پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

مهفام زمان

تعداد سوال: ۱

خشك شدن گياه اريكا ویژه

تعداد بازدید ۵۱۳

سلام ، من يك ماهي هست كه نخل اريكا خرديم ، نه تنها نوك برگها خشك ميشود بلكه يكسري از برگها كلا خشك ميشود، محل گياه نزديك پنجره شمالي هست( در كل خانه ما بسيار پر نور است) هفته اي يكبار آبياري ميشود ، غبار پاشي هم روي برگها ميكنم ،به تازگي كود ٢٠.٢٠.٢٠ هم داخل خاك ريخته و روي برگها غبار پاشي شد،ولي همچنان گياه دارد خشك ميشود! قسمت هاي خشك گياه هم قيچي كردم ولي دوباره خشك ميشود لطفا براي نجات اين گياه من را راهنمايي كنيد

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۱۳:۵۸:۴۷

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . محیط از نظر تهویه چه وضعیتی داره ؟ اریکا گیاهی سایه دوسته و نباید در معرض نور زیاد قرار داشته باشه آیا بین دو آبیاری خاک گلدان خشک میشود ؟

۱۴۰۰-۰۳-۰۹ ۰۲:۰۹:۵۱

مهفام زمان

بله تهويه خوبه يك پنجره تقريبا هميشه باز هست، خيلي بين دو ابياري خاك خشك نميشه ولي در حد يك بند انگشت بله خشك ميشه! گلدان سفالي هست، ولي بعضي از قسمت ها از ساقه خشك ميشه! حتي جوانه هايي كه تازه زده!!:(

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۳-۰۹ ۰۸:۱۹:۴۴

کارشناس شماره ۱

این نوع خشک شدن میتونه در اثر افراط در آبیاری و یا دمای بالای محیط یا نوسان دما و گاهی اوقات شیوع بیماری قارچی ایجاد بشه . البته گاهی اوقات آبیاری با آب ی که سنگین و دارای کلر زیاد باشه هم برای اریکا مشکلاتی را ایجاد میکنه .کودههی یا باید بصورت اسپری روی برگها باشه که در اینصورت باید دوز مصرفی رو کاهش بدید ، یا بصورت ابیاری انجام بشه ، انجام دو روش کوددهی هم به صورت محلول پاشی و هم کوددهی به ریشه ، آنهم با یک دوز ، میتونه گیاه رو دچار مسمومیت کنه . فعلا برگهای کاملا آسیب دیده را جدا کنید. از کوددادن به گیاه تا یکماه خودداری کنید . آبیاری را همزمان باخشک شدن نسبی خاک انجام بدید و از آب بدون املاح یا آبی که ۲۴ ساعت در محیط مانده باشه استفاده کنید .

۱۴۰۰-۰۳-۱۰ ۰۱:۱۳:۰۹

مهفام زمان

سلام گياه من بهتر نشد وميتونم بگم بدتر هم شده برگ ها يكپارجه تيره ميشوند و كلا خشك ميشوند ، ميشه براي نجات گياهم من را راهنمايي كنيد

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۰۹:۴۱:۵۷

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .لطفا گیاه رو از خاک دربیارید و وضعیت خاک ته گلدان از لحاظ خیس بودن و رطوبت و وضعیت ریشه ها از نظر پوسیدگی را چک کنید . نتیجه را از طریق همین تاپیک اعلام بفرمایید

۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۱۴:۴۷:۰۱

مهفام زمان

سلام من يكي از انشعابات گياه را از ريشه خارج كردم، به همراه متن،عكس ارسال ميكنم،انتهاي خاك رطوبت كمي داشت، ريشه ها از نظر قوام به نظر پوك( تو خالي) ميامد، محل اتصال ساقه به ريشه قهوه اي وبعضا برخي نواحي سفيد شده، ممنون ميشم من را راهنمايي كنيد

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۹:۱۴:۰۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر گیاهتون بعلت رطوبت زیاد به این مشکل دچار شده .بهتره کل گیاه رو از خاک دربیارید و ساقه هایی که طوقه اش یا همون محل اتصال ریشه به ساقه ، نرم و حالت پوسیده داره کاملا جدا کرده و دور بندازید . ریشه های ساقه های سالم رو کاملا بشورید و بهش قارچ کش بزنید البته بعد از اینکه کمی رطوبت از دست داد ، بعد در خاک جدید و گلدان کوچکتر بکارید و ابیاری اول را هم با قارچ کش انجام بدید .بعد از دو هفته بهش کود فسفر بالا بدید و تا اواسط پاییز هر دو هفته یکبار بهش کود بدید . گلدان را در مکانی با دما ی یکنواخت و تهویه ی خوب قرار بدید و آبیاری را در زمانی که خاک نسبتا خشکه انجام بدید .زمانی که خاک رطوبت داره و هنوز خشک نشده فقط روی برگها اب اسپری کنید و به ریشه اب ندید .

۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۰۰:۵۹:۱۱

مهفام زمان

باتشكر فراوان از شما، اگر اسم قارچ كش را بگيد بسيار ممنون ميشم؟ و كود هم همان ٢٠٢٠٢٠ ايا مناسب است؟

۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۰۷:۱۶:۲۴

کارشناس شماره ۱

زمانی که میخواین کود بدید از فرمول ۱۰_۵۲_۱۰ استفاده کنید .قارچ هم کاربندازیم خوبه

۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۱:۱۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@