پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

نوشین اسدییان

تعداد سوال: ۴۳

نگهداری بن سای میخک هندی ویژه

تعداد بازدید ۱۶۲۵

خانم کاظمی گرامی سلام و عرض احترام چند روزی است که این گلدان زیبا که فکر کنم میخک هندی باشد را هدیه گرفتم. تا به حال با این گیاه آشنایی نداشته ام و ممنون می شوم در مورد طرز نگهداری ،آبیاری، نور و تهویه آن توصیح بدهید.و بتوانم آنرا همین طور شاداب نگه دارم اکنون بسیار شاداب و دارای جوانه ای جدید است ولی دو سه عدد برگ زرد در شاخه های زیرین دارد.

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۱۶:۴۴:۳۸

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر خانم اسدییان عزیز .مبارکتون باشه و سبز بمونه براتون .میخک هندی گیاهی مناسب فضای آزاده وتقریبا از اواخر زمستان شروع به غنچه دهی میکنه و گلهاش حدودا اواخر فروردین باز میشه به نور متوسط نیاز داره یعنی بهتره در مکانی باشه که فقط نیمی از روز نور مستقیم دریافت کنه . کوددهی با کود کلات آهن باعث استحکام برگها و تیرگی رنگ برگها میشه . بعد از گلدهی میوه های کوچیک سبز رنگ میده که بعد از مدتی کاملا سیاه میشن و میتونید از طریق کاشت بذر این گیاه رو تکثیر کنید برای ابیاری هم بهتره هر زمان خاک گلدان نسبتا خشک بود کاملا سیرآبش کنید گلهاش کمی معطر هستند عکس گلها رو براتون میفرستم . اگر سوال دیگه ای راجع بهش دارید در خدمتتونم .

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۲۳:۲۰:۵۸

نوشین اسدییان

سلام و خیلی ممنون از توصیحات خوب و جامع . می خواستم بدونم چطور می تونم این گلدون را به فصای آزاد و بالکن منتقل کنم چون در حال حاضر هوای بالکن خصوصا بین ساعت ۱۱ تا ۶ بعداز ظهر خیلی گرمه و احتمالا گیاه دچار تنش خواهد شد. یک بار هم چند ساعتی بیرون گذاشتم بعداز طور برگهایش کمی بی‌حال شد. بنظرتون میشه این گلدان را در پشت در بالکن بگذارم و در را به مدت زیادی در مواقع خنک باز بگذارم ویا حتما باید کامل در فضای باز باشه.

۱۴۰۰-۰۵-۱۴ ۱۰:۵۳:۴۵

نوشین اسدییان

در ضمن اینکه فرمودید نیمی از روز نور مستقیم بگیره منظورتون از نور مستقیم نور آفتاب هست،؟ بالکن ما بدون تابش مستقیم آفتاب هم نور تند و زیادی داره و در زمستان تا حدود ۲ متر آفتاب از پشت شیشه به داخل میتابه.

۱۴۰۰-۰۵-۱۴ ۱۰:۵۷:۰۳

کارشناس شماره ۱

چون این گیاه رو تازه خریدید میتونید مدتی کنار درب بالکن نگه داریدش و درب رو چند ساعتی باز بزارید تا هوای تازه بهش برسه اما بهتره از اواخر شهریور که هوا کمی متعادلتر میشه گلدان رو به بیرون منتقل کنید . بله منظورم نور مستقیم هستش اما چون گیاه در مکانی مرتفع ( اگه اشتباه نکنم شما در طبقه ۱۱ ام بودید ) قرار داره اگه نور مستقیم خورشید هم بهش نرسه ، مشکلی نیست و همون نورِ زیاد در روز براش کافیه .اینکه میفرمایید بیرون که بود برگها بیحال شدن میتونه بعلت تفاوت تابش نور و یا دمای مکان قبلی با مکان جدید باشه . اگه الان بخواین بزاریدش بالکن بهتره فعلا جاش کمی سایه باشه( ایجاد سایه بان ) تا کم کم به نور عادت کنه . حالا فعلا کنار درب بالکن (از داخل ) بزاریدش ببینید چه واکنشی نشون میده و از طریق همین تاپیک وضعیتش رو اطلاع بدید متشکرم .

۱۴۰۰-۰۵-۱۴ ۲۳:۳۷:۵۲

نوشین اسدییان

با سلام و احترام برگهای پایین درختچه در حال زرد شدن هستند در این چند روز که به خانه آمده حدود ۸ تا ۹ عدد زرد شده اند چون هدیه است نمی دانم گلدان تازه عوض شده یا خیر ولی احتمال دارد که تازه تعویض شده باش،چون سنگهای روی آن تمیز بود. الان همون پشت در ورودی بالکن گذاشته ام و بیشتر روز در بالکن باز است و هوا رد و بدل می شود در حال حاضر آیا کار خاصی لازم است یا صبر کنم تا گلدان به محیط عادت کند؟ یا علیرغم گرمای هوا گلدان را به بالکن منتقل کنم؟

۱۴۰۰-۰۵-۱۷ ۱۹:۲۵:۳۲

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .ایا بهش به اندازه ی کافی اب میدید ؟ لطفا مقداری از سنگها رو بردارید و ببینید چه نوع خاکی داره ؟؟؟ میخک هندی کلا گیاهیه که باید در فضای آزاد نگهداری بشه اما با توجه به شرایط بالکن شما از نظر نور و دما بهتره تا خنک شدن هوا در محیطی با نور و دمای ملایم نگهداری بشه .

۱۴۰۰-۰۵-۱۸ ۰۰:۰۶:۵۳

نوشین اسدییان

سلام وقت بخیر آبیاری بله انجام می دهم زمانی که سطح خاک خشک می شود. نوع خاک را نمی دانم ولی عکس آن راخدمتتان ارسال می کنم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۱۸ ۱۳:۴۷:۱۸

نوشین اسدییان

این عکس خود گیاه

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۱۸ ۱۳:۴۸:۳۶

کارشناس شماره ۱

زردی برگها اگر فقط از قسمت پایین باشه بعلت کمبود اب و گرمای محیط یا نوسان دمای محیطه سعی کنید بهش به اندازه ای اب بدید که اب از زیر گلدون خارج بشه .اگر این خاک خیلی سبک باشه زیاد مناسبش نیست چون باید بافت خاکش متوسط باشه و زیاد سبک نباشه . مدتی ابیاری رو بیشتر انجام بدید و با ما در ارتباط باشید و وضعیتش رو اطلاع بدید

۱۴۰۰-۰۵-۱۸ ۲۲:۰۵:۰۰

نوشین اسدییان

سلام وقت بخیر متاسفانه زرد شدن برگها در حال پیشرفت است البته به کندی و در سطوح بالاتر هم مشهوده سطح خاک هم پراز پشه است. لکه های تیره بر روی برگهای زرد گاها دیده می شود.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۲۷ ۰۸:۴۰:۱۱

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .خاک گلدان را تعویض و از ترکیب خاک باغچه ی سبک و خاکبرگ استفاده کنید .گلدان را هم تعویض و گیاه را موقتا در گلدان پلاستیکی رنگ تیره بکارید . بعد از کاشت گیاه رو سیرآب کنید و در مکانی خنک و سایه قرار بدید .احتمالا تو خاکش کوکوپیت زیاد داره .

۱۴۰۰-۰۵-۲۷ ۱۵:۲۷:۱۹

نوشین اسدییان

البته لازم به ذکر است که خاک بنطر سبک نیست و آب براحتی از آن خارج نمی شود بعداز اینکه مقدار قابل توجهی آب دادم و به کندی آب از زیر گلدان خارج می شود.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۲۷ ۱۶:۰۸:۵۱

کارشناس شماره ۱

بله اما از تو عکس به نظر میرسه بیشتر خاک کوکوپیت فشرده شده هستش ایا همینطوره ؟

۱۴۰۰-۰۵-۲۷ ۱۶:۲۸:۳۰

نوشین اسدییان

خاک را که خیلی فشرده کرده اند وبنظر پرلیت زیادی ندارد. آیا ممکن است به علت عمق کم گلدان ریشه تحت فشار باشد. هم اکنون با کمک بیلچه از اطراف خاک را آزاد کردم. عکس مجدد را هم برای بررسی خاک خدمتتون می فرستم.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۵-۲۷ ۱۸:۱۱:۴۸

کارشناس شماره ۱

بله همون کوکوپیت هستش که بصورت فشرده گیاه رو توش کاشتن .میخک هندی گیاهی باغچه ای هستش و قرار دادن این گیاه در کوکوپیت مثل اینه که گل رز رو تو کوکوپیت بکارید . ممکنه یه مدت حالش خوب باشه اما به مرور نسبت به این خاک واکنش نشون میده . بعد از تعویض خاک حتما چند روزی جاش خنک و سایه باشه که با گرما دچار شوک نشه .

۱۴۰۰-۰۵-۲۷ ۲۱:۲۷:۳۳

نوشین اسدییان

خیلی ممنون از توجه و دقت شما در پاسخگویی فقط من نمی دونم خاک باغچه سبک را از کجا باید تهیه کنم متاسفانه معمولا فروشنده ها اطلاعات کافی ندارند من خاک باغچه را از منزل یکی از بستگان آورده ام و پای بوته گوجه فرنگی ریخته ام ولی خیلی سنگین بنظر می رسند طوری که بعداز آبیاری ترک می خورد. آیا خاک باغچه سبک آماده وجود دارد؟ یا به روش ترکیبی آماده کنم. و اینکه هنگام تعویض گلدان خاک اطراف ریشه را کاملا جدا کنم؟

۱۴۰۰-۰۵-۲۷ ۲۲:۰۵:۵۸

کارشناس شماره ۱

سپاس از لطف شما .همون خاک باغچه ای که دارید رو به نسبت ۳ به ۱ با خاکبرگ مخلوط کنید کمی هم زعال خرد شده بهش اضافه کنید . و خاک ِ مخلوط شده رو کمی مرطوب و تو مشت تون فشار بدید و بعد مشتتون رو باز کنید اگر خاک کمی از هم باز شد خوبه اما اگه خاک چسبندگی داشت بهش دوباره کمی خاکبرگ و کمی ماسه ی نرم اضافه کنید اوایل پاییز که هوا خنک میشه بهش کود فسفر بالا هر دو هفته یکبار بدید .تا اواسط پاییز کوددهی رو انجام بدید و بعد قطع کنید . نگران نباشید این بستری که الان گیاه توش کاشته شده انچنان به ریشه چسبیده نیست ، هر مقدارش که در زمان تعویض از ریشه جدا شد ، همون مقدار کافیه البته اگر خاکش خیلی خیس باشه بهتره کمی با دست هم خاک اطراف ریشه رو جدا کنید .نگران نباشید میخک هندی گیاه حساسی نیست که با لخت شدن ریشه ، واکنش نشون بده .فقط تاکید میکنم چه در زمان تعویض و چه بعد از تعویض محیط خنک باشه . بهتره اول ترکیب خاکتون رو درست کنید و بعد گیاه رو از گلدان خارج و به گلدان جدید منتقل کنید . بازم اگه سوالی در این مورد دارید در خدمتتون هستم

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کلات آهن
۱۴۰۰-۰۵-۲۷ ۲۳:۳۲:۲۵

نوشین اسدییان

سلام و احترام. این عکس میخک هندی من که شادابه و همانطور که گفتید گل داده

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۲-۰۹ ۱۰:۵۰:۲۲

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر ممنون که وضعیتش رو اطلاع دادید و به این خوبی ازش مراقبت کردید . درود بر شما

۱۴۰۱-۰۲-۱۰ ۰۱:۴۰:۱۳
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@