پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

زهرا حبیبی

تعداد سوال: ۳

قارچی شدن سانسوریا ویژه

تعداد بازدید ۱۲۵۸۲

سلام برگهای سانسوریا های من حالت پودری نارنجی و لکه‌های قهوه ای ایجاد شده است که از قارچ کش کاربندازیم استفاده کردم، برگها سفت و سرحال هستن و طوقه هم همینطور، میخواستم ببینم چرا این مشکل بوجود اومده و اینکه این مشکل برطرف میشه یا اینکه گیاه ازبین میره؟

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۱ ۱۲:۵۴:۴۴

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر این بیماری زنگ برگی هست که نوعی بیماری قارچی هست و البته سم پنکونازول بیشترکنترلش میکنه قبل از توصیه سم بفرمایید چقدربهش آب میدید؟

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
قارچ کش پنکونازول
۱۴۰۰-۰۴-۲۱ ۱۳:۱۷:۰۷

زهرا حبیبی

متاسفانه افراط و تفریط در آبیاری داشتم، بعدش همونطوری که تو عکس میبینید جوانه ی گیاه هم درگیر بود که جداش کردم آیا دوباره رشد میکنه یا چه اتفاقی براش میوفته

۱۴۰۰-۰۴-۲۱ ۱۳:۳۱:۳۰

کارشناس شماره ۲

بله دقیقا این بیماری در اثر ابیاری نامنظم خصوصا ابیاری بیش از اندازه اتفاق میافته اگر ریشه ها هم درگیر باشن لازمه که حتما ریشه های الوده جدا بشن و قارچکشی انجام بشه در شرایط استریل ریشه رو‌ خارج کنید و قسمت هایی که زرد تا نارنجی هست در واقع شبیه زنگ زدگی هست رو جدا کنید و اگر قسمت هایی از ریشه نرم بود هم جدا کنید و به مدت ۱۵ دقیقه در محلول قارچکش پنکونازول قرار بدید گلدون رو‌خالی کنید و به داخل گلدون کامل اسپری قارچکش بزنید و بعد در خاک جدید بکارید مهمه که خاکش هم تعویض بشه که عاری از الودگی قارچی باشه در اولین ابیاری بهش اسید هیومیک بدید تا تنش جابجایی رو‌کنترل بکنه و ماهی یکبار بهش قارچکش مانکوزب یا کاربندازیم طبق دستور توصبه شده بدید جهت کنترل

کود مایع هیومیک اسید protect nature قارچ کش (Fungicide) قارچ کش پنکونازول
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۰۰:۵۳:۳۸

زهرا حبیبی

چشم، ممنون از راهنماییتون، فقط این گیاه که جوانه ش رو جدا کردم دوباره از همون قسمت برگ میده یا اینکه باید منتظر پاجوش بمونم

۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۰۱:۰۳:۲۲

کارشناس شماره ۲

خواهش میکنم بعد از درمان کامل لازمه کوددهی با اسید هیومیک و کود npk52 رو‌منظم انجام بدید تا پاجوش جدید بهتون بده

کود NPK 10-52-10 کود مایع هیومیک اسید protect nature
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۰۱:۱۱:۳۱

زهرا حبیبی

من از کجا بفهمم که ریشه ها درگیر شدن یا نه؟ چه نشانه هایی داره؟

۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۰۱:۱۹:۰۷

کارشناس شماره ۲

ببینید وقتی گیاه رو از ریشه خارج میکنید ریشه های آلوده نرم، لزج و‌قهوه ای هستند و ریشه های سالم سفت و رنگ طبیعی شما قسمت های نرم و‌پوسیده و سیاه شده رو جدا کنید و هم چنین قسمت بالاتر از ریشه که درواقع طوقه میشه که دچار بیماری زنگ هست لازمه پاک کنید و در محلول قارچکش قرار بدید حتما خاکی که این برگ ها و غلاف ها رفته رو کامل جدا کنید و از خاک جدید و مناسب سانسوریا استفاده ه کنید خاکتون ترکیب خاک برگ نداشته باشه و‌زهکش گلدون هم باز باشه این بیماری قارچی در اثر رطوبت بالا تهویه نامناسب و ابیاری زیاد ایجاد میشه اگر سوالی بود بفرمایید

۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۰۱:۴۲:۲۰

زهرا حبیبی

سلام خسته نباشید ببخشید همونطور که قبلا گفتم سانسوریا های من قارچی شدن و طبق فرمایش شما از قارچ کش استفاده کردم ولی امروز سانسوریا راکتی برگاشو کج کرده حالت انحراف به بیرون داره، میشه راهنماییم کنین

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۵ ۲۳:۳۵:۵۹

کارشناس شماره ۲

بله آبیاری تون رو‌میفرمایید چندروز یکبار انجام میدید؟

۱۴۰۰-۰۴-۲۶ ۱۱:۵۹:۳۱

زهرا حبیبی

خاک رو چک میکنم اگر خشک بود آب میدم این سانسها قارچی شدن که از قارج کش استفاده کردم، تو پیامهای قبلی کارشناسان پیشنهاد دادن منم طبق دستور انجام دادم، بقیه سانس ها خوبن فقط این راکتی برگاش رو به سمت بیرون لوله کرده که دلیلش رو نمیدونم

۱۴۰۰-۰۴-۲۶ ۱۲:۲۸:۳۱

کارشناس شماره ۲

ببینید لوله شدن سانس در اثر منظم نبودن ابیاری که میتونه هم در زیادی اب دادن هم خیلی وقتا در اثر تشنگی بالای گیاه باشه در هرابیاری چقدر اب میدید؟ اب اضافی از،زیر گلدون خارج میشه؟ و البته کاشت در عمق نامناسب، تنش گرما و سرما مثل باد کولر مستقیم یا افتاب مستقیم هم اتفاق بیافته این موارد در رابطه با گیاهتون صدق میکنه؟

۱۴۰۰-۰۴-۲۷ ۰۰:۵۸:۴۷

زهرا حبیبی

بله زهکش گلدان باز هست هروقت آب میدم از زیرش بیرون میاد، پشت پنجره شمالی قرار داره نورش خوبه ولی آفتابگیر نیست، باد کولرم بهش نمیخوره

۱۴۰۰-۰۴-۲۷ ۰۱:۰۷:۵۲

کارشناس شماره ۲

بله اگر همه شرایط نوری و محیطی مناسب هست حتما سه بار قارچکش رو استفاده کنید و ابیاری مدتی منظم انجام بشه و محیط تهویه خوبی داشته باشه اگر تغییر مثبتی ندیدید اطلاع بدید

۱۴۰۰-۰۴-۲۸ ۰۳:۴۰:۴۶

زهرا حبیبی

با سلام و خسته نباشید خدمت شما همونطوری که تو تاپیک های قبلی گفتم مدتی هست که سانسوریا های من قارچی شدن من طبق فرمایشات کارشناسان شما تمام مراحل رو مو به مو انجام دادم، خاک گلدون هارو عوض کردم قارچ کش استفاده کردم، آبیاری رو منظم کردم، ولی قارچ نه تنها از بین نرفته بلکه هنوز گیاه من درگیره تمام برگهای قارچی رو جدا کردم توروخدا سانسوریا هام دارن از بین میرن میشه راهنماییم کنین

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۲۰:۴۴:۴۲

کارشناس شماره ۲

سلام وقتتون بخیر چه قارچکشی استفاده کردید و‌چندبار؟ برای این آلودگی قارچی شما سه بار قارچکش رو‌حتما باید استفاده بکنید

۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۰۲:۴۲:۲۱

زهرا حبیبی

سلام، سه بار قارچ کش رو استفاده کردم، از کاربندازیم استفاده کردم، بعدشم من فقط به طوقه ی گیاه قارچ کش اسپری کردم آیا لازم بود که به صورت آبیاری هم قارچ کش استفاده کنم؟ چون خاک گیاه رو عوض کردم و ریشه ها سالم بودن

۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۰۶:۳۹:۴۵

کارشناس شماره ۲

بله حتما همراه اب ابیاری هم به گیاه بدید و لازم بود ساقه ها 20 دقیه در قارچکش بمونن در کامنت های قبل هم عرض کردم خدمتتون که بعد از در اوردن از ریشه در محلول قارچکش قرار بدبد چون بیماری زیاد گسترش پیدا کرده حتما بهش 10 روز یکبار در اب ابیاری هم قارچکش رو بدید و بعد از تمام شدن زمان قارچکش اگر بیماری متوقف شده بود اسید هیومیک به گیاهتون بدید که اسیدیته خاکتون تنظیم بشه

۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۲۳:۳۵:۱۴

زهرا حبیبی

یعنی الان دوباره از خاک بیارمشون بیرون بیست دقیقه بذارم تو قارچ کش؟ چون یکبار خاک گلدون رو عوض کردم و ریشه هارو چک کردم که سالم بودن فقط روی ریشه ها قارچ کش زدم خاک جدید ریختم و کاشتم، الان دوباره بخوام درشون بیارم خراب نمیشن؟

۱۴۰۰-۰۴-۳۱ ۲۳:۳۸:۴۰

کارشناس شماره ۲

نه نه دیگه الان بیرون نیارید گیاه دچار تنش میشه الان فقط در اب ابیاری هم سه بار به فاصله 10 روز قارچکش بدید

۱۴۰۰-۰۵-۰۱ ۰۲:۰۱:۴۹

زهرا حبیبی

ببخشید یه سوال دیگه داشتم، وقتی به برگ و ساقه سانسوریا قارچ کش اسپری میکنم همین خیس بودن باعث بوجود آمدن قارچ نمیشه؟ آیا باید لابلای برگهارو خشک کنم؟

۱۴۰۰-۰۵-۰۲ ۲۳:۳۶:۰۲

کارشناس شماره ۲

ببینید شما قارچکش رو که اسپری میکنید بهتره 2 روز بعد با یک دستمال نیمه مرطوب لکه هارو پاک کنید و البته با نازل مه پاش اینکارو انجام بدید که به شکل پودری اب رو میپاشه نه لکه های بزرگ اگر سوالی بود بفرمایید در خدمتم

۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۰۰:۰۱:۰۸
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@