبیاری میکنم براش. ممنون از تمام راهنمایی ها.

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۲۳:۰۶:۱۸

کارشناس شماره ۲

خواهش میکنم بله نورش خوبه فقط حتما پرده باشه و اینکه بله در طول روز چند ساعت پنجره باز باشه که تهویه محیط بهتر بشه. نتیجه رو میتونید از طریق همین تاپیک اطلاع دهید

۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۲۳:۲۲:۳۶

پریسا فراهانی

سلام، وقتتون بخیر باشه. علاوه بر اون برگی که زرد شد و کندم، ۱ برگ دیگه لک های سیاه ریز روش ایجاد شد که من سریعا کندم، و برای بار دوم قارچ کش اسپری کردم. ۱ بار هم قارچ کش آبیاری شده. امیدوارم برگ دیگه ای لک دار نشه، اما مشکلی که به چشمم میاد این چند وقت افتادگی شدید برگ هاست. چیکار کنم وباره سرحال شن و روبه بالا برن. خیلی نگرانم واقعا

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۳-۰۴ ۱۸:۲۴:۵۸

کارشناس شماره ۲

وقتتون بخیر بله بیماری قارچی مسری هست کار درستی کردید برگ رو جدا کردید و بعد از ده روز باز هم برای سومین بار سم پاشی رو انجام بدید هم پشت برگ هم سطح برگ البته با فاصله نیم متری اسپری کنید زهکش مناسبه؟ تهویه محیط خوبه؟ در صورت تهویه کم و دور بودن از نور گیاه یکم بی حال میشه بهش خود تقویتی دادید؟

۱۴۰۰-۰۳-۰۵ ۰۰:۲۰:۴۸

پریسا فراهانی

چشم حتما اسپری میکنم، زهکشی جوری هست که اگر آب زیاد بدیم خارج میشه از گلدون، تهویه هم یوقتایی پنجره باز میکنیم، اما اکثرا کولر روشنه. برای نور هم دقیقا پشت پنجره جنوبی با پرده هست. کود ۲۰-۲۰-۲۰ تهیه کردم، اما چون یدور کرم خاکی دیدم تو گلدون و سم دادم و الانم درگیر قارچ شده، هنوز ندادم بهش کود رو.

۱۴۰۰-۰۳-۰۵ ۱۱:۳۷:۴۸

کارشناس شماره ۲

بله اگر افت داره حتما اوال باید افت ازبین بره بعد لز یک هفته کوددهی انجام بشه از،سم دیازینون هم میتونید استفاده کنید و مخلوط با اب ابیاری بدید جلوی باد کولر نباشه و بعد از ازبین رفتن قارچ‌ و افت کوددهی را انجام بدید

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 20-20-20 کود مایع هیومیک اسید protect nature سم دیازینون (Diazinon)
۱۴۰۰-۰۳-۰۵ ۲۳:۵۴:۴۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@