پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

سحرناز

تعداد سوال: ۱

فیکوس ویژه

تعداد بازدید ۴۳۳

۱ماه هست که فیکوس خریدم یکی یکی برگاش داره قهوه ای میشه نورشم مناسبه میشه راهنماییم کنید :(

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۱۲:۰۵:۴۰

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر بله حتما بفرمایید چقدر بهش آب میدید؟ و زهکش زیرگلدونتون بازه؟

۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۱۳:۱۵:۲۲

سحرناز

هفته ای یکبار نصف استکان.زهکش بازه و اینکه ساقه از پایین هم داره خشک میشه به فاصله ۲متر از در تراس جنوبی قرارش دادم که نور و هوا بهش میرسه

۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۱۳:۳۱:۰۸

کارشناس شماره ۲

بله گیاهتون دچار بیماری قارچی هست این مشکل میتونه از قبل خرید در گیاه بوده باشه و الان گسترش پیدا کرده یا در اثر تنش ابی و رطوبتی اتفاق افتاده باشه در هر صورت نیاز به استفاده از قارچکش سه بار به توصیه روی بسته سم داره اگر مانکوزب پودری تهیه کنید سه بار با فاصله 10 روز اگر قارچکش ترکیبی مایع که تگ میکنم استفاده کنید سه بار به فاصله سه روز نیاز هست هم اسپری کنید روی برگ ها هم کمی با اب ابیاری بهش بدید. به هیچ وجه غبار پاشی نکید ابیاری دقیق انجام بشه زمانی که یک سوم سطح خاک خشک هست انجام بشه و تا اندازه ای که چند قطره اب از زیر زهکش خارج بشه هر بار اگر اسیب به ریشه نرسیده باشه بااین کار ها کنترل میشه اما اگر ساقه قهوه ای و نرم شده و در حال پوسیدن هست باید ریشه هم بررسی بشه

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
قارچ کش (Fungicide)
۱۴۰۰-۰۴-۲۴ ۰۲:۱۳:۱۳

سحرناز

خیلی ممنون در رابطه با فیکوس حتما انجام میدم و نتیجه رو میگم بهتون.گیاه های دیگه ای ام دارم که رشدشون ثابت مونده توی همون شرایط نوری و هوا هستن.و آبیاری ام وقتی سطح خاکشون و بیشتر خشک میشه انجام میدم.مثلا یوکا رو از اهواز آوردم تهران بلافاصله دوتا برگ جدید داد و همونا زرد و خراب شدن.دوس دارم رشدش بیشتر بشه.آگلونما خیلی وقته توی همین حالت مونده و بزرگ نمیشه.پتوس ام ریشه های ضعیف داده.سانسوریا رو تازه از توی آب توی خاک کاشتم.خیلی دوسشون دارم دلم میخواد بزرگ بشن ممنون میشم در این رابطه ام راهنماییم کنید

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۴ ۰۹:۲۷:۲۳

سحرناز

توی آب جوونه و ریشه زد و کاشتم توی خاک

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۴ ۰۹:۲۹:۲۲

سحرناز

یوکا خیلی رشدش کمه خیلی وقته همین اندازه مونده

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۴ ۰۹:۳۱:۱۲

سحرناز

آگلونما ام خیلی وقته همین اندازه مونده.اینا همه قلمه بودن و به این اندازه رسیدن ولی خیلی وقته رشدشون ثابت مونده :((((

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۴ ۰۹:۳۶:۱۷

سحرناز

اینم ساقه ی فیکوس هستش.یعنی از ریشه دچار مشکل شده؟اون قارچ کش ها درمانش میکنه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۴ ۰۹:۳۹:۲۷

کارشناس شماره ۲

بله خوب شد عکس ساقه فیکوس رو ارسال کردید این سیاه شدن ساقه از پایین و خیسی میتونه از مشکلات ریشه باشه که حتما باید بررسی بشه یک ظرف را با الکل استریل کنید و به ارامی دو روز بعد از اینکه به گیاهتون اب دادید ریشه رو خارج کنید و بررسی کنید اگر قسمت هایی نرم و لزج و قهوه ای بود باید اون قسمت ها با یک کارد یا قیچی ضدعفونی شده جدا بشه و ریشه به مدت 20 دقیقه در محلول قارچکش قرار بگیره و خام تعویض بشه گلدون با قارچکش اسپری بشه، زهکشش رو چک کنید حتما باز باشه و بعد گیاه رو بکارید و اولین ابیاری با اسید هیومیک و قارچکش انجام بشه

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود مایع هیومیک اسید protect nature قارچ کش (Fungicide)
۱۴۰۰-۰۴-۲۵ ۰۰:۰۸:۳۶

کارشناس شماره ۲

و در رابطه با سوالات دیگه البته سوال هر گیاه باید در تالار مربوطه مطرح بشه ولی به طور کلی از عکس هایی که ارسال کردید میگم خدمتتون سایز گلدون هاتون نسبت به گیاه بسیار بزرگه برای همین گیاهاتون رشد نمیکنن همه انرژی گیاه صرف پر کردن ریشه میشه بعد از ریشه زایی کامل گیاه برگ میده و رشد میکنه چون گلدون بزرگه این اتفاق به کندی برای گیاهاتون انجام میشه و از طرفی بزرگی گلدون باعث میشه شما میزان بیشتری به گیاهتون اب بدید و ریشه مستعد پوسیدگی میشه ... در اواخر اسفند حتما گلدون ها رو تعویض کنید یکی دیگه از راه های کمک به رشد البته در کنار تعویض گلدون کوددهی مناسب هست

۱۴۰۰-۰۴-۲۵ ۰۰:۱۲:۱۳

سحرناز

سلام مجدد.برای فیکوس کارهایی که گفتین انجام دادم.روز بعدش برگ های فیکوس آویزون شده.این برطرف میشه کم کم؟یا ممکنه اشتباهی کرده باشم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۰۸ ۱۱:۱۸:۵۴

کارشناس شماره ۲

سلام وقتتون بخیر دقیقا میفرمایید چه کارهایی انجام دادید و چقدر سم دادید؟ و ابیاریش چطور بوده؟

۱۴۰۰-۰۵-۰۸ ۱۲:۲۲:۰۸

سحرناز

گیاه رو از توی خاک قبلی درآوردم.ریشه اش رو چک کردم مشکلی نداشت.ولی خاک کاملا خراب و گندیده شده بود.ریشه رو توی قارچ کش گذاشتم بعد توی خاک جدید و گلدون جدید قرارش دادم و اولین آبیاری رو با قارچ کش انجام دادم طبق دستورش.از مدلی که داشتم.یک قاشق مرباخوری توی ۱لیتر آب حل کردم.ولی از ۱لیتر کمتر به گلدون دادم.

۱۴۰۰-۰۵-۰۸ ۱۲:۳۷:۳۰

کارشناس شماره ۲

بله کار درست رو انجام دادید و اگر کمتر از یک هفته هست که خاک تعویض شده بی حالی کاملا طبیعیه اگر بیشتر از یک هفته این وضعیت رو داشت اطلاع بدید

۱۴۰۰-۰۵-۰۹ ۰۰:۴۲:۳۶

سحرناز

سلام.بیشتر از ۱هفته گذشت.۷تا از برگاش افتاد و هی داره بی جون تر و نرم تر میشه.از پایین داره این اتفاق میفته.و کم کم همه ی برگاش دارن خراب میشن.خیلی ناراحتم :(

۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۱۵:۵۸:۴۶

کارشناس شماره ۲

بینید این افتادن برگ و ضعیف شدن گیاه یعنی حین تعویض گلدون یاخاک به ریشه اسیب وارد شده . خاک اطراف ریشه رو کامل جدا کردید؟ چون اینکارباعث اسیب و شوک به گیاه میشه؟

۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۱۸:۲۹:۰۲

کارشناس شماره ۲

خاکی که استفاده کردید خاک مناسب و استریل بود؟ زهکش گلدونتون کامل بازه؟

۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۱۸:۳۰:۲۹

سحرناز

وقتی توی قارچ کش قرارش دادم گل اطرافش کامل باز شد دیگه.ولی زهکش درست نیس اصلا آب ازش بیرون نمیاد.گلدون سوراخ داره و ته گلدونم تکه های کوجیک سفال گذاشتم ولی اصلا آب اضافی بیرون نمیاد.یعنی خاکش نامناسب هست؟دوباره باید خاکش رو عوض کنم؟اگه آره چه خاکی استفاده کنم واسش که از دستش ندم؟:(

۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۱۸:۳۸:۴۶

کارشناس شماره ۲

بله اینکه زهکش بستس دقیقا دوباره گیاه رو مستعد بیماری قارچی میکنه چون خاک انتهای گلدون همیشه باتلاقی میشه و دقیقا سفال اصلا براش خوب نیست چون اب و‌جذب میکنه و ته گلدون همیشه مرطوب میمونه برای زهکش بهترش باید سنگریره بریزید و‌حتما ۴ تا ۵ سوراخ زیر گلدون ایجاد کنید از ترکیب خاک پیت ماس کوکوپیت پرلیت و کمی ورمی کمپوست ببینید خاکش زیاد سبک نباید باشه در حدی که سریعا اب رو‌عبور نده و خیلی سنکین هم نباشه زهکشش هم با سنگریزه داخل گلدون و سوراخ زیاد تر تامین کنید تهویه محیط خیلی مهمه چون گیاه بعد تعویض وضعیت خوبی نداره و زهکش هم بسته و اون سفال به مرور خاک رو باتلاقی میکنه چاره ای جز تعویض نیست فقط بعد تعویض ابیاری اول با قارچکش ابیاری دوم با اسید هیومیک باشه اجازه بدید این دوابیاری سطح خاک خشک بشه

۱۴۰۰-۰۵-۱۴ ۰۱:۲۴:۵۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@