پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

نوشین اسدییان

تعداد سوال: ۴۳

خشک شدن نوک برگهای زاموفیلیا ویژه

تعداد بازدید ۷۷۲۶

با سلام و احترام مدت یکسال است که از این گلدان زاموفیلیا نگهداری می کنم ،در این یکسال حدود ۶ تا ۸ شاخه جدید از آن روییده و مشکل خاصی نداشتم هر دو هفته آبیاری می کنم تا حدی که کمی آب از زیر گلدان خارج شود. حدود یک ماه یا بیشتر است که متوجه شدم نوک دو تا برگهای درشت و درخشان آن حالت زردی و سوختگی پیدا کرده،لطفا راهنمایی فرمایید تا اگر موردی هست پیگیری کنم.

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۱۵:۲۴:۴۴

نوشین اسدییان

عکس برگهای مشکل دار را هم خدمتتون می فرستم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۱۵:۲۸:۵۲

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .آیا بین دو آبیاری اجازه میدید خاک گلدون خشک بشه ؟

۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۱۵:۳۸:۵۲

نوشین اسدییان

بله خشک میشه با استفاده از یک سیخ چوبی خاک را امتحان می کنم البته اندازه ۵ ۶ سانت نه تا نصف گلدان چون گلدان خیلی بلنده حدود ۶۰ سانته البته الان که دقت می کنم اولین و قدیمی ترین شاخه هم دچار این خشکی نوک برگها شده اند و به زردی گراییده اند

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۱۵:۵۸:۴۱

نوشین اسدییان

البته احتمال می دهم این حالت در برگهای اولیه از ابتدا بود چند شاخه اولیه همچنین دچار گرد و غباراتی است که با دستمال خیس هم کاملا پاک نمی شود.و کمی چسبناک است. ولی برگهای شاخه های جدید شفافنند این خشکی وسط برگ هم مدت زیادی است وجود دارد ولی من اهمیت ندادم البته فقط در دو برگ دیده می شود. اولین

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۱۶:۰۶:۱۷

کارشناس شماره ۱

چون عمق گلدان زیاده بهتره بیشتر از ۵ ۶ سانت رطوبت خاک چک بشه . لکه های رنگ روشن که برروی برگها دیده میشه ممکنه بعلت نوسان دمای محیط و یا وجود آفت ایجاد شده باشه .اگر در حال توسعه نیستند ایرادی نداره .اما اگر در حال توسعه باشند باید گیاه از نظر دمای محیط و آفت مورد بررسی قرار بگیره . آیا گلدان در معرض باد کولر قرار داره ؟

۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۲۳:۵۶:۳۶

نوشین اسدییان

یک اسپلیت بالای گلدان هست ولی سعی می کنم خیلی کم آنرا روشن کنم و گاه به گاه روشن می شود. به نظرتون میشه فاصله آبیاری را بیشتر از دو هفته کرد. در مورد بررسی از نطر آفت هم اگر توضیح بدهید ممنون میشم.

۱۴۰۰-۰۴-۲۴ ۰۸:۰۹:۱۵

کارشناس شماره ۱

زاموفیلیا با سرما رابطه ی خوبی نداره و بهتره همیشه در گرم‌ترین جای منزل قرار داشته باشه . لکه های سفیدی که در وسط برگ قرار دارند میتونه بعلت وجود کنه باشه که با تمیز نگه داشتن برگها و مرطوب کردن برگها در اوقات گرم ، این آفت را دفع کنید . البته اگر تمام برگها به سرعت دچار لکه های اینچنینی شدند بهتره یکبار با سم آبامکتین گیاه رو سمپاشی کنید . اما برای سوختگی نوک برگها و زرد شدن بهتره گیاه رو از گلدان خارج کنید و وضعیت ریشه ها را از نظر پوسیدگی چک کنید . برای تعیین زمان آبیاری نمیشه روز تعیین کرد و ابیاری باید زمانی که خاک خشک میشه انجام بشه .ممکنه در یک محیط خاک هفته ای یکبار خشک بشه و در محیط دیگر سه روز یکبار .

۱۴۰۰-۰۴-۲۴ ۲۳:۵۹:۵۲

نوشین اسدییان

سلام مجدد و عرض احترام در این مدت دقت بیشتری در آبیاری کردم عمق گلدان من ۴۰ سانت است. با استفاده از یک سیخ چوبی ۲۴ سانتی خشکی خاک را سنجیدم که با وجودی که بیش از ۳ هفته است آبیاری نشده هنوز در عمق ۲۰ سانتی خاک خیس است من هم فعلا آب ندادم و هر چند روز یک بار خاک را تست می کنم تا هر وقت کاملا خشک بود آب بدهم. در صورتی که قبلا هر دو هفته یک بار بدون تست آب میدادم تا حدی که آب از زیر گلدان خارج شود. آیا این کارم صحیح است؟و باین روش ادامه دهم؟ در ضمن خشکی برگ و زردی آن هیچ پیشرفتی نکرده و وضعیت ثابتی دارد. عکس چوبی که با آن تست کردم را خدمتتان می فرستم که بهتر بتوان قصاوت کرد

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۱۷ ۱۹:۵۴:۴۳

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر بله کاملا درسته و متوقف شدن آسیب هم نشانه ی ابیاری درست هستش .

۱۴۰۰-۰۵-۱۸ ۰۰:۲۸:۵۰

نوشین اسدییان

سلام وقت بخیر می خواستم راهنمایی بفرمایید که کود دهی به زاموفیلیا به چه ترتیبی باشد.

۱۴۰۰-۰۵-۲۵ ۱۰:۱۵:۱۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .بهتره کوددهی هر دو هفته یکبار انجام بشه . کود های آهن و فسفر بالا برای استحکام برگها و تقویت ریشه استفاده میشه و کود سه بیست برای برگزایی .که میتونید این کودها رو به تناوب و با فاصله ی دو هفته انجام بدید .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود NPK 20-20-20 کلات آهن
۱۴۰۰-۰۵-۲۶ ۰۰:۲۶:۱۵

نوشین اسدییان

سلام وقت بخیر قدیمی ترین ساقه گیاهم کاملا زرد شده است. کوددهی و آبیاری را طبق دستور شما انجام می دهم .البته خاک گلدان تا یک ماه طول می کشد که تا عمق دو سوم گلدان خشک شود. تازه بعداز یک ماه هم انتهای سیخ چوبی را که وارد خاک می کنم در عمق دو سوم گلدان نم دارد. ممکن است ریشه دچار پوسیدگی شده باشد؟ آیا نیاز به تعویض گلدان و خاک وجود دارد؟ در ضمن گلدان یکسال ونیم پیش تعویض شده ولی بعداز یکماه با رشد گیاه گلدان هم دچار ترک خوردگی طولی در تمام طول گلدان شد.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۰۶ ۲۰:۴۸:۱۱

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . ساقه ی زرد شده رو قطع کنید . آیا زمانی که به گیاه آب میدید ، اب به اندازه ای هستش که از زیر گلدان خارج میشه ؟

۱۴۰۰-۰۸-۰۶ ۲۱:۵۰:۲۷

نوشین اسدییان

بله هر بار که آب می دهم در حدی آب می دهم که مقداری کمی آب از زیر گلدانی خارج می شود.

۱۴۰۰-۰۸-۰۶ ۲۳:۱۴:۱۱

نوشین اسدییان

ساقه را قطع کردم ،بنظرم ساقه حالت چروکیدگی دارد. ممکنه این یک حالت طبیعی به خاطر سن و قدمت شاخه باشه؟ بقیه ساقه ها را چک کردم کاملا صاف و طبیعی بنظر می آید.برای مقایسه ساقه قطع شده را در کنار ساقه سالم گذاشتم و عکس آنرا گرفتم. خطوط طولی روی ساقه که به مانند چروک های قدیمی هستند براثر مرور زمان بوجود می آیند؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۱۱:۴۲:۴۱

کارشناس شماره ۱

بله چروک شدن ساقه بعلت نامنظم یا ناکافی بودن ابیاری در فصول گرم هستش اما گاهی اوقات پوسیدگی ریشه هم میتونه باعث چروک شدن ساقه بشه .اگر روند زرد شدن برگها ادامه دار بود ، بهتره گیاه رو از خاک دربیارید و وضعیت ریشه رو چک کنید . خاک ته گلدون رو هم از نظر خیس بودن مورد بررسی قرار بدید و ببینید که خیلی خیسه یا فقط کمی رطوبت داره ؟ بعد از کاشت مجدد ، با توجه به اینکه گلدان عمیق هستش و در فصل سرد قرار داریم بهتره فاصله ی بین دو آبیاری را بیشتر کنید . مثلا اگر خاک را چک کردید و دیدید خشکه ، ۶ روز بعد بهش اب بدید . ماهی یکبار بهش کود کلات آهن بدید . یکبار هم بعد از کاشت با قارچ کش آبیاری انجام بدید البته تمام اینها برای زمانی هستش که گیاه دوباره شروع به زرد شدن کنه ، در غیر اینصورت نیازی به درآوردن از خاک و انجام مواردی که گفته شد نیست . فقط کود آهن رو بهش ماهی یکبار بدید . سعی کنید جای گلدون سرد نباشه و محیطش گرم و با نور کافی باشه ، اگر نیاز به دراوردن از خاک بود ، بهتره گلدان جدید عمق کمتری داشته باشه تا آبِ ته گلدان زودتر خشک بشه . اگر سوال دیگه ای در این مورد دارید در خدمتتونم

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
قارچ کش (Fungicide) قارچ کش پنکونازول کلات آهن
۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۲۱:۴۶:۲۲

نوشین اسدییان

سلام و عرض احترام فعلا که مجددا روند زرد شدن ادامه دار نمی باشد ولی سئوالی در باره آبیاری داشتم درحال حاضر حدودا هر یک ماه آبیاری را انجام می دهم با توجه به لزوم کود دهی هر دوهفته آیا مشکلی برای گیاه پبش نمیاد که هر یک ماه همراه آبیاری ،کود دهی را انجام بدهم؟ و اینکه در مورد کوددهی با آهن(کلات آهن) آیا بعداز آبیاری کامل مجددا آب محتوی آهن حل شده را اضافه کنم؟یا آبیاری را ا اول با همان آبی که حاوی آهن حل شده است انجام بدهم؟کدام درست است؟برخی مواقع از کارشناسان شنیده ام که بهتر است بعداز آبیاری هر نوع کود یا آهن اضافه شود و این در حالی است که اغلب کودها در میزان معینی از آب باید حل شوند و به خاک اضافه شوند.

۱۴۰۰-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۸:۵۱

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . بله چون در فصل استراحت گیاهان قرار داریم و با توجه به اینکه رشد گیاهان در فصول سرد کند و یا متوقف میشه بهتره فاصله ی بین دو آبیاری بیشتر بشه و طبیعتا فاصله ی بین دو نوبت کوددهی هم باید بیشتر باشه , همون ماهی یکبار که آبیاری رو انجام میدید مقداری کود آهن به گیاه بدید . در مورد کوددهی , بله بهتره قبل از کوددهی خاک کمی مرطوب باشه که اگر احیانا در دوزِ کود , اندکی زیاده روی شد , گیاه دچار سوختگی ِ ناشی از کود نشه . میتونید ابتدا به گیاه آب بدید و بعد مقدار کمی از محلولِ آب و کود را در گلدان بریزید . کوددهی دو هفته یکبار مخصوص فصول رشد یعنی بهار و تابستان هستش و در فصول سرد بهتره کوددهی زا موفیلیا ماهی یکبار انجام بشه و در ماههای دی و بهمن کوددهی کاملا قطع بشه . اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتونم .

۱۴۰۰-۰۸-۲۹ ۲۰:۵۶:۱۲
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@