پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

farahani

تعداد سوال: ۱

چروکیده شدن پیاز لیندا و خشک شدن نوک برگها ویژه

تعداد بازدید ۵۲۶

با سلام و وقت بخیر ، من گیاه لیندایی رو دوساله که در نکنار پنجره جنوب غربی خونه ام دارم ، مدتیست که تمام برگای آویزونش داره خشک میشه و پیازش هم مدتهاست چروکیده شده ، تقریبا هفته ای یکبار بهش آب میدم و تغییرش هم ندادم ، و سه دوره است که نوک برگای خشک شده اشو چیدم و دارم بهش کود پتاس بالا میدم بجای آب اما همچنان نوک برگا در حال خشک شدن هستش و گیاهم داره از بین میره لطفا راهنماییم کنید .🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۱ ۰۹:۰۵:۲۲

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر هربار در ابیاری چقدر بهش اب میدید ؟

۱۴۰۰-۰۴-۲۱ ۰۹:۳۸:۳۷

farahani

به گلدون با اندازه موجود ، تقریبا یک لیوان فرانسوی و نصف . البته یه مدت کوتاهی هم نظم آبیاری رو از دست دادم اما همیشه کم آب دادم . تقریبا هفته ای یکبار .

۱۴۰۰-۰۴-۲۱ ۱۰:۰۱:۲۵

کارشناس شماره ۲

بله دقیقا مشکل گیاهتون از ابیاری نامنظم هست چروکیدگی تنه نشانه ای از تشنگی گیاه هست برای میزان ابیاری و‌فاصله بین دو ابیاری حتما این نکات رو رعایت کنید بین دو ابیاری چک کنید هرزمان یک سوم خاک خشک بود ابیاری کنید و تا اندازه ای اب بدید که چند قطره آب از زیر گلدون خارج بشه این نشون دهنده سیراب شدن و باز بودن زهکش هست حتما جایی قرار بدید که تهویه مناسب داشته باشه و چند ساعت در روز هوای تازه بهش برسه و برای تامین رطوبتش کاری انجام میدید؟

۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۰۱:۱۴:۴۰

farahani

با سلام خیر من اب پاشی نمیکنم چون خونده بودم که زیاد رطوبت رو دوست نداره و سوال دیگه اینکه نیازی نداره پیازش رو از خاک خارج کنم و ریشه ها رو بشورم و دوباره در خاک بکارم ؟؟؟!!!! لطفا کامل راهنمایی بفرمایید داره از بین میره بنظرم لیندام ???چون قبلا پیازه بسیارررر بزرگی داشت و مدتهاست این شکلی شده حدود ۵ ماهه رو به چروکیدگی رفته .

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۲:۳۸:۱۵

کارشناس شماره ۲

ببینید بهترین کاراین هست که ریشه از،نظر پوسیدگی بررسی بشه ولی شرایط خاص خودش رو داره که بابد این موارد رو‌دقت کنید خصوصا در این فصل که ریشه در معرض هوا میتونه دچار شوک های دمایی بشه حتما وقتی گیاه رو خارج کردید روی ظرف یا پلاستیک استریل شده با الکل قرار بدید از دستکش استفاده کنید و بعد از خارج کردن گیاه گلدون‌رو هم با قارچکش استریل کنید خاک رو‌تعویض کنید بعد از بررسی ریشه دوباره در این خاک نکارید در عکس ارسالی به نظر ترکیب بیشتر خاکتون خاک برگ هست که براب فضای دپارتمان مناسب نیست و از خاک جدید استفاده بکنید ریشه هارو چک کنید اگر نرم، لزج و قهوه ای شده بودن اون قسمت هارو جدا کنید نیاز نیست زیر شیر اب بگیرید املاح اب بهش شوک وارد میکنه در حدی که با دست پاک کنید و اگر نیاز به جدا کردن داشت با قیچی استریل جدا کنید بعد ریشه رو به مدت ۱۵ دقیفه در محلول قارچکش قرار بدید و بعد از اون در خاک جدید و گلدون استریل شده که سوراخ زه‍کشش بازه بکارید اولین ابیاری با اسید هیومیک و قارچکش انجام بشه و ماهی یکبار بهش اسید امینه بدید تا تنش های وارد شده رو راحتتر تحمل بکنه در صورت رعایت این موارد میتونید از ریشه خارج کنید و بعد از اون ابیارب تون منظم باشه هرزمان یک سوم خاک خشک شد باشه و حتما تا اندازه ای که چند قطره از زهکش خارج بشه

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود مایع هیومیک اسید protect nature قارچ کش (Fungicide)
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۵:۴۲:۲۶
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@