پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

امید جوشقانی

تعداد سوال: ۲

چروک در ساقه بونسای و ریختن برگها ویژه

تعداد بازدید ۳۳۶۸

سلام من یک گل بونسای دارم که چندروزه ساقه اش چروک شده و برگاش زرد و قهوه ای میشه و شروع به ریختن کرده هفته ای یکبار پرآب آبیاریش میکنم داخل اتاق ساعاتی از روز در مسیر نور خورشید هست

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۰۳ ۱۷:۱۳:۰۳

امید جوشقانی

امروز با اسپری برگاش را آبپاشی کردم و چون گذاشتمش داخل ظرف آب که خاکش شیرآب بشه

۱۴۰۰-۰۴-۰۳ ۱۷:۱۶:۳۰

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .چروک شدن ساقه میتونه بعلت بروز بیماری های باکتریایی و یا خشکی دیدن بیش از حد گیاه باشه ، ایا برای تعویض هوا ، پنجره ها را باز میکنید ؟ تا بحال از قارچ کش استفاده کردید ؟ خاک گلدان کی تعویض شده و چند ساعت در روز نور دریافت میکنه ؟ ایا محیط نوسان دما داره ؟

۱۴۰۰-۰۴-۰۳ ۱۹:۵۴:۲۹

امید جوشقانی

از این قارچ کش و تقویتی امروز بهش آبیاری کردم باد ملایم اسپلیت بهش میخوره نزدیک پنجره هست و نور شمال را داره هر هفته یکروز مشخص یک لیوان آب بهش میدادم در طول روز تا نیمه روز هوای محلش گرمه ولی بعدازظهر خنکه

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۰۳ ۲۰:۵۲:۱۱

کارشناس شماره ۱

یک لیوان اب در طول یک هفته ، برای این گیاه مخصوصا در فصول گرم خیلی کمه ، باید اجازه بدید بین دو آبیاری خاک گلدون خشک بشه بعد گیاه را سیراب کنید .چون یکبار سمپاشی شده بهتره فعلا از سمپاشی مجدد خودداری کنید . محیط نباید نوسان دما داشته باشه و گلدان نباید در معرض باد مستقیم کولر قرار داشته باشه . نوسان دمای محیط هم میتونه عاملی برای ریزش برگها و قهوه ای شدن برگ باشه ، حداقل اختلاف دمای محیط باید یک الی دو درجه باشه و دما تقریبا ثابت و یکنواخت باشه . اگر مشکل گیاه با کنترل موارد فوق کمتر و یا متوقف نشد بهتره گیاه را از خاک دراورده و پس از بررسی ریشه ها از نظر سلامت و پوسیدگی ، مدتی گیاه را در اب نگه دارید .آب را هرروز تعویض کنید و یک تکه زغال در آن بیاندازید .اجازه ندید ریشه و ساقه در اب حالت لزج پیدا کنه ، اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتونم

۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۰۱:۵۲:۲۰

امید جوشقانی

با توجه به اینکه تا بعد از ظهر کسی در منزل نیست که دما را کنترل کند بنظرتون گل را درون تراس نگهداری کنم یا آسیب می بینه و اینکه برای ساقه که چروک شده چه کنم؟ گلدان را درون آب غوطه ور کنم تا سیراب بشه یا نه؟ چون بنابر احتیاط این کار را نکردم و فقط کمی آب بهش دادم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۱:۴۲:۵۰

کارشناس شماره ۱

نه اگه تو تراس قرار بدید با این گرما ممکنه وضعیتش بدتر بشه ، قرار دادن در اب میتونه مفید باشه اما چون خونه نیستید ، ممکنه بل گرمای زیاد وضعیتش بدتر بشه و حالت پختگی پیدا کنه . فعلا بزارید تو همین خاک بمونه و فقط با کنترل آبیاری ، فعلا از ریزش برگها جلوگیری کنید ، برای تهویه ی محیطش در اوقاتی که نیستید ، میتونید پنجره را کمی نیمه باز بزارید.

۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۴:۳۷:۲۳

امید جوشقانی

تراس آفتابگیر نیست خیلی . شمالیه امروز پرآبش کردم و گذاشتم داخل تراس یکم هوا بخوره اگر تا دوروز آینده بهتر نشد شرایطش چه کنم قبلا یک بونسای داشتم که همین اتفاق براش افتاد و متاسفانه خشک شد ازبین رفت

۱۴۰۰-۰۴-۰۴ ۱۸:۱۳:۴۴

کارشناس شماره ۱

اگر وصعیتش با این اقدامات بهتر نشد چاره ای جز قرار دادن در اب ندارید . به احتمال زیاد محیطی که دارید برای نگهداری این گیاه مناسب نیست . اما نا امید نشید. انشالا که با محیط تراس سازگاری نشون بده ، فقط حتما در محلی قرارش بدید که کاملا سایه باشه تا برگهاش دچار آفتابسوختگی نشن .

۱۴۰۰-۰۴-۰۵ ۰۰:۲۴:۰۹

امید جوشقانی

سلام من متاسفانه دوباره دچار همین مشکل شدم و گیاهم دچار چروکیدگی ساقه و ریزش برگ شد از گلدان خارج کردم و در آب گذاشتم ولی فرقی نکرد قارچ کش و تقویتی هم بهش دادم ساقه هنوز سفت هست ولی میزان چروکیدگی زیاد شده پیشنهاد میدید چه کنم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۳-۰۱ ۱۸:۵۶:۰۹

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر ریشه ها چه وضعیتی دارند ؟ آیا تنه با فشار دادن حالت فرورفتگی یا نرم شدگی داره ؟

۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۰۱:۲۴:۵۹

امید جوشقانی

ریشه ها سالم هستند ولی یک غلاف خشک روی برخی از ریشه ها بود که خردش کردم و در آب گذاشتم ساقه گیاه هنوز خشک و سفت هست ولی نمیدانم از آب خارجش کنم و درخاک بکارم یا بگذارم در آب بماند

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۰۸:۳۳:۳۹

کارشناس شماره ۱

ریشه ها سالم نیستن و پوسیدگی دارند ، بزارید تو همین اب بمونه اگه بافتش آسیب جدی ندیده باشه دوباره نوک ریشه میزنه اما اگر بافت داخلی تنه آسیب دیده باشه ریشه زایی انجام نمیشه ، آب رو مدام تعویض کنید و نزارید حالت موندگی پیدا کنه یک تکه زغال هم توش قرار بدید

۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۰۰:۴۷:۵۶

امید جوشقانی

تا زمانی که ساقه جون بگیره این کار را ادامه بدم؟ ریزش برگها همچنان ادامه داره طبیعیه؟

۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۰۱:۱۰:۵۷

کارشناس شماره ۱

بله چون تنه آسیب دیده ریزش برگها طبیعی هستش .

۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۰۱:۱۲:۴۴

امید جوشقانی

سلام ارادت وضعیت گیاه بنظر تغییری نکرده ولی برگها همچنان ریزش دارند ساقه کمی از سفتی اولیه خارج شده ممکنه با کاشتن مجدد در گلدان جان تازه بگیره یا با توجه به شرایط فعلی گیاه بگذارم در آب بماند نیاز به ماده تقویتی نداره الان؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۲۳:۴۴:۵۷

کارشناس شماره ۱

تو گلدون روند پوسیدگی سرعت بیشتری پیدا میکنه چون ساقه در حال نرم شدن هستش .

۱۴۰۱-۰۳-۰۴ ۱۹:۱۴:۱۷
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@