پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

shraa

تعداد سوال: ۲

زرد شدن نوک برگهای بنجامین سبز ویژه

تعداد بازدید ۸۴۴

سلام، بنجامین سبزی دارم که تقریبا ۷ساله دارمش و تو این مدت یک بار خزون شدیدی کرد و دوباره سرحال شد، از یک هفته پیش دیدم که نوک برگهاش اول کمرنگ میشه، بعد زرد میشه و بعدش مثل حالت سوختگی میشه، قسمتهای سوخته و زرد رو قطع کردم ولی بازم به وجود میان، تو این یک هفته هم تغییری در وضعیت گلدون به وجود نیاوردم که بگم دلیل خاصی برای این موضوع هست، پشت پنجره ای هست که تو کل روز نور مناسب دریافت میکنه و یک ساعت تقریبا افتاب مستقیم بهش میخوره بین ساعت ۶ تا ۷ صببح که از وقتی برگهاش اینطور شده تو اون ساعت پرده رو میکشم که نور فیلتر شده بهش بخوره چون فکر کردم شاید برای نور مستقیمه ولی خب قبل‌این مشکل هم همین نور رو میگرفت، برای اطمینان یک بار سم پاشی با قارچ کش انجام دادم و دو روز پیش هیومیک اسید بهش دادم، زهکشی گلدان هم خوبه و ابیاریش رو هم مثل قبل انجام میدم، و اینم بگم که همچنان در حال دادن برگهای جدید هست و رشد داره، راهنمایی میفرمایید که مشکلش چیه؟ اینجوری پیش بره بنجامین قشنگم همه برگهاش نصفه نصفه میشه و از دست میره

۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۰۲:۵۲:۳۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر لطفا عکس گیاه رو ارسال کنید متشکرم

۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۰۳:۰۰:۰۷

shraa

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۱۰:۳۹:۱۴

shraa

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۱۰:۴۰:۵۵

shraa

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۱۰:۴۲:۰۸

shraa

این برگهایی که نوک ندارن ، چون همونجوری زرد و سوخته شده بودن خودم نوک برگها رو جدا کردم، که نمیدونم کار درستی بود اصلا یا نه

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۱۰:۴۳:۴۶

shraa

این برگهایی که نوک ندارن ، چون همونجوری زرد و سوخته شده بودن خودم نوک برگها رو جدا کردم، که نمیدونم کار درستی بود اصلا یا نه همشون‌مثل اول عکس اول کمرنگ میشن بعد تبدیل به عکسهای بعدی

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۱۰:۴۶:۰۱

کارشناس شماره ۱

متشکرم .آخرین باری که گلدون و خاک تعویض شده چه موقع بوده ؟ آیا آب زیرگلدانی را خالی میکنید یا اینکه زیرگلدانی همیشه حاوی مقداری آب هستش که ته گلدون با آن آب تماس داره ؟

۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۱۷:۵۰:۵۷

shraa

گلدون رو تقریبا دو سالی میشه که تعویض نکردم، چون ریشه ها نزده بودن بیرون از زیر گلدون، چون گلدون رو عوض نکردم، خاک رو هم عوض نکردم ولی تقریبا ۷ یا ۸ ماه پیش، به اندازه ۴ ، ۵ سانت از خاک رویی رو با خاک تازه عوض کردم و تا جایی که میشد با خاک های زیری قاطیش کردم زیر گلدونیش خیلی اب توش نمیمونه، فقط دوهفته پیش یک بار واسه دو سه روز اب توش مونده بود ولی کلا کف گلدون با اب داخل زیر گلدونی در تماس نیست، اینم بگم بعد این اتفاق دیدم که تو ی خاکش هم یه کرم خاکی چندتا حشره سفید بود که اونا رو از بین بردم و میخواستم با کنفیدور ابیاریش کنم واسه حشره ها که اینجوری شد و دست نگه داشتم، البته الان که خاک سطح رو زیر و رو میکنم دیگه حشره ای نمیبینم

۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۱۸:۰۹:۱۰

کارشناس شماره ۱

وجود حشرات در خاک حاکی از رطوبت زیاد و گرمای محیط هستش .اینکه خاط سطح گلدون رو برداشتید و خاک تازه ریختید خوب هستش نوک سوزی برگها هم میتونه در اثر افراط و تفریط در آبیاری هم ایجاد بشه .بهتره مدتی گلدان را در مکانی که دمای یکنواخت و کمی خنک و نور کافی داشته باشه قرار بدید بنجامین به غبارپاشی و تهویه ی خوب هم نیاز داره چون هوا خیلی گرم شده فعلا کوددهی رو متوقف کنید . و شهریور ماه که آوا کمی خنک شد دوبار با فاصله ی دوهفته بهش آهن بدید .مدتی آبیاری و تهویه و دما رو در کنترل داشته باشید ببینید که روند زرد شدن کند یا متوقف میشه یا خیر ؟ از طریق همین تاپیک با ما در ارتباط باشید و وضعیت گیاه رو اطلاع بدید .

۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۲۰:۱۳:۰۰

shraa

سلام مجدد و وقت بخیر، الان تقریبا از صحبت قبلی ۲۰ روز میگذره و وضعیت بنجامین من تقریبا همون حالت هست، اون برگهایی که نوکشون سوخته بود و من قسمت سوختگی رو جدا کرده بودم، اون زردی همچنان داره روی برگ پیشروی میکنه و چندتایی از برگهای جدید هم همون مشکل رو دارن، با اینکه نور مستقیم دیگه بهش نمیخوره، آبیاریش هم چندسانته بالایی خاک که خشک میشه انجام میدم و به نظرم شزایط محیطیش مناسب هست مثل قبل از این مشکل

۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۲۳:۵۷:۰۸

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . ایا رطوبت رسانی رو هم بصورت منظم انجام میدادید ؟ اگر روند زرد شدن برگها با کنترل شرایط ، کند هم نشده ، بهتره ریشه های گیاه از نظر پوسیدگی و وضعیت خاک ته گلدان از نظر غرقآبی شدن ، را بررسی کنید .

۱۴۰۰-۰۵-۱۵ ۰۰:۱۱:۰۲

shraa

فکر میکنم برگهای جدید کمتری درگیر این مشکل شدن ولی برگهایی که نوکشون زرد شده بود قبلا این زرد شدن داره روشون گسترده تر میشه، این طبیعیه؟ یعنی باید اماده از دست رفتن تمام برگهایی که نوک زرد دارن باشم؟

۱۴۰۰-۰۵-۱۵ ۰۰:۴۳:۲۷

کارشناس شماره ۱

بله برگهایی که اسیب دیده بودند، به مرور ، این اسیب ، تو همون برگ ، پیشرفت میکنه و برگ از بین میره . برای تشخیص بهبودی باید برگهای جدید رو مدنظر قرار بدید .

۱۴۰۰-۰۵-۱۵ ۰۱:۰۶:۵۱
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@