پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

مریم عابدی

تعداد سوال: ۱

خشک شدن و سوختن فیکوس لیراتا ویژه

تعداد بازدید ۶۶۳۸

سلام من دو روز پیش یک فیکوس لیراتا هدیه گرفتم . متاسفانه در داخل ماشین به لت گرمای شدید دچار سوختگی و خشک شدن شد. تقریبا تمتم برگ ها سوختن و دو برگ هنوز زنده هست. ساقه گیاه در قسمت بالا هم خشک شده اما در قسمت های پایین سالم هست هنوز. روزی سه بار آب اسپری میکنم و جزیره هم درست کردم. ممکنه راهنماای کنین که چطور میتونم احیا کنم گیاه رو؟ ساقه خشک شده رو لازم هست که ببرم؟

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۱۴:۲۱:۵۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .برگهای خشک را قطع کنید و فقط برگهای سبز و سالم را روی گیاه باقی بگزارید .اگر ساقه ز انتهایی هم خشک شده اون رو هم تا جایی که به ساقه سالم برسید قطع کنید تا گیاه برای جوانه زایی تحریک بشه . فعلا به هیچ وجه از هیچ نوع کود و مواد دیگری استفاده نکنید کدوم شهر تشریف دارید ؟

۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۲۲:۲۱:۱۰

مریم عابدی

من تهران هستم. الان فقط یک برگ تقریبا سالم داره که لبه های ادن قهوه ایی شده. آیا اینکار باعث شک بیشتر به گیاه نمیشه؟ اگر ساقه رو جدا نکنم ممکنه باعث خشک شدن بیشترش بشه؟ به نظرتون چقد ممکنه که گیاه زنده بمونه؟

۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۲۲:۳۲:۰۷

کارشناس شماره ۱

چون گیاه دچار تنش دمایی شده یه کم احیا کردنش زمانبر هستش و بستگی به میزان آسیبی داره که گیاه در اثر گرما دیده . بهرحال ساقه ی خشک و مرده باید قطع بشه چون نه تنها تاثیری در حال گیاه نداره بلکه باعث میشه جوانه زایی دیرتر و یا اصلا انجام نشه . بعد از قطع کردن ساقه باید ببینید که از ساقه شیره خارج میشه یا خیر ؟ آیا حیاط خلوت نورگیر که نیمسایه باشه دارید ؟

۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۲۲:۳۸:۵۴

مریم عابدی

خیر اما پشت پنجره شمالی گذاشتم که اصلا آفتاب گیر نیست و چون طبقه اول هست نور ملایمی میگره. ضمن اینکه براش جزیره درست کردم و روزی 2 بار آب اسپری میکنم

۱۴۰۰-۰۵-۰۳ ۲۲:۴۸:۴۰

کارشناس شماره ۱

به ریشه هم باید خوب اب بدید .مراقب باشید که تهویه خوب باشه تا با دوبار اسپری کردن دچار بیماری قارچی نشه

۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۰۱:۴۵:۴۲

مریم عابدی

این عکس از ساقه گیاه هست. همونطور که مشخصه درقسمت پایین ساقه حالت جمع شدگی داره اما قسمت وسط ساقه به نظر سالم میاد و بالاتر هم خشکیده هست تقریبا. الان از کدوم قسمت جدا کنم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۲۰:۴۵:۵۲

کارشناس شماره ۱

برگهایی که با رنگ قرمز علامت زدم قطع کنید . ساقه رو از بالای محل رویش برگ ( گره روی ساقه) که با آبی علامت زدم قطع کنید و بفرمایید از جاییکه ساقه قطع شده شیره ی سفید بیرون میاد یا خیر ؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۰۰:۴۵:۴۰

مریم عابدی

من ساقه رو جدا کردمِ شیره سفید خارج نشد. وضعیتش چطور هست؟الان چه کاری باید انجام بدم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۲۰:۵۰:۴۵

کارشناس شماره ۱

اگه شیره خارج نشده یعنی اون قسمت از ساقه کاملا خشک شده و بافتش از بین رفته . الان یه عکس واضح بعد از قطع کردن ساقه برام بفرستید تا براتون علامت بزنم دوباره از کجا قطع کنید . تا هرجا که ساقه رو قطع میکنید اگر گیاه ازش شیره خارج نشه یعنی بافتِ اون قسمت کاملا از بین رفته و توانایی جوانه زایی نداره

۱۴۰۰-۰۵-۰۶ ۰۱:۱۴:۲۱

مریم عابدی

ساقه کامل

۱۴۰۰-۰۵-۰۶ ۰۷:۰۵:۰۳

مریم عابدی

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۰۶ ۰۷:۰۶:۱۹

کارشناس شماره ۱

آیا به قسمتی از ساقه رسیدید که شیره خارج بشه ازش ؟؟؟

۱۴۰۰-۰۵-۰۶ ۲۱:۴۴:۴۷

مریم عابدی

ساقه را کوتاه تر نکردم اما از اینجایی که کوتاه شده شیره خارج نشد

۱۴۰۰-۰۵-۰۶ ۲۱:۵۷:۲۹

کارشناس شماره ۱

ایرادی نداره .حالا هرزمان خاکش خشک بود فقط بهش آب بدید و از هیچ محلول دیگه ای تا دو هفته استفاده نکنید . بهش نور زیاد برسونید و فقط با آبیاری ازش نگهداری کنید .بعد از دو هفته یکبار بهش کود فسفر بالا با غلظت کم ( یعنی نصف قاشق چایخوری در یک لیتر آب ) حل کنید و بعد از آبیاری بهش مقداری آب و کود بدید . حتما مکان نگهداری اش باید جایی باشه که نور زیاد داشته باشه و تهویه ی خوبی هم داشته باشه . از طریق همین تاپیک با ما در اتباط باشید و وضعیت گیاهتون رو اطلاع بدید انشالا که آسیبی که بهش وارد شده زیاد نباشه و بتونیم دوباره گیاه رو سبز کنیم .

۱۴۰۰-۰۵-۰۶ ۲۲:۱۴:۱۴
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@